Χωρίς απρόοπτα και χωρίς εκπλήξεις ολοκληρώθηκε η 11η αγωνιστική για την Β΄ Κατηγορία ΕΠΣ Ζακύνθου όπου τα φαβορί επικράτησαν των αντιπάλων τους. Ο Αλυκανάς κέρδισε τον Βασιλικό με 3-0, ο Έσπερος επικράτησε στα ορεινά με 7-1 του Κοιλωμένου, ο Παναρκαδικός του Πειρατή με 5-0. Η ΑΕΖ επικράτησε δύσκολα του Κεραυνού Βουγιάτου με 4-1.
Κεραυνός Βουγιάτου- Α.Ε Ζακύνθου 1-4
“Καρδιοχτύπησε” αλλά εν τέλει… επικράτησε!
Μπροστά σε μια άνευ προηγουμένου “γκέλα” βρέθηκε η Α.Ε Ζακύνθου που “καρδιοχτύπησε” στο Μαχαιράδο, για να επικρατήσει εν τέλει του Κεραυνού Βουγιάτου με 1-4. Το τελικό σκορ, δεν ήρθε τόσο εύκολα όσο φαίνεται καθώς η ομάδα Πλάνου μέχρι και το… 80ο λεπτό ήταν στην ισοπαλία (1-1) με τους γηπεδούχους, μη μπορώντας να βρει τρόπο να νικήσει τον… ανίκητο μέχρι εκείνο το σημείο Κοντογιώργη! Εν τέλει ακολούθησε ένα τελευταίο δεκάλεπτο “φωτιά” για τους φιλοξενούμενους πετυχαίνοντας 3 τέρματα κι έτσι απέδρασαν με το “διπλό” (1-4).

Για να πάρουμε τα πράγματα από την αρχή, στο πρώτο μέρος του αγώνα οι φιλοξενούμενοι είχαν κακή απόδοση δείχνοντας ότι έχουν… μείνει στα δύο προηγούμενα ανεπιτυχή αποτελέσματα. Αυτό το εκμεταλλεύτηκε ο Κεραυνός, που σε μια φάση με τον Χριστόφορο Τιμόθεο στο 13ο λεπτό, κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του τερματοφύλακα Μαμφρέδα. Ο Χριστόφορος Τ., ανέλαβε ο ίδιος την εκτέλεση και με ψύχραιμο πλασέ άνοιξε το σκορ (1-0). Πάντως οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν έντονα, για μη καταλογισμό κόκκινης κάρτας στον τερματοφύλακα Μαμφρέδα που ανέτρεψε τον επιθετικό της ομάδας Χριστόφορο Τ., όντας σε προφανή θέση για γκολ.

Η δική μας άποψη, είναι ότι η φάση ήταν εξαιρετικά δύσκολη, γεγονός που δεν μας επιτρέπει να… διαφωνήσουμε απόλυτα με τον διαιτητής της συνάντησης κ. Κωστή. Στο 30ο λεπτό μια όμορφη προσωπική ενέργεια και δυνατό σουτ με το αριστερό του Σολάκου, έφερε το παιχνίδι στα ίσια (1-1). Στη συνέχεια και μέχρι το 80ο λεπτό η ΑΕΖ “σφυροκοπούσε τον Κεραυνό, ο οποίος… όπως αναφέραμε πιο πάνω, είχε σε εξαιρετική μέρα τον Κοντογιώργη που κρατούσε με σιγουριά το 1-1. Ένα κόρνερ στο 80ο λεπτό έφερε αναταραχή στην άμυνα των γηπεδούχων, με τον Κάρδαρη Μιχάλη να πραγματοποιεί κεφαλιά πάσα στον Σολάκου και αυτό με τον ίδιο τρόπο από τη μικρή περιοχή έβαλε μπροστά στοκ σκορ την ομάδα του, μέσα σε έξαλλους -ομολογουμένως- πανηγυρισμούς (1-2).

Από εκεί και πέρα όλα έγιναν… εύκολα για την ομάδα των Κώστα Αναστόπουλου και Μπάμπη Μάργαρη που σημείωσε δύο ακόμα πανέμορφα γκολ. Το 1-3 πέτυχε ο Μαυρογιάννης στο 86ο λεπτό με καταπληκτικό πλασέ από τα αριστερά, για να έρθει ξανά ο Σολάκου (χατ- τρικ) ένα λεπτό αργότερα και με ωραίο ευθύβολο σουτ έξω από την περιοχή να διαμορφώσει το τελικό 1-4. Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Κωστής, με βοηθούς τους Πλέσσα και Γκούσκο.
Κεραυνός Βουγιάτου: Κοντογιώργης, Σκιαδόπουλος, Κακολύρης, Χριστόφορος Τ., Ξενούλης, Παπαδάτος Ν., Κατέχος, Βόσσος, Συνετός, Κορφιάτης Σπ. (50′ Χριστόφορος Π.- 77′ λ.τ Παπαδάτος Κορνήλιος), Τουρίκης
Α.Ε Ζακύνθου: Μαμφρέδας Δ., Μαμφρέδας Π., Τσόλης, Κάρδαρης, Αργύρης, Κοντονής, Σολάκου, Μαυρογιάννης (88′ Καλογερίας), Κέρη Ηλ. (69′ Μαμφρέδας Δημ.), Γιακουμέλος Αλ., Γιακουμέλος Θ.
Ρεπορτάζ: Ανδρέας Κουρούμαλος

Αλυκανάς- ΑΟ Βασιλικού 3-0
Σπαθής 5′ Κονίδης 77′,83′
“Αγνώριστος” ο πρωτοπόρος !!!
Καθέ άλλο παρά εύκολο δεν ηταν τον σημερινο 3-0 των πρωτοπόρων επι της προτελευταίας ομάδας της Β´ κατηγορίας, όχι τόσο γιατι αντιμετώπισαν τρομερή αντίσταση απο τους φιλοξενούμενους αλλα γιατι ηταν η χειρότερη εμφάνιση τους εώς τωρα στο πρωτάθλημα. Εμφάνιση ομάδας που σχεδόν σε όλο το παιχνίδι έδειξε έλλειψη αυτοσυγκέντρωσης και απουσία καθαρού μυαλού.

Αντίθετα, η στάση των φιλοξενούμενων στο παιχνίδι ήταν αξιοπρεπέστατη και μπορεί να μην είχαν τις σπουδαίες φάσεις στα καρέ του Κεμπά , αλλά όποτε τους δινόταν η ευκαιρία έβγαιναν με αξιώσεις στην επίθεση. Ο Αλυκάνας ναι μεν σκόραρε 3 φορες, με τον Σπαθή στο 5′ και τον Κονίδη στο 77′ και 83′ αλλα “πέταξε” 70 λεπτά παιχνιδιού χωρίς να παρουσιάσει αγωνιστικά κάτι ουσιαστικό, με κυρίαρχο στοιχείο στο παιχνίδι του τη νευρικότητα και την απερισκεψία της πλειοψηφίας των παικτών του.
Ρεπορτάζ: Πάνος Γιαννόπουλος