Οι μάγκες με τα κόκκινα έκαναν πάλι αυτό που ξέρουν καλά. Για άλλη μια φορά άντεξαν στην πίεση του Διαγόρα στο Α΄ Μέρος και στην επανάληψη με γκολ του νεοαποκτηθέντα Πάρη Ζαννιά πήραν τη νίκη και φυσικά τους 3 βαθμούς. Η Ζακυνθινή ομάδα δεν μπήκε καλά στο παιχνίδι, στο πρώτο μέρος φάνηκε ότι είχε πρόβλημα προσαρμογής στο συγκεκριμένο γήπεδο με τον Διαγόρα να είναι καλύτερος και να δημιουργεί και να χάνει αρκετές ευκαιρίες για να ανοίξει το σκορ.

Βέβαια οι νησιώτες είχαν τον “φύλακα άγγελο τους”  που δεν ήταν άλλος από το τερματοφύλακα Φάμπιο Μύρτα όπου όταν χρειάστηκε είχε κατεβάσει ρολά! Στο 2΄ οι Αχαιοί επισκέφτηκαν για πρώτη φορά την εστία του Τσιλιβή και μάλιστα επικίνδυνα όταν ο Γεωργαντόπουλος θα βγάλει επικίνδυνη μπαλιά στον Ούτσικα που θα μπει απ’ τα αριστερά και θα σουτάρει με τον Μύρτα να διώχνει με ωραία επέμβαση αρχικά για να διώξουν στην συνέχεια οι αμυντικοί.

Λίγα λεπτά αργότερα ο Γεωργαντόπουλος έβγαλε ωραία μπαλιά για τον Σχοινά, με τον Μύρτα να βγαίνει και να μαζεύει τη μπάλα την τελευταία στιγμή. Σε αυτό το χρονικό διάστημα η πίεση του Διαγόρα ήταν ασφυκτική και στο 10΄ οι φιλοξενούμενοι είχαν διπλή ευκαιρία για να ανοίξουν το σκορ οταν ο Σχοινάς θα εκτελέσει ένα κόρνερ ο Παπαδόπουλος θα πιάσει εξ’ επαφής την κεφαλιά με τον Μύρτα να διώχνει αρχικά ενστικτωδώς, στην συνέχεια οι αμυντικοί δεν θα διώξουν σωστά με τον Ούτσικα να σουτάρει από τα δύο μέτρα και τον Μύρτα να διώχνει σωτήρια. Διπλή μεγάλη ευκαιρία για την ομάδα της Αχαΐας με τον Μύρτα να λέει συνεχώς όχι!!!!

Από το 20΄ οι γηπεδούχοι ισορρόπησαν το παιχνίδι και πήραν μέτρα στον αγωνιστικό χώρο. Στο 26΄ και πάλι ο Γεωργαντόπουλος θα βρεθεί σε θέση βολής, θα σουτάρει με τον Μύρτα να κάνει μεγάλη επέμβαση και να διώχνει σε κόρνερ. Η μπάλα είχε πάρει πορεία προς την εστία! Από το 30΄ και μετά άρχισε να βρέχει στο γήπεδο με τις δύο ομάδες να ρίχνουν τον ρυθμό τους και να πηγαίνουν ουσιαστικά χωρίς φάσεις στην ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι βγήκαν έδειξαν καλύτερο πρόσωπο και ήταν αυτοί που κυριάρχησαν στο παγωμένο γήπεδο (λόγω της χαλαζόπτωσης). Στο 56΄ οι “κόκκινοι” έκαναν την πρώτη τους μεγάλη ευκαιρία στο ματς με τον Μούστα να χάνει μεγάλη ευκαιρία αφού βρέθηκε σε θέση βολής αλλά το σουτ που θα πιάσει θα το αποκρούσει ο Δρακόπουλος! Με την θερμοκρασία να πέφτει αισθητά συνεχίστηκε το ματς με το Τσιλιβή να πιέζει και να ψάχνει το γκολ…

Στο 67΄ οι “κόκκινοι” άνοιξαν το σκορ στο Μαχαιράδο, μετά από ωραία εκτέλεση κόρνερ του Υψηλού ο νεοαποκτηθέντας Ζανιάς θα πεταχτεί  στο δεύτερο δοκάρι και με κεφαλιά θα στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα του Δρακόπουλου για το γκολ της ομάδας του Πλάνου. Από εκεί και πέρα οι φιλοξενούμενοι δεν μπόρεσαν να αντιδράσουν, οι παίκτες του Πέτρου Τσούκλη “έτρωγαν” στην κυριολεξία “σίδερα” και  δεν άφησαν τους πατρινούς να κάνουν φάση μπροστά στην εστία του Μύρτα.

Αντί αυτού το Τσιλιβή θα μπορούσε να πετύχει ακόμα ένα γκολ με τον Βερνάρδο στο 84΄ και τον Μαρούδα στο 90΄. Ο πρώτος σούταρε πολύ καλά με την  μπάλα να περνά ελάχιστα άουτ και ο 2ος έσπασε  ” το τεχνητό οφσάιντ σε πλάγιο τετ-α-τετ αλλά το σουτ που επιχείρησε έφυγε πάνω από τα δοκάρια!

Έτσι λοιπόν το τελικό σφύριγμα βρήκε την ζακυνθινή ομάδα νικήτρια με 1-0. Μια πολύ μεγάλη νίκη και για τους κόκκινους του Πλάνου που πήραν ένα πραγματικό “εξάποντο” επί του Διαγόρα. Στους 22 βαθμούς και μόνη 5η η ομάδα του Πέτρου Τσούκλη.

Διαιτητές: ΚΕΦΙΛΗΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ ΕΒΡΟΥ ΣΠΗΛΙΩΤΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΚΟΡΙΝΘΙΑΣ ΘΕΟΔΩΡΟΠΟΥΛΟΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ ΚΟΡΙΝΘΙΑΣ

ΑΟ ΤΣΙΛΙΒΗ (Τσούκλης Π.): Μύρτα, Μπατσής, Ζαννιάς, Λιβέρης, Ελέζι, Μούστα, Παναγιωτίδης, Γεωργίου, Μαρούδας Μ., Υψηλός, Βερνάρδος

ΔΙΑΓΟΡΑΣ ΒΡΑΧΝΕΪΚΩΝ (Τσίκας Χρ.): Δρακόπουλος, Ασπρογιάννης, Πανάρετος (84′ Γκολφινόπουλος), Χαρίζι (40′ Νικολόπουλος), Τριανταφυλλόπουλος, Τρίγκας, Σταυρόπουλος, Παπαδόπουλος, Ούτσικας (70′ Νιφορόπουλος), Γεωργαντόπουλος, Σχοινάς (75′ Παπαδόπουλος Κ.)