.Έκανε αυτό που έπρεπε η ομάδα της Ζακύνθου. Νίκησε στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος στον 7ο όμιλο της Γ΄ Εθνικής και δήλωσε παρών! 400 φίλοι της κυανοκίτρινης ομάδας χειροκρότησαν στο τέλος την προσπάθεια των παικτών του Στάθη Καραμαλίκη περνώντας το θετικό μήνυμα.

Ο ΑΠΣ Ζάκυνθος είναι εδώ, έτοιμος να διαβεί σωστά τον δύσκολο δρόμο της Γ΄ Εθνικής. Εντάξει, δεν “έβγαλε μάτια” η ομάδα με την εμφάνιση της, όμως το ζητούμενο ήταν σε πρώτη φάση το τρίποντο. Άλλωστε κανείς δεν περίμενε ότι οι κυανοκίτρινοι θα παίξουν 90 λεπτά ποδόσφαιρο δημιουργίας. Η ομάδα έδειξε ότι είναι σε καλό δρόμο, αλλά… θέλει πολύ δουλειά, θέλει γυμναστή, όχι σήμερα αλλά χθες και θέλει περαιτέρω ενίσχυση για να μπορεί να επιβληθεί ποιοτικότερων ομάδων από τον Πανηλειακό που έδειξε ότι οι παίκτες του έχουν ταλέντο αλλά δεν έχουν εμπειρία από τέτοια ματς.

Αυτό που μετράει στο ποδόσφαιρο είναι να μπει η μπάλα στο πλεκτό. Η Ζάκυνθος το έκανε και μπήκε με το δεξί στο πρωτάθλημα, κάτι που έχει να συμβεί εδώ και αρκετά χρόνια στις Εθνικές κατηγορίες. Οι γηπεδούχοι μπήκαν ορεξάτοι στον αγωνιστικό χώρο, προσπάθησαν να κάνουν φάση από τα πρώτα κιόλας λεπτά. Οι “γείτονες” όμως ήταν αυτοί που απείλησαν στο 7΄ μετά από  τραγικό λάθος στην άμυνα της Ζακύνθου, πετάχτηκε  στην πορεία της μπάλας ο Τσίγκρηλας Παν. που θα επιχειρήσει το πλασέ αλλά η μπάλα θα περάσει παράλληλα με τη γραμμή του τέρματος!

Στο 11΄ και πάλι ο Πανηλειακός. Αυτή την φορά από στημένη φάση με φάουλ του Πρέντι  η μπάλα θα περάσει λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Κουτογλίδη. Η Ζάκυνθος “απάντησε” με δοκάρι δύο λεπτά αργότερα όταν ο  Ζυγκερίδης “έσπασε” πολύ ωραία τη μπάλα στον Πούφλη που από εξαιρετική θέση θα στείλει τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι του Καρακίτσου!  Η μεγαλύτερη φάση στο ματς με την κερκίδα να παίρνει στην κυριολεξία “φωτιά” !

Η Ζάκυνθος έδειχνε να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων στον αγωνιστικό χώρο και να είναι έτοιμη για το γκολ. Με τον Ζυγκερίδη να είναι συνεχώς απειλητικός από την δεξιά πλευρά. Στο 25΄ και στο 27΄ οι κυανοκίτρινοι έφτασαν μια ανάσα από το γκολ με τον πόντιο φορ την πρώτη φορά να στέλνει την μπάλα άουτ και την 2η φορά να του λέει όχι  ο Καρακίτσος!!!

Στο 31΄ όμως,  ο επιθετικός της Ζακύνθου μετά από σύγχυση στην περιοχή του Πανηλειακού,  θα στείλει την μπάλα στα δίχτυα και θα ανοίξει το σκορ κάνοντας το 1-0. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να “απαντήσουν¨ στο 38΄ με τον  Πρέντι να βρίσκει τον Λούσκο που απέναντι από τον Κουτογλίδη θα κάνει “ανεμικό” πλασέ, με τον τερματοφύλακα της Ζακύνθου  να μπλοκάρει σταθερά.

Στην εκπνοή  του ημιχρόνου  ¨κόκκινοι” έφτασαν και πάλι κοντά  στην ισοφάριση όταν  μετά από λάθος του Ντάση ο Πρέντι θα πάρει τη μπάλα θα σουτάρει με τον Κουτογλίδη να διώχνει με το αριστερό χέρι!

Στην επανάληψη ο Πανηλειακός μπήκε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, ανέκτησε τον έλεγχο της μεσαίας γραμμής και προσπάθησε να μεταφέρει την μπάλα στην περιοχή της Ζακύνθου σε ένα ομολογουμένως αργό τέμπο.

Οι φάσεις λιγοστές μπροστά από τις δύο εστίες με τη Ζάκυνθο να δείχνει σημάδια κόπωσης…  Στο 63΄ οι κυανοκίτρινοι έφτασαν πολύ κοντά στο 2-0 όταν ο  Κούτνικ θα κάνει το “σλάλομ” πέρασε όποιον έβρισκε  μπροστά του αλλά το τελικό του πλασέ, θα καταλήξει στην εξωτερική πλευρά της εστίας του Καρακίτσου! Δύο λεπτά αργότερα και πάλι η Ζάκυνθος είχε σπουδαία ευκαιρία με τον Μπεκατώρο να εκτελεί κόρνερ τον Πεταλωτή να πετάγεται στην πορεία της μπάλας και να την στέλνει εξ’ επαφής άουτ και στο 69΄ με μαγική πάσα ο Σούρμπης θα βρει από αριστερά ωραία τον Μπεκατώρο και αυτός να σουτάρει με τη “μία” με το αριστερό αλλά τον Καρακίτσο να διώχνει σωτήρια σε κόρνερ!

Από εκεί και πέρα η Ζάκυνθος γύρισε πίσω, διαφύλαξε τα νότα της και περιόρισε τον Πανηλειακό να κάνει παιχνίδι μέχρι το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής. Οι παίκτες του Σπύρου Λούσκου δεν μπόρεσαν να απειλήσουν και να φτάσουν στην ισοφάριση. Στην εκπνοή του αγώνα στο 90+4 οι γηπούχοι δεν μπόρεσαν να κάνουν το 2-0 στην τεράστια ευκαιρία, όταν ο Ζυγκερίδης θα βγάλει πάσα πάρε-βάλε στο Μαρίνο, που σε κενή εστία θα καταφέρει να αστοχήσει στέλνοντας τη μπάλα στο δεξί κάθετο δοκάρι! Δευτερόλεπτα αργότερα το τελικό σφύριγμα του Παν. Καδδά βρήκε τη Ζάκυνθο να πανηγυρίζει μια σπουδαία νίκη.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Καδδάς, Ανδριανός, Σωτηρόπουλος (Αχαΐας)

Συνθέσεις:

AΠΣ ΖΑΚΥΝΘΟΣ (Στάθης Καραμαλίκης): Κουτογλίδης, Μαρίνος, Μπεκατώρος. Πεταλωτής, Γιοχανες, Ντάσης, Πούφλης, Πατίλας, Ζυγκερίδης, Σούρμπης, Κούτνικ

Πάγκος: Κολεύρης, Στίλα, Μαρίνος Κ., Κούζας, Τζίνα, Τσουκαλάς, Καραμαλίκης

ΠΑΝΗΛΕΙΑΚΟΣ (Κώστας Λούσκος): Καρακίτσος, Νικολόπουλος, Δαλαβούρας, Κύτταρης, Μπαβέλης, Τσίγκρηλας Δημ., Λούσκος, Μπάλλας, Τσίγκρηλας Παν., Πρέντι, Παπαπέτρου

Πάγκος: Ασημακόπουλος, Σταματελάτος, Κούζης, Μανουσιάδης, Λιαρόπουλος, Κάρδαρης, Κωστόπουλος