Θρίαμβος για τον αθλητή της ΑΓΕΖ Θανάση Ανδρέα που μετά την περσινή 2η θέση στους Βαλκανικούς αγώνες Παίδων επανέλαβε με την 3η θέση στους χθεσινούς Βαλκανικούς αγώνες Εφήβων-Νεανίδων με 52,33μ δείγμα του ταλέντου του, διάθεσης για δουλειά και σωστής προπονητικής διαδικασίας. Συγχαρητήρια στον αθλητή και προπονητή του Ακτύπη Αντώνη.

Δύο χρυσά μετάλλια κατέκτησαν οι αθλητές μας στην πρώτη  ημέρα του Βαλκανικού Πρωταθλήματος Εφήβων- Νεανίδων, στο Πιτέστι της Ρουμανίας.

Οι αγώνες έγιναν με αρκετά προβλήματα εξαιτίας της δυνατής βροχής που ξέσπασε στη διάρκεια των αγώνων και ανάγκασε τους διοργανωτές να προχωρήσει σε μικρή διακοπή.
Ο Δημήτρης Λεβαντίνος όπως και στις Σέρρες έτσι και στη Ρουμανία αναγκάστηκε να κάτσει στην εκκίνηση των 400 μ. εμπ. μετά τη βροχή. Ο αθλητής του Σοφιανού Τριάντου κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο με 53.20, ωστόσο δεν πέτυχε το στόχο του, που ήταν το όριο για το Ευρωπαικό Ε/Ν.
Χρυσό μετάλλιο κατέκτησε και η ομάδα 4Χ100 μ. των Εφήβων με τους Ζήκο, Καρούσο, Διάκο και Λογοθέτη να τερματίζουν σε 41.85. Συνολικά την πρώτη ημέρα η χώρα μας κατέκτησε έξι μετάλλια.