Πολύ καλή παρουσία της ΑΓΕΖ Στίβου στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα κ16 του Νότιου ομίλου που πραγματοποιήθηκε στη Χαλκίδα στις 17-18 Ιουνίου. Η ζακυνθινή ομάδα, κατέκτησε ένα χρυσό μετάλλιο με τον Κωνσταντίνο Μαρίνο στη σφαιροβολία με 17 μέτρα που ήταν η καλύτερη επίδοση στην Ελλάδα για το 2023. Επίσης, ο Φώτης Κλάδης πήρε την 4η θέση στα

Περισσότερα

Πραγματοποιήθηκε το διήμερο 11-12 Μαϊου στο Καυτατζόγλειο Στάδιο το πανελλήνιο πρωτάθλημα ΑμεΑ με την συμμετοχή δύο ζακυνθινών αθλητών. Αριστοτέλης Μαρίνος και Σταύρος Παντής εκπροσώπησαν το  νησί της Ζακύνθου και επέστρεψαν πίσω με αρκετά μετάλλια. Ο Αριστοτέλης Μαρίνος κατάφερε και κέρδισε 3 μετάλλια (Χρυσό, ασημένιο και Χάλκινο), ενώ ο Σταύρος Παντής κέρδισε ένα χάλκινο μετάλλιο. Ο

Περισσότερα

Στο Καυτατζόγλειο Στάδιο στην Θεσσαλονίκη θα κτυπά η καρδιά του αθλητισμού την Πέμπτη 11 και Παρασκευή 12 Μαϊου 2023. Εκεί θα πραγματοποιηθεί  Πανελλήνιο Πρωτάθλημα ΑμεΑ Στίβου 2023 με την συμμετοχή εκατοντάδων αθλητών από όλη την Ελλάδα. Το νησί της Ζακύνθου θα εκπροσωπήσουν δύο αθλητές, ο Αριστοτέλης Μαρίνος και ο Σταύρος Πάντης. Οι δύο ζακυνθινοί αθλητές,

Περισσότερα

Πραγματοποιήθηκαν πριν μερικές ημέρες δύο Πανελληνία πρωταθλήματα στίβου και αθλητές κ16 και κ18. Το πρώτο ήταν στον Βόλο με την ΑΓΕΖ να καταλαμβάνει την 8η θέση και τον Παναγιώτη Μεράϊ να έρχεται 5ος στην σφαίρα  με 16,55 μ. Στο 2ο Πανελλήνιο πρωτάθλημα που ‘έγινε στην Πάτρα η ΑΓΕΖ επέστρεψε με 2 χρυσά μετάλλια, ‘ένα αργυρό

Περισσότερα

Χαμόγελα ξανά για τον ζακυνθινό αθλητισμό καθώς οι Σταύρος Παντής και Αριστοτέλης Μαρίνος του Α.Σ. ΑμεΑ κέρδισαν από ένα χρυσό μετάλλιο σε αγώνες που πραγματοποιήθηκαν στην Θεσσαλονίκη και στο Καυτατζόγλειο στάδιο.  Αμφότεροι οι αθλητές κατέκτησαν στην κατηγορία τους ένα χρυσό μετάλλιο στα 800μ. και ένα στα 1.500. Συγκεκριμένα ο Αριστοτέλης Μαρίνος στην κατηγορία Τ38 ήταν

Περισσότερα

Πολυ καλή παρουσία των αθλητών της ΑΓΕΖ στο Διασυλλογικό που πραγματοποιήθηκε στην Πάτρα. Η ζακυνθινή ομάδα κατάφερε και πήρε πρωτιά στα αγόρια ενώ στην γενική βαθμολογία κατέλαβε την 3η θέση με 74 βαθμούς. Μια σημαντική διάκριση που δείχνει ότι η ΑΓΕΖ του Στίβου έχει μέλλον, μια ομάδα που κατατάσσεται σαν μια μεγάλη περιφερειακή δύναμη, παρά

Περισσότερα

Σπουδαίο επίτευγμα για το τμήμα στίβου της ΑΓΕΖ καθώς κατέκτησε την 56η θέση σε όλη τη χώρα καθώς συγκέντρωσε 1.467 βαθμούς. Πρόκειται για μια επιτυχία σε μια περίεργη χρονιά λόγω της πανδημίας για τον Σύλλογο αλλά και για τους με τους αθλητές από το νησί μας να κάνουν αυτή την υπερπροσπάθεια και στο τέλος να

Περισσότερα

Με τα χρώματα της Εθνικής Ομάδας αγωνίστηκε στην Κύπρο η Μαρίνου Ρωξάνη πραγματοποιώντας άλλη μια εξαιρετική εμφάνιση. Κατέλαβε την 4η θέση με 40,22μ και ήταν η 2η Ελληνίδα. Η συμμετοχή της στους διεθνείς αγώνες είναι εφαλτήριο για την ίδια να συνεχίσει και να κατακτήσει ακόμη μεγαλύτερους στόχους, αλλά και να αποτελέσει πρότυπο για τα υπόλοιπα

Περισσότερα

ΘΕΜΑ : «Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Στίβου Ατόμων με Αναπηρία 2021» Το τριήμερο 09/07/2021 – 11/07/2021 , πραγματοποιήθηκε για πρώτη φορά στο Καυτανζόγλειο Στάδιο στην Θεσσαλονίκη, το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Στίβου  Ατόμων με Αναπηρίες. Οι αθλητές του ζακυνθινού Συλλόγου “Φιλόξενος” πέτυχαν σημαντικές επιτυχίες, με 3 Χρυσά Μετάλλια και 1 Χάλκινο. Συγκεκριμένα : Μαρίνος Αριστοτέλης κατηγορία Τ38 αγώνισμα 800μ.

Περισσότερα

Το χαμόγελο, η θέληση, η πίστη και η πολύ δουλειά ήταν τα φόντα που είχε η αθλήτρια της ΑΓΕΖ Ρωξάνη Μαρίνου. Μαζί με το πλούσιο ταλέντο και όλα τα παραπάνω εφόδια δεν θα αργούσε να έρθει η επιτυχία. Έτσι λοιπόν,  αυτό το λαμπερό κορίτσι του ζακυνθινού αθλητισμού, έλαμψε και κατέκτησε την τρίτη θέση στο ακόντιο