Η Ζάκυνθος ήταν η νικήτρια στο ματς που άνοιξε την αυλαία στον 2ο όμιλο της Γ΄ Εθνικής κατηγορίας για την 3η αγωνιστική, απέναντι στην ομάδα του Σβορώνου την οποία “φιλοδώρησε” με 4 τέρματα! Ενα παιχνίδι που δεν θύμισε σε τίποτα όλα αυτά που συνέβησαν πέρυσι καθώς η διοίκηση της ομάδας του Ιονίου είχε μεριμνήσει έτσι ώστε να κυλήσουν όλα ομαλά με ισχυρή αστυνομική δύναμη στο γήπεδο.

Η ζακυνθινή ομάδα ήταν η απόλυτη κυρίαρχος στον αγωνιστικό χώρο και δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στους γηπεδούχους που εκτός από ένα σουτ δεν μπόρεσαν ποτέ να φτάσουν με αξιώσεις στην περιοχή του Μπαλαούρα. Με αυτό το εκκωφαντικό 4-0 η  Ζάκυνθος πήρε την άτυπη εκδίκησή της για τα περσινά και έφυγε από την Κατερίνη θριαμβεύτρια με αυτό το 4-0!

Πρόσωπο του αγώνα φυσικά ήταν ο νεοεισελθών στο βασικό σχήμα της Ζακύνθου Βασίλης Τρούμπουλος που με 2 γκολ στις αρχές του Β΄ μέρους “καθαρισε την μπουγάδα” και έδωσε τη νίκη στην ομάδα του. Επίσης σημαντική η βοήθεια του πρώτου σκόρερ Ντάνιελ Γουσέτη, όπως επίσης και η εξαιρετική απόδοση του νεαρού Παν.  Παρασκευόπουλου ο οποίος ήταν μέσα σε όλες τις φάσεις από την αριστερή πλευρά της Ζακύνθου

Στο αγωνιστικό μέρος, ο τεχνικός της Ζακύνθου παρέταξε την ομάδα του με αρκετές αλλαγές. Ο Τρούμπουλος πήρε θέση σαν κεντρικός αμυντικός δίπλα στον Μούστα. Ο Λιβέρης πέρασε επιτελικός μέσος, Σίλβα και Νικολίτσας στη μεσαία γραμμή και ο Ζελέκου πήρε θέση σαν ακραίος αριστερός χαφ.

Το παιχνίδι σε αυτά τα πρώτα 45 λεπτά είχε ρυθμό, δεν είχε όμως φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες. Η Ζάκυνθος ήταν αυτή που ήταν καλύτερη στον αγωνιστικό χώρο. Οι νησιώτες με καλή κυκλοφορία επέβαλαν τον ρυθμό τους αλλά δεν είχαν την τελική πάσα μέσα στην μικρή περιοχή του Σβορώνου. Από την ‘άλλη πλευρά οι γηπεδούχοι, προσπάθησαν να αμυνθούν και επέλεξαν να βγαίνουν στην αντεπίθεση χωρίς ωστόσο να γίνουν απειλητικοί μπροστά από την εστία του Μπαλαούρα.

Η μοναδική στιγμή για τους παίκτες του Σβορώνου ήταν στο 14΄ όταν ο Τρούμαλος με δυνατό-συρτό σουτ έστειλε την μπάλα να περνάει λίγο άουτ! Η Ζάκυνθος ευτύχησε να προηγηθεί στο 18΄ με τον Ντάνιελ Γουσέτη ο οποίος με δυνατό-ευθύβολο σουτ νίκησε στον Ζωγράφο και έκανε το 0-1 για τους νησιώτες του Ιονίου.

Από εκείνο το σημείο και μετά, οι φιλοξενούμενοι είχαν και πάλι το έλεγχο του αγώνα, άφησαν μακριά από την περιοχή τους παίκτες του Σβορώνου που δεν μπόρεσαν να βρουν έως στο τέλος του ημιχρόνου την απάντηση στο γκολ της Ζακύνθου. Οι φιλοξενούμενοι έως το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, είχαν το γκολ και αυτό τους έφτανε για να πάνε με αυτό το 1-0 στα αποδυτήρια. Ουσιαστικά το πρώτο μέρος κύλησε χωρίς φάσεις.

Στην επανάληψη όμως οι νησιώτες “καθάρισαν” το ματς μέσα σε 2 λεπτά με πρωταγωνιστή τον νεαρό Βασίλη Τρούμπουλο ο οποίος με 2 κεφαλιές άλλαξε τα δεδομένα. Στο 47΄μετά από ωραία σέντρα του Παρασκευόπουλου ψηλόσωμος στόπερ με ωραία κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 0-2.

Δύο λεπτά αργότερα μετά από κόρνερ του Λιβέρη και πάλι ο Τρούμπουλος με κεφαλιά έκανε το 0-3 για την ομάδα του “κλειδώνοντας” με αυτό τον τρόπο τη νίκη για τους νησιώτες.

Από εκεί και πέρα, με αυτό το 3-0 υπέρ της η ομάδα της Ζακύνθου έριξε τον ρυθμό της, πήγε σε κοντρόλ παιχνίδι, χωρίς όμως να αφήνει περιθώρια αντίδρασης στους γηπεδούχους που δεν μπορούσαν να γίνου απειλητικοί. Στο τελευταία τέταρτο του αγώνα, η Ζάκυνθος ανέβασε και πάλι την απόδοση της και κατάφερε να πετύχει ακόμα ένα τέρμα. Στο 77΄ και πάλι ο πολύ καλός Παρασκευόπουλος με ωραία σέντρα βρήκε τον Βαγγέλη Μακρή ο οποίος με κεφαλιά ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 4-0 δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στους νησιώτες! Στα εναπομείναντα λεπτά δεν έγινε κάτι το αξιόλογο με τους νησιώτες να φεύγουν από το γήπεδο του Σβορώνου θριαμβευτές με αυτό το 4-0!

Διαιτητής του αγώνα ήταν ο Κων/νος Τσίντζας με βοηθούς τον Ηλία Κίτο και τον Σταμάτη Σφυρή όλοι από την Θεσσαλία.

ΓΑΣ Σβορώνοs: Ζωγράφος, Κωνσταντινίδης (74΄ Μάλα), Μπατσαράς, Τόσκας, Μυστρίδης (λτρ, 46΄ Κοτσόγλου), Ανανιάδης (56΄ Καρατζίας), Μιχαηλίδης, Τρούμπαλος, Στραβογιάννης, Δαλαμήτρας, Καλούσιας (56΄ Κουκουφίκας).

Πάγκος: Γκαρατζίας, Καζακλάρης, Γαλανόπουλος, Ράντος, Kotsoglou, Μάλα, Βαρνάς, Τσιλιγκίρης, Κουκουφίκας.

ΑΠΣ Ζάκυνθος: Μπαλαούρας, Παρασκευόπουλος, Λιβέρης (79΄ Σούρμπης), Μούστα, Γουσέτης (79΄ Μεταξάς), Μακρής, Ζελέκου (73΄ Στεργίου), Νικολίτσας, Τρούμπουλος, Σίλβα (60΄ Ανανιάδης), Παπανικόπουλος (73΄ Τσουκαλάς).

Πάγκος: Tσουκαλάς, Σούρμπης, Μεταξάς, Ανανιάδης, Αγγελούλης, Στεργίου, Καραγιάννης, Δήμας, Τσιαπάρο.