Μια άνετη νίκη πέτυχε η ομάδα της Ζακύνθου επί του Ολυμπιακού Ζαχάρως. Μια νίκη που έδωσε το δικαίωμα στην κυανοκίτρινη ομάδα να σκαρφαλώσει στην 5η θέση του σχετικού πίνακα και με 20 βαθμούς να ατενίζει το μέλλον με αρκετή αισιοδοξία.

Οι γηπεδούχοι καθάρισαν το παιχνίδι από το πρώτο κιόλας ημίχρονο απέναντι σε μια ομάδα που δεν έδειξε σχεδόν τίποτα αγωνιστικά.   Στο 16′ ο Ζυγκερίδης από κοντά έκανε το 1-0 έπειτα από κόρνερ του Μπεκατώρου, ενώ στο 26′ ήρθε το 2-0 με γύρισμα του Πούφλη και πλασέ του Κούντικ, με την άμυνα της Ζαχάρως να ολιγωρεί. Το τελικό 3-0 διαμόρφωσε στο 30′ ο Πούφλης με κεφαλιά έπειτα από σουτ του Ζυγκερίδη που κόντραρε στους αμυντικούς. Ετσι τελέιωσε το Α΄ μέρος.

Στην Επανάληψη ο τεχνικός της ομάδας Στάθης Καραμαλίκης έκανε αλλαγές και πέρασε μικρούς δίνοντας χρόνο συμμετοχής. Ετσι στο Β΄ μέρος δεν έγινε κάτι το ιδιαίτερο με τον δείκτη του σκορ να παραμένει στο 3-0. Αυτό ήταν και το τελικό αποτέλεσμα

ΑΠΣ ΖΑΚΥΝΘΟΣ 1961 (Καραμαλίκης Στ.): Κουτογλίδης, Μαρίνος, Μπεκατώρος (81′ Κοτσώνης), Πεταλωτής, Κούνια, Ντάσης, Τσουκαλάς (67′ Τελ Έμ), Οβούσου, Ζυγκερίδης, Κούντικ (34′ λ.τρ. Κολεύρης), Πούφλης (61′ Κέντμαν)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΖΑΧΑΡΩΣ (Παναγιωτακόπουλος): Καπετανάκης, Παπαδόπουλος, Γκούσκος, Κατελούζος, Τσίτσος, Καλαντζής, Καπλάνης, Κακολύρης Δ. (68′ Κατσιώλης), Πλαστουργός (58′ Κανάνι), Παναγόπουλος (50΄ Ρούμπος), Σκοζάϊ (79′ Δούβας)