Kαλό απόγευμα από το Δημοτικό Στάδιο Ζακύνθου. Ονομάζομαι Ιάσονας Τσώλης και θα σας μεταφέρω λεπτό προς λεπτό την εξέλιξη του σημερινού αγώνα μεταξύ του ΑΠΣ Ζάκυνθος και του Διαγόρα Ρόδου για την 14η αγωνιστική του πρωταθλήματος της SL2 του Β΄ ομίλου. Ώρα έναρξης: 14.45

Διαιτητής : Μπεκιάρης Λάμπρος (Καρδίτσας), Βοηθοί: Kορώνας Χρήστος (Πειραιά), Χρηστάκος Παν. (Πειραιά), 4ος: Μπαγογιάννης Άγγελος (Αθηνών)

ΑΠΣ Ζάκυνθος: (Δημήτρης Νόλης): Πατσιογιώργος, Κολεύρης, Κάρδαρης, Καλλιβωκάς, Κούνια, Ντάσης, Λάμπογλου, Κοναγκάγια, Κάμερον Σολ, Κάρλος Εντουάρντο, Στύλλα Τελέν (73′ Μαρίνος)

Πάγκος: Παναγιωτόπουλος, Καψάσκης, Μπαρμπόπουλος, Μαρίνος, Ηλιού

Διαγόρας Ρόδου: (Γιάννης Προβίδας): Μπιντσής, Λαμπίρης, Τάτσης (46′ Μπούμπας), Ρουγκάλας, Καρατάσιος, Μουμίν, Γιώργου, Τσιαντούλας (80′ Σάϊμπερτ), Ζούνης (85′ Παραστατίδης), Μπαστιάνος, Γκούρζιντερ Σινγκ

Πάγκος: Πασαλιμανιώτης, Μπλάνκο Καβαλιέρι, Μπούμπας, Σάϊμπερτ, Παραστατίδης,

ΓΙΑ ΑΝΑΝΕΩΣΗ ΤΗΣ ΣΕΛΙΔΑΣ ΠΑΤΗΣΤΕ F5

13.37: Καλησπέρα σας από το Δημοτικό Στάδιο Ζακύνθου. Μια ώρα πριν την σέντρα της αναμέτρησης οι δυο ομάδες βρίσκονται στα αποδυτήρια. Αρκετά καλές οι καιρικές συνθήκες στο νησί του Ιονίου. Λίγε σύννεφα υπάρχουν μόνο και η θερμοκρασία είναι στους 15-16 βαθμούς.

*Σε αρκετά καλή κατάσταση βρίσκεται ο αγωνιστικός χώρος του γηπέδου!!

*Χωρίς φιλάθλους θα πραγματοποιηθεί η αναμέτρηση, πλην ελαχίστων προσκλήσεων που δόθηκαν!

Άποψη του Δημοτικού Σταδίου!!

*Καίγεται για βαθμούς ο ΑΠΣ Ζάκυνθος καθώς έχει μείνει στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα, ωστόσο για ένα ακόμη παιχνίδι δεν θα παρουσιαστεί με νέα πρόσωπα,πλην 2 ποδοσφαιριστών. Μένει να δούμε αν θα βρίσκονται στο αρχικό σχήμα.

*Θυμίζουμε ότι δεν αγωνίζεται στην σημερινή αναμέτρηση ο αρχηγός του ΑΠΣ Στέλιος Σούρμπης καθώς έχει συμπληρώσει κάρτες και αποφασίστηκε να εκτίσει την ποινή του σήμερα!

*Για το ζέσταμα τους έχουν βγει οι τερματοφύλακες των δυο ομάδων!

*Βγήκαν οι πρώτοι 11 της Ζακύνθου, για το ζέσταμα τους!!

*Με δυο νέα πρόσωπα παρατάσσεται η Ζάκυνθος στην 11αδα της. Συγκεκριμένα για πρώτη φορά εμφανίζονται με τα κυανοκίτρινα οι Κάρδαρης και Λάμπογλου. Ο πρώτος βρισκόταν στην ομάδα από το καλοκαίρι απλά δεν μπόρεσε να βγάλει το δελτίο του, ενώ ο Λάμπογλου ήρθε σαν μεταγραφή από το Αιγάλεω.

*Επίσης υπάρχουν νέα πρόσωπα και στον πάγκο. Ο λόγος για τους Μπαρμπόπουλο (τερματοφύλακας), και Ηλιού

*Βγήκε και ο Διαγόρας Ρόδου για ζέσταμα!

*Και οι φιλοξενούμενοι καίγονται για βαθμούς καθώς βρίσκονται αρκετά χαμηλά έχοντας 9 βαθμούς!

*Λιγοστός ο κόσμος στις εξέδρες του Δημοτικού Σταδίου!

*Και η διαιτητική τριάδα κάνει το ζέσταμα της!!

*Στις εξέδρες του Δημοτικού Σταδίου βρίσκονται και τα νέα μεταγραφικά αποκτήματα της Ζακύνθου, ωστόσο δεν πρόλαβαν να εκδοθούν τα δελτία τους!

*Αποχώρησαν οι δυο ομάδες για τα αποδυτήρια, προκειμένου να κάνουν την επίσημη εμφάνισή τους στον αγωνιστικό χώρο!

*Στην μεριά τους και οι οργανωμένοι φίλοι της Ζακύνθου!

*Περίπου 50 άτομα βρίσκονται στις εξέδρες του γηπέδου!

*Όλα είναι έτοιμα για την έναρξη της αναμέτρησης!!

*Σύσσωμη η ΕΠΣ Ζακύνθου στο Δημοτικό Στάδιο!!

*Στην φυσούνα του γηπέδου βρίσκονται οι δυο ομάδες!

*Να πάρει βαθμό η βαθμούς θα επιδιώξει η Ζάκυνθος στην μάχη που δίνει για παραμονή στην κατηγορία!!

*Την επίσημη εμφάνιση τους κάνουν οι δυο ομάδες στον αγωνιστικό χώρο. Πρώτοι βγήκαν οι φιλοξενούμενοι με κόκκινες εμφανίσεις, ενώ βγήκαν και οι γηπεδούχοι με μπλε εμφανίσεις!!

*Όρκος νίκης από τις δυο ομάδες!

*Αρχηγός σήμερα ο Γιάννης Καλλιβωκάς!

*Δίνουν παλμό οι απέναντι!!

1′ Σέντρα στην αναμέτρηση!

2΄Επιχείρησε την σέντρα ο Κολεύρης από τα δεξιά, η μπάλα κόρνερ!

2′ Μεγάλη ευκαιρία για την Ζάκυνθο. Ο Εντουάρνυο εκτέλεσε το κόρνερ, ο Κούνια βρέθηκε αμαρκάριστος στο 2ο δοκάρι αλλά η κεφαλιά του πέρασε λίγο άουτ από το δεξί κάθετο δοκάρι του Μπιντσή!!!

*Έχει μπει δυνατά η Ζάκυνθος!!

*Έχει την κατοχή ο Διαγοράς!

*Ο Κάρδαρης αγωνίζεται ως αριστερός μπακ και ο Λάμπογλου ως αριστερό εξτρέμ!

8′ Κόρνερ για τον Διαγόρα!

8′ Σημαντική ευκαιρία για τον Διαγόρα! Ο Τάτσης εκτέλεσε το κόρνερ, οι αμυνόμενοι δεν μπόρεσαν να απομακρύνουν, ο Σίνγκ επιχείρησε να μπει στην πορεία της μπάλας, αλλά ο πορτιέρο του ΑΠΣ βγήκε έγκαιρα και μπλόκαρε!

*Δεν αφήνει τον Διαγόρα να κυκλοφορήσει καλά μπάλα η Ζάκυνθος!!

14′ Παιχνίδι κέντρο μέχρι στιγμής!!

15′ Καλή στιγμή για τον Διαγόρα. Ο Μπαστιάνος μπήκε κατά μέτωπο σούταρε συρτά, αλλά ο Πατσιογιώργος ήταν έτοιμος και έδιωξε σε κόρνερ!

19′ ΓΚΟΛΛΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΔΙΑΓΟΡΑ 0-1 ΜΕ ΤΟΝ ΣΙΝΓΚ!!

Ο Μπαστιάνος άλλαξε με τον Τάτση, ο πρώτος πέρασε σαν σταματημένο τον Κάρδαρη με καταπληκτική ντρίπλα, έσπασε στην μικρή περιοχή και εκεί ο Σινγκ ανενόχλητος με υποδειγματικό πλασέ νίκησε τον Πατσιογιώργο γράφοντας το 0-1!!

*Γρήγορο γκολ δέχεται η Ζάκυνθος, με τον Διαγόρα να συνεχίζει να πιέζει!

24′ Σουτ του Κάμερον, μπλοκάρει με ευκολία ο Μπιντσής!

*Δεσπόζει στο κέντρο του Διαγόρα ο Χουσεΐν Μουμίν, ένα παίχτης με αρκετές παραστάσεις στην Α’ Εθνική!!

26′ Σουτ του Μπαστιάνου, καμία ανησυχία για τον Πατσιογιώργο!

*Αρκετά επικίνδυνος ο Μπαστιάνος από τα δεξιά, προς το παρόν δεν μπορεί να τον αντιμετωπίσει η άμυνα της Ζακύνθου!

29′ Σουτ του Κάρλος Εντουάρντο, η μπάλα δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του Μπιντσή, που έλεγχε την πορεία της μπάλας!

*Κυρίως με μακρινά σουτ απειλεί η Ζάκυνθος που δεν μπορεί να μπει με ευκολία στην περιοχή του Διαγόρα!

31′ Φάουλ σε καλό σημείο για γέμισμα κέρδισε ο Λάμπογλου! Πέρασε ανεκμετάλλευτο!

*Άσχημα στημένα για ακόμη ένα παιχνίδι από τους παίχτες του ΑΠΣ!!

34′ Έχει ισορροπήσει η Ζάκυνθος κερδίζοντας μέτρα στον αγωνιστικό χώρο!

38′ Χωρίς κάποια καλή στιγμή τα τελευταία λεπτά του πρώτου μέρους!

39′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Διαγόρα. Ο Μπαστιάνος απέφυγε καταπληκτικά τον Κάρδαρη, σέντραρε στο 2ο δοκάρι, ο Σίνγκ ανενόχλητος έπιασε το σουτ στην κίνηση με την μπάλα να φεύγει άουτ!

42′ Απίθανη στιγμή για τον Διαγόρα. Σίνγκ και Καλλιβωκάς κόντραραν την μπάλα, αυτή πήρε περίεργη τροχιά προς την εστία της Ζακύνθου, αλλά κατέληξε άουτ!

44΄ Κίτρινες κάρτες σε Σολ και Ρουγκάλα καθώς είχαν μια αψιμαχία!

45′ Δυο λεπτά ο εξτρά χρόνος για το πρώτο ημίχρονο!

45+1′ Διακοπή στην αναμέτρηση. Πεσμένοι στον αγωνιστικό οι Κούνια και Γιώργου που είχαν μια σύγκρουση στον αέρα!

*Ο Κούνια φαίνεται ότι αντιμετωπίζει πρόβλημα από το χτύπημα στο κεφάλι στην μονομαχία με τον Γιώργου!

Λήξη του 1ου μέρους!

Σχόλιο 1ου ημιχρόνου: Αρκετά καλά στέκεται η Ζάκυνθος στον αγωνιστικό χώρο, ωστόσο σε μια στιγμή αδράνειας όλης της αμυντικής λειτουργίας δέχεται το γκολ. Οι γηπεδούχοι προσπαθούν να κυκλοφορήσουν την μπάλα, δυσκολεύονται όμως στην τελική ενέργεια. Ο Διαγόρας από την άλλη διαθέτει ποιότητα από το κέντρο και μπροστά με αποτέλεσμα, όποτε βρίσκουν κενούς χώρους να γίνονται ιδιαίτερα επικίνδυνοι με ενορχηστρωτή τον Μπαστιάνο, ενώ αμυντικά δεν θα μπορούσαμε να πούμε ότι έχει απειληθεί ιδιαίτερα. Η Ζάκυνθος πρέπει να βελτιώσει την τελική της προσπάθεια αν θέλει να πάρει κάτι από αυτό το παιχνίδι!

*Αλλαγή για την Διαγορά. Ο Μπούμπας περνά στην θέση του Τάτση!

Σέντρα στο 2ο ημίχρονο!

48′ Βγήκε ωραία η Ζάκυνθος με τον Εντουάρντο, αυτός έδωσε δεξιά στον Στύλλα, αλλά η σέντρα απελπιστικά απευθείας άουτ!

49′ Σέντρα του Σίνγκ από τα αριστερά, σωτήρια σε κόρνερ ο Καλλιβωκάς προ του Μπαστάνιου!

*Έχει αναλάβει μια ελαφρά πρωτοβουλία των κινήσεων ο Διαγόρας με την έναρξη του 2ου μέρους!

53′ Κίτρινη στον Τσιαντούλα για χέρι!

*Δεν μπορεί να κυκλοφορήσει καθόλου μπάλα η Ζάκυνθος!

*Ετοιμάζει τον Ηλιού ο Δημήτρης Νόλης για να περάσει στον αγωνιστικό χώρο!

59′ Εκτέλεση φάουλ του Μπαστιάνου, θα βρει πλασαριστά τον Μπούμπα, αυτός επιχείρησε να σουτάρει κατευθείαν αλλά η μπάλα πέρασε ψηλά άουτ!

62′ Τεράστια ευκαιρία για τον Διαγόρα!! Σίνγκ και Ζούνης άλλαξαν καταπληκτικά την μπάλα, ο πρώτος έφτασε απέναντι από τον Πατσιογιώργο στο ύψος της μεγάλη περιοχής, προσπάθησε να τον ψηλοκρεμάσει, με την μπάλα να καταλήγει πάνω από τα δοκάρια του!

65′ Σουτ του Εντουάρντο από πλάγια αριστερά, η μπάλα έφυγε άουτ!

*Δεν μπορεί να απειλήσει με αξιώσεις τα καρέ του Διαγόρα η Ζάκυνθος!

*Αρκετοί επικίνδυνοι στην κόντρα επίθεση οι του Διαγόρα!

*Οι γηπεδούχοι φτάνουν με αρκετή ευκολία στην περιοχή του Διαγόρα, ωστόσο από ‘κει και πέρα όλα γίνονται λάθος!

71′ Ενέργεια του Τσιαντούλα από τα αριστέρα, επιχείρησε το σουτ, η μπάλα κόντραρε και έφυγε κόρνερ!

72′ Ο Μπαστιάνος εκτέλεσε το κόρνερ, ο Μουμίν προσπάθησε να πάρει την κεφαλιά, με την μπάλα να περνάει άουτ!

73′ Αλλαγή για την Ζάκυνθο. Ο Μαρίνος περνά στην θέση του Στύλλα Τελλέν

76′ ΓΚΟΟΛΛΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΔΙΑΓΟΡΑ 0-2 ΜΕ ΤΟΝ ΖΟΥΝΗ!!

Ο Μουμίν με υποδειγματική κάθετη πάσα θα βρει τον Ζούνη στην πλάτη της άμυνας της Ζακύνθου ,ο τελευταίος βρέθηκε απέναντι από τον Πατσιογιώργο και με δυνατό σουτ θα τον νικήσει γράφοντας το 0-2!!

*Κάπου εδώ τελειώνουν όλα για την ομάδα της Ζακύνθου, με τους φιλοξενούμενους να σφραγίζουν το τρίποντο!

80′ Αλλαγή για τον Διαγόρα. Ο Σάϊμπερτ περνά στην θέση του Τσιαντούλα!

*Διαδικαστικού χαρακτήρα τα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης!

84′ Ελέγχει πλήρως το παιχνίδι ο Διαγόρας, δεν φαίνεται ότι μπορούν να αντιδράσουν οι παίχτες του ΑΠΣ!!

85′ Αλλαγή για τον Διαγόρα. Ο Παραστατίδης περνά στην θέση του Ζούνη

88′ Έχει πέσει πλήρως ο ρυθμός!

89΄’ Ο Μπιντσής βρέθηκε εκτός εστίας του έπειτα από κακό υπολογισμό της μπάλας, ο Λάμπογλου προσπάθησε να κάνει την σέντρα, αλλά ο γκολκίπερ του Διαγόρα την μπλόκαρε διορθώνοντας το λάθος του!

90′ Δυο λεπτά θα είναι ο έξτρα χρόνος!

*Συνθήματα με νόημα από τους οργανωμένους τη Ζακύνθου. Συγκεκριμένα τα συνθήματα έλεγαν «Είναι βαριά της Ζακύνθου η φανέλα» και «Μεταγραφές κάνε πολλές»

Λήξη της αναμέτρησης!
ΑΠΣ ΖΑΚΥΝΘΟΣ-ΔΙΑΓΟΡΑΣ ΡΟΔΟΥ 0-2

Σχόλιο αγώνα: Για ένα ακόμη παιχνίδι ο ΑΠΣ πληρώνει στιγμιαίες αμυντικές αδράνειες αλλά και ατομικά λάθη κυρίως απειρίας των νεαρών ποδοσφαιριστών της. Για ένα ακόμη παιχνίδι οι γηπεδούχοι δεν μπόρεσαν να απειλήσουν τα καρέ της αντιπάλου ομάδας με αξιώσεις, όντας επιθετικά ακίνδυνοι. Αποτέλεσμα όλων αυτών είναι η Ζάκυνθος να γνωρίσει μια ακόμη ήττα. Η όλη εικόνα του ΑΠΣ συνεχίζει να φωνάζει ότι η ομάδα χρειάζεται ενίσχυση. Από την άλλη οι φιλοξενούμενοι έκαναν την λεγόμενη στην ποδοσφαιρική ορολογία ”επαγγελματική νίκη”. Διαθέτοντας αρκετή ποιότητα από την μέση και μπροστά έφτασαν στο γρήγορο γκολ στο πρώτο μέρος και στην επανάληψη πέτυχαν και δεύτερο κλειδώνοντας την νίκη, έχοντας μάλιστα και κάποιες ακόμη ευκαιρίες. Μπαστιάνος και Μουμίν κορυφαίοι του Διαγόρα που έδειξαν ότι διαθέτουν ποιότητα αλλά και εμπειρία πράγμα που σε αυτή την κατηγορία χρειάζεται όσο τίποτα άλλο.