Καλό απόγευμα από το γήπεδο του Μαχαιράδου θα σας ενημερώσουμε για την εξέλιξη του αγώνα μεταξύ του ΑΟ Τσιλιβή και της Θύελλας Πατρών για την 18η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Γ΄ Εθνικής του 7ου ομίλου

ΑΟ ΤΣΙΛΙΒΗ (Πέτρος Τσούκλης): Χαρακτινός, Δεμερτζής, Μπατσής, Λούζι, Μούστα, Γεωργίου, Γκέκας, Λιβέρης, Βερνάρδος, Υψηλός, Μουσάϊ (88′ Παναγιωτόπουλος)

Πάγκος: Κόκας, Τζάθας, Παναγιωτόπουλος

ΘΥΕΛΛΑ ΠΑΤΡΩΝ (Σ. Πεφάνης): Δημόπουλος, Κωνσταντινίδης Ν., Κατριβέσης, Δημητρίου, Δασουράς, Μπουμπάλης, Αγγελής (70′ Βασιλακόπουλος), Μουτσινάς (76′ Πανίτσας), Ντίνος, Σκεπετάρης, Λαζανάς (56′ Κωνσταντινίδης Κ.)

Πάγκος: Βλασόπουλος, Κουτσαντώνης, Βασιλακόπουλος, Κωστογιαννόπουλος, Κωνσταντίνίδης Κ. , Πανίτσας , Χρυσανθόπουλος

Διαιτητές: Ρέκκας, Αθανασοπούλου, Γάκης

*Εξαιρετικές είναι οι καιρικές συνθήκες που επικρατούν στο νησί της Ζακύνθου. Σχετικά ζεστή μέρα η σημερινή με λίγα σύννεφα να ”σκεπάζουν” το νησί της Ζακύνθου

*Το τρίποντο και μόνο θέλει η Ζακυνθινή ομάδα κόντρα στην Θύελλα, καθώς έπειτα και από τα τελευταία γεγονότα η θέση της ομάδας είναι μετέωρη και κανείς δεν ξέρει τι θα γίνει

*Το Τσιλιβή βρίσκεται στην 5η θέση με 25 βαθμούς, ενώ η Θύελλα Πατρών βρίσκεται στη ζώνη του υποβιβασμού με 20 πόντους και καίγεται για το τρίποντο!

*Την εμφάνισή τους έκαναν στον αγωνιστικό χώρο για πρώτη φορά οι δυο ομάδες!

*Με κόκκινες εμφανίσεις η ομάδα του Τσιλιβή και με άσπρο-μπλε οι της Θύελλας!

*Μικρή είναι η προσέλευση στο γήπεδο τούτη την ώρα

*Υπήρχαν κάποιοι έντονη διάλογοι πριν την σέντρα του αγώνα μεταξύ ανθρώπων των δυο ομάδων

*Αυξήθηκε

1′ Σέντρα στην αναμέτρηση!

5′ Χωρίς κάποια σημαντική στιγμή τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης. Ένα φάουλ του Λιβέρη αποκρούστηκε από τους αμυντικούς, όπως και το σουτ του Μουσάϊ

7′ Γύρισμα του Λιβέρη μέσα στη περιοχή απομάκρυναν με υπερένταση οι αμυντικοί της Θύελλας

*Φάουλ σε καλό σημείο για το Τσιλιβή. Κόντραρε πάνω στο τείχος και απομακρύνθηκε!

9′ Μεγάλη ευκαιρία για την Θύελλα!! Ο Αγγελής βγήκε τετ α τετ απέναντι από τον Χαρακτινό έπειτα από κάθετη πάσα, τον ξεπέρασε από τα πλάγια και ο Μπατσής σαν από μηχανής θεός έδιωξε την μπάλα πάνω στη γραμμή

*Σέντερ φορ επιστρατεύτηκε ο Στέλιος Λιβέρης καθώς η έλλειψη του Μάριου Μαρούδα έφερε ανακατατάξεις στην ενδεκάδα

13′ Καλός ο ρυθμός της αναμέτρησης μέχρι στιγμής, με την Θύελλα να έχει πολύ μεγάλη ευκαιρία να ανοίξει το σκορ!

14′ Δοκάρι για την Θύελλα Πατρών!! Εκτέλεση φάουλ του Σκεπετάρη, ο Δασουράς πήρε την κεφαλιά, η μπάλα πήρε παράξενη τροχιά και κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι και έφυγε κόρνερ, καθώς κόντραρε σε αμυνόμενο

*Κίτρινη στον Βερνάρδο για αντικανονικό μαρκάρισμα στον Δασουρά

17′ Κερδισμένο φάουλ για το Τσιλιβή, αλλά η εκτέλεση του Υψηλού ήταν πολύ κακή και η μπάλα πέρασε ψηλά άουτ

20′ Ανοιχτό ματς από τις δυο ομάδες. Δείχνουν ότι και οι δυο θέλουν μόνο το τρίποντο. Δεν έχει μπει πολύ καλά το Τσιλιβή, που έχει απειληθεί δυο φορές!

*Κίτρινη στον Ντίνο για αντικανονικό μαρκάρισμα Μουσάϊ

24′ Κάθετη πάσα του Σκεπετάρη στο Λαζανά, πρόλαβε ο Χαρακτινός

25’Φάση διαρκείας στα καρέ της Θύελλας ο Μουσάϊ, στον Υψηλό, ο τελευταίος θα βρει τον Βερνάρδο πλάγια δεξιά, αυτός θα κάνει το σουτ με την μπάλα να περνά λίγο έξω από την εστία του Δημόπουλου

*Κίτρινη στον Δημητρίου για αντικανονικό μαρκάρισμα στον Λιβέρη που έβγαινε σε αντεπίθεση

28′ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Δεμερτζή, ο Δημόπουλος μπλόκαρε σταθερά!

*Κίτρινη στον Δεμερτζή για φάουλ πάνω στον Σκεπετάρη

33′ Κόρνερ του Υψηλού, ο Ρετζίνο Λούζι η μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι

*Κυρίως με στημένες φάσεις προσπαθεί να απειλήσει το Τσιλιβή

37′ Σουτ του Γκέκα έξω από την περιοχή, πολλά μέτρα άουτ η μπάλα

38′ ΓΚΚΚΚΚΟΟΛΛΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΘΥΕΛΛΑ ΠΑΤΡΩΝ 0-1

Τρομερή κάθετη πάσα για τον Σκεπετάρη που ”βραχυκύκλωσε” την άμυνα του Τσιλιβή, ο Ντίνος απέναντι από τον Χαρακτινό, τον πρόλαβε στην έξοδο και με άψογο πλασέ έγραψε το 0-1

*Πάρα πολύ επικίνδυνη η Θύελλα Πατρών στην αντεπίθεση, εκμεταλλεύεται άψογα όσους χώρους βρίσκει!

*Ελλείψει επιθετικού το Τσιλιβή αντιμετωπίζει πρόβλημα στην τελική προσπάθεια

*Πολλά τα λάθη των παιχτών του Τσιλιβή, έξαλλος ο Πέτρος Τσούκλης, ωρύεται στον πάγκο της ομάδας του

ΛΗΞΗ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ ΤΣΙΛΙΒΗ-ΘΥΕΛΛΑ ΠΑΤΡΩΝ 0-1

Συμπέρασμα 1ου μέρους: Μέτρια εικόνα για το Τσιλιβή στο 1ο ημίχρονο. Η ομάδα του Πλάνου δυσκολεύεται να απειλήσει την εστία της Θύελλας και δείχνει να μην πατάει καλά στον αγωνιστικό χώρο. Από την άλλη μεριά η Θύελλα Πατρών πατά καλύτερα στον αγωνιστικό, έχει το γκολ με τον Ντίνο και γενικά είναι πολύ επικίνδυνη στην αντεπίθεση. Αναμένεται συναρπαστικό δεύτερο μέρος!

*Επέστρεψαν οι δυο ομάδες στον αγωνιστικό χώρο και αναμένεται η επανέναρξη του 2ου μέρους!

46′ Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο!

48′ Σουτ του Γεωργίου η μπάλα απελπιστικά άουτ

*Μετρημένα τα κουκιά στο πάγκο του Τσιλιβή με 3 μόνο αλλαγές, πολλές οι απουσίες!

50′ Εκτέλεση κόρνερ του Λιβέρη, ο Γεωργίου πετάχτηκε στην πορεία της μπάλας με την μπάλα να περνά ελάχιστα άουτ

*Μπήκε καλά το Τσιλιβή στην επανάληψη και δείχνει διάθεση να φτάσει στην γρήγορη ισοφάριση

51′ ΔΟΚΑΡΙΙΙ ΜΕ ΤΟΝ ΥΨΗΛΟΟΟΟ!! Εκτέλεση κόρνερ του Λιβέρη, σουτ του Υψηλού στην κίνηση με την μπάλα να καταλήγει στο αριστερό δοκάρι του Δημόπουλου που είχε μείνει ”παγωτό”

*Απανωτά κερδισμένα κόρνερ για το Τσιλιβή που πιέζει για το γκολ

53′ Έχει γίνει ροντέο το παιχνίδι στην επανάληψη πάνω-κάτω η μπάλα

56′ ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΘΥΕΛΛΑ!! Ο Αγγελής έπειτα από κάθετη του Σκεπετάρη θα βρεθεί τετ α τετ, η σημαία της βοηθού δεν σηκώθηκε και ο Χαρακτινός με σωτήρια επέμβαση θα κρατήσει την ομάδα του όρθια

56′ Αλλαγή για την Θύελλα Πατρών ο Κωνσταντίδης Κ. θα περάσει στη θέση του Λαζανά

57′ ΝΕΑ ΜΕΓΑΛΗ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΘΥΕΛΛΑ ΠΑΤΡΩΝ!! Λάθος στην άμυνα του Τσιλιβή, ο Αγγελής θα βρεθεί ολομόναχος απέναντι από τον Χαρακτινό, αλλά το πλασέ του δεν ήταν καλό και η μπάλα πέρασε άουτ!

58′ Ο Γεωργίου απέναντι από τον Δημόπουλο, έπειτα από ασυνεννοησία στην άμυνα της Θύελλας, ωστόσο έπειτα από κόντρες ο γκολκίπερ της Θύελλας μπλόκαρε την μπάλα

*Μπήκε πολύ δυνατά στο πρώτο δεκάλεπτο το Τσιλιβή έχοντας το δοκάρι του Υψηλού, ωστόσο η Θύελλα έχει φτάσει δυο φορές πολύ κοντά στο δεύτερο γκολ

63′ Ξανά στην αντεπίθεση στη Θύελλα, ο Σκεπετάρης έπαιξε το ένα-δυο με τον Ντίνο, ο πρώτος σούταρε, η μπάλα λίγο άουτ

64′ ΓΓΓΓΓΓΓΚΚΚΚΟΟΟΟΟΛΛΛΛΛ ΓΙΑ ΤΟ ΤΣΙΛΙΒΙΙΙΙΙΙ 1-1!!!!!!

Γέμισμα του Γεωργίου μέσα στην περιοχή, ο Λιβέρης πετάχτηκε στην πορεία της μπάλας, αιφνιδίασε την άμυνα της Θύελλας και από κοντά έκανε το 1-1

*Βρήκε το γρήγορο γκολ που έψαχνε το Τσιλιβή και πάει για την μεγάλη ανατροπή!

66′ Εκτέλεση κόρνερ από τον Μουτσινό, η μπάλα είχε πορεία προς τα δίχτυα, ο Χαρακτινός έδιωξε με υπερένταση, αυτή στρώθηκε στον Σκεπετάρη, με το σουτ να περνά άουτ!

67′ ΓΚΚΚΚΚΚΚΚΟΟΟΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ ΜΕ ΤΟΝ ΒΕΡΝΑΡΔΟΟΟΟΟ 2-1 ΟΛΙΚΗ ΑΝΑΤΡΟΠΗ ΓΙΑ ΤΟ ΤΣΙΛΙΒΙ

Ο Λιβέρης έφυγε μόνος του από αριστερά ταχύτατα περνώντας σαν σταματημένο τον Νίκο Κωνσταντίδη, έσπασε την μπάλα στην περιοχή της Θύελλας και ο Βερνάρδος από κοντά δεν δυσκολεύτηκε να κάνει το 2-1

68′ Ο Σκεπετάρης εκτέλεσε φάουλ, η μπάλα πέρασε από όλους και ο Χαρακτινός μπλόκαρε την μπάλα

*Μια ακόμη ανατροπή για το Τσιλιβί που καταφέρνει και σήμερα να γυρίσει τούμπα το ματς!

70′ Αλλαγή για την Θύελλα Πατρών ο Βασιλακόπουλος περνά στη θέση του Αγγελή

*Έξαλλα πανηγυρίστηκε το γκολ της ανατροπής από τους παίχτες του Τσιλιβή!!

*Για ακόμη ένα παιχνίδι πρωταγωνιστής ο Στέλιος Λιβέρης που με ένα γκολ και μια ασίστ παίρνει ”Επ’ ώμου αρμ” την ομάδα του

*Με δέκα προσωρινά το Τσιλιβή, καθώς ο Μπατσής έχει τραυματιστεί

74΄ Συνεχίζει να πιέζει το Τσιλιβή για να κλειδώσει την νίκη. Επέστρεψε ο Μπατσής

76′ Πανίτσας αντί Μουτσινά για την Θύελλα Πατρών

78′ Με ψυχραιμία αγωνίζονται οι παίχτες του Τσιλιβή και φαίνεται να κρατούν το υπέρ του σκορ! Δεν μπορεί να φτάσει στα καρέ του Χαρακτινού η Θύελλα!

80′ Μπήκαμε στα τελευταίο δεκάλεπτο της αναμέτρησης… Η αγωνία μεγαλώνει!!

*Έχει πέσει ο ρυθμός του αγώνα. Λάθη εκατέρωθεν τα τελευταία λεπτά!

83′ Δεύτερη κίτρινη-κόκκινη στον Δημητρίου για μαρκάρισμα πάνω στον Λιβέρη!

*Μόνο με αυτοκτονία χάνεται αυτό το τρίποντο για το Τσιλιβή. Με δέκα συνεχίζει η Θύελλα Πατρών!

86′ Όλα για όλα τα παίζει η Θύελλα Πατρών παρότι με δέκα οι Πατρινοί!

88′ Αλλαγή για το Τσιλιβή, ο Παναγιωτόπουλος θα περάσει στη θέση του Μουσάϊ

89′ Κρατά το 2-1 το Τσιλιβή

*Δεν δείχνει ότι μπορεί να αντιδράσει η Θύελλα!

90+1′ Σουτ του Βερνάρδου η μπάλα έφυγε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι

90+4′ ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΘΥΕΛΛΑ ΠΑΤΡΩΝ ΚΑΙ ΠΑΡΑΛΙΓΟ ΣΟΚ ΣΤΟ ΜΑΧΑΙΡΑΔΟ

Ο Κατριβέσης έβγαλε την σέντρα από τα δεξιά, ο Ντίνος έπιασε την κεφαλιά και ο Δεμερτζής πάνω στη γραμμή κυριολεκτικά έσωσε την ομάδα του. Πραγματικά τυχερό το Τσιλιβή που στην τελευταία φάση του αγώνα πήγε να πάθει εγκεφαλικό με την μπάλα να πηγαίνει προς τα δίχτυα και τον Δεμερτζή σαν από μηχανής θεός να σώζει την ομάδα του

Λήξη της αναμέτρησης! Μεγάλη νίκη με ανατροπή για το Τσιλιβί

Τσιλιβή-Θύελλα Πατρών 2-1

Τελικό συμπέρασμα: Τεράστια νίκη για το Τσιλιβή, ΝΙΚΗ ΨΥΧΗΣ, Η ΟΜΑΔΑ ΤΩΝ ΑΝΑΤΡΟΠΩΝ. Το Τσιλιβή για ακόμη μια φορά επέστρεψε από την κόλαση και πήγε στον παράδεισο δείχνοντας τεράστια ψυχικά αποθέματα στο δεύτερο ημίχρονο με την καθοδήγηση ενός συγκλονιστικού Στέλιου Λιβέρη που πήρε τους κόκκινους από το χέρι και τους οδήγησε στο τρίποντο. Ένα γκολ, μια ασίστ και μια κερδισμένη κόκκινη κάρτα και ατελείωτα χιλιόμετρα από τον 36χρονο άσο που έδειξε ξανά ότι είναι ο ΗΓΕΤΗΣ αυτής της ομάδας. Από την άλλη μεριά πολύ καλή η ομάδα της Πάτρας, ανταγωνιστικότατη, επικίνδυνη στις αντεπιθέσεις, μπορούσε να έχει ισοφαρίσει στην τελευταία φάση, αλλά ο Δεμερτζής υπήρξε σωτήρας για την ομάδα του.