Η ΑΕΛ με ψυχωμένη εμφάνιση και άριστο τακτικά πλάνο κέρδισε 1-0 τον Ολυμπιακό στο «AEL FC Arena» με γκολ του Γκόλια στο 92′! «Φωτιά» παίρνει το πρωτάθλημα μία αγωνιστική πριν το ντέρμπι των «ερυθρόλευκων» με την ΑΕΚ στο «Καραϊσκάκης».

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε τον αγώνα με σύστημα 4-4-2 και στην κορυφή το δίδυμο Καρντόσο, Ιντέγε. Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν την εδαφική υπεροχή στο πρώτο ημίχρονο και έγιναν απειλητικοί στο 19′ με τον Ιντέγε να τεστάρει τον Ξενοδόχοβ. Ακριβώς στο επόμενο λεπτό η ΑΕΛ απάντησε με πολύ μεγάλη ευκαιρία καθώς σουτ του Αναστασόπουλου μέσα από την περιοχή, ανέκοψε σωτήρια ο Καμπιάσο, που βρέθηκε μπροστά από τον Καπίνο. Τελευταία αξιόλογη φάση στο πρώτο 45λεπτο ένα απευθείας φάουλ του Μιλιβόγεβιτς, που έδιωξε σε κόρνερ ο Ξενοδόχοβ.

Στην επανάληψη ξανά ο Μιλιβόγεβιτς προσπάθησε να δημιουργήσει προβλήματα στον τερματοφύλακα της ΑΕΛ, ωστόσο το γέμισμα που επιχείρησε στο 51′, βρήκε εκ νέου σε ετοιμότητα τον Ξενοδόχοβ. Εν συνεχεία ο Ολυμπιακός επιτέθηκε ανορθόδοξα, με πολλά γεμίσματα και χωρίς ιδέες.

Η ΑΕΛ από την άλλη αμυνόταν υποδειγματικά και όσο περνούσε η ώρα διέκρινε τη δυνατότητα να διεκδικήσει κάτι παραπάνω από την ισοπαλία. Στο 64′ ο Αναστασόπουλος πήγε να βγει τετ α τετ με τον Καπίνο, όμως ο τερματοφύλακας του Ολυμπιακού με έγκαιρη έξοδο έδιωξε με τα πόδια. Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι «βυσσινί» άρχισαν να παίρνουν σημαντικά μέτρα στο γήπεδο και να απειλούν με στημένες φάσεις και τα δυνατά πλάγια του Κόντορ. Από ένα τέτοιο στο 92′ προήλθε και το γκολ. Η μπάλα έφτασε το ύψος του πέναλτι, ο Μάρτινς δεν έδιωξε, ο Γκόλιας έπιασε το σουτ, ο Μιλιβόγεβιτς μπήκε στην τροχιά της και ο Καπίνο αιφνιδιάστηκε με συνέπεια να έρθει το 1-0.

Αμέσως μετά το τέρμα, όλο το γήπεδο πήρε πραγματικά «φωτιά», ενώ στον πάγκο της ΑΕΛ άπαντες έπεσαν πάνω στον Αναστασιάδη, ο οποίος σωριάστηκε στο έδαφος χάνοντας μάλιστα τα γυαλιά του!

Για την ομάδα της Λάρισας αυτή ήταν η πρώτη νίκη στην Super League μετά τη σεζόν 2010/11, όταν είχε υποβιβαστεί. Από την άλλη ο Ολυμπιακός δέχεται γκολ σε τρίτο σερί ματς στο πρωτάθλημα, ενώ την ερχόμενη εβδομάδα υποδέχεται διαδοχικά τον ΑΠΟΕΛ και την ΑΕΚ στο «Καραϊσκάκης» για το Γιουρόπα Λιγκ και το πρωτάθλημα αντίστοιχα.

Συνθέσεις:

ΑΕΛ (Αναστασιάδης): Ξενοδόχοβ, Ρέντζας, Γιοβάνοβιτς, Φάρκας, Κοντόρ, Αναστασόπουλος (73′ Λαμπρόπουλος), Φατιόν, Γκόλιας, Ναζλίδης, Ντοντό (81′ Βαρέλα), Αβραάμ (88′ Ντέλετιτς).

Ολυμπιακός (Μπέντο): Καπίνο, Φιγκέιρας, Ντα Κόστα, Βιάνα, Τσιμίκας (63′ Φορτούνης), Μιλιβόγεβιτς, Καμπιάσο (76′ Μαρτίνς), Σεμπά, Ελιουνούσι, Ιντέγε, Καρντόσο (62′ Πασιένσια).

Διαιτητής: Παπαδόπουλος (Μακεδονίας).