Ολοκληρώθηκαν τα τρία παιχνίδια της Α΄ κατηγορίας της ΕΠΣ Ζακύνθου στα πλαίσια της 10ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

ΔΕΙΤΕ ΕΔΩ ΤΗΝ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

4αρα στον Έσπερο ο ανεβασμένος ΑΠΣ Ζάκυνθος

Στο γήπεδο των Αμπελοκήπων ο ΑΠΣ Ζάκυνθος συνέχισε την ανοδική του πορεία και επιβλήθηκε του Έσπερου με 4-0 με μεγάλο πρωταγωνιστή τον νεαρό Λούτα ο οποίος πέτυχε και 4 τέρματα της ομάδας του. Οι φιλοξενούμενοι ήταν ανώτεροι και κατάφεραν να επιβάλουν τον ρυθμό τους από την αρχή του αγώνα. μετά από αυτή τη νίκη, ο ΑΠΣ Ζάκυνθος ανέβηκε στην βαθμολογία έχοντας 12 βαθμούς και ατενίζει το μέλλον με μεγαλύτερη αισιοδοξία. Εν αντιθέσει, ο Έσπερος έμεινε στην προτελευταία θέση με 3 βαθμούς, συνεχίζοντας το αρνητικό σερί στο πρωτάθλημα.

Πέρασε δύσκολα στα ορεινά αλλά πήρε τη νίκη ο ΑΟΚ

Σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι που έγινε στο γήπεδο του Αγίου Λέοντα, ο ΑΟ Καστασταρίου πήρε τη νίκη και φυσικά το τρίποντο με 2-1 από την πολύ καλή ομάδα της ΑΕ Αγίου Λέοντα/Κοιλιωμένου. Οι γηπεδούχοι έβαλαν δύσκολα στους πρωτοπόρους από την αρχή του αγώνα. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να προηγηθούν λίγο πριν τελειώσει το ημίχρονο με τον Πλαρινό. Στην επανάληψη με το καλημέρα ο Πίσκοπος διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του κάνοντας το 2-0. Οι γηπεδούχοι δεν το έβαλαν κάτω, προσπάθησαν δημιούργησαν ευκαιρίες για να ξαναμπούν στο ματς αλλά το μόνο που κατάφεραν είναι μα μειώσουν σε 2-1 λίγο πριν το τέλος του αγώνα με τον Ζώντο. Μετά από αυτή τη νίκη, ο ΑΟΚ συνεχίζει να οδηγεί την κούρσα του πρωταθλήματος με 25 βαθμούς. Ή Ένωση έμεινε στους 13. Σε αυτό το σημείο αξίζει να αναφέρουμε ότι οι γηπεδούχοι έχουν σοβαρά παράπονα από την διαιτησία του κου Πυλαρινού για τον μη καταλογισμό τριών περιπτώσεων πέναλτι!

Τα έδωσαν ‘όλα αλλά έμειναν στο “Χ” Φλόγα και Αστέρας

Πολύ ωραίο και δυνατό παιχνίδι έγινε στον Αγγερικό. Εκεί όπου Φλόγα Κυψέλης και Αστέρας Μαχαιράδου μοιράστηκαν από έναν βαθμό σε αυτό το 1-1. Και οι δύο ομάδες, αξίζαν τη νίκη έχασαν ευκαιρίες με την μεγαλύτερη να την έχει η Φλόγα καθώς ο Sula έχασε πέναλτι! Ο Λύγκας ήταν αυτός που έβαλε τον Αστέρα μπροστά στο σκορ με 0-1, για να έρθει ο Μετζαλίρας και να κάνει το 1-1 για την ομάδα της Φλόγας. Στην επανάληψη και πάρα τις προσπάθειες και των δύο ομάδων για να πετύχουν το γκολ της νίκης, το παιχνίδι τελείωσε με 1-1. Αξίζει να σημειώσουμε ότι ο Χρήστος Μπάχος μετά από μια σύγκρουση στον αέρα κτύπησε στο κεφάλι και διακομίστηκε στο νοσοκομείο Ζακύνθου όπου του έβαλαν 12 ράμματα! Επίσης αξιοσημείωτο είναι ότι η Φλόγα είχε πολλές απουσίες λόγω τραυματισμών βασικών παικτών, όπως Κλάδης ο οποίος έχει υποστεί ρήξη χιαστών και ο Αλεξανδρίδης με πρόβλημα στο γόνατο και ο Πολίτης θλάση!