Δεν μπόρεσε η ΑΓΕΖ να δείξει καλό πρόσωπο στο γειτονικό νησί και γνώρισε δίκαιη ήττα από την ομάδα του Ληξουρίου με 76-63. Η Ζακυνθινή ομάδα ήταν ασύνδετη και με πολλα λάθη και δεν μπόρεσε σε όλο το ματς να πάρει έστω για λίγο “κεφάλ騔 στο σκορ.

Οι γηπεδούχοι από πολύ νωρίς πήραν τα ηνία της αναμέτρησης και έφτασαν σε μια σημαντική νίκη για αυτούς. Το παιχνίδι ξεκίνησε πολύ δυνατά για το Ληξούρι που πήρε προβάδισμα 17-9 στο πρώτο δεκάλεπτο έχοντας καλές επιθετικές επιλογές, ενώ εκμεταλλεύτηκε την αστοχία της Ζακυνθινής ομάδας. Και στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι κράτησαν απόσταση από την ΑΓΕΖ και έκλεισαν το ημίχρονο μπροστά στο σκορ με 37-30. Στο δεύτερο μέρος η Κεφαλονίτικη ομάδα  συνέχισε να ελέγχει το παιχνίδια και πήρε το προβάδισμα με 60-52 στο φινάλε των τριάντα λεπτών. Στο τέλος το Ληξούρι ανεβάσε στροφές και  ξέφυγε στο σκορ και πανηγύρισε την νίκη με 76-63.

Ο Τρυφωνόπουλος με 26π. και ο Βεργανελάκης με 23π. καθοδήγησαν το Ληξούρι στη νίκη. Από την ΑΓΕΖ ο Μπονίκος ήταν ο πρώτος σκόρερ με 15π. Επόμενος ματς για την ΑΓΕΖ είναι εντός έδρας με την Α.Σ. Αραχωβίτικων.

Δεκάλεπτα: 17-9, 37-30, 60-52, 76-63

ΛΗΞΟΥΡΙ: Παπαγιάννης 2, Μαρούλης 3, Βεργανελάκης 23, Ντούλες 2, Τρυφωνόπουλος 26, Συνοδινός Π. 5, Συνοδινός Χρ. 7, Βολτέρας 8

ΑΓΕΖ (Κοριανίτης Δ.): Τζινόπουλος 9, Μαυρίας 7, Κοτσέτας 12, Μπονίκος 15, Βαραβρίγος 11, Πέττας 6, Μάργαρης Ν. 3,  Γιατράς, Μουζάκης

Το μοναδικό θετικό για τους «ερυθρόλευκους» ήταν η επιστροφή στη δράση για τους Μάργαρη Ν. και Βαρβαρίγο που σίγουρα θα βοηθήσουν στην συνέχεια αυτού του δύσκολου πρωταθλήματος.