Kαλό απόγευμα αγαπητοί φίλοι του ποδοσφαίρου. Θα σας μεταφέρουμε λεπτό προς λεπτό από το Δημοτικό Στάδιο Ζακύνθου  την σημερινή αναμέτρηση μεταξύ της Ζακύνθου και του ΑΟ Κατασταρίου για την 2η αγωνιστική των αγώνων μπαράζ και την ανάδειξη του πρωταθλητή της Α΄ κατηγορίας της ΕΠΣ Ζακύνθου. (17.30)

ΔΙΑIΤΗΤΕΣ:

Άρχων του αγώνα θα είναι Βασίλης Μπέης, Βοηθοί του θα είναι ο Αντώνης Πυλαρινός και Κώστας Ψάρρης. 40ς ο Δημήτρης Πόπορης

ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ:

ZΑΚΥΝΘΟΣ 1961: (Δημήτρης Νόλης/Παν. Τρουπιώτης): Διαμαντής, Φυτόπουλος, Παπαδόπουλος, Κωστακιώτης, Τριανταφυλλίδης, Σούρμπης, Μαλλιάς, Πέττας, Μαλισόβας, Μπεσού, Χιονίδης

Πάγκος: Βλασσόπουλος, Μπιάζης, Κίτος, Ζαϊρί, Μαρίνος, Κυριάζος, Τσουκαλάς,

Α.Ο. ΚΑΤΑΣΤΑΡΙΟΥ: (Πέτρος Μίχος/Παν. Γουσέτης): Θωμάς, Κάρδαρης Θοδ., Κωστής, Λιβέρης, Κομιώτης Αλ., Αρκαδιανός, Μυτιλήνης, Κωστάκης, Καραμαλίκης, Κάρδαρης Κ., Δρόσος

Πάγκος: Μαλαφούρης, Μαρούδας Μαρ., Γιόκιτς, Χαρακτινός, Πάνος, Μεταξάς, Κουτσουπιάς

• Αρκετή η ζέστη που επικρατεί στο δημοτικό στάδιο, λιγοστός ακόμη ο κόσμος στις κερκίδες. Περίπου 200 φίλοι του ποδοσφαίρου μέχρι στιγμής. Συνεχίζεται η προσέλευση.
  • Οι πρώην παίχτες του ΑΠΣ Ζάκυνθος Σπύρος Αποστόλου και Αλέξανδρος Καμπούρης στην εξέδρα, ήρθαν να δουν την πρώην ομάδα τους.
  • Με τις κλασικές κυανοκίτρινες φανέλες οι γηπεδούχοι, με τις μπλε οι φιλοξενούμενοι. Στ’ αποδυτήρια οι δύο ομάδες που ολοκλήρωσαν το “ζέσταμα” τους.
  • Αυξάνεται ο κόσμος όσο περνάει η ώρα. Περίπου 400 φίλοι του ποδοσφαίρου στην κερκίδα.
  • Σε άριστη κατάσταση ο αγωνιστικός χώρος του σταδίου λόγω των εξαιρετικών καιρικών συνθηκών της εποχής.
  • Θυμίζουμε ότι και οι δύο ομάδες θέλουν τη νίκη για ξεχωριστούς λόγους. Η Ζάκυνθος για να “αγγίξει” τον τίτλο του πρωταθλητή και την άνοδο στη Γ’ Εθνική και το Καταστάρι για να βρεθεί σε “θέση οδηγού” και να πάρει εκείνο το πλεονέκτημα για τις επόμενες αγωνιστικές. Θυμίζουμε ότι οι Κυανοκίτρινοι έχουν 14 πόντους και οι μπλε 13.
  • Την είσοδο των ομάδων στον αγωνιστικό χώρο περιμένουν άπαντες. Μόλις τώρα οι δύο “μονομάχοι” μπαίνουν στην “αρένα”.
  • Σχεδόν γεμάτο το κεντρικό κομμάτι της κερκίδας.

ΕΝΑΡΞΗ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ

Την εστία στο κοιμητήριο παίρνει η Ζάκυνθος, αυτή προς το αεροδρόμιο το Καταστάρι.

Ξεκίνησε το ματς. Περίπου 500 φίλαθλοι στο γήπεδο, λιγοστοί αλλά θορυβώδεις οι “απέναντι”.

2′ Εκτέλεση φάουλ για τη Ζάκυνθο από το ημικύκλιο, η εκτέλεση από το Χιονίδη θα φύγει λίγο πάνω απ’ τα δοκάρια του Θωμά. Δεν ανησύχησε ο κίπερ του ΑΟΚ.

5′ Αναγνωριστικό το ματς μέχρι στιγμής, αυξάνεται και άλλο ο κόσμος στην εξέδρα.

9′ Κίτρινη στο Μαλισόβα για φάουλ στο Λιβέρη.

11′ Μικρή διακοπή στο ματς, πεσμένος στον αγωνιστικό χώρο ο Χιονίδης, ο οποίος σηκώνεται.

15′ Ισορροπημένο το ματς στο πρώτο τέταρτο. Συντηρητικά και με μεγάλη προσοχή παίζουν οι δύο ομάδες.

20′ Παραμένει το 0-0, σε ένα παιχνίδι χωρίς ευκαιρίες μέχρι στιγμής. “Φοβάται ο Γιάννης το θεριό και το θεριό το Γιάννη” με λίγα λόγια.

Η Ζάκυνθος έχει περισσότερο τη μπάλα στα “πόδια” αλλά χωρίς να απειλεί την εστία του Θωμά. Το Καταστάρι προσπάθησε να φανεί επικίνδυνο με τον Καραμαλίκη πριν αλλά χωρίς αποτέλεσμα.

24′ Επικίνδυνη φάση για την εστία του Διαμαντή, με τον Άκη Καρδαρη να σεντράρει τον Διαμαντή να μην κάνει καλή έξοδο μπροστά από τον Καραμαλίκη και το Μυτιλήνη να σουτάρει εντελώς άτσαλα από πλεονεκτική θέση. Έδιωξαν οι αμυντικοί του ΑΠΣ.

Πολλές οι “μονομαχίες” στο χώρο του κέντρου και πολλά τα λάθη εκατέρωθεν.

ΔΙΑΚΟΠΗ ΣΤΟ ΜΑΤΣ. Απρόοπτο εκτός του αγωνιστικού χώρου, καθώς μαίνεται φωτιά σχετικά μεγάλης έκτασης στο χώρο που βρίσκεται το τένις. Καπνός στην ατμόσφαιρα. Έχει σταματήσει προς το παρόν το ματς. Τρέχουν οι άνθρωποι του σταδίου να την σβήσουν αλλά αυτό δεν γίνεται, με αποτέλεσμα να καλέσουν την πυροσβεστική.

Φίλαθλοι κάνουν λόγο για εμπρηστική ενέργεια από μεμονωμένο άτομο. Ηρεμεί η κατάσταση, συνεχίζεται κανονικά το ματς.

30′ Μισή ώρα στο στάδιο. Ίδια η εικόνα. Ισορροπημένο ματς.

31′ Επικίνδυνη φάση στα καρέ του Θωμά, ο Πέττας μέσα από την περιοχή θα πιάσει το σουτ στην κίνηση διώχνουν οι αμυντικοί.

Στο μεταξύ η φωτιά δεν έχει σβήσει και απειλεί να κάψει δέντρα μπροστά από το κοιμητήριο!!! Έρχεται η πυροσβεστική ενώ το ματς συνεχίζεται.

Πιο πριν ο Δρόσος πήρε κίτρινη κάρτα για “θέατρο”.

35′ Πρώτη σημαντική φάση στο ματς, με το Μαλλιά να κάνει ατομική ενέργεια και σουτ από δεξιά και τη μπάλα να περνά λίγο πάνω απ’ το οριζόντιο δοκάρι του Θωμά.

Στο μεταξύ οι άνδρες της πυροσβεστικής κατάφεραν να σβήσουν τη φωτιά με άμεση επέμβαση. Δύο τα οχήματα κοντά στο γηπεδάκι του τένις.

Κίτρινη στον Αλέξη Κομιώτη για φάουλ στο Χιονίδη.

40′ Επικίνδυνο γύρισμα Κωστή στο Μυτιλήνη, κόβει σωτήρια ο Χιονίδης πριν ο νεαρός ακραίος βρεθεί ολομόναχος απέναντι στο Διαμαντή.

41′ Σημαντική ευκαιρία για τον ΑΠΣ με το Μπεσού να σουτάρει δυνατά από το ύψος της μεγάλης περιοχής και το Θωμά να διώχνει εντυπωσιακά σε κόρνερ. Στην εκτέλεση ο Τριανταφυλλίδης ο Κωστακιώτης την κεφαλιά η μπάλα περνά παράλληλα σε πλάγιο άουτ. Παραμένει το 0-0.

45+1′ Σωτήρια προβολή Κωστακιώτη σε επικίνδυνη πλαγιοκόπηση του Δρόσου απ’ τα αριστερά. Ο αμυντικός του ΑΠΣ πρόλαβε τον αρχηγό του ΑΟΚ πριν γίνει πολύ επικίνδυνος.

Παίζουμε καθυστερήσεις στο στάδιο. Όλα δείχνουν ότι πάμε για “λευκό” πρώτο ημίχρονο.

ΤΕΛΟΣ ΠΡΩΤΟΥ ΜΕΡΟΥΣ

ΑΠΣ ΖΑΚΥΝΘΟΣ-ΚΑΤΑΣΤΑΡΙ 0-0

Βγαίνουν σιγά-σιγά οι ομάδες στο τερέν για το δεύτερο μέρος. Το Ζαουάντ Ζαϊρί βλέπουμε έτοιμο να περάσει σαν αλλαγή. Ο Μαροκινός άσσος θα πάρει τη θέση του Χάρη Μαλλιά. Θυμίζουμε ότι λόγω ραμαζάνι ο διεθνής Αφρικανός ποδοσφαιριστής δε μπορεί να φάει και να πιει τίποτα πριν τη δύση του ήλιου.

Ήρεμη μέχρι στιγμής η κατάσταση στην εξέδρα. Καμία σχέση με τα θλιβερά γεγονότα που είχαν συμβεί στο τελευταίο χρονικά ματς των δύο ομάδων.

ΕΝΑΡΞΗ ΔΕΥΤΕΡΟΥ ΜΕΡΟΥΣ

Ξεκίνησε το δεύτερο μέρος. Θερμό χειροκρότημα από την εξέδρα στο Ζαϊρί.

50′ Κίτρινη στον Τριανταφυλλίδη για τράβηγμα φανέλας του Κάρδαρη.

51′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΤΑΣΤΑΡΙ (0-1). Ο Κάρδαρης θα βρει τον Καραμαλίκη στη μικρή περιοχή ολομόναχο και αυτός θα νικήσει εύκολα το Διαμαντή για το 0-1.

53′ Επικίνδυνη αντεπίθεση για τον ΑΟΚ, ο Δρόσος καθυστερεί χαρακτηριστικά και χάνει σημαντική ευκαιρία να αιφνιδιάσει την αντίπαλη άμυνα.

56′ Φάουλ του Δρόσου στο Ζαϊρί έξω από τη μεγάλη περιοχή. Φωνάζουν για δεύτερη κίτρινη οι γηπεδούχοι. Ο Μπέης δεν δίνει κάτι περισσότερο.

59′ Πιεστική η Ζάκυνθος στα τελευταία λεπτά, με το Ζαϊρί να παίρνει παιχνίδι.

60′ Ζάκυνθος- Καταστάρι 0-1 στο δημοτικό στάδιο.

63′ Μικρή διακοπή στο ματς, ο Δρόσος στο έδαφος. Δεν έχει κάτι σοβαρό και σηκώνεται.

65′ Αλλαγή για το Καταστάρι ο Μάριος Μαρούδας παίρνει τη θέση του Κώστα Κάρδαρη.

66′ ΑΠΟΒΟΛΗ για το Καταστάρι με τον Άκη Κάρδαρη να παίρνει δεύτερη κίτρινη για μαρκάρισμα στο Ζαϊρί. Με δέκα το Καταστάρι, διαμαρτυρίες από τον πάγκο της ομάδας των Αλυκών.

69′ Το 0-1 παραμένει για το Καταστάρι. Πιέζει η Ζάκυνθος που παίζει με παίχτη παραπάνω.  Κίτρινη κάρτα στον Σούρμπη για προβολή πάνω στο Λιβέρη.

74′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗ ΖΑΚΥΝΘΟ (1-1). Πάσα του Ζαϊρί στην “καρδιά” της άμυνας ο Παπαδόπουλος θα πεταχτεί στην πορεία της μπάλας και θα προλάβει στην έξοδο το Θωμά. Δεν προλαβαίνουν οι αμυντικοί του ΑΟΚ να αποτρέψουν το μοιραίο.

76′ Αλλαγή για τον ΑΟΚ ο Γιόκιτς παίρνει τη θέση του Αρκαδιανού.

77′ ΑΠΟΒΟΛΗ ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΤΑΣΤΑΡΙ. Διαμαρτυρίες από το Καταστάρι όταν ο Διαμαντής θα κάνει έξοδο και θα ανατρέψει εκτός περιοχής τον Καραμαλίκη, με το Διαμαντή να βλέπει την κίτρινη από τον Μπέη σε έντονες αντιδράσεις από τους φιλοξενούμενους. Στην συνέχεια ο Αλέξης Κομιώτης θα χτυπήσει το Σούρμπη στο πρόσωπο και θα δει την δεύτερη κίτρινη. Με 9 συνεχίζει το Καταστάρι. Ένταση στον αγωνιστικό χώρο και διακοπή.

83‘ Επικίνδυνη εκτέλεση φάουλ του Λιβέρη, η μπάλα φεύγει λίγο πάνω απ’ τα δοκάρια. Συνεχίζεται το ματς μετά από 5λεπτη διακοπή.

86′ Αλλαγή για τη Ζάκυνθο με τον Κίτο να παίρνει τη θέση του τραυματία Μαλισόβα.

“Ροντέο” το ματς στα τελευταία λεπτά με τη Ζάκυνθο να επιτίθεται για το γκολ της νίκης και τον ΑΟΚ να προσπαθεί να χτυπήσει στην κόντρα.

90′ Μεγάλη ευκαιρία για τη Ζάκυνθο, ο Ζαϊρί βγάζει μόνο του τον Πέττα απέναντι στο Θωμά, με το νεαρό μέσο να προσπαθεί να τον “κρεμάσει” αλλά τον έμπειρο γκολκίπερ να αντιδρά σωτήρια.

Πέντε λεπτά καθυστερήσεις δείχνει ο κ. Πόπορης.

90+2′ Πτώση του Κίτου στην περιοχή από μαρκάρισμα στου Μαρούδα, φωνάζουν για παράβαση οι γηπεδούχοι. Αφήνει το ματς να συνεχιστεί ο κ. Μπέης.

90+3′ Αλλαγή για τον ΑΟΚ, ο Πάνος παίρνει τη θέση του Δρόσου.

Κίτρινη στο Λιβέρη για αντικανονικό μαρκάρισμα στο Χιονίδη.

ΤΕΛΙΚΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ

ΑΠΣ ΖΑΚΥΝΘΟΣ 1961- ΑΟ ΚΑΤΑΣΤΑΡΙΟΥ 1-1

• Τα χέρια δίνουν οι ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων σε καλό κλίμα.
  • Αποχωρεί ο κόσμος από τις κερκίδες χωρίς παρατράγουδα, μέχρι στιγμής
  • Το αποτέλεσμα αυτό κρατά στην πρώτη θέση τη Ζάκυνθο και το Καταστάρι στη δεύτερη. Όπως δηλαδή είχαν τα πράγματα πριν το ματς. Οι δύο ομάδες πλέον θα πρέπει να μείνουν “αλώβητες” μέχρι το νέο τους “ραντεβού” την 5η αγωνιστική, είτε στο δημοτικό στάδιο (εάν δεν κλείσει) είτε στο γήπεδο του Αγγερικού που έχει δηλώσει σαν έδρα η ομάδα των Αλυκών.
  • Διαμαρτυρίες από τους γηπεδούχους για τις καθυστερήσεις που κράτησε ο διαιτητής Μπέης. Στη Ζάκυνθο φωνάζουν για τις πολλές διακοπές σε όλο το ματς και ότι ο χρόνος που κρατήθηκε ήταν λιγότερος απ’ ότι έπρεπε…
  • Περισσότερα σχόλια και παραλειπόμενα για το ματς, λίγο αργότερα στην αναλυτική περιγραφή της αναμέτρησης και ραδιοφωνικά στην εκπομπή “ΕΛ ΚΛΑΣΙΚΟ” του ERMIS RADIO 91.8 την Τρίτη στις 13.30 το μεσημέρι.