Έπεσε η αυλαία της 5ης αγωνιστικής στη Β΄ Εθνική, το απόγευτα της Δευτέρας με το μεγάλο ματς ανάμμεσα στη Νίκη Βόλου και στην ΑΕΛ. Σε ένα γεμάτο και χορταστικό ματς, Νίκη Βόλου και ΑΕΛ έμειναν στο ισόπαλο 3-3 στο Πανθεσσαλικό, για την 5η αγωνιστική της Super League 2. Η Λάρισα με τον βαθμό που πήρε έφτασε τους 13 και παρέμεινε στην κορυφή, ενώ η Νίκη τους 4. Οι βυσσινί στο 3’ πήραν κεφάλι στο σκορ. Από εκτέλεσε φάουλ του Κ. Παπαγεωργίου, ο Ηλιάδης πήρε την κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι και έγραψε το 0-1. Ο Κ. Παπαγεωργίου στο 19’ από δημιουργός έγινε σκόρερ, όταν μπήκε στην πορεία της μπάλας από το σουτ του Τριμμάτη και έκανε το 0-2. Η Νίκη από την πλευρά της έχασε σπουδαία στιγμή στο 23’, όταν από κόρνερ του Γκαντέλιο, ο Απονσά έπιασε ανενόχλητος την κεφαλιά, αλλά με τρομερή απόκρουση ο Περντρέου έδιωξε την μπάλα με τα πόδια. Στο 41’ η ομάδα του Βόλου μείωσε σε 1-2. Ο Αμπονσά έκλεψε την μπάλα, πέρασε την πάσα τον Δούμτση, με τον τελευταίο να νικάει τον Περντρέου και να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα Η Νίκη στο 60’ ισοφάρισε σε 2-2 με δυνατό σουτ του Σαποβάλοφ εντός περιοχής, ενώ ένα λεπτό νωρίτερα ο Περντρέου είχε προχωρήσει σε σπουδαία επέμβαση στο σουτ του ίδιου παίκτη. Δέκα λεπτά αργότερα έγινε το 3-2. Ο Γκαντέλιο εκτέλεσε το φάουλ στο δεύτερο δοκάρι, εκεί ο Ματάους έκανε το παράλληλο γύρισμα και ο Βερνάρδος με προβολή σημείωσε το γκολ. Το τελικό 3-3 γράφτηκε στο 85’. Ο Οικονόμου έκανε το γέμισμα, ο Προδρομίτης πήρε την κεφαλιά και έστρωσε την μπάλα στον Πασά και ο τελευταίος με ιδανικό τελείωμα σημείωσε το γκολ.

Νίκη Βόλου (Ξηροφώτος): Σούλης (46′ λ.τ Τσέλιος), Οικονομόπουλος (46′ Σαποβάλοφ), Ματάους, Προδρομίτης, Νταμιάν Σίλβα, Εντ Κάρλος (46′ Λίταινας), Αμπονσά (86′ Τζιώρας), Γκαντέλιο, Δούμτσης (73′ Βλάχος), Αρίας, Βερνάρδος.

ΑΕΛ (Βοσνιάδης): Περντρέου, Τριμμάτης (77′ Θ. Παπαγεωργίου), Βαφέας, Ηλιάδης, Παπαδόπουλος (56′ Κοσσονού), Παναγιωτίδης (56′ Γιαξής), Οικονόμου, Κ. Παπαγεωργίου (64′ Στίνα), Πασάς, Μούργος, Μωραΐτης (77′ Φατάι).

Πρώτη νίκη για Ηρακλή

Ο Ηρακλής έκανε σεφτέ στις νίκες στη Super League 2, καθώς ξεπέρασε το εμπόδιο του Εθνικού Νέου Κεραμιδίου στο Καυτανζόγλειο, επικρατώντας 1-0. Το χρυσό γκολ για την ομάδα του Θανάση Στάικου πέτυχε ο Διαμαντής μέσα από την περιοχή με ένα ωραίο σουτ στο 73ο λεπτό, ενώ λίγο νωρίτερα ο ίδιος ποδοσφαιριστής απομάκρυνε την μπάλα λίγο πριν αυτή περάσει τη γραμμή της περιοχής του. Ο Ηρακλής ανέβηκε στους πέντε βαθμούς, ενώ ο Εθνικός Νέου Κεραμιδίου έμεινε στους δύο και την τελευταία θέση.

Ηρακλής (Στάικος): Στουρνάρας, Σιδεράς (17′ λ.τ Παπασάββας), Διαμαντής, Χάμοντ, Μπελμόντ (81′ Ντουκουρέ), Καλουτσικίδης, Τσιντώνης (66′ Μιράντα), Αναστασίου, Κυνηγόπουλος, Κούστα, Τσιριγώτης.

Εθνικός Νέου Κεραμιδίου (Κυριαζής): Καραγκιόζης, Κόλα, Μακρυδάκης, Νότας (68′ Κόκκορης), Κρυεμάδι, Γιαμαλίδης, Κριμιτζάς (77′ Γ. Τουλίκας), Μπούζας, Πανίδης, Φωκαΐδης (68′ Μιγένγκα), Κλιγγόπουλος (81′ Β. Τουλίκας).

Νίκη για Μακεδονικό

Ο Μακεδονικός μπήκε με όρεξη στο παιχνίδι και κατάφερε να προηγηθεί γρήγορα στο ματς. Ο Μιγκέλ Ταβάρες με εύστοχο χτύπημα πέναλτι έκανε το 1-0 στο 12′ και πέντε λεπτά μετά ο Γιακουμάκης έκανε το 2-0, το οποίο ήταν και το σκορ του πρώτου μέρους. Η Καβάλα μείωσε στο 49′ με τον Παπαδόπουλο, όμως τέσσερα λεπτά μετά ο Γιακουμάκης έδωσε εκ νέου προβάδισμα δύο τερμάτων (3-1). Η Καβάλα μείωσε ξανά με τον Μάντιτς στο 70′, αλλά ένα λεπτό μετά οι αργοναύτες έμειναν με δέκα παίκτες λόγω της αποβολής του Ίτσιου. Ο Μακεδονικός κλείδωσε το τρίποντο στο 90+3′ με την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Τοπαλίδη.

Μακεδονικός (Μαλεζάς): Ταλιχμανίδης, Παντεκίδης, Πέδρο Λούκας, Τσουκάνης, Τοπαλίδης, Παναγιωτούδης, Λεωνιδόπουλος (89′ Χασάνογλου), Ραμίρεζ (89′ Αλμυράς), Γιακουμάκης (64′ Χάσεκ), Ζαφειράκης (64′ Κουϊρουκίδης), Ταβάρες (75′ Καρτάλης).

Καβάλα (Καραμπετάκης): Αστράς, Κατσούρρι (79′ Δερμιτζάκης), Ίτσιος, Σμίλτος (46′ Λέλεκας), Πάσαγκιτς, Δημητριάδης, Μέτσε (60′ Σπανουδάκης), Γαβριηλίδης, Κασέμι (46′ Μάντιτς), Παπαδόπουλος, Γκέκας (60′ Εμπούκα).

Τρίποντο για το Αιγάλεω

Το Αιγάλεω συνέχισε την καλή συγκομιδή βαθμών, καθώς επικράτησε των Χανίων 1-0 στο Σταύρος Μαυροθαλασσίτης. Το χρυσό γκολ για το “Σίτι” πέτυχε ο Πάρης Μπάμπης στο 75ο λεπτό, το οποίο ήταν αρκετό για να διαμορφωθεί το τελικό σκορ. Το Αιγάλεω έφτασε στους 8, ενώ τα Χανιά έμειναν στους δύο, κάτω από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Αιγάλεω (Χαραλαμπίδης): Κυρίτσης, Κωστόπουλος, Ευαγγέλου, Ζιούλης, Ουνγιαλίδης (74′ Τάτσης), Καρρίκι, Καρβούνης (84′ Μπάρδας), Τάμπας, Μπάμπης, Βάρκας, Τσούκαλος (70′ Νίκολλι).

Χανιά (Οφρυδόπουλος): Καλογεράκης, Γκμπενιόν, Κυριακίδης (67′ Μουνάφο), Τσέλιος (80′ Λιάτσος), Μπάτζιος, Προβυδάκης, Αρτουντουάγκα, Μανουσάκης, Μάλτσι (67′ Κωστανάσιος), Λεμονής (80′ Πινακάς), Κυριακίδης.

Σπουδαίο τρίποντο για Παναργειακό

Back to back νίκη για τον Παναργειακό στη Super League 2, καθώς επικράτησε 3-1 του Αστέρα B’ AKTOR στην Τρίπολη. Οι Αρκάδες άγγιξαν το 1-0 στο 40′, αλλά το δυνατό σουτ του Τσάνι σταμάτησε στο δοκάρι. Δύο λεπτά μετά ο Παναργειακός άνοιξε το σκορ με τον Ντιαλό και τρία λεπτά μετά με πέναλτι του Καμπράν έκανε το 2-0. Ο Κωστέας μείωσε σε 2-1 στο 51′ αλλά ο Τσιράκης διαμόρφωσε το τελικό σκορ στο 81ο λεπτό.

Αστέρας Τρίπολης Β (Βεργέτης): Γραμματικάκης, Ελκασάμπ (77′ Καλά), Μπουσάι, Τουρκοχωρίτης, Λάσκαρης, Γκρόζντανιτς, Ντέτλερ (46′ Αντεσίνα), Προύντζος (65′ Παπαδημητρίου), Κετού, Κωστέας, Οκό (57′ Μπατζώνης)

.Παναργειακός (Βαζάκας): Καραργύρης, Καρέλης, Σάαντο, Ροκάι, Τσιώλης, Τσάνι, Καρυπίδης (83′ Παναγιώτου), Κωστίκα (62′ Χατζηδημητρίου), Ντιαλό (72′ Τσιράκης), Λύγκας (72′ Καμγκά), Καμπράν (83′ Λαουκζέμις).

Πήρε το ντέρμπι της Πελοποννήσου η Καλαμάτα

Την αήττητη πορεία της στη Super League 2 συνέχισε η Καλαμάτα, η οποία πανηγύρισε μάλιστα την τρίτη της νίκη σε πέντε αγωνιστικές. Η “Μαύρη Θύελλα” κέρδισε με 1-0 την Παναχαϊκή εντός έδρας, παίρνοντας έτσι την άτυπη ρεβάνς για τον αποκλεισμό της με το ίδιο σκορ στην Πάτρα από τη συνέχεια του Κυπέλλου Ελλάδας Betsson στα μέσα Σεπτεμβρίου. Σκόρερ για την ομάδα του Νίκου Αναστόπουλου ήταν ο Γιώργος Παμλίδης, με τον δανεικό από τον Άρη να βρίσκει δίχτυα με άπιαστο δυνατό βολέ λίγα δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του πρώτου μέρους. Με αυτό το τρίποντο μάλιστα, η Καλαμάτα διατηρήθηκε στην τρίτη θέση της βαθμολογίας, στο -2 από Πανιώνιο και Κηφισιά, που είναι πρώτες με 13 πόντους.

Καλαμάτα (Αναστόπουλος): Κότσαρης, Ουές, Βαλεριάνος (64′ Βασιλαντωνόπουλος), Στρούγγης, Πίρινεν, Μουστακόπουλος (88′ Αναστασόπουλος), Μορέιρα (88′ Γρίβας), Μόρσεϊ (78′ Κατάλντι), Παμλίδης, Μπαράλες (64′ Αλκαρανάς), Μπακαγιόκο

Παναχαϊκή (Παπαδόπουλος) : Στογιάνοβιτς, Πανάγου, Λυμπεράκης, Ζαμόρα, Μπαξεβάνος, Κοζορώνης, Παπατόλιος, Πολέττο (46′ Ζέκοφ), Λεσάι (57′ Ντε Τομάς), Νίλι (57′ Τραορέ), Ρόβας (62′ Μαρδιγάλ)

Ασταμάτητος ο Ιστορικός…

Πολύ σημαντική νίκη πήρε ο Πανιώνιος, ο οποίος λύγισε με 2-1 την ΑΕΚ Β’ για την 5η αγωνιστκή της Super League 2 και παρέμεινε στην κορυφή του δεύτερου ομίλου μαζί με την Κηφισιά. Η ομάδα του Αντώνη Νικοπολίδη συμπλήρωσε τέσσερις διαδοχικές νίκες στο πρωτάθλημα, έχοντας κερδίσει προηγουμένως τα Χανιά, τον Παναργειακό και το Αιγάλεω. Η ομάδα της Νέας Σμύρνης άνοιξε το σκορ στο 10′ όταν ο Βερνάρδος έβγαλε ωραία κάθετη μπαλιά για τον Γεμιστό που πέρασε τον Θεοχάρη και πλάσαρε στην κενή εστία για το 1-0. Ο Ιστορικός βρήκε και δεύτερο γκολ στο 25′ με τον Μπούση. Ο Θεοχάρης απέκρουσε το πέναλτι του Γεμιστού όμως στην εξέλιξη της φάσης ο Μπούσης εκτέλεσε με το αριστερό εκτός περιοχής και αφού η μπάλα κόντραρε κατέληξε στα δίχτυα της Ένωσης. Η ΑΕΚ Β’ πέτυχε να μειώσει στο 41′ με τον Σόσα, ο οποίος πλάσαρε ψύχραιμα με το αριστερό έπειτα από κεφαλιά του Κολιμάτση σε μια φάση που έφερε την αποβολή του Ενγκουέμ για επικίνδυνο παιχνίδι.

Καλπάζει η Κηφισιά…

Στην κορυφή του δεύτερου ομίλου συνεχίζει και η Κηφισιά, η οποία συνέτριψε με 5-0 την Ηλιούπολη εντός έδρας. Ο Μάναλης έδωσε ρόλο οδηγού στην ομάδα του Λέτο μόλις στο 5ο λεπτό και ο Τετέι με δύο γκολ, στο 23′ και στο 31′, κλείδωσε τη νίκη για τους γηπεδούχους. Ο Πόμπο ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 4-0 στο 71′ ενώ ο Παντελίδης διαμόρφωσε το τελικό σκορ στο 77′ δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της Κηφισιάς.

Λύτρωση στο 93 για τον ΠΑΣ…

Ο ΠΑΣ Γιάννινα βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο κόντρα στον Καμπανιακό, αλλά ισοφάρισε και στο φινάλε του αγώνα με το γκολ του Σομποτσίνσκι στις καθυστερήσεις επικράτησε 2-1 στην 5η αγωνιστική της Super League 2. Από πολύ νωρίς οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν το λάθος στην άμυνα των Ηπειρωτών και πήραν κεφάλι στο σκορ, με τον Φροσύνη να σκοράρει στο 10′ με διαγώνιο σουτ μέσα από την περιοχή για το 0-1. Ο ΠΑΣ Γιάννινα απάντησε στο 35′, όταν και ισοφάρισε σε 1-1 με ένα εκπληκτικό γκολ του Βασίλη Μάντζη. Ο Χάινριχ έβγαλε τη σέντρα, ο Σόρια πήρε την κεφαλιά, πάσαρε στον Μάντζη, με τον επιθετικό του ΠΑΣ με εκπληκτικό ανάποδο ψαλίδι να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα.

Στο 63′ ο Τζίνο έκλεψε τη μπάλα από τον Έππα, πάσαρε καθυστερημένα στον Χάινριχ, με τον Γερμανό να κάνει τη σέντρα, αλλά να μπλοκάρει ο Γιακουμής. Στο 90+1′ ο Σομποτσίνσκι έδωσε τη λύση στην ομάδα του. Ο Σόρια εκτέλεσε το κόρνερ από τα δεξιά κι ο Πολωνός με κεφαλιά διαμόρφωσε το τελικό 2-1, που χάρισε τρεις βαθμούς στον ΠΑΣ Γιάννινα.

ΠΑΣ Γιάννινα (Πομς): Αθανασίου, Χάινριχ, Πάνος (79′ Αθανασίου), Σόρια, Ρίντερ, Σομποτσίνσκι, Μπεγκάλα (72′ λ.τ Καλέμι), Τζίνο, Σέποβιτς, Νικολιάς (79′ Κύρκος), Μάντζης (90+4′ Λεό).

Καμπανιακός (Γεωργιάδης): Γιακουμής, Π. Καθάριος (78′ Μανιός), Γαρύφαλλος (53′ Πέττας), Σαρβανίδης (78′ Παπακωνσταντίνου), Έππας, Κολλάρας, Ν. Καθάριος (70′ Ντουμάνης), Φροσύνης, Κωτσόπουλος, Σέχου, Παπαστεριανός.