Ολοκληρώθηκε το Σάββατο στην Ιθάκη το 3ο τουρνουά ποδοσφαίρου Ιονίων νήσων με την Ε.Π.Σ. Πρέβεζας/Λευκάδας να νικάει στον τελικό με 3–2 την ΕΠΣ Κεφαλονιάς και Ιθάκης και να κατακτά το τρόπαιο. Στον μικρό τελικό η Ε.Π.Σ. Κέρκυρας επικράτησε της Ε.Π.Σ. Ζακύνθου με σκορ 2–1 και βρέθηκε στην 3η θέση ενώ η Ζακυνθινή ομάδα τερμάτισε στην 4η θέση.

Το παρών στους αγώνες έδωσαν και βράβευσαν ο περιφερειάρχης Π.Ι.Ν. κ. Θόδωρος Γαλιατσάτος, ο Δήμαρχος Ιθάκης κ. Διονύσης Στανίτσας, ο αντιπεριφερειάρχης Π.Ε. Κεφαλονιάς κ. Παναγής Δρακουλόγκωνας, ο έπαρχος Ιθάκης κ. Σπύρος Τσιντήλας, η Π.Σ. Λευκάδας κ. Λουκία Κατωπόδη, ο αντιδήμαρχος Λειβαθούς και μέλος της Ε.Π.Σ.Κ.Ι. κ. Ηλίας Κουρκουμέλης, ο Δ.Σ. Δήμου Ιθάκης κ. Θανάσης Λιβιτσάνης. ΤηνΕ.Π.Σ. Ζακύνθου εκπροσώπησε ο αντιπρόεδρος Ζαφείρης Μαρίνος και την Αντιπεριφέρεια Ζακύνθου η κα Μαρία Μουζάκη. Στην Ιθάκη βρέθηκε και ο πρόεδρος κ. Θέμης Βαλσαμής, ο ταμίας ιατρός κ. Θανάσης Ψαρράς, ο πρόεδρος της τεχνικής επιτροπής κ. Βαγγέλης Αβάζαρος και ο Β’ αντιπρόεδρος κ. Νίκος Τσιντήλας. Ήταν μία όμορφη διοργάνωση που χάρηκαν όλοι όσοι συμμετείχαν.

ΜΙΚΡΟΣ ΤΕΛΙΚΟΣ

Ε.Π.Σ. ΖΑΚΥΝΘΟΥ – Ε.Π.Σ. ΚΕΡΚΥΡΑΣ 1-2

Τη νίκη με σκορ 2-1 πέτυχε, απέναντι στην Ζάκυνθο, η αντίστοιχη της Κέρκυρας στον μικρό τελικό κατακτώντας την 3η θέση της τελικής κατάταξης του φετινού τουρνουά.

Ήταν ένα καλό παιχνίδι και σίγουρα η νίκη των Κερκυραίων δίκαιη, αφού στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, ήταν καλύτεροι των αντιπάλων τους.Μετά από 2’ οι Κερκυραίοι θα πάρουν το προβάδισμα του σκορ, όταν το διαγώνιο σουτ, μέσα από την περιοχή και δεξιά του Κ. Μουζακίτη θα στείλει την μπάλα στην απέναντι γωνία και στη συνέχεια στα δίκτυα του Ζήβα για το 0-1.

Με αυτό το 0-1 οι ομάδες θα οδηγηθούν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο.Στην επανάληψη δεν είχαμε πολλές φάσεις με αποτέλεσμα, οι δυο που δημιουργήθηκαν, να αποφέρουν ισάριθμα γκολ. Ένα για κάθε ομάδα! Πρώτα στο 55’ ο Λούβρος που είχε περάσει αλλαγή στο παιχνίδι, θα βγει στην κόντρα και με διαδοχικά πλασέ (το πρώτο αποκρούστηκε) θα νικήσει τον Ζήβα για να κάνει έτσι το 0-2 για την ομάδα από την Κέρκυρα.

Στη συνέχεια οι Ζάκυνθος θα μειώσει σε 1-2 με μακρινό φάουλ του Κολεύρη, που βάζει ξανά στο παιχνίδι την ομάδα του, αλλά μέχρι εκεί, αφού μέχρι την ολοκλήρωση του αγώνα δεν θα έχουμε κάποια αξιόλογη φάση.

Διαιτητής ο κ. Ν. Χατζηγεωργίου με βοηθούς τον κ. Σπ. Μαγουλά και την κα Δ. Ρηγοπούλου.

Οι συνθέσεις:

Ε.Π.Σ. Ζακύνθου:(Απ. Τζαλαλής),  Ζήβας, Μπιτσιάνης, Καλόφωνος, Κάτσενος, Καψάσκης Σπ., Κορσώνης, Αρβανιτάκης, Ντότσι, Γκάμπης, Κολεύρης, Αγαλιώτης.

Έπαιξαν και οι:Σαρακίνης, Γιοβάνης, Τζάναρη, Δρόσος, Πατίρης, Ρέτσης, Καψάσκης Θ..

Ε.Π.Σ. Κέρκυρας:(Α. Λούβρος), Γραμμένος, Μουζακίτης Δ., Σκιαδόπουλος, Κατσαρός, Βερονίκης Σπ., Μπάλος, Μουζακίτης Κ., Βερονίκης Χ., Ανδριώτης,  Καρβούνης, Κόλλας.

Έπαιξαν και οι:Λούβρος, Πάγκαλης, Βούλγαρης, Σαλβανός, Χρήστου, Λάζαρης, Λάνης.

ΜΕΓΑΛΟΣ ΤΕΛΙΚΟΣ

Ε.Π.Σ.Κ.Ι. – Ε.Π.Σ. ΠΡΕΒΕΖΑΣ/ΛΕΥΚΑΔΑΣ 2-3

Αμέσως μετά στο ίδιο γήπεδο και στον μεγάλο τελικό, ύστερα από ένα όμορφο παιχνίδι με πολλά γκολ, αρκετές καλές στιγμές, ανατροπές, αγωνία και καλό θέαμα, η Ε.Π.Σ. Πρέβεζας/Λευκάδας ήταν η νικήτρια του φετινού τουρνουά, επικρατώντας της Ε.Π.Σ.Κ.Ι. με σκορ 3-2 και παίρνοντας παράλληλα μια άτυπη ρεβάνς του περυσινού τελικού, σήκωσε στον…. ουρανό της Ιθάκης την κούπα του πρωταθλητή Ιονίων νήσων μέσα σε πανηγύρια.

Σε γενικές γραμμές ήταν ένας σπουδαίος τελικός, με τους τυπικά φιλοξενούμενους στο τέλος να «κλέβουν» τον τίτλο από την ομάδα της Κεφαλονιάς που και σε αυτό το παιχνίδι μπορεί να μην ήταν καλύτερη της αντιπάλου της, όμως και πάλι, παρά τις σημαντικές της απουσίες, με σωστό στήσιμο στο αγωνιστικό χώρο και πάθος έδειξε πολύ καλά στοιχεία, αλλά και σπουδαίο ταλέντο.

Με το «καλημέρα» στο παιχνίδι και συγκεκριμένα στο 3’ ο Κούρτι, μετά την κάθετη του Βιτωράτου θα φύγει στην κόντρα, θα μπει στην περιοχή και απέναντι από τον Χριστονίκο, παρότι θα κοντραριστεί με τους αμυντικούς θα προλάβει να περάσει την μπάλα για ένα έτοιμο γκολ στον Προσαλέντη και τον τελευταίο με πλασέ εύκολα να πετυχαίνει το 1-0για την Κεφαλονιά.

Στο 22’ η πίεση των τυπικά φιλοξενούμενων θα φέρει αποτέλεσμα καθώς ισοφαρίζουν το σκορ στο 1-1. Άλλη καλή στιγμή δεν καταγράφηκε στη συνέχεια και έτσι αυτό το 1-1 θα είναι αποτέλεσμα ημιχρόνου. Στο δεύτερο 45λεπτο και στο 47’ ο Γκαρτσονίκας θα σταθεί άτυχος, αφού το διαγώνιο σουτ, μέσα από την περιοχή και αριστερά που πραγματοποιεί θα στείλει την μπάλα να σταματήσει χαμηλά, στο απέναντι δοκάρι του Παπαγεωργίου.

Στο 57’ η Κεφαλονιά θα κερδίσει το φάουλ από δεξιά, κάτι σαν κόρνερ. Την εκτέλεση του αναλαμβάνει ο Κουρκουμέλης που θα στείλει την μπάλα στα δίχτυα, δίνοντας το προβάδισμα στην ομάδα του σε 2-1.Στα τελευταία λεπτά η Πρέβεζα/Κέρκυρα θα πιέσει με στόχο την ισοφάριση ή και το κάτι παραπάνω και θα τα καταφέρει.Πρώτα στο 82’ θα πετύχει το 2-2 με τον Λογαρά να εκμεταλλεύεται την αμυντική αδράνεια, στο κόρνερ από δεξιά του Γκαρτζονίκα.Και στη συνέχεια το τελικό2-3 μετά από ωραία αντεπίθεση και σουτ του Σπυράκου μέσα από την περιοχή, μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς στον αγωνιστικό χώρο με μια μεγάλη ανατροπή! Μια ανατροπή τίτλου!!

Η ολοκλήρωση του 90λεπτου δεν άλλαξε το αποτέλεσμα και η Ε.Π.Σ. Πρέβεζας/Λευκάδας θα είναι αυτή που θα πανηγυρίσει τον φετινό τίτλο!

Διαιτητής ο κ. Σπ. Μαγουλάς με βοηθούς τον κ. Ν. Χατζηγεωργίου και την κα Δ. Ρηγοπούλου.

Ε.Π.Σ.Κ.Ι.:(Δ. Λιονάτος), Παπαγεωργίου, Πολυχρονάτος, Φωής, Καβαλλιεράτος, Μαρούλης, Γασπαρής, Βιτωράτος, Κουρκουμέλης, Προσαλέντης, Τζωρτζάτος, Κούρτι.

Έπαιξαν και οι:Μπαλάσκας, Λουκάτος, Ζαχαράτος, Μουρελάτος.

Ε.Π.Σ. Πρέβεζας/Λευκάδας:(Ντούρος Χρ.), Χριστονίκος, Τσιότσιος, Δελαπόρτας, Τσούτσης, Γάτσενος, Σπυράκος, Λαμπίρης, Σταχτιάρης, Γκαρτσονίκας, Κατωγιάννης, Χήτος.

Έπαιξαν και οι:Μπορδούβαλης, Ντούρος, Σκάρπος, Λογαράς, Ορφανός.

Πηγή: inkefalonia.gr και sportsthea.blogspot.com