Ο Πανηλειακός υποχρέωσε τον Ολυμπιακό Βόλου στην πρώτη ήττα του έπειτα από 16 συνεχόμενα παιχνίδια * Με γκολ του Βανγκέλι το τελικό 1-0

21 Οκτωβρίου 2013. Ο Ολυμπιακός Βόλου γνωρίζει στα Χανιά την πρώτη ήττα του στο πρωτάθλημα. Από τότε οι Βολιώτες «έτρεξαν» ένα τρομερό σερί με 13 νίκες και 3 ισοπαλίες σε 16 παιχνίδια, το οποίο όχι απλά τους έδωσε το δικαίωμα να εδραιωθούν στην κορυφή του Νότιου Ομίλου, αλλά τους επέτρεψε να απομακρυνθούν από τους διώκτες τους.

4 μήνες και 2 ημέρες μετά το αήττητο αυτό σερί σταμάτησε στον Πύργο. Υπεύθυνος γι’ αυτό ο Πανηλειακός, ο οποίος νίκησε με 1-0 την ομάδα του Μάνουελ Ρόκα και διατηρήθηκε σε απόσταση ασφαλείας από τη ζώνη υποβιβασμού.

Οι περισσότεροι από 1.000 φίλαθλοι του Πανηλειακού που βρέθηκαν στο γήπεδο είδαν την ομάδα του Νίκου Παντελή να έχει την πρώτη καλή στιγμή της στο 9ο λεπτό, όταν ο Γεωργίου απέκρουσε με δυσκολία το σουτ που έκανε ο Πόνσε έπειτα από ωραία ατομική ενέργεια και τον Καρρά να διώχνει πάνω στη γραμμή την κεφαλιά του Κωνσταντινίδη στο 20’ στις δύο σημαντικότερες φάσεις του πρώτου μέρους.

Πιο πιεστικοί οι γηπεδούχοι στα πρώτα 45 λεπτά, παρόμοιο σκηνικό και στο ξεκίνημα της επανάληψης, για να έρθει η «δικαίωσε» στο 64’. Τα «στημένα» του Κυριάκου δημιουργούσαν κινδύνους στην εστία των φιλοξενούμενων σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και στο συγκεκριμένο λεπτό από κόρνερ του 36χρονου μέσου ο Βανγκέλι πήρε την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.

Οι Βολιώτες προσπάθησαν να αντιδράσουν στη συνέχεια και από ένα «στημένο» κόντεψαν και αυτοί να φτάσουν στο γκολ. Ωστόσο, ο Μανιάτης στο 92ο λεπτό μπλόκαρε την κεφαλιά που έπιασε ο Μελίσσης στο φάουλ που εκτέλεσε ο Κατσίκης, λίγα δευτερόλεπτα αργότερα ακολούθησε το σφύριγμα της λήξης και ο Πανηλειακός πήρε μια νίκη που του επιτρέπει να μείνει μακριά από μπελάδες…

Διαιτητής ο Μπαλατσούκας (Θεσπρωτίας), με βοηθούς τους Τσίκνα και Κασσαβέτη (Αιτ/νίας).

ΠΑΝΗΛΕΙΑΚΟΣ (Νίκος Παντελής): Μανιάτης, Κυριάκος, Κωνσταντινίδης (57’ Αλτιπαρμακόφσκι), Λαλίν (86’ Βοσκόπουλος), Κοτσώνης, Kαρασαλίδης, Λιόσης, Βανγκέλι, Πόνσε (76’ Χαλούλος), Λαμπρόπουλος, Γαλανόπουλος.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ (Μάνουελ Ρόκα): Γεωργίου, Αρβανίτης, Καρράς, Κατσιαρός, Μελίσσης, Ρόκας, Πινδώνης (65’ Κατσίκης), Δεινόπαπας, Κριστόμπαλ (76’ Ιωάννου), Μπρέσκα (83’ Καπετάνος), Γκούρμα.