Μια “ανάσα” από την κατάκτηση του φετινού πρωταθλήματος και την άνοδο στη Γ’ Εθνική κατηγορία βρίσκεται ο Α.Ο. Τσιλιβή, ο οποίος πήρε σπουδαία νίκη στο μεγάλο ντέρμπι απέναντι στον ΑΠΣ Ζάκυνθος με σκορ 2-1 στο γήπεδο του Πλάνου. Μια πραγματική “μονομαχία” μέσα σε ένα μπουρινιασμένο από το δυνατό αέρα τοπίο, με πολλή ένταση, πάθος, αποβολές και σασπένς μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή Βασίλη Μπέη.

Η ομάδα του Πατρίκ Ενγκεμά βρέθηκε στον “παράδεισο” μετά τη σπουδαία και δίκαιη νίκη που σημείωσε, όντας καλύτερη στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης. Από την άλλη μεριά, η Ζάκυνθος δεν κατάφερε να κάνει την “υπέρβαση” και να πάρει έστω το βαθμό της ισοπαλίας σε ένα παιχνίδι χωρίς επιστροφή γι’ αυτή και εκτός συγκλονιστικού απροόπτου θα παραμείνει για ένα ακόμη χρόνο στην “άβυσσο” του τοπικού.

Οι γηπεδούχοι ήταν πιο διαβασμένοι, πιο παθιασμένοι, ήξεραν τι ήθελαν μέσα στο γήπεδο και παρότι στο τέλος έδειξαν τάσεις αυτοχειρίας, κράτησαν μέχρι τέλους το πολύτιμο για εκείνους τρίποντο, που επί της ουσίας είναι εξάποντο, για να μην πούμε μια ολόκληρη κατηγορία!

Οι κυανοκίτρινοι από  την δική τους πλευρά μπήκαν πολύ άσχημα στο ματς, έχοντας κόντρα το δυνατό αέρα αλλά και σε πολύ κακή μέρα τους ποδοσφαιριστές τους, βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 2-0 και “πνίγηκαν” στο πρέσινγκ των αντιπάλων τους αλλά και στο άγχος. Σαν να μην έφταναν όλα αυτά, οι φιλοξενούμενοι “έβγαλαν τα μάτια τους” με τα ίδια τους τα χέρια. Η αποβολή του Μαλαφούρη με δεύτερη κίτρινη κάρτα πριν τη λήξη του ημιχρόνου (στο 44′), θα μπορούσε να είναι για εκείνους “δώρο εξ’ ουρανού”, αφού και τον αέρα υπέρ τους θα είχαν στην επανάληψη αλλά και το αριθμητικό πλεονέκτημα, μπας και πραγματοποιούσαν τη μεγάλη ανατροπή.

Όμως οι δύο αποβολές των Γιασίν και Φεζουΐ (νεοαποκτηθείς) έγειραν και αριθμητικά την πλάστιγγα υπέρ των γηπεδούχων. Παρά ταύτα η Ζάκυνθος βρήκε την ευκαιρία να ξαναμπεί στη διεκδίκηση του “χρυσού” για εκείνη βαθμού με το γκολ του Τσουκαλά στο 77′ αλλά το Τσιλιβή κατάφερε να διαφυλάξει μέχρι το τέλος τη σπουδαία του νίκη, με την εμπειρία και το πάθος των ποδοσφαιριστών του.

Πήρε τον “αέρα” της Ζακύνθου το παθιασμένο Τσιλιβή στο πρώτο μέρος

Οι κόκκινοι έπιασαν από το ‘”λαιμό” τους αντιπάλους τους στο πρώτο μέρος. Κάτι το πάθος και η πολύ καλή τακτική τους, κάτι ο δυνατός άνεμος που φυσούσε στην εστία του Κλάδη, έφεραν τους γηπεδούχους “καβάλα στ’ άλογο” με το “καλημέρα”. Το παθιασμένο Τσιλιβή άνοιξε το σκορ στο 5′ όταν ο νεοαποκτηθείς Νταφέ, θα εκμεταλλευτεί τις κόντρες και με την ταχύτητα του θα βγει απέναντι στον γκολκίπερ του ΑΠΣ, τον οποίο θα νικήσει εύκολα με ψύχραιμο πλασέ για το 1-0. Η Ζάκυνθος αποσυντονίστηκε σε τέτοιο βαθμό, που τα έκανε όλα λάθος στη συνέχεια. Οι παίχτες του Αγκουστίν Εγκουαβόν δε μπορούσαν να αλλάξουν δεύτερη πάσα, έμοιαζαν πελαγωμένοι και το Τσιλιβή προσπαθούσε με κάθε τρόπο να εκμεταλλευτεί το δυνατό άνεμο και να πάρει προβάδισμα ασφαλείας. Στο 15′ ο Λιβέρης προσπάθησε από το κέντρο να αιφνιδιάσει τον Κλάδη χωρίς αποτέλεσμα και στο 31′ ο πολύπειρος άσσος θα γίνει ο δημιουργός του δεύτερου τέρματος. Σε εκτέλεση κόρνερ θα πασάρει αρχικά στο Βλαδίκα, με το βραχύσωμο μέσο να του την επιστρέφει και εκείνον να βγάζει τη σέντρα για το κεφάλι του Μαλαφούρη που περίμενε αμαρκάριστος μέσα από την περιοχή, για να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα με κεφαλιά για το 2-0. Ο σκόρερ πανηγύρισε έξαλλα βγάζοντας τη φανέλα του, με το Μπέη να του δείχνει την κίτρινη κάρτα.

Με δέκα οι γηπεδούχοι μετά την αποβολή Μαλαφούρη, “πέταξε” δύο τετ-α-τετ για να ξαναμπεί στο ματς η Ζάκυνθος

Κάπου εκεί οι γηπεδούχοι είχαν πάρει τον πλήρη έλεγχο του ματς, με τη Ζάκυνθο να μην ξέρει που πατά και που βρίσκεται. Το πόσο ‘θολωμένοι” ήταν οι φιλοξενούμενοι φάνηκε και στις δύο μεγάλες ευκαιρίες που τους παρουσιάστηκαν για να ξαναμπούν στο ματς με τον Ψάρρη στο 33’ και το Τζανάρι δέκα λεπτά αργότερα. Στην πρώτη φάση ο έμπειρος φορ θα αστοχήσει ολομόναχος απέναντι στο Χαρακτινό και στη δεύτερη ο νεαρός άσσος θα επιχειρήσει απογοητευτικό πλασέ όντας σε πλάγια θέση σχεδόν μόνος του. Ένα λεπτό πιο πριν το “φιτίλι” είχε ανάψει με τη δεύτερη κίτρινη κάρτα (συνεπώς αποβολή) στο Μαλαφούρη, για σκληρό μαρκάρισμα στον Μπιάζη. Μάλιστα ο πάγκος των γηπεδούχων μπήκε ο μισός στο τερέν για να διαμαρτυρηθεί στο Μπέη για την απόφαση του, θεωρώντας την κάρτα “τραβηγμένη”. Κάπως έτσι ολοκληρώθηκε το πρώτο μέρος. Η επανάληψη προμηνυόταν εξίσου συναρπαστική.

Με εννιά η Ζάκυνθος, έχασε και το αριθμητικό πλεονέκτημα

Οι ισορροπίες στο ματς αποκαταστάθηκαν σχετικά γρήγορα, καθώς στο 50ο λεπτό ο Σεραντί Γιασίν θα αφήσει την ομάδα του με δέκα παίχτες και μάλιστα με απευθείας κόκκινη κάρτα. Ο Γάλλος άσσος διαπληκτίστηκε με το Γιακουμέλο, σπρώχνοντάς και ρίχνοντάς τον στο έδαφος. Ο ποδοσφαιριστής του Τσιλιβή πήρε κίτρινη γιατί πρώτος ξεκίνησε τον καυγά, για να ακολουθήσει ο Γιασίν που δεν κράτησε την ψυχραιμία του και ουσιαστικά “κρέμασε” τους συμπαίκτες του με την ενέργεια αυτή. Κίτρινη πήρε και ο Τσάνης από τον πάγκο για έντονη διαμαρτυρία στον 4ο διαιτητή Μποζίκη. Τα πνεύματα κάπου εκεί ηρέμησαν και το ματς συνεχίστηκε στο 10 εναντίον 10. Ο πάγκος της Ζακύνθου βλέποντας την ώρα να περνά, πέρασε τον Τσουκαλά στη θέση του Μουκουτά, ενώ το Τσιλιβή “απάντησε” με τον Κακολύρη να παίρνει τη θέση του σκόρερ Φαντέ. Η Ζάκυνθος είχε την ελαφρά πρωτοβουλία και λόγω ανέμου αλλά δε μπορούσε να απειλήσει σοβαρά την εστία του Χαρακτινού. Τα πράγματα έγιναν ακόμη χειρότερα για τους κυανοκίτρινους όταν ο στόπερ Φεζουΐ αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα για σκληρό μαρκάρισμα στο Γεωργίου, αφήνοντας την ομάδα του με 9 παίχτες και στο “καναβάτσο”.

Έκανε “ροντέο” το ματς ο Τσουκαλάς, κράτησε μέχρι τέλους και πανηγύρισε το Τσιλιβή

Όλα πήγαιναν “ρολόι” για τους παίχτες του Ενγκεμά, που πέρασε και τον Κότσα αντί του Βλαδίκα ώστε να πιέσει για το τρίτο γκολ που θα ήταν και η “χαριστική βολή” στους φιλοξενούμενους. Αντ’ αυτού όμως το ματς έγινε “ροντέο” όταν ο Τσουκαλάς με απίθανο γκολ στο 77′ (βολίδα με το δεξί, στο αριστερό “Γ” του Χαρακτινού) μείωσε για τον ΑΠΣ σε 2-1, βάζοντας στην “πρίζα” τους 400 περίπου φίλους του ποδοσφαίρου στην κερκίδα. Στα τελευταία λεπτά έγινε ένας πραγματικός χαμός! Το Τσιλιβή έβγαινε σχεδόν πάντα με παίχτη παραπάνω στην κόντρα, αλλά κάτι η κούραση από την υπερπροσπάθεια, κάτι το άγχος που βάραινε τα πόδια, οδηγούσε τους κόκκινους σε επιπόλαιες ενέργειες και άσχημα τελειώματα. Η Ζάκυνθος αμυνόταν με 3 με 2 και κάποιες φορές με 1 ποδοσφαιριστή, αφού όλοι είχαν βγει μπροστά για τη μεγάλη ανατροπή. Με γεμίσματα, πλάγιες επαναφορές και ότι μπορεί κανείς να επιστρατεύσει σε τέτοιες στιγμές, οι κυανοκίτρινοι αποπειράθηκαν την επική ανατροπή αλλά το Τσιλιβή κράτησε ψυχωμένα μέχρι το τέλος, έχοντας τραυματίες τους Λιβέρη, Τσιριγώτη που έπαιζαν κυριολεκτικά με ένα πόδι. Το ίδιο συνέβαινε και με το Μπιάζη από την άλλη πλευρά. Μετά από έξι λεπτά καθυστερήσεων, ο Μπέης σφύριξε τη λήξη που βρήκε τους γηπεδούχους να πανηγυρίζουν ένα “κουβάρι” στο χώρο του κέντρου.

Διαιτητής ήταν ο Βασίλης Μπέης και βοηθοί οι Κωστάκης και Μάτσας. Τέταρτος ήταν ο Αντώνης Μποζίκης.

Συνθέσεις

Α.Ο. Τσιλιβή (Πατρίκ Ενγκεμά): Χαρακτινός, Γιακουμέλος, Ελέζι, Τσιριγώτης, Κόκας (90+1′ Σόρα), Κωστάκης, Γεωργίου, Λιβέρης, Βλαδίκας (74′ Κότσα), Νταφέ (66′ Κακολύρης), Μαλαφούρης

ΑΠΣ Ζάκυνθος (Αγκουστίν Εγκουαβόν- Στάθης Καραμαλίκης): Κλάδης, Μαρίνος, Φεζουΐ, Μπιάζης, Μουκουτά (51′ Τσουκαλάς), Σούρμπης, Μαλισόβας, Τζανάρι, Γιασίν, Ψάρρης