Δυνατό ματς και από τις δύο ομάδες. Είχε δοκάρι ο Αρης στο 101΄ με τον Κοντογιπάννίδη. Η Ζάκυνθος πήρε την πρόκριση στην διαδικασία των πέναλτι με τους Μακρή, Νικολακόπουλο, Σούρμπη και Λιβέρη να είναι εύστοχοι. Απέκρουσε το πέναλτι του Χατζητερζόγλου ο Μπαλαούρας ενώ ο Αναγνωστόπουλος ήταν άστοχος.

Μέταλλο μεγάλης ομάδας έδειξε η Ζάκυνθος, η οποία πήρε παλικαρίσια πρόκριση στη μακρινή Ξάνθη, απέναντι στον Άρη Αβάτου για την 3η φάση του κυπέλλου Ελλάδας. Οι νησιώτες, με πάθος και αυταπάρνηση αγωνιζόμενοι 120 ολόκληρα λεπτά πήραν αυτό που ήθελαν στην διαδικασία της ρωσικής ρουλέτας, δηλαδή στα πέναλτι και με αυτό τον τρόπο πέρασαν στην επόμενη 4η φάση του θεσμού του κυπέλλου, όπου θα περιμένουν στο νησί μια μεγαλύτερη ομάδα από SL2 λη και ακόμα από SL1 (!!!).

Το παιχνίδι στο γήπεδο της Φελώνης ήταν δυνατό και σε αρκετές φάσεις σκληρό. Και οι δύο ομάδες έδειξαν πάθος και θέληση για να επικρατήσουν. Το Α΄ μέρος είχε λιγοστές φάσεις και για τους δύο! Αρχικά, η Ζάκυνθος μπήκε δυνατά στα πρώτα 5 λεπτά, στην συνέχεια οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο του αγώνα έως στο τέλος του Α΄ μέρους.  Στο 17΄ οι “καυνοκίτρινοι” έφτασαν πολύ κοντά στο να ανοίξουν το σκορ όταν μετά από έκταση κόρνερ του Λιβέρη, η μπάλα στρώθηκε στον Νικολίτσα, το σουτ που έκανε απομακρύνθηκε πάνω στην γραμμή από τους αμυντικούς του Άρη και στην αντεπίθεση ο Αναγνωστόπουλος δεν μπόρεσε να νικήσει τον Μπαλαούρα και να ανοίξει αυτός το σκορ για την ακριτική ομάδα!

Οι παίκτες του Αρη, προσπάθησαν να γίνουν πιεστικοί, είχαν την κυκλοφορία της μπάλας αλλά επί της ουσίας δεν έκαναν την μεγάλη ευκαιρία μπροστά από την εστία του Μπαλαούρα. Στην επανάληψη και για 1ο περίπου λεπτά οι παίκτες της Ζακύνθου μπήκαν φουριόζοι. Στο 48΄ η Ζάκυνθος θα μπορούσε να ανοίξει το σκορ όταν ο Ζελέκου έβγαλε ωραία σέντρα αλλά ο επερχόμενος Γουσέτης δεν μπόρεσε από κοντά να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα της εστίας του Άρη. ότι δεν μπόρεσε να κάνει ο Γουσέτης στο 48΄ του αγώνα το έκανε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο στο 52΄ αποφεύγοντας 2 αντιπάλους και με σουτ εκτός περιοχής έκανε το 0-1 για την ομάδα του.

Από το 55΄ και μετά η Ζάκυνθος δεν μπόρεσε να φανεί. Οι γηπεδούχοι ανέβασαν τις γραμμές τους και πίεσαν την εστία του Μπαλαούρα. Στο 70΄ η πίεση της γηπεδούχου ομάδες απέφερε καρπούς καθώς ο Τσιπάρης με απ΄ ευθείας εκτέλεση φάουλ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της Ζακύνθου φέροντας το ματς στα ίσια σε 1-1.

Λίγο πριν το φινάλε του αγώνα και πάλι ο Γουσέτης έχασε μοναδική ευκαιρία για να πάρει η Ζάκυνθος το ματς και την πρόκριση, αλλά ο τερματοφύλακας του Άρη Νταφόπουλος πήρε την “μπουκιά μέσα από το στόμα” του ζακυνθινού παίκτη και έτσι το 1-1 έμεινε έως στο τέλος με τις δυο ομάδες να οδηγούνται στην παράταση στο γήπεδο της Φελώνης. Στο πρώτο ημίχρονο της παράτασης ο Άρης Αβάτου έμεινε με 10 παίκτες καθώς αποβλήθηκε ο Ψεμματάς στο 105′.

Στον έξτρα χρόνο της παράτασης ο Μαραγκός είχε ένα άστοχο σουτ στο 98′, ενώ ο Άρης είχε δοκάρι με κεφαλιά του Κοντογιαννίδη στο 101′,  ενώ στο 106′ η κεφαλιά του Σιδηρόπουλου πέρασε άουτ από κοντινή θέση. Στο 111′ η κεφαλιά του Μακρή πέρασε άουτ, ενώ στο 115′ το πλασέ του Αναγνωστόπουλου μπλόκαρε ο τερματοφύλακας.

Στα πέναλτι, ο Μακρής έκανε το 0-1, ο Πιτσόλης το 1-1, ο Νικολακόπουλος έκανε το 1-2, ο Χατζητερζόγλου είδε τον Μπαλαούρα να αποκρούει την εκτέλεσή του, ενώ ο Σουρμπής έκανε το 1-3. Ο Αναγνωστόπουλος έστειλε άουτ τη μπάλα και ο Λιβέρης έκανε το 1-4 σε μία διαδικασία που ολοκληρώθηκε με νικητές τους φιλοξενούμενους

Διαιτητής του αγώνα ήταν ο Γιώργος Κοσμόγλου (Χρυσανίδης -Τσακιρόπουλος) ΕΠΣ Μακεδονίας.

ΑΡΗΣ ΑΒΑΤΟΥ: Νταφόπουλος, Πιτσόλης, Ψεμματάς, Χατζητερζόγλου, Κουτσούμπας, Βασιλάκης, Γκιορτζίνης (90′ λ.τρ. Μαραγκός),  Τσάπαρης (96′ Σιδηρόπουλος), , Αναγνωστόπουλος Π., Βαφειάδης (65′ Κοντογιαννίδης), Θεολόγου.

ΖΑΚΥΝΘΟΣ: Μπαλαούρας, Παρασκευόπουλος (85′ Νικολακόπουλος), Λιβέρης, Μούστα, Γουσέτης, Μακρής, Ανανιάδης (46′ Σουρμπής), Νικολίτσας (46′ Μεταξάς), Ζελέκου (112′ Καραγιάννης), Αγγελούδης (85′ Τσουκαλάς), Παπανικόπουλος.