Στο “0” Κόλλησαν Αχιλλέας και Άγιος Λέων, ενώ Παναρτεμισιακός και Αετός Καλλιπάδου πήραν αγιωτικές νίκες επί των Απόλλωνα και Α.Ο Κατασταρίου!
Στην 3η θέση της βαθμολογίας ανέβηκε ξανά ο Α.Ο Λεβάντες που εκμεταλλεύτηκε την… γκέλα ολκής του Άγιου Λέοντα με τον Αχιλλέα (0-0) επικρατώντας  με το άνετο 0-7 του Ελατιακού στο Ενωσιακό. Στο μεγάλο ντέρμπι του Μαχαιράδου ο Α.Ο Τσλιβή νίκησε για ακόμα μία φορά τξ φετινή σαιζόν τον τοπικό Αστέρα με 0-1 και έδωσε συνέχεια στα θετικά αποτελέσμα του τελευταίου καιρού. Δια πυρρός και σιδήρου επικράτησε ο Αετός Καλλιπάδου του Α.Ο Κατασταρίου με 1-0, με τους πορτοκαλί να δικαιούνται έστω την ισοπαλία. Τέλος, “σκούρα” τα είχε βρει για ένα ημίχρονο ο Παναρτεμισιακός κόντρα στον ουραγό Απόλλων, παίρνοντας εν τέλει το τρίποντο στο 2ο μέρος με 3-0.

Δείτε αναλυτικά:

ΕΛΑΤΙΑΚΟΣ – Α.Ο.ΛΕΒΑΝΤΕΣ   0 – 7   (2΄ Αντωνόπουλος, 14 & 67′ Καφούσιας, 69΄, 78΄ & 85΄ Κουρούμαλος, 90+1΄ Σταμίρης)   “Σόου” Κουρούμαλου στο… ντεμπούτο του!
Με τους Ανδρέα Ζουπάνο και Διονύση Μουζάκη στον πάγκο και τον Ανδρέα Κουρούμαλο να κάνει ότι… θέλει στον αγωνιστικό χώρο του Ενωσιακού (πέτυχε- χατ- τρικ) ο Α.Ο Λεβάντες επέστρεψε μετά από καιρό στις “γεμάτες” εμφανίσεις φιλοδωρώντας με 7 τέρματα τον Ελατιακό. Μόλις στο 2ο λεπτό ο Αντωνόπουλος με πλασέ από κοντά έκανε το 1-0, και στο 14 ο Καφούσιας κατέβασε ωραία τη μπάλα μέσα στη περιοχή και με σουτ έγραψε το 2-0. Στο 30ο λεπτό της αναμέτρησης ο Χρήστος ΚΟμιώτης γύρισε τον αστράγαλο του, με αποτέλεσμα να μην μπορεί να συνεχίσει.

Τη θέση του πήρε ο Ανδρέας Κουρούμαλος, στην πρώτη του εμφάνιση με τη φανέλα των νυχτερίδων. Στην επανάληψη και στο 64ο λεπτό ο Καφούσιας με ωραία κεφαλιά πέτυχε το 3-0. Από εκεί και πέρα ανέλαβε δράση ο Κουρούμαλος που με τρία υπέροχα γκολ εκτόξευσε το σκορ στο 6-0. Αρχικά στο 69′ με άπιαστο σουτ έξω από τη περιοχή έστειλε τη μπάλα στο πλαϊνό δίχτυ της εστίας του Θεοδόση Π., εννιά λεπτά μετά με βολ πλανέ έπειτα από κόρνερ του Αντωνόπουλου έκανε το 5-0, για να ολοκληρώσει το επιθετικό του κρεσέντο” στο 85′ με εξαιρετικό σουτ στην κίνηση από το ύψος της περιοχής (6-0).

Το τελικό 7-0 διαμόρφωσε ο Γιάννης Σταμίρης, με ένα σπάνιας ομορφιάς γκολ, αφού από μακρινή απόσταση έπιασε ασύλληπτο σουτ μη αφήνοντας το παραμικρό περιθώριο αντίδρασης στον Θεοδόση Π. (οριζόντιο δοκάρι και γκολ). Διαιτητής ήταν ο Λιβέρης με Βοηθούς τους Στραβοπόδη και Μάτσα     ΕΛΑΤΙΑΚΟΣ: Δημήτρης Καρτσακλής: Θεοδόσης Π., Στραβοπόδης Π., Τσουκαλάς Αλ. Τσουκαλάς Διον., Θεοδόσης Λάμπ., Θεοδόσης Ν., Θεοδόσης Μελές, Σπίνος Αν., Χασαλεύρης, Πυλαρινός (40΄ Θεοδόσης Παύλ), Στήθος (75΄ Θεοδόσης Αναστ.)   Α.Ο. ΛΕΒΑΝΤΕΣ: Ανδρέας Ζουπάνος – Διονύσης Μουζάκης: Αυγουστίνος, Κουσίδης (78΄ Σταμίρης), Πολίτης, Μυλωνάς, Τσαντούλης, Λογοθέτης, Τζιαφέρης, Κομιώτης (38΄ λ. τρ.  Κουρούμαλος), Καφούσιας (73΄Αλεξανδρίδης), Σαργκάνης, Αντωνόπουλος
Αστέρας Μαχαιράδου- Α.Ο Τσιλιβή 0-1
ΑΣΤΕΡΑΣ ΜΑΧΑΙΡΑΔΟΥ – Α.Ο. ΤΣΙΛΙΒΗ   0 – 1   ΤΕΛΙΚΟ (65′ Κλάδης Αγ.)
“Άλωσαν” το Μαχαιράδο οι… κόκκινοι!
Σημαντική νίκη εν’ όψει της δύσκολης συνέχειας πέτυχε ο Α.Ο Τσιλιβή που πήρε το ντέρμπι επικρατώντας του Αστέρα με 0-1. Το γκολ της συνάντησης σημειώθηκε στο 65ο λεπτό με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Άγγελου Κλάδη. Στην παράβαση είχε υποπέσει ο Βάλβης που ανέτρεψε μέσα στην περιοχή τον Καλογέρη. Να σημειώσουμε ότι αυτή είναι η 3η φετινή νίκη της ομάδας του Πλάνου επί των κυανοκίτρινων. Ο ρέφερι της αναμέτρησης Δημήτρης Κωστάκης έδωσε εντολή να περάσει εκτός αγωνιστιού χώρου παράγοντας των κόκκινων, ενώ από την ίδια πλευρά απέβαλλε το αναπληρωματικό τερματοφύλακα της ίδιας ομάδας Βασίλη Κλάδη!    ΑΣΤΕΡΑΣ ΜΑΧΑΙΡΑΔΟΥ: Νίκος Κοντονής: Γιακουμέλος  Σπ, Αντίοχος Χ., Βάλβης, Κωστής, Γούλιαρης, Τόδρη Ηλ. (89΄ Τόδρη Ζ.), Κόρδας (50΄ λ. τρ. Τσιλίκης Ν.), Παππάς, Πάστρας, Κακολύρης, Ντούσης   Α.Ο. ΤΣΙΛΙΒΗ: Παναγιώτης Τρουπιώτης: Φεράτι, Κρεζίας, Κλάδης Αγ., Μπιάζης, Κυδωνιάτης, Προκόπης, Παντελέων (50΄ Πέττας), Σάλα Λ. (87΄ Πολυστάρης), Μετζαλίρας, Καλογέρης (89΄ Καραολής), Μπάστας Αν.   Διαιτητής Κωστάκης – Βοηθοί: Τρομπούκης και Κλάδης

Αετός Καλλιπάδου- Α.Ο Κατασταρίου 1-0
“Σφράγισε” παραμονή επί του… ανώτερου ΑΟΚ!
Σπουδαία νίκη πανηγύρισε ο Αετός Καλλιπάδου που επικράτησε του… ανώτερου Α.Ο Κατσαρίου με 1-0 και “σφράγισε” ουσιαστικά την εύκολη παραμονή του στην κατηγορία. Καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα οι πορτοκαλί ήταν ένα σκαλί πιο πάνω από τους αντιπάλους τους, αλλά παρ’ ότι είχε ευκαιρίες δεν κατάφερε να τις μετουσιώσει σε κάποιο γκολ. Την πεμπτουσία του ποδοσφαίρου χάρισε ο Αετός Καλλιπάδου στους φιλάθλους που βρέθηκαν στο δημοτικό του Αγγερικού, με αποτέλεσμα να κατακτήσει και το πολυπόθητο τρίποντο. Ο τρόπος; Αρκετά τυχερός!

Στο 50ο λεπτό ο Τσουκαλάς σε προσπάθειά του πίσω από τη μεσαία γραμμή να “γεμίσει” στην αντίπαλη περιοχή, η μπάλα φαινόταν να καταλήγει αρκετά εύκολα στα χέρια του Γκαβού. Ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων όμως δεν υπολόγισε καλά, με την μπάλα  να σκάει στο έδαφος και περνάει πάνω από τα χέρια του, καταλήγοντας στο βάθος της εστίας, αργά και… βασανιστικά. Από εκεί και πέρα ο Αετός έδωσε πολύ χώρο στον ΑΟΚ, που προσπαθούσε με κάθε τρόπο να παραβιάσει την εστία του Ζέζα.

Παρά τις ευκαιρίες των Πίσκοπου, Βαλτά, Πατρινού το 1-0,παρέμεινε και πέρα για πέρα, αδικεί τους φιλοξενούμενους. Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Βασίλης Μαρίνος, με βοηθούς τους Κωστάκη και Κλάδη.
Αετός Καλλιπάδου (Θοδωρής Δραγώνας): Ζέζας, Ζέλα, Τσουκαλάς, Ψάρρης Χ., Ψάρρης Π., Γουσέτης, Μαρόπουλος (84′ Κουρτέσης), Καποδίστριας, Μαφρέδας(89′ Μαρινάκης), Καμπιώτης (46′ Βούρτσης), Καπαρέλης Π.
Α.Ο Κατσταρίου (Σταύρος Σκιαδόπουλος): Γκαβός, Πεφτιτσέλης, Κενίνι, Πλαρινός, Κουτσουπιάς, Θεοδώσης, Παπά, Στήθος, Βαλτάς, Πατρινός, Γκούσκος (62′ Πυριόχος)
Αχιλλέας- Άγιος Λέων 0-0
Σπουδαία ο βαθμός για τους κιτρινόμαυρους!
Χωρίς σκορ, ολοκληρώθηκε ο αγώνας του Αχιλλέα με τον Άγιο Λέοντα στο Ενωσιακό γήπεδο. Οι γηπεδούχοι από αγωνιστική, σε αγωνιστική έδειχναν σταδιακή άνοδο και δεν ήταν… λίγοι αυτοί που πίστευαν ότι θα ανταμειφθεί κάποια στιγμή με ένα θετικό αποτέλεσμα. Πλέον οι κιτρινόμαυροι έφτασαν τον Ελατιακό στην 10η θέση της βαθμολογίας και όπως όλα δείχνουν στο μεταξύ τους παιχνίδι θα κριθεί για το ποια ομάδα θα κάνει δικό της το εισιτήριο για τα μπαράζ παραμονής. Ο Ζώντος έχασε τη μεγαλύτερη ευκαιρία στον αγώνα, σημαδεύοντας το δοκάρι του Σιούκα. Τον διεύθυνε ο Μπέης, με βοηθούς τους Μπάστα και Κακολύρη.
Αχιλλέας (Αποστόλης Τζαμαλής): Σιούκας, Γκούσκος, Καλογερόπουλος, Αντωνόπουλος, Ελέζι, Παπαδάτος (89′ Πέττας), Γιοβάνι, Τζαβαλάς, Στραβοπόδης (83′ Κατσαρής), Μπουργιέζης, Τσιρηγώτης (69′ Μαρίνος)
ΑΣ/ Άγιος Λέων/ Κοιλιωμένος (Νίκος Λιβέρης): Ρουχίτσας, Παπαδάτος, Κλάδης Ν., Λούντζης, Μαρούδας Π., Βιάζης, Μαρούδας Μ., Μαλαφούρης Χ., Βυθούλκας Αν. (46′ Ρουσιάνος), Μάργαρης Ν. (46′ Μ.Ι Μαρούδας), Ζώντος

Παναρτεμισιακός- Απόλλων 3-0
Στην επανάληψη ήταν… “σοβαρός”!
Ένα φαινομενικά εύκολο παιχνίδι ο Παναρτεμισιακός πήγε να το κάνει δύσκολο, αφού για ένα ημίχρονο και κάτι ο Απόλλων κρατούσε το μηδέν στην εστία του. Βέβαια, οι γηπεδούχοι σπατάλησαν… σπουδαίες ευκαιρίες για να πάρουν προβάδισμα πολύ πιο νωρίς στον αγώνα.

Τον γόρδιο δεσμό του Απόλλων έλυσε ο προπονητής- παίχτης των ελαφιών Νίκος Κλάδης, που τελείωσε άψογα με πλασέ στην κίνηση την παράλληλη του Κορφιάτη από τα αριστερά. Στη συνέχεια ανέλαβε δράση ο ΜVP του φετινού Παναρτεμισιακού Νίκος Κορφιάτης ο οποίος με δύο προσωπικά τέρματα διαμόρφωσε το τελικό 3-0. Αρχικά με ωραίο σουτ στην κλειστή γωνία του Σιούκα και λίγο αργότερα, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι. Την παράβαση κέρδισε ο ίδιος παίχτης.
Παναρτεμισιακός (Νίκος Κλάδης- Παναγιώτης Ραυτόπουλος): Φαραός, Κλάδης Β. (77′ Θέμελης), Κλάδης Ν., Καπετάνης, Ζούγρας (59′ Ραυτόπουλος), Μπράτης, Κλαυδιανός, Τάρε (76′ Βαρβαρίγος), Φετσάνης, Λιβέρης, Κορφιάτης