Αγαπητοί αναγνώστες του ioniansports.gr καλησπέρα σας και χρόνια πολλά σε όλους τους εορτάζοντες. Μείνετε μαζί μας για να παρακολουθήσουμε μαζί την 3η αγωνιστική των μπαράζ ανόδου ανάμεσα στην Α.Ε Κεφαλλονιάς και το Ζακυνθιακό, με φόντο την άνοδο στη Γ’ Εθνική Κατηγορία.

Ο απεσταλμένος μας Δημήτρης Πέττας  βρίσκεται ήδη στο γήπεδο Κεραμειών και σε λίγα λεπτά θα μας δώσει τα πρώτα στοιχεία της αναμέτρησης, που ξεκινά στις 15.00. Μείνετε μαζί μας…

Πολύ καλός ο καιρός στο γειτονικό μας νησί, με ελάχιστους φιλάθλους να έχουν δώσει το παρόν στο γήπεδο. Η Ζακυνθινή ομάδα έχει την συμπαράσταση δέκα φίλων της που ακολούθησαν την αποστολή.

Οι παίχτες των δύο ομάδων κάνουν την προθέρμανση τους, όπως και οι διαιτητές.

Με 15 ποδοσφαιριστές οι Γαλαζοπράσινοι, που θα εμφανιστούν με τη μπλε φανέλα του πρώτου ματς κόντρα στον Άρη Αρχαίας Ολυμπίας. Με ολοκίτρινες φανέλες οι γηπεδούχοι.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων

Α.Ε Κεφαλλονιάς (Σπύρος Παπαδάτος): Άννινος, Στεφανάτος (54′ Κούκλης), Ψάλτης, Λούλουδας, Αντωνόπουλος. Κόμητας, Κρούτη (83′ Σπανός), Στάβερης (32′ Μουσάϊ), Μπαζαρόγλου, Πέτρο, Χασάϊ

Στον πάγκο: Ζαμπαύτης, Μουσάϊ, Παυλάτος, Κούκλης, Σπανός, Θωμάς, Δούρος

Α.Ο.Π Ζακυνθιακός (Στράτος Κουρούμαλος): Χαρακτινός, Φυτόπουλος, Μαλαφούρης, Λιβέρης, Τζιαφέρης, Αρκαδιανός, Πέττας, Κωστάκης, Καραμαλίκης (33′ Μαρμαράς), Σούρμπης (89′ Κόλα), Δρόσος (69′ Μαλλιάς),

Στον πάγκο: Μαλλιάς, Κίτος, Μαρμαράς, Κόλα

Διαιτητές: Ρούσσος Μπεκρτζής Νικόλαος (Πρεβέζης), Κωνσταντίνου (Ηλείας), Τσόνγκας (Πρεβέζης)

Μικρή καθυστέρηση στο ματς, αφού δεν υπάρχει αστυνομική δύναμη στο γήπεδο. Ο διαιτητής Ρούσσος- Μπεκερτζής δεν ξεκινά το ματς αν δεν υπάρξει τουλάχιστον ένας αστυνομικός!

Οι γηπεδούχοι μάλιστα έχουν αποστείλει συγκεκριμένο έγγραφο στην ΕΠΟ, με το οποίο ενημέρωσαν τις τοπικές Αρχές ότι υπάρχει παιχνίδι σήμερα αλλά στο γήπεδο δε βρίσκεται κανείς!

Υπόψη ότι το γήπεδο απέχει περίπου ένα τέταρτο από το Αργοστόλι, οπότε η καθυστέρηση είναι δεδομένη.

Οι φιλοξενούμενοι έχουν να προλάβουν και το καράβι της επιστροφής μέσα σε όλα τα υπόλοιπα.

Μόλις έφτασε αστυνομικός στο γήπεδο και το ματς ξεκινά σε λίγο

Περίπου 50-60 φίλοι του ποδοσφαίρου στην εξέδρα

Ενός λεπτού σιγή στο γήπεδο, στη μνήμη της αδικοχαμένης αθλήτριας Άννας Πολλάτου.

Ξεκίνησε το παιχνίδι…

Με το γνωστό 4-4-2 ο Ζακυνθιακός, που έχει την ίδια ακριβώς διάταξη όπως και στο παιχνίδι με τον Διαγόρα Βραχνεΐκων πριν από μια εβδομάδα.

Μέτριος ο αγωνιστικός χώρος στο γήπεδο των Κεραμειών, με πλαστικό τάπητα.

Πρώτο πεντάλεπτο στο ματς, τίποτε το ιδιαίτερο μέχρι τώρα. Οι δύο ομάδες ψάχνουν τα “πατήματά” τους στον αγωνιστικό χώρο.

Περίπου 100 φίλαθλοι στην κερκίδα, αυξήθηκε λίγο ο κόσμος.

11 λεπτά στο ματς, τίποτε το αξιοσημείωτο μέχρι τώρα στο ματς. Ένα σουτ από το Λιβέρη θα περάσει αρκετά άουτ.

Σουτ από τον Στάβερη της ΑΕΚ, δεν ανησύχησε ιδιαίτερα ο Χαρακτινός.

Εκτέλεση κόρνερ του Δρόσου, κεφαλιά του Κωστάκη καμιά ανησυχία για τον Άννινο. Αρκετή η ζέστη στο γήπεδο.

Επικίνδυνη αντεπίθεση για την ΑΕΚ με το Μπαζάρογλου αλλά οι αμυντικοί του Ζακυνθιακού απομάκρυναν την τελευταία στιγμή. Στην εξέλιξη της φάσης ο Κρούτη θα πιάσει ένα σουτ αλλά η μπάλα θα περάσει αρκετά μέτρα άουτ.

19′ Πρώτη σημαντική ευκαιρία για το Ζακυνθιακό, με τον Πέττα να σουτάρει δυνατά και τον Άννινο να απομακρύνει με ωραία επέμβαση σε κόρνερ. Πέρασε ανεκμετάλλευτη η εκτέλεση του.

Έγινε γρήγορος ο ρυθμός του ματς, με τη μπάλα να πηγαίνει πάνω-κάτω και τους γηπεδούχους να είναι επικίνδυνοι στις αντεπιθέσεις.

Επικίνδυνη σέντρα του Στάβερη από δεξιά, δε βρέθηκε κανείς στην πορεία της μπάλας περνά και αυτή η φάση.

25 λεπτά στο ματς το 0-0 παραμένει στην Κεφαλλονιά μεταξύ της ΑΕΚ και του Ζακυνθιακού.

25′ Επικίνδυνο φάουλ Λιβέρη, ο Καραμαλίκης θα πάρει την κεφαλιά αλλά η μπάλα θα περάσει ψηλά άουτ.

27′ ΓΚΟΟΟΟΛΛΛΛΛΛΛ για το Ζακυνθιακό, με το Λιβέρη να βρίσκει υποδειγματικά τον Δρόσο που με υποδειγματικό πλασέ κάνει το 0-1!

Κίτρινη κάρτα σε Σούρμπη και Αντωνόπουλο για μεταξύ τους διαπληκτισμό.

Τράβηγμα στον προσαγωγό ο Καραμαλίκης, που όλα δείχνουν ότι θα γίνει αλλαγή.

32′ Αλλαγή για την ΑΕΚ με τον Στάβερη να αποχωρεί από το ματς και τη θέση να παίρνει ο Μουσάϊ.

33′ Τη θέση του τραυματία Στάθη Καραμαλίκη θα πάρει ο Βαγγέλης Μαρμαράς.

Λάθος από την άμυνα του Ζακυνθιακού, ο Κρούτη θα πάρει τη μπάλα θα σουτάρει μόλις άουτ.

Μέτρια η εικόνα του Ζακυνθιακού μέχρι τώρα στο ματς, παρότι προηγείται. Το 0-1 με το γκολ του Δρόσου στο 27′ παραμένει.

Σημαντική η απουσία του Καραμαλίκη από τη γραμμή κρούσης, με τον υψηλόσωμο φορ να αντικαθίσταται λόγω τραυματισμού στο 33′.

Λήξη πρώτου μέρους: Α.Ε Κεφαλληνίας- Ζακυνθιακός 0-1

Ξεκίνησε το δεύτερο μέρος…

46′ Μεγάλη ευκαιρία για το Ζακυνθιακό, με το Δρόσο να εκμεταλλεύεται ολέθριο λάθος των Άννινου και Στεφανάτου, με το Λούλουδα να προλαβαίνει κυριολεκτικά πάνω στη γραμμή και να σώζει την ΑΕΚ από δεύτερο γκολ.

Καλύτερα μπήκε η Ζακυνθινή ομάδα στην επανάληψη.

Αλλαγή για τους γηπεδούχους, με τον Κούκλη να παίρνει τη θέση του Στεφανάτου.

63′ ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΛΛΛΛΛ για το Ζακυνθιακό και πάλι με το Δρόσο (0-2)!!!

Εξαιρετική κάθετη πάσα του Σούρμπη για τον σκόρερ που πλάσαρε πολύ ωραία τον Άννινο, για το δεύτερο γκολ των Γαλαζοπράσινων.

69′ Αλλαγή για το Ζακυνθιακό,ο Δρόσος περνά εκτός αγωνιστικού χώρου και στη θέση του θα περάσει ο Μαλλιάς. Πρωταγωνιστής για τους Γαλαζοπράσινους ο έμπειρος μέσος, με τα δύο προσωπικά του γκολ που κρίνουν μέχρι στιγμής υπέρ του Ζακυνθιακού το ματς.

Κίτρινη κάρτα στον Αρκαδιανό, για σκληρό μαρκάρισμα. Μπήκαμε στο 78′

78′ Εξαιρετική εκτέλεση φάουλ του Κρούτη για την ΑΕΚ, ελάχιστα άουτ (έγλειψε το δοκάρι η μπάλα),

82′ Τελευταία αλλαγή για τους γηπεδούχους με τον Σπανό να παίρνει τη θέση του Κρούτη.

Κίτρινη κάρτα στον Ψάλτη της ΑΕΚ, κίτρινη και στο Μαλαφούρη που πέταξε τη μπάλα εκτός αγωνιστικού χώρου.

89′ Σουτ του Μουσάϊ η μπάλα λίγο άουτ. Αλλαγή για το Ζακυνθιακό με τον Κόλα να παίρνει τη θέση του Σούρμπη.

90+3′ ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛΛΛΛ Για το Ζακυνθιακό (0-3), με το Λιβέρη να κάνει την ωραία ατομική προσπάθεια και το Μαλαφούρη να σπρώχνει από κοντά τη μπάλα στα δίχτυα για το 0-3, που είναι και το τελικό αποτέλεσμα.

Ένα ακόμη “βήμα” ανόδου για το Ζακυνθιακό, που πήρε αυτό που ήθελε κόντρα στην ΑΕ Κεφαλλονιάς κερδίζοντας με το ευρύ 0-3. Η ΑΕΚ ήταν ένας δύσκολος αντίπαλος που πάλεψε το παιχνίδι μέχρι το τέλος. Πλέον με νίκη κόντρα στον Άρη Αρχαίας Ολυμπίας την ερχόμενη αγωνιστική, οι νησιώτες εξασφαλίζουν και μαθηματικά την άνοδο τους.