Ολοκληρώθηκαν το απόγευμα του Σαββάτου τα 2 παιχνίδια για της Α΄ ΕΠΣ Ζακύνθου στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Επαγγελματική νίκη για την Θύελλα

Πήρε αυτό που ήθελε η Θύελλα Αμπελοκήπων το απόγευμα του Σαββάτου στο γήπεδο των Αμπελοκήπων. Οι γηπεδούχοι υποδέχτηκαν την ΑΕ Αγίου Λέοντα και κέρδισαν 2-0. Η Θύελλα ήταν κυρίαρχη στον αγωνιστικό χώρο αλλά δεν μπόρεσε τιε ευκαιρίες της στον Α΄ μέρος να τις μετουσιώσει σε γκολ. Λίγο πριν το φινάλε του ημιχρόνου ο Κώστας Κάρδαρης ήταν αυτός που ξεκλείδωσε την άμυνα της Ένωσης κάνοντας το 1-0 και βάζοντας τα θεμέλια για τη νίκη της ομάδας του. Ο ίδιος παίκτης ήταν αυτός που πέτυχε και το 2ο τέρμα για την ομάδα του στο Β’ μέρος απλοποιώντας την κατάσταση. Το σκορ δεν ‘άλλαξε έως το τέλος με την Θύελλα να παίρνει το τρίποντο που τόσο πολύ ήθελε μετά τα τελευταία γεγονότα της ένστασης από το Τσιλιβή και την ενδεχόμενη τιμωρία της ομάδας. Μετά από αυτή τη νίκη, η Θύελλα έφτασε τους 23 βαθμούς και βρίσκεται στην πρώτη θέση (εκκρεμεί η απόφαση της Πειθαρχικής). Η Ένωση συνεχίζει να βρίσεται στην προτελευταία θέση (7η) με 6 βαθμούς.

Με το α (χ) έμεινε ο Φλόγα, της στέρησε τη νίκη ο ΑΟΚ στις καθυστερήσεις!

Σπουδαίο παιχνίδι ‘έγινε το απόγευμα του Σαββάτου στο γήπεδο του Αγγερικού, εκί όπου ο ΑΟ Κατασταρίου ήταν ο τυπικός οικοδεσπότης καθώς υποδέχτηκε τη Φλόγα Κυψέλης για την 11η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α΄ κατηγορίας. Ενα ματς όπου κρίθηκε στις λεπτομέρειες τόσο στο τυπικό όσο και στο ουσιαστικό θέμα. Η ζυγαριά τελικά δεν ‘έγειρε σε καμιά πλευρά καθώς και οι δυο ομάδες είχαν από ένα ημίχρονο .Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στο Α΄ μέρος αλλά χωρίς ωστόσο να έχουν μεγάλες ευκαιρίες στο ματς, απέναντι σε μια μαχητική και ανεβασμένη ομάδα όπως είναι η Φλόγα Κυψέλης. Οι δυο ομάδες πήγαν με το 0-0 στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα. Στην επανάληψη, η ομάδα της Φλόγας ανέβασε ρυθμούς και κατάφερε να ανοίξει το σκορ με τον Κότσα ο οποίος από κοντά νίκησε τον Ζήβα και έκανε το 0-1. Για περίπου 40 λεπτά στο Β΄ μέρος παίχτηκε πολύ καλό ποδόσφαιρο με την Φλόγα να είναι καλύτερη και να ελέγχει το ματς . Μάλιστα είχε τις ευκαιρίες να ¨καθαρίσει” το παιχνίδι αλλά δεν μπόρεσε να πέτυχει 2ο τέρμα. Ο ΑΟΚ στα τελευταία λεπτά, πίεσε και κατάφερε στις καθυστερήσεις να ισοφαρίσει  με τον Πίσκοπο σε 1-1. Στα εναπομείναντα 2 λεπτά η Φλόγα κατάφερε να πετύχει γκολ όμως ακυρώθηκε διότι σημειώθηκε σε θέση οφσάιντ ο Ζουπάνος με τους ανθρώπους της Φλόγας να διαμαρτύρονται για αυτή την απόφαση του Α΄ βοηθού ο οποίος είχε σηκώσει την σημαία του. Το ματς τελείωσε με αυτό το 1-1 αφήνοντας φυσικά μια πικρία στην ομάδα της Φλόγας η οποία είχε “αγκαλιάσει” το τρίποντο της νίκης και τελικά πήρε μόνο έναν βαθμό. Από την άλλη πλευρά, όπως εξελίχθηκε το παιχνίδι ο ΑΟ Κατασταρίου πρέπει να έφυγε ευχαριστημένος από το γήπεδο με τον βαθμό που πήρε στις καθυστερήσεις του παιχνιδιού. Ο ΑΟΚ έφτασε τους 14 βαθμούς στο πρωτάθλημα, ενώ η Φλόγα έμεινε για άλλη μια αγωνιστική στην τελευταία θέση της βαθμολογίας με μόλις 5 βαθμούς.