Μια ψυχωμένη ομάδα δεν λύγισε ούτε στιγμή και πήρε τεράστιο διπλό μέσα στο Λεωνίδιο στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος με γκολ του Παπαδόπουλου στο 38΄

Καλύτεροι οι νησιώτες στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού, έχασαν ευκαιρίες να διευρύνουν το σκορ, είχαν δοκάρι με τον Βλαδίκα (76΄) και αδικήθηκαν σε ένα καταφανέστο πέναλτι που δεν δόθηκε στον Μπεσού (83′)

Έτρεχαν ασταμάτητα οι κυανοκίτρινοι και περιόρισαν τους γηπεδούχους σε παθητικό ρόλο μένοντας χωρίς κλασική ευκαιρία!

Μια ομάδα χωρίς ουσιαστική προετοιμασία,  έκανε το θαύμα και έφυγε με τους τρεις πρώτους βαθμούς από το μακρινό Λεωνίδιο… Η φανέλα της Ζακύνθου μίλησε και έδωσε φτερά στα πόδια των νεαρών παικτών που με την παρουσία των έμπειρων δημιούργησαν ένα καταπληκτικό μείγμα!

Σίγουρα η Ζάκυνθος δεν είναι αυτή που περιμένουμε να δούμε! Εχει ελλείψεις, πρέπει να δουλευτεί και με την πάροδο του χρόνου θα φτάσει εκεί που θέλει! Όμως αυτή η νίκη ήρθε για να δημιουργήσει τις βάσεις για να μπορέσει ο Σύλλογος να φτάσει στην σωτηρία στο ρεζουμέ του πρωταθλήματος… Το κέρδος τεράστιο! Όμως όλοι θα πρέπει να μείνουν προσγειωμένοι διότι τα δύσκολα έρχονται! Το σύνθημα είναι ένα! Δουλειά, δουλειά και μεθοδικότητα! Μεγάλο μερίδιο σε αυτή τη νίκη έχει ο γυμναστής Νίκος Ορφανίδης, ο άνθρωπος που έκανε ότι μπορούσε να για παραταχθεί όπως έπρεπε η Ζάκυνθος

Στο αγωνιστικό μέρος ο προσωρινός τεχνικός Στράτος Κουρούμαλος ευτύχησε να δώσει τους πρώτους βαθμούς στην ομάδα! Στον ΑΠΣ Ζάκυνθος 1961 της νέας εποχής!   Οι κυανοκίτρινοι δεν πάτησαν καλά στην αρχή, ήταν αγχωμένοι και νευρικοί, παρά τις τρεις καλές στιγμές δύο με Ραφαήλ Πέττα και μια με Παπαδόπουλο! Υπήρχαν θέματα όμως στην άμυνα αλλά αυτά στην πορεία διορθώθηκαν και έτσι η Ζάκυνθος όχι μόνο ισορρόπησε το ματς αλλά  έγινε επικίνδυνη ουκ ολίγες φορές! Το ματς μετά το 20’ κύλησε στα μέτρα των φιλοξενούμενων! Οι του Λεωνιδίου δεν μπορούσαν να διασπάσουν την καλή πλέον Αμυντική λειτουργία της Ζακύνθου και περιορίστηκαν στο να κάνουν ένα ανούσιο ματς.

Κτύπησε και πάλι ο τίμιος γίγαντας Παπαδόπουλος!

Η Ζάκυνθος κατάφερε να μπει μπροστά στο σκορ όταν μετά από κόρνερ έγινε μια ωραία σέντρα από τον Τριανταφυλλίδη και ο Παπαδόπουλος μπήκε σφήνα ανάμεσα σε ένα τσούρμο παικτών και με ωραία κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το 0-1 για την ομάδα του! Αυτό ήταν! Οι κυανοκίτρινοι με αποφασιστικότητα και με πίστη κράτησαν μακριά τους γηπεδούχους με το ημίχρονο να είναι 0-1 υπέρ τους! Στην επανάληψη συνεχίστηκε το ίδιο σκηνικό…

Η Ζάκυνθος ψύχραιμη και ωραία και το Λεωνίδιο σε απόγνωση και χωρίς καθαρό μυαλό!  Με το σκορ υπέρ τους οι νησιώτες πήγαν το  ματς εκεί που ήθελαν και κτύπησαν αρκετές φορές στην κόντρα επίθεση! Είχαν κλασικές ευκαιρίες με Ραφαήλ Πέττα, Λουί Μπεσού και με Δημήτρη Βλαδίκα να κάνουν δύσκολη την ζωή των αμυντικών του Λεωνιδίου… Εκτός από τις ευκαιρίες η Ζάκυνθος είχε δοκάρι όταν ο Ραφ. Πέττας μπήκε κατά μέτωπο πάσαρε ωραία στον ξεμαρκάριστο Βλαδίκα  ο τελευταίος σουτάρισε με την μπάλα να βρίσκει την συμβολή των δοκών!

Λίγα λεπτά αργότερα ο Μπεσού ανατράπηκε εντός περιοχής άλλα τόσο η επόπτης όσο και ο διαιτητής έκλεισαν τα μάτια και δεν έδωσαν την εσχάτη των ποινών! Τα τελευταία 10 λεπτά η Ζάκυνθος οπισθοχώρησε και έδωσε γήπεδο στο Λεωνίδιο προκειμένου να διαφυλάξει το εύθραυστο 0-1!

Και πάλι οι γηπεδούχοι δεν μπόρεσαν να φτάσουν στην περιοχή του Τριανταφυλλίδη και πάρα τα λάθη που έγιναν δεν μπόρεσαν να φτάσουν στην ισοσφαριση που τόσο πολύ ήθελαν! Ο διαιτητής κος Τουρλομούσης … κράτησε κάτι παραπάνω από 7 λεπτά καθυστερήσεων άλλα ούτε αυτά ήταν ικανά για να αλλάξουν το ρου της ιστορίας που έγραψε ότι η Ζάκυνθος των χιλίων προβλημάτων πήρε το διπλό και τους τρεις πολύτιμους βαθμούς παλικαρίσια έχοντας παίκτες που “έτρωγαν σίδερα”!

Η διαιτησία ελέγχεται στην φάση του Μπεσού εκεί που ο Ιβοριανός επιθετικός ανατράπηκε εντός περιοχής αλλά κανείς από την τριάδα δεν είδε το καθαρό πέναλτι. Κατά τα άλλα η διαιτησία ήταν καλή χωρίς τα μεγάλα λάθη!