Kαλό απόγευμα αγαπητοί φίλοι και φίλες του ποδοσφαίρου από το γήπεδο του Μαχαιράδου. Θα σας κρατήσουμε συντροφιά και θα σας μεταφέρουμε λεπτό προς λεπτό την σημερινή αναμέτρηση μεταξύ του ΑΟΚ Ζακύνθου και του Μανδραϊκού για την 14η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Γ΄ Εθνικής κατηγορίας του 8ου ομίλου.

Διαιτητές του αγώνα: Σταυρόπουλος, Λιάπης, Ασημακόπουλος (Ηλείας)

AOK Zακύνθου: (Δημήτρης Νόλης): Δρακόπουλος, Παναγόπουλος, Κουρέλας, Καρβούνης, Μπριλάκης, Δρόσος Α. (80΄ Σκουρτάϊ), Κορφιάτης (59΄ Μεταξάς), Πέττας, Μεζίνι, Κάρδαρης, Μαρούδας Μ.Ι.

Πάγκος: Μεταξάς, Ταμαρέσης, Σκουρτάϊ

Μανδραϊκός: (Γιάννης Μπότσης): Πορανίδης, Κούστας (67΄ Ντουντίγια), Καλαματιανός, Μαυρίδης, Στρατάκης, Μπούσης, Βασιλειάδης, Κωνσταντινίδης, Παντελιάδης, Λελούδας, Κατσίκιας (84΄ Χαλβαχβίβ)

Πάγκος: Αμπαζάϊ, Μποζιονέλος, Ντουντίγια, Παπαδάκης, Πιτέλης, Χαλβαχβίβ.

Καλό απόγευμα από το γήπεδο του Μαχαιράδου, μαζί θα παρακολουθήσουμε τη ζωντανή εξέλιξη της αναμέτρησης του Α.Ο. Κατασταρίου και του Μανδραϊκού.

Περίπου 40 φίλοι του ποδοσφαίρου στις εξέδρες. Καλές σχετικά οι καιρικές συνθήκες σε σχέση με το ψύχος των τελευταίων ημερών στο νησί.

Τέταρτος ο ΑΟΚ με 22 βαθμούς, 8ος ο Μανδραικός με 17.

Έχει ξεκινήσει το παιχνίδι. Κίτρινες φανέλες, μπλε σορτσάκια και κάλτσες ο ΑΟΚ, λευκές φανέλες με μπλε μανίκια, σορτσάκια και κάλτσες ο Μανδραϊκός.

Με πέντε ζακυνθινούς στην ενδεκάδα η ομάδα του Δημήτρη Νόλη. Πέττας, Δρόσος, Κορφιάτης, Μαρούδας και Κάρδαρης στο βασικό σχήμα. Ένα σχήμα που προκύπτει και από τις πολλές απουσίες λόγω καρτών και αποχωρήσεων.

4′ Κόρνερ για το Μανδραϊκό, ο Καλαματιανός θα πιάσει την κεφαλιά από καλή θέση, η μπάλα ψηλά άουτ.

Ξεκίνησε το ψιλόβροχο στο γήπεδο του Μαχαιράδου, κάτι που δυσκολεύει τη ζωή των θεατών.

9′ Καλή στιγμή για τους φιλοξενούμενους. Ο Κατσικιάς θα βγάλει τη σέντρα από δεξιά, ο Λελούδας από πολύ καλή θέση θα προσπαθήσει να πλασάρει τον Παναγόπουλο που θα μπλοκάρει δύσκολα εξ’ επαφής.

Καλύτερα έχουν μπει μέχρι τώρα οι φιλοξενούμενοι.

15′ Χωρίς σκορ μέχρι στιγμής, το 0-0 παραμένει.

16′ Ο Πέττας κάνει την διείσδυση από δεξιά, βγάζει την παράλληλη σέντρα για τον Κάρδαρη που θα πιάσει “αέρα” από πλεονεκτική θέση.

Κίτρινη κάρτα στον Κατσικιά για αντικανονικό μαρκάρισμα στον Κάρδαρη χώρο του κέντρου.

20′ Χωρίς σκορ το ματς. Απόλυτη ισορροπία στο τερέν.

22′ Φαρμακερή σέντρα του Λελούδα απ’ τα αριστερά, η μπάλα θα καταλήξει σε κόρνερ. Στην συνέχεια ο Δρακόπουλος θα διώξει με το ένα χέρι και ο Καρβούνης θα πάρει επιθετικό φάουλ.

25′ Πολλές οι “μάχες” στο χώρο του κέντρου, όπως και τα εκατέρωθεν λάθη!

30′ Λάθος της άμυνας του Μανδραϊκού, ο Πέττας θα πάρει τη μπάλα στη μικρή περιοχή και θα σουτάρει με τη μία για να μπλοκάρει ο Πορανίδης στην κλειστή του γωνία. Παραμένει το 0-0.

35′ Έχει “θεματάκια” η γηπεδούχος ομάδα στο σημερινό ματς. Οι απουσίες και οι αποχωρήσεις έχουν δημιουργήσει κάποια προβλήματα στη συνοχή του ΑΟΚ, που μέχρι σήμερα είναι και το μεγάλο του “όπλο”.

36′ Σουτ του Πέττα από ευνοϊκή θέση, με διπλή προσπάθεια μπλοκάρει ο Πορανίδης.

Έχει δυναμώσει η βροχή στο Μαχαιράδο. Δυσκολεύει ξανά το έργο των παιχτών.

40′ Μακρινό σουτ του Κάρδαρη, η μπάλα ψηλά άουτ.

42′ Σέντρα- σουτ του Κάρδαρη από τα δεξιά ο Πορανίδης χάνει αρχικά αλλά μπλοκάρει με δεύτερη προσπάθεια.

Πάμε για τα τελευταία δευτερόλεπτα του πρώτου μέρους.

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΠΡΩΤΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ: ΑΟΚ ΖΑΚΥΝΘΟΥ- ΜΑΝΔΡΑΪΚΟΣ 0-0

Συμπέρασμα πρώτου μέρους: Μέτριο ποιοτικά το πρώτο μέρος, με το Μανδραϊκό να ξεκινά καλά το ματς, να κυκλοφορεί καλά τη μπάλα έχοντας απέναντί του μια ομάδα με πολλές απουσίες από τιμωρίες και αποχωρήσεις. Το Καταστάρι στην συνέχεια ισορρόπησε, προσπάθησε να απειλήσει την εστία του Πορανίδη χωρίς ωστόσο να χάσει κάποια μεγάλη ευκαιρία. Ανοιχτό σε όλα τ’ αποτελέσματα το δεύτερο μέρος.

ΕΝΑΡΞΗ Β΄ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

49΄: Σέντρα του Κάρδαρη, διώχνει ο τερματοφύλακας. Στην επαναφορά σουτ του Μάριου Μαρούδα, διώχνουν οι αμυντικοί.

50΄: Πολύ μεγάλη ευκαιρία για τον ΑΟΚ. Ωραία πάσα του Πέττα στον Κάρδαρη, ο οποίος μπήκε στη περιοχή σε τετ α τετ με τον τερματοφύλακα, ο οποίος σώζει την ομάδα.

53΄: Το 0 – 0 παραμένει στο γήπεδο του Μαχαιράδου, με την ζακυνθινή ομάδα να έχει κάποια αμυντικά προβλήματα.

56΄: Άστοχο σουτ του Λελούδα.

58΄: Σέντρα του Κάρδαρη, ο Μάριος Μαρούδας μπαίνει στην μεγάλη περιοχή, σουτάρει, αλλά η μπάλα χτυπάει σε πόδια αμυντικών και κατόπιν κόρνερ.

59΄: Αλλαγή για τον ΑΟΚ. Στη θέση του Νίκου Κορφιάτη, ο Λευτέρης Μεταξάς.

61΄: Παραμένει το 0 – 0. Πιο γρήγορος ο ρυθμός στο β΄μέρος.

63΄: ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ!!!!! Ο Κάρδαρης παίρνει τη μπάλα στη μεσαία γραμμή, έβγαλε μια μαγική μπαλιά στον Πέττα, ο οποίος χωρίς να αφήσει περιθώρια αντίδρασης στον Πορανίδη, σουτάρει εύστοχα, κάνοντας το 1 – 0 για την ομάδα του.

67΄: Αλλαγή για τον Μανδραϊκό. Στη θέση του Κούστα, ο Ντουντίγια.

70΄: Το 1 – 0 παραμένει υπέρ του ΑΟΚ, μετά το γκολ του Πέττα.

71΄: Σουτ του Παντελιάδη, η μπάλα καταλήγει άουτ.

73΄: Ο Μανδραϊκός προσπαθεί να πιέσει, αλλά οι παίκτες του ΑΟΚ αμύνονται αποτελεσματικά. Παραμένει το 1 – 0.

74΄: Ο Παντελιάδης βρέθηκε μόνος του, -μετά από αντεπίθεση-, πλάσαρε, αλλά η μπάλα καταλήγει άουτ.

78΄: Σέντρα – σουτ του Μάριου Μαρούδα, αποκρούει ο τερματοφύλακας βγάζοντας σε κόρνερ.

80΄: Δεύτερη αλλαγή για το Καταστάρι. Στη θέση του Δρόσου, ο Σκουρτάϊ.

82΄: Εκτέλεση κόρνερ, κεφαλιά Μάριου Μαρούδα, καταλήγει στον Πορανίδη. Το σκορ παραμένει 1 – 0.

84΄: Δεύτερη αλλαγή για τον Μανδραϊκό. Στη θέση του Κατσίκια, ο Χαλβαχβίβ.

90΄: Κίτρινη κάρτα στον Πέττα για καθυστέρηση. Απών ο νεαρός άσσος για τον επόμενο αγώνα κόντρα στον Πάμισο Μεσσήνης.

90+2΄: Πέναλτι για το Καταστάρι. Ανατροπή του Κάρδαρη εντός περιοχής. Εκτελεί ο Μεζίνι και καταλήγει στο δοκάρι. Απίστευτη χαμένη ευκαιρία για τους γηπεδούχους για να “κλειδώσουν” τη νίκη.

90+3′ Φάουλ σε πλεονεκτική θέση για το Μανδραϊκό, με τον Στρατάκη να εκτελεί και τη μπάλα να καταλήγει στο τείχος. Τελευταία φάση στο ματς.

90+4΄: Λήξη αναμέτρησης. Σπουδαίο “τρίποντο” για τον ΑΟΚ Ζακύνθου, ο οποίος συνεχίζει την καταπληκτική του πορεία στο πρωτάθλημα, φτάνοντας τους 25 βαθμούς. Κάτι αδιανόητο για τους περισσότερους στο ξεκίνημα του φετινού “μαραθωνίου”.