Το ματς στην Άρτα για την 5η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Γ΄ Εθνικής του 2ου ομίλου, ήταν πραγματικό ντέρμπι ανάμεσα σε δύο ισοδύναμες ομάδες που διεκδίκησαν επί ίσοις όροις τη νίκη. Τελικά η “θεά Νίκη” δεν ήθελε να αφήσει κανέναν παραπονεμένο και μοίρασε βαθμούς και εντυπώσεις κατά την ποδοσφαιρική δημοσιογραφική διάλεκτο-ορολογία.

Η ζακυνθινή ομάδα έμεινε όρθια ακόμα και όταν πιέστηκε από τους γηπεδούχους και έβγαλε αντίδραση στο Β΄ μέρος όπου θα μπορούσε ακόμα και να πάρει το τρίποντο της νίκης σε 3 μεγάλες στιγμές του Βαγγέλη Μακρή! Ο βαθμός, προφανώς κρίνεται ικανοποιητικός στα στρατόπεδο της Ζακύνθου. Οι νησιώτες έφυγαν από την Άρτα με αυτό τον έναν-πολύτιμο βαθμό και πλέον στρέφονται στο επόμενο εντός έδρας ματς με τον Ατρόμητο Παλαμά.

Στην αντίπερα όχθη, η ομάδα του Δημήτρη Μαγκαφίνη προσπάθησε, πίεσε τους νησιώτες. Αυτό το έκανε για 60 λεπτά περίπου αλλά (λογικό άλλωστε) να κουραστεί και στα τελευταία λεπτά να χάσει την πρότερη ενέργεια και κινδύνευε ακόμα και να χάσει στο τέλος το ματς. Η Αναγέννηση έχει μείνει τους 6 βαθμούς και βλέπει την απόσταση να μεγαλώνει στην κορυφή. Το επόμενο παιχνίδι με την Αναγέννηση Καρδίτσας θα κρίνει πολλά για την πορεία του ιστορικού συλλόγου.

Το Α΄ μέρος ανήκει ολοκληρωτικά τους γηπεδούχους. Η ομάδα του Δημ. Μαγκαφίνη ήταν πιεστική κυρίως από το 30΄ και μετά. Έχασε ευκαιρίες κυρίως όμως με σουτ, προσπάθησε να ανοίξει το σκορ. Στο 4΄, 7΄ και 17΄ είχε καλές στιγμές στα σουτ του Τσιμέλι, Πάνου και Παπαθανασίου αντίστοιχα, αλλά δεν μπόρεσε η μπάλα να βρει το πλεκτό της εστίας του Μπαλαούρα. Το ίδιο συνέβη και στο 37′ όταν ο Τσιμέλι έδωσε  έδωσε στον Παπαθανασίου ο οποίος πλάσαρε αλλά ο Μπαλαούρας απέκρουσε την μπάλα! Λίγο πριν το φινάλε του ημιχρόνου η πίεση της Αναγέννησης ήταν έντονη και οι γηπεδούχοι είχαν ακόμα δύο καλές στιγμές για να ανοίξουν το σκορ . Στο 41΄ ο Θεοδωράκης με κεφαλιά έστειλε την μπάλα λίγο άουτ και στο 44΄ ο Ιορδανίδης με προβολή δεν μπόρεσε να στείλε την μπάλα στα δίχτυα του Μπαλαούρα.

Στην επανάληψη το σκηνικό άλλαξε. Η Ζάκυνθος όσο περνούσαν τα λεπτά άρχισε να κερδίζει μέτρα στο αγωνιστικό χώρο. Οι παίκτες του Στάθη Καραμαλίκη αφού πέρασαν μια σκληρή δοκιμασία με την μεγάλη ευκαιρία της Άρτας σε σουτ του Ελέζι στο 55΄ άρχισαν να βγαίνουν μπροστά. ισορρόπησαν το ματς και έφτασαν για πρώτη φορά με αξιώσεις στην εστία του Θεοδωράκη στο 68΄ χάνοντας μια πολύ μεγάλη ευκαιρία όταν ο Ζελέκου έβγαλε σέντρα, η μπάλα πήγε στον Μακρή ο οποίος έκανε την κεφαλιά με την μπάλα περάνει πάνω από τον Θεοδωράκη βασανιστικά άουτ (!!!).

Το ματς μετά το 75΄ “άνοιξε” και πραγματικά έγινε “ροντέο” με την μπάλα συνεχόμενα να αλλάζει πόδια. Εν τούτοις όμως μεγάλη ευκαιρία δεν ‘έγινε από πλευρά γηπεδούχων. Οι νησιώτες όμως στο 87΄ βρέθηκαν μια ανάσα από το γκολ όταν σε φάουλ του Λιβέρη ο Μακρής έπιασε την κεφαλιά με την μπάλα και πάλι να περνάει άουτ!

Οι καρδιές όμως των θεατών και αλλά και των ανθρώπων από τους 2 πάγκους πήγαν να φύγουν από την θέση τους στο 90+3 όταν από πλευράς Ζακύνθου, ο Ζέκου έκανε σέντρα, η μπάλα πήγε και πάλι στον Μακρή ο οποίος πλάσαρε αλλά δεν ήταν καλό το σουτ με την μπάλα να περνάει άουτ!.

Το τελικό σφύριγμα του διαιτητή του αγώνα Γιώργου Βίτσα βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες με αυτό το “στείρο” 0-0. Η Ζάκυνθος έφτασε τους 8 βαθμούς στο πρωτάθλημα ενώ η Αναγέννηση έμεινε στους 6!

Διαιτησία: Διαιτητής Βίτσας Γεώργιος (Πρέβεζα Λευκάδας) Βοηθοί: Στρακαντούνας Νικόλαος (Πρέβεζα Λευκάδας) Κωμκωτός Ιωάννης (Αιτωλοακαρνανίας)

Αναγέννηση Αρτας: (Δημήτρης Μαγκαφίνης) Θεοδωράκης Χ., Πετρίδης (60′ Μαγκάκης), Πάνος (73΄ Παπακίτσος), Λισγάρας, Βασιλάκης, Θεοδωράκης Δημ., Ελέζι, Παπαθανασίου, Τσιμέλι, Ιορδανίδης, Παππάς Ευγ. (73′ Μουσιωτίτσας)

Πάγκος: Χρήστου, Ευαγελής, Μαγκάκης, Παππάς Δημ., Παύλου, Μουσιωτίτσας, Τουρμούσογλου, Γιαννούλης, Παπακίτσος.

ΑΠΣ Ζάκυνθος: (Στάθης Καραμαλίκης): Μπαλαούρας, Παρασκευόπουλος, Λιβέρης, Μούστα, Γουσέτης (92΄ Μεταξάς), Μακρής, Νικολακόπουλος, Νικολίτσας (78΄ Σούρμπης), Τρούμπουλος, Τσιαπάρο (59΄ Ζελέκου,  Στεργίου (59΄ Ανανιάδης)

Πάγκος: Τσουκαλάς, Σούρμπης, Μεταξάς, Αγγελούλης, Καραγιάννης, Δήμας, Ζελέκου, Ανανιάδης, Γιατράς