Με σπασμένα φρένα ο Αστέρας… “λύγισε” και το Τσιλιβή

Σε δαιμονιώδη φόρμα βρίσκεται τις τελευταίες εβδομάδες ο Αστέρας Μαχαιράδου ο οποίος πηγαίνει με τα φρένα σπασμένα. “Θύμα του” αυτή την φορά ήταν ο ΑΟ Τσιλιβή τον οποίο κέρδισε με 2-1 για την 4η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α΄ ΕΠΣ Ζακύνθου. Οι τυπικά φιλοξενούμενοι κατάφεραν να πάρουν ακόμα μια σημαντική νίκη απέναντι σε μια ομάδα που μέχρι πρότινος είχε το απόλυτο νικών στο πρωτάθλημα (3χ3). Η ομάδα του Αστέρα κατάφερε να προηγηθεί με τον νεαρό Αγαλιώτη ο οποίος κέρδισε πέναλτι, το εκτέλεσε ο ίδιος και άνοιξε το σκορ (1-0). Ο ΑΟ Τσιλιβή είχε την μεγάλη στιγμή να ισοφαρίσει το ματς αλλά το πέναλτι που εκτέλεσε ο Σόρα αποκρούστηκε από τον Τσιλίκη ο οποίος κράτησε την ομάδα του όρθια. Αυτό ήταν και το  σκορ του ημιχρόνου. Στην επανάληψη και πάλι ο Αστέρας με καλή ψυχολογία ήταν καλύτερος, προσπάθησε να πιέσει και κατάφερε να πετύχει και 2ο τέρμα με τον Μαρίνο ο οποίος “έσπασε” το τεχνητό οφσάιντ της ομάδας του Τσιλιβή και με ωραίο πλασέ διπλασίασε τα τέρματα για την ομάδα του. Οι παίκτες του Τσιλιβή, προσπάθησαν να γυρίσουν την εις βάρος τους κατάσταση, πίεσαν και το μόνο που συνέβη ήταν να μειώσουν σε 1-2 με τον Σερμπίνη λίγο πριν το φινάλε του αγώνα. Αξίζει να σημειώσουμε σημαντική ήταν η απουσία του Τσάνη για τον ΑΟ Τσιλιβή.

ΑΟ Τσιλιβή: (Σερμπίνης-Σαμαράς) Χαρακτινός, Γιακουμέλος, Λάππος, Νταλίπι, Παπαδόπουλος, Μαλλιάς (60΄ Καραμπέρης), Πιτσώνης (46΄ Γούπος), Σάλα, Γιακουμέλος (75΄ Μεταξάς).

Αστέρας Μαχαιράδου: (Μιχάλης Μαρούδας) Τσιλίκης, Πέττας-Σαρρής, Βισβάρδης, Κεφαλωνίτης, Μαρίνος Δ. (90+3΄ Τσιλίκης), Τσουκαλάς, Λύγκας (90+3΄ Γκεζέπης), Μπιάζης, Μαρίνος Ν. (86΄ Αντιόχος), Αγαλιώτης, Ψάρρης (53΄ Ντερβισάϊ)

Νίκη με το ευρύ 4-1 για τον ΑΟΚ επί της Φλόγας Κυψέλης

Μπορεί να δυσκολεύτηκε ο ΑΟΚ απέναντι στη Φλόγα Κυψέλης (που είχε αρκετές ελλείψεις παικτών),  στο Α΄ μέρος, αλλά στην επανάληψη εκμεταλλεύτηκε πλήρως ότι οι τυπικά φιλοξενούμενοι έμειναν με παίκτη λιγότερο (αποβολή Τικέλη), ανέβασαν στροφές και κατάφεραν και πήραν τους τρεις βαθμούς της νίκης. Ο ΑΟΚ κατάφερε να προηγηθεί με τον Πάγια ο οποίος έκανε το 1-0. Η Φλόγα κατάφερε και βρήκε απάντηση σε αυτό το γκολ με τον Ζογκάϊ να ισοφαρίζει σε 1-1. Στην επανάληψη οι παίκτες του ΑΟΚ ,πίεσαν την ομάδα της Φλόγας και κατάφεραν να πετύχουν αλλά 3 τέρματα με τους Λίβο, Πλέσσα και Πίσκοπο με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται στο 4-1 για τους τυπικά φιλοξενούμενους που έφτασαν τους 6 βαθμούς στο πρωτάθλημα με τη Φλόγα να μην έχει μείνει χωρίς βαθμό!

Συνθέσεις

Φλόγα Κυψέλης (Άλκης Αλεξανδρίδης): Βαρβαρίγος, Παπαδόπουλος, Μετζαλίρας, Γαϊτανίδης, Παράσχης (65’ Μάλλιος), Τικελής, Ζογκάϊ (80’ Σούλα Ορλ.), Κλάδης, Σούλα Φ. (87’ Μπολίδης), Μαρίνος (65’ Γουσέτης), Βεντουρής

Α.Ο. Κατασταρίου (Βασίλης Λούλος): Ζήβας, Μακρής (66’ Μουζάκης- Βαλλιάνος), Χριστοδουλόπουλος, Καμπεράϊ, Πλέσσας, Σπίνος, Λίβος, Πίσκοπος, Πάγια, Ελευθερίου (43’ Πλαρινός), Προκόπης