Ήταν 27 Μαΐου του 2012, ακριβώς 9 χρόνια πριν…. η Ζάκυνθος σε εκείνο το αλησμόνητο παιχνίδι με τον Ηλυσιακό κέρδισε 2-1 με τα γκολ του του Στρατομήτρου στο 49΄ και του Κωστάκη στο 83΄, είχε προηγηθεί ο Ηλυσιακός στο 37΄ με γκολ του Φώσκολου και πήγε στα μπαράζ ανόδου με τους φιλοξενούμενους μα πέφτουν κατηγορία! Όλα αυτά στην σκιά του θανάτου του Χρήστου Χαριάτη, 6 μήνες πριν. Σε αυτό το παιχνίδι είχε ξεσηκωθεί η κερκίδα καθώς θεώρησε ότι τα σφυρίγματα του Κερκυραίου διαιτητή Νίκου Πουλημά στο Α΄ μέρος ήταν εχθρικά, στο 2ο ημίχρονο μοίρασε το ματς στο 50-50.
Συνθέσεις
ΑΠΣ Ζάκυνθος (Ζόραν Γέβτοβιτς): Γεωργίου Αθ, Γεωργίου Σ. (76′ Τεπετός), Κόντης, Σαμαράς, Κωστάκης, Λιβέρης (88′ Τσιριγώτης), Στρατομήτρος, Χαρτσιάς, Καλλιβωκάς (71′ Πέττας), Διαμαντόπουλος, Κυπαρίσσης. Πάγκος: Βασιλακόπουλος, Κούρτης, Τσιριγώτης, Τεπετός, Μπάστας, Κακολύρης, Πέττας.
Ηλυσιακός (Σάκης Δέδες): Δράμπαλης, Μητσόπουλος, Ξένος, Τσατσαρής, Πόβελτ, Κολοβός (60′ Παπάς), Φώσκολος (78′ Καϊμακαμούδης), Ψάρρης, Φοστέρης, Μπούμπας, Τσέπε (86′ Βατίστας). Πάγκος: Μουκέας, Τσαμπράκης, Παλαντζάς, Καϊμακαμούδης, Παπάς, Βατίστας.
Ας θυμηθούμε κάποιες ωραίες στιγμές από αυτό το ιστορικό παιχνίδι…
![](https://ioniansports.gr/wp-content/uploads/2021/05/IMG_3462.jpg)
![](https://ioniansports.gr/wp-content/uploads/2021/05/IMG_3491.jpg)
![](https://ioniansports.gr/wp-content/uploads/2021/05/IMG_3495.jpg)
![](https://ioniansports.gr/wp-content/uploads/2021/05/IMG_3498.jpg)
![](https://ioniansports.gr/wp-content/uploads/2021/05/IMG_3506.jpg)
![](https://ioniansports.gr/wp-content/uploads/2021/05/IMG_3511.jpg)
![](https://ioniansports.gr/wp-content/uploads/2021/05/IMG_3524.jpg)
![](https://ioniansports.gr/wp-content/uploads/2021/05/IMG_3532.jpg)
![](https://ioniansports.gr/wp-content/uploads/2021/05/IMG_3540.jpg)
![](https://ioniansports.gr/wp-content/uploads/2021/05/IMG_3548.jpg)
![](https://ioniansports.gr/wp-content/uploads/2021/05/IMG_3559.jpg)
![](https://ioniansports.gr/wp-content/uploads/2021/05/IMG_3560.jpg)
![](https://ioniansports.gr/wp-content/uploads/2021/05/IMG_3564.jpg)
![](https://ioniansports.gr/wp-content/uploads/2021/05/IMG_3569.jpg)
![](https://ioniansports.gr/wp-content/uploads/2021/05/IMG_3582.jpg)
![](https://ioniansports.gr/wp-content/uploads/2021/05/IMG_3588.jpg)
![](https://ioniansports.gr/wp-content/uploads/2021/05/IMG_3595.jpg)