Έπεσε η αυλαία της 3ης αγωνιστικής στο πρωτάθλημα της SL2 σε Βορρά και Νότο. Στον Βορρά ο Καμπανιακός πέρασε μέσα από τη Ρόδο κερδίζοντας τον Διαγόρα 1-0 και σκαρφάλωσε στην 3η θέση της βαθμολογίας. Στο Νότο,  Ο Αστέρας AKTOR Β’ πήρε τον βαθμό από τα Χανιά (1-1) και τέλος, η Ηλιούπολη κέρδισε 2-1 την Παναχαϊκή και πήρε βαθμολογική ανάσα.

Μεγάλο διπλό του Καμπανιακού μέσα στη Ρόδο

Ο Καμπανιακός έφυγε με τους τρεις βαθμούς από τη Ρόδο, καθώς επικράτησε 1-0 του Διαγόρα που αντιμετωπίζει πολλά προβλήματα. Το χρυσό γκολ για την ομάδα του Κώστα Γεωργιάδη πέτυχε ο Κωτσόπουλος στο 36ο λεπτό. Ο Καμπανιακός με αυτό το τρίποντο έφτασε τους έξι βαθμούς και ανέβηκε στην τρίτη θέση. Ο Διαγόρας παρέμεινε τελευταίος στους -2, έχοντας την προσωρινή αφαίρεση βαθμών.

Διαγόρας (Γράφας): Γαλάνης, Δημητρίου (46′ Σταματούλλας), Δημόπουλος, Μανωλάκης, Κοκκίνης (60′ Λιούμης), Γαρουφαλιάς (46′ Μπρέγκου), Παπαδόπουλος (55′ Σαπουντζής), Άντο (76′ Μπλανκ Καζάου), Στέργιος, Μανιάς, Τσιαντούλας.

Καμπανιακός (Γεωργιάδης): Γιακουμής, Π. Καθάριος (75′ Ντουμάνης), Παπακωνσταντίνου (46′ Σαρβανίδης), Γαρύφαλλος (66′ Πέττας), Έππας, Κολλαράς, Ν. Καθάριος (66′ Μανιός), Φροσύνης, Κωτσόπουλος (84′ Διαμαντόπουλος), Σέχου, Παπαστεριανός.

Ο Αστέρας AKTOR B’ πήρε τον βαθμό στις καθυστερήσεις

Τα Χανιά κρατούσαν τη νίκη τους στα χέρια στην Τρίπολη, ωστόσο ο Αστέρας Τρίπολης AKTOR B’ έσωσε τον βαθμό στις καθυστερήσεις. Το γκολ για τους Κρητικούς πέτυχε ο Άγγελος Κόλα στο 26ο λεπτό. Οι Αρκάδες έχασαν την ευκαιρία να προηγηθούν στο σκορ στο δέκατο λεπτό, όταν ο Σαφαρίκας έπιασε το πέναλτι του Κωστέα και κράτησε όρθια την ομάδα του. Ωστόσο στο φινάλε βρήκαν το γκολ που έψαχναν με τον Οκό στο 90+2′, ο οποίος έδωσε χρυσό βαθμό στην ομάδα του Σταίκου Βεργέτη.

Αστέρας AKTOR Β’ (Βεργέτης): Αρχοντάκης, Τουρκοχωρίτης (76′ Παπαδημητρίου), Μπουσάι, Γρομητσάρης, Λάσκαρης, Μπουλούλης (46′ Καραγιάννης), Ντέτλερ (57′ Μπατζώνης), Προύντζος (68′ Καλά), Κετού, Κωστέας (46′ Ελιμπέρτο), Οκό

Χανιά (Σπανός): Σαφαρίκας, Προβυδάκης (64′ Ρότα), Γκμπενιόν, Γκοράνοφ, Στεπίνσκι, Αρτουντουάγκα (85′ Μπάτζιος), Κυριακίδης, Λεμονής, Τσέλιος, Μάλτσι, Κόλα.

Σπουδαίο τρίποντο για Ηλιούπολη…

Η Ηλιούπολη επιβλήθηκε 2-1 της Παναχαϊκής στην 3η αγωνιστική της Super League 2 στον Β’ Όμιλο, πανηγυρίζοντας το πρώτο τρίποντο της φετινής σεζόν. Οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα στο ματς μόλις στο 5ο λεπτό του αγώνα με εντυπωσιακό σουτ του Μαυρία. Η απάντηση της Παναχαϊκής ήρθε στο 42′, με τον Ντε Τόμας μετά από φάση διαρκείας, να παίρνει την μπάλα μέσα στην περιοχή και από κοντά να νικά τον Ντόκιτς, ισοφαρίζοντας σε 1-1 για την ομάδα του.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Ηλιούπολη μπήκε δυνατά και δικαιώθηκε στο 62′, όταν ο Βασιλούδης εκτέλεσε τον Στογιάνοβιτς από πλεονεκτική θέση μέσα στην περιοχή, διαμορφώνοντας το τελικό 2-1.

Ηλιούπολη (Παπαβασιλείου): Ντόκιτς, Καρανίκας (59′ Πολίτης), Να’α, Πολυχρόνης (59′ Κρέτσι), Μαριάνοβιτς, Λάμτσε, Βασιλούδης (74′ Μπλαντένοβιτς), Θωμαΐδης, Αλμέιδα (89′ Πατάπης), Μαυριάς, Αλεξόπουλος (59′ Μάνος).

Παναχαϊκή (Τάτσης): Στογιάνοβιτς, Πανάγου, Λυμπεράκης, Ζαμόρα (72′ Πολέτο), Μπαξεβάνος, Ζέκχοφ (78′ Κοζορώνης), Ρόβας (78′ Μαδριγάλ), Νίλι, Λεσάι (59′ Τραορέ), Ντε Τόμας, Παπατόλιος (59′ Καραγιάννης).