3 βαθμοί “χρυσάφι” μπήκαν στο “σακούλι” του ΑΠΣ Ζάκυνθος που πλέον αφήνει αρκετά πίσω τις ομάδες που μάχονται για την παραμονή και γλυκοκοιτάζει την κορυφή φτάνοντας τους 27 βαθμούς! Οι νησιώτες κέρδισαν 3-2 την Θύελλα Πατρών στο Μαχαιράδο με τα γκολ των Ζυγκερίδη (38΄), Τσουκαλά (46΄) και Πούφλη (81′) για την Θύελλα Σκόραραν οι Αγγελής (68΄) και Σπεπετάρης (88΄)

Η ομάδα του ΑΠΣ Ζάκυνθος ήταν ανώτερη στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης αλλά καρδιοχτύπησε τους φιλάθλους της αφού η Θύελλα μπήκε δυο φορές στο παιχνίδι (2-1 και 3-2) μετατρέποντας το ματς σε θρίλερ μέχρι το τέλος.. Η Θύελλα στο 2ο ημίχρονο είχε πολύ καλή παρουσία, το πάλεψε όσο μπορούσε αλλά έφυγε με σκυμμένο κεφάλι από το νησί.

Όλη την εβδομάδα οι κυανοκίτρινοι προετοιμάστηκαν καταλλήλως για το συγκεκριμένο παιχνίδι, γνωρίζοντας ότι η Αχαϊκή ομάδα είναι δυνατή και ανεβασμένη. Αυτό φάνηκε στον αγωνιστικό χώρο! Από το πρώτο κιόλας λεπτό οι γηπεδούχοι πήραν τα ηνία του αγώνα και προσπάθησαν να φτάσουν με αξιώσεις στην περιοχή του Δημόπουλου.

Με το καλημέρα η Ζάκυνθος απείλησε όταν στο 1΄ ο Σούρμπης θα εκτελέσει φάουλ με τελικό αποδέκτη τον Βίλα, ο οποίος έκανε την προβολή με το αριστερό με την μπάλα να περνά δίπλα από το κάθετο δοκάρι του Δημόπουλου! Η ζακυνθινή ομάδα πίεσε είχε δύο καλές στιγμές στο 13΄ και στο 15΄ με Ντάση και Ζυγκερίδη αλλά δεν ήταν αποτελεσματική. Εν τούτοις όμως οι κυανοκιτρινοι είχαν πάθος και θέληση για να ανοίξουν το σκορ.

Στο 31΄΄ οι νησιώτες έφτασαν πολύ κοντά στη πηγή αλλά νερό δεν ήπιαν όταν ο Βίλα εκτέλεσε φάουλ, ο Δημόπουλος απομάκρυνε την μπάλα αρχικά, η οποία έφτασε στον Ντάση, ο τελευταίος σούταρε ωστόσο ο γκολκίπερ θα αποκρούσει, σώζοντας την ομάδα του από βέβαιο γκολ! Αυτή ήταν και η πιο σημαντική στιγμή για την ομάδα της Ζακύνθου! Λίγα λεπτά μίλησε ο kiler της ομάδας του νησιού ο Χαρ. Ζυγκερίδης όταν στο 38΄ο Βασίλης Βίλα με όμορφη μπαλιά θα βρει τον φορ της Ζακύνθου, ο τελευταίος πήρε την μπάλα με πλάτη, γύρισε και με όμορφο σουτ νίκησε τον Δημόπουλο γράφοντας το 1-0 για την ομάδα του! στο 41΄ η Ζάκυνθος “φλέρταρε” με το 2ο γκολ !  Έπειτα από φάση διαρκείας η μπάλα πήρε ύψος, εκεί ο Πούφλης με κεφαλιά επιχείρησε να νικήσει τον Δημόπουλο, ωστόσο οι αμυντικοί της Θύελλας έδιωξαν πριν η μπάλα περάσει την γραμμή!!!

ΑΠΣ ΖΑΚΥΝΘΟΣ-ΘΥΕΛΛΑ ΠΑΤΡΩΝ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ: Το παιχνίδι πάει όπως πρέπει για τον ΑΠΣ Ζάκυνθος που παρουσιάζεται ”διαβασμένος” στον αγωνιστικό χώρο, δεν αφήνει την Θύελλα Πατρών να απειλήσει την εστία του Κουτογλίδη. Εκτός αυτού οι Κυανοκίτρινοι ευτύχησαν να προηγηθούν με το γκολ του Ζυγκερίδη στο 38′, εξαργυρώνοντας με αυτό τον τρόπο την υπεροχή που είχαν στο πρώτο ημίχρονο . Η Ζάκυνθος με ένα ακόμη γκολ στην επανάληψη θα γίνει το απόλυτο αφεντικό στην αναμέτρηση.

Το Β΄ μέρος η Ζάκυνθος με το που ‘έγινε η σέντρα κατάφερε και πέτυχε 2ο τέρμα όταν  ο Σούρμπης θα βρει τον Βαλάντη Τσουκαλά με καταπληκτική μπαλιά, ο τελευταίος θα σπάσει το τεχνικό οφσάιντ, θα βρεθεί απέναντι από τον Δημόπουλο και με μια λόμπα θα περάσει την μπάλα πάνω από τερματοφύλακα της Θύελλας κάνοντας το 2-0 για την ομάδα του. Από εκεί και πέρα οι κυανοκίτρινοι δεν ‘έδειξαν καλό πρόσωπο κατά κατά κάποιον τρόπο επαναπαύτηκαν και έδωσαν δικαίωμα στους φιλοξενούμενους να βγουν μπροστά και να ψάξουν το γκολ που θα τους έβαζε και πάλι στο παιχνίδι.

Στο 53΄ η Θύελλα έφτασαν πολύ κοντά στο γκολ όταν ο  Σκεπετάρης θα βρεθεί  απέναντι από τον Κουτογλίδη, θα τον περάσει, ο πρώτος θα δώσει στον Ντίνος εκείνος προ κενής εστίας πλάσαρε ωστόσο ο Πεταλωτής έδιωξε πριν η μπάλα περάσει την γραμμή σώζοντας την ομάδα του! Οι φιλοξενούμενοι αύξησαν την πίεση τους στην εστία του Κουτογλίδη.

Στο 68΄ οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να μειώσουν σε 2-1 όταν ο  Σκεπετάρης θα κάνει το σουτ, ο Κουτογλίδης απομάκρυνε ασταθώς και ο επερχόμενος Αγγελής θα μειώσει σε 2-1 από κοντά βάζοντας φωτιά  στην αναμέτρηση! Η Ζάκυνθος όμως είχε το αντίδοτο και στο 81΄ οι παίχτες της Ζακύνθου έκλεψαν την μπάλα από φάουλ της Θύελλας, ο Κλέων Πούφλης θα βγει απέναντι από τον Δημόπουλο και με ψύχραιμο πλασέ θα τον νικήσει και θα κάνει το 3-1! Στην συγκεκριμένη φάση οι παίκτες της Θύελλας διαμαρτυρήθηκαν έντονα στον διαιτητή του αγώνα!

Λίγα λεπτά αργότερα οι καρδιές όλων στο Μαχαιράδο έσπασαν όταν ο Ντίνου βρέθηκε σε θέση βολής με τον Κουτογλίδη να κάνει την επέμβαση που αγώνα μην έχοντας καλό οπτικό πεδίο κρατώντας την ομάδα όρθια! Από εκεί και πέρα το ματς δεν ήταν για καρδιακούς καθώς οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να μειώσουν και να ξαναμπούν στο παιχνίδι! Στο 88΄ το κατάφεραν όταν μετά από συρτή μπαλιά  του Ντίνου από τα αριστερά, η μπάλα έφτασε στον αμαρκάριστο Σκεπετάρτη, ο οποίος ολομόναχος θα νικήσει τον Κουτογλίδη με την άμυνα ολιγωρεί και να κάνει το 3-2!

Από εκεί και πέρα έγινε το ροντέο! τα τελευταία λεπτά ήταν σενάριο του Χίτσκοκ! Η θύελλα πίεσε και η Ζάκυνθος όλη πίσω! Το τελικό σφύριγμα της λήξης βρήκε όμως τους νησιώτες να πανηγυρίζουν μια μεγάλη νίκη.    *Πανηγύρισαν με τους οπαδούς τους οι παίχτες του ΑΠΣ Ζάκυνθος και με τον παραιτηθέντα Διον Κορωνιό ο οποίος τους χειροκρότησε! Δακρυσμένος αποθεώθηκε ο Μιγκέλ Κούνια στο τελευταίο του παιχνίδι με την Ζάκυνθο. Παρά την νίκη της ομάδας, το κλίμα στα αποδυτήρια ήταν βαρύ λόγω της αποχώρησης του Κούνια αλλά και αποθέωση και πανηγύρια από την μεγάλη νίκη!

ΤΕΛΙΚΟ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ ΑΓΩΝΑ: ΤΕΡΑΣΤΙΑ αλλά και ΨΥΧΟΒΓΑΛΤΙΚΗ νίκη τον ΑΠΣ Ζάκυνθος που συνεχίζει την καταπληκτική του πορεία στο πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής φτάνοντας τους 27 βαθμούς. Η ομάδα του Στάθη Καραμαλίκη ήταν ανώτερη στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης αλλά καρδιοχτύπησε τους φιλάθλους της αφού η Θύελλα μπήκε δυο φορές στο παιχνίδι (2-1 και 3-2) μετατρέποντας το ματς σε θρίλερ μέχρι το τέλος. Χρυσοί σκόρερ για τους Νησιώτες οι Ζυγκερίδης, Τσουκαλάς και Πούφλης. Η Θύελλα στο 2ο ημίχρονο είχε πολύ καλή παρουσία, το πάλεψε όσο μπορούσε αλλά έφυγε με σκυμμένο κεφάλι από το νησί. Επόμενο ματς για τον ΑΠΣ, αυτό στο Διαβολίτσι με την ομώνυμη ομάδα.

Διαιτησία: ΡΗΓΟΠΟΥΛΟΣ ΓΡΗΓΟΡΙΟΣ ΗΛΕΙΑΣ ΑΣΗΜΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΑΛΕΞΙΟΣ ΗΛΕΙΑΣ ΛΙΑΠΗΣ ΧΡΗΣΤΟΣ ΗΛΕΙΑΣ

ΑΠΣ ΖΑΚΥΝΘΟΣ (Αποστόλης Τζαμαλής) : Κουτογλίδης, Μαρίνος Σπ., Τσίνα (78′ Κούνια), Πεταλωτής, Γιοχάνες Οβούσου, Ντάσης, Τσουκαλάς (87′ Στύλλα Τελλέν), Σούρμπης, Ζυγκερίδης, Βίλα (71′ Κολεύρης), Πούφλης

Πάγκος: Κολεύρης, Κούνια, Στύλλα Τελέν, Κούζας, Μαρίνος Κ.

ΘΥΕΛΛΑ ΠΑΤΡΩΝ (Σ. Πεφάνης): Δημόπουλος, Κωνσταντινίδης, Αδαμόπουλος (81′ Μπουμπάλης), Δημητρίου, Δασουράς (87′ Κούρτης), Κατριβέσης (63′ Κουνάβης), Βλασόπουλος, Βουτσινάς, Ντίνος, Σκεπετάρης, Αγγελής

Πάγκος: Κουνάβης, Κουτσαντώνης, Χρυσανθόπουλος, Κωστογιαννόπουλος, Μαρκόπουλος, Μπουμπάλης, Κούρτης