Με δύο γκολ των Zυγκερίδη και Μπεκατώρου η Ζάκυνθος πήρε τους 3 βαθμούς της νίκης σε ένα ματς όπου έσπασαν καρδιές στο τέλος! Οι νησιώτες έδειξαν  ψυχικά αποθέματα και δεν λύγισαν ούτε όταν ισοφαρίστηκαν στο 88΄ με το γκολ του Αθανασόπουλου. Αψιμαχίες και τεντωμένα νεύρα λίγο πριν το φινάλε. Φοβερό το γκολ του Μπεκατώρου που έδωσε τη νίκη στους κυανοκίτρινους στο 90+1

ΔΕΙΤΕ ΤΗΝ ΑΝΑΛΥΤΙΚΗ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ ΕΔΩ

Το ήθελε πιο πολύ και το πήρε η Ζάκυνθο το ματς! Η αλήθεια είναι ότι και οι δύο έπαιζαν με την πλάστη στον τοίχο. Οι νησιώτες μετά την βαριά ήττα στην Πάτρα έπρεπε να δείξουν χαρακτήρα και να γυρίσουν στις νίκες και οι Μεσσήνιοι με 2 ήττες έπρεπε να “ρεφάρουν”!

Τελικά επικράτησε ο “νόμος” του Δημοτικού Σταδίου όπου η Ζάκυνθος μεταμορφώνεται σε κάτι διαφορετικό! Μπορεί να μην ικανοποίησε με την απόδοση της στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, όταν όμως η μπάλα “έκαιγε” η αλήθεια είναι, ότι το γήπεδο πήρε μια “κλίση” προς την περιοχή του Διβολιτσίου! Η τακτική που ακολούθησε ο τεχνικός της Ζακύνθου Στάθης Καραμαλίκης ήταν έξυπνη. περίμενε τον αντίπαλο, έδωσε χώρο αρχικά και είχε υπομονή να κτυπήσει 20 λεπτά στο τέλος.

Βέβαια οι γηπεδούχοι στάθηκαν σε 2 περιπτώσεις το πρώτο μέρος τυχεροί σε ένα κακό 45λεπτο όπου οι φάσεις ήταν δεν ήταν μετρημένες στα δάκτυλα το ενός χεριού. Στο 10΄ οι Μεσσήνιοι απείλησαν για πρώτη φορά όταν  επικίνδυνο ανάποδο “ψαλιδάκι” από το Γραμματικόπουλο, η μπάλα πέρασε  λίγο πάνω από τα δοκάρια του Κουτογλίδη. Η Ζάκυνθος απείλησε για πρώτη φορά στο ματς στο 25΄ με το Ντάση να βγάζει στον Μπεκατώρο και αυτός με τη “μία” στο Ζυγκερίδη που θα κοπεί την τελευταία στιγμή σε κόρνερ. Ο Μπεκατώρος θα πάρει την εκτέλεση αλλά ο Μουλιάτος θα διώξει ψύχραιμα με το κεφάλι.

Στην συνέχεια η Ζάκυνθος προσπάθησε να κυκλοφορήσει την μπάλα, ήταν όμως ήλιου φαεινότερο ότι είχε πρόβλημα στην μεσαία γραμμή στην ανάπτυξη  του παιχνιδιού της. Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου οι φιλοξενούμενοι έχασαν πολύ μεγάλη ευκαιρία  με τον Γεωργιόπουλο να επωφελείται από τις κόντρες και να βγαίνει απέναντι στον Κουτογλίδη που θα βγει έγκαιρα σώζοντας την εστία του. Στην συνέχεια ο Κυριαζόπουλος θα κάνει το ψηλοκρεμαστό πλασέ αλλά η μπάλα θα φύγει λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Κινδύνεψε η εστία των γηπεδούχων στην προηγούμενη φάση.

Αποτέλεσμα πρώτου ημιχρόνου 0-0

Στην επανάληψη η Ζάκυνθος έδειξε να είναι υποψιασμένη ότι απέναντι είχε έναν αντίπαλο με εμπειρία και άκρως ποιοτικό και για αυτό οι κυανοκίτρινοι ήταν πολύ προσεκτικοί. Αυτό τους είπε και ο Καραμαλίκης στο ημίχρονο. Μπήκαν όμως και με θέληση για να πάρουν το ματς.

Στο 46΄  Ο Ντάσης έκλεψε από τον Γεωργιόπουλο, έβγαλε στον Κούντικ αλλά αυτός επιχείρησε χλιαρό πλασέ, με τη μπάλα να φεύγει δίπλα από το δοκάρι του Καλογερόπουλου. Στο 54΄ χάθηκε μεγάλη ευκαιρία για τη Ζάκυνθο  με τον Κούντικ να εκτελεί φάουλ από καλή θέση και τον Καλογερόπουλο να διώχνει ενστικτωδώς. Στην συνέχεια της φάσης ο Κούνια δε θα μπορέσει να απειλήσει.

Οι κυανοκίτρινοι είχαν βελτιώσει την εικόνα τους και ήταν θέμα χρόνου η πίεση να γίνει ακόμα πιο ασφυκτική. Όμως δεν υπήρχε “καθαρό μυαλό”, η μπάλα δεν πέρναγε από τον άξονα και έτσι οι γηπεδούχοι δεν είχαν αυτό που θα έπρεπε, την ουσία στο ματς! στο 71΄ οι “καρδιές” των φιλάθλων στη κερκίδα πήγαν να ξεκολλήσουν από την θέση τους όταν οι φιλοξενούμενοι απώλεσαν τεράστια ευκαιρία για να ανοίξουν το σκορ! με τον γκολκίπερ Καλογερόπουλο να κάνει το βολέ και το Γραμματικόπουλο να φεύγει σε ανεπανάληπτο τετ-α-τετ απέναντι στον Κουτογλίδη. Το πλασέ του έμπειρου επιθετικού θα διώξει την τελευταία στιγμή ο Πεταλωτής σε κόρνερ!

Η απάντηση της Ζακύνθου ήρθε ένα λεπτό αργότερα με τον Πατήλα να σουτάρει από εξαιρετικά πλεονεκτική θέση άουτ. Το τελευταίο δεκάλεπτο στο δημοτικό στάδιο ήταν τελικά όλα τα “λεφτά” του αγώνα! Η Ζάκυνθος με την παρότρυνση του κόσμου προσπάθησε να πιέσει για το γκολ. Έστω και ανορθόδοξα οι παίκτες της ομάδας του ΑΠΣ Ζάκυνθος προσπάθησαν. Στο 83΄ ήρθε το γκολ και για πολλούς η λύτρωση! Όμως η μοίρα επιφύλαξε καλύτερο φινάλε!!!  Ο Ζυγκερίδης λοιπόν σε φάση διαρκείας θα στείλει τη μπάλα στα δίχτυα βάζοντας “φωτιά” στην εξέδρα.

Το γκολ έδωσε εκ νέου ώθηση στους κυανοκίτρινους που αντί να γυρίσουν πίσω βγήκαν μπροστά για το 2-0! Η μπάλα για λίγο τους τιμώρησε καθώς στο 89΄ το Διαβολίτσι έβαλε το “μαχαίρι στην καρδιά της Ζακύνθου” που αν λαβωμένη συνέχισε.  Ο Αθανασόπουλος από κοντά θα ξεφύγει από του αμυντικούς και θα νικήσει τον Κουτογλίδη για να ισοφαρίσει. Τα πάνω κάτω και πάλι στο στάδιο. Το “(χ)αρακίρι” ήταν πλέον πολύ κοντά!!! Όμως ο Μπεκατώρος σαν “από μηχανής θεός” έκανε το “θαύμα του” “λυτρώνοντας” την ομάδα και τους 300 και πλέον φίλαθλους από “έμφραγμα”! Με τρομερό σουτ θα στείλει την μπάλα στο Γ΄ της εστίας του Καλογερόπουλου, “θα καθαρίσει τις αράχνες” και θα κάνει μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς το 2-1 το οποίο ήταν και το τελικό αποτέλεσμα του αγώνα!

Να πούμε ότι το παιχνίδι προς το τέλος του είχε μεγάλη ένταση, με τον διαιτητή κ. Σταυρόπουλο (Ηλείας) με βοηθούς τον Αντώνη Καλαμαρά και τον Δημήτρη Κόρδα από τον ίδιο νομό να τα πηγαίνουν πολύ καλά.

AΠΣ ΖΑΚΥΝΘΟΣ 1961 (Καραμαλίκης Στ.): Κουτογλίδης, Μαρίνος Σπ., Μπεκατώρος, Πεταλωτής, Κούνια, Ντάσης (65′ Γιοχάνες), Πολιανίδης (90′ Κολεύρης), Πατίλας, Ζυγκερίδης, Σούρμπης, Κούτνικ

ΑΟ ΔΙΑΒΟΛΙΤΣΙΟΥ (Παλαμαράς): Καλογερόπουλος, Σταματελόπουλος (86′ Πιτσίλης), Μπαλόπουλος, Σεντεμέντες, Μπαστάκος,Τζανετέας, Γεωργιόπουλος (66′ Φωτόπουλος), Μουλιάτος (63′ Αθανασόπουλος), Βιγιαφάνε, Γραμματικόπουλος, Κυργιαζόπουλος