Για τα Πλέι οφ τίτλου στο πρωτάθλημα Α1 Ηλείας και στο πρώτο ματς της σειράς που έγινε το Σάββατο στο στάδιο Πύργου, Πανηλειακός – Νίκη Τραγανού αναδείχτηκαν ισόπαλοι με 0-0

Κακή εμφάνιση για τον γηπεδούχο ειδικά στο πρώτο σαρανταπεντάλεπτο, χωρίς καν δημιουργία ευκαιρίας στο διάστημα αυτό! Ασύνδετος αγωνιστικά και ξανά πολύ αγχωμένος, απλά διατήρησε μια “φλύαρη” εδαφική υπεροχή, χωρίς όμως να έχει ουσία. Απέναντι στη φιλοξενούμενη που στο ίδιο διάστημα έδωσε βάρος στην αμυντική λειτουργία της, χωρίς να απειλήσει αλλά ούτε και να απειληθεί, με ευνοική γι’ αυτήν την αντίστοιχη εξέλιξη του ματς.

Παρόμοια η εικόνα και στο πρώτο τέταρτο της επανάληψης, με τον Πανηλειακό να μην βελτιώνεται ως τότε, παρά τις αλλαγές και εσωτερικές και εξωτερικές (όπως είσοδος του Βλαχόπουλου αντί του Σκοζάι στο ημίχρονο), και να μην δημιουργεί «καθαρές» ευκαιρίες. Η φιλοξενούμενη παρέμεινε στο ίδιο αγωνιστικό μοτίβο του πρώτου μέρους.

Με το πέρασμα του χρόνου ο Πανηλειακός, στηριζόμενος και στην καλύτερη φυσική κατάσταση του, πίεσε λίγο περισσότερο, αλλά και πάλι χωρίς την απαραίτητη ουσία. Αφού ούτε οι πρόσθετες παρεμβάσεις κι από τον πάγκο μέσω των υπόλοιπων αλλαγών (όπως ο Παναγόπουλος αντί του Μπεγλεκτσή κι ο Πλαστουργός αντί του Σωτηρόπουλου που είχε κι ένα πρόβλημα τραυματισμού), έφεραν κάτι, με το 0-0 να παραμένει. Όπως κακό συνολικά παρέμεινε και το ματς στη συνολική εικόνα του.

Παρά τη μεγάλη πίεση του Πανηλειακού στα τελευταία λεπτά, παρέμεινε το 0-0 ως τελικό αποτέλεσμα.

Με την ομάδα του Πύργου να δημιουργεί ξανά πολύ έντονο προβληματισμό αλλά και εκ νέου πολύ έντονη ανάγκη να αλλάξει άμεσα η εικόνα της ομάδας ενόψει του δεύτερου τελικού των Πλέι οφ της Α1 Κατηγορίας Ηλείας.

Το δυνατό ….καμπανάκι που χτύπησε για τον Πανηλειακό με την εικόνα και τα αποτελέσματα των ημιτελικών απέναντι στον Ξενοφώντα Κρεστένων, δεν …ακούστηκε όσο θα έπρεπε τελικά από τους άμεσους πρωταγωνιστές! Όπου υπενθυμίζεται, πήρε τελικά πρόκριση με τα … «χίλια ζόρια» για τον τελικό των Πλέι οφ, κι αφού πρώτα “είδε τον …χάρο με τα μάτια του” όταν περίπου έξι λεπτά πριν τη λήξη του τρίτου αγώνα βρισκόταν πίσω στο σκορ και μπροστά σε μια σοκαριστική, ντροπιαστική και ταπεινωτική ήττα, μπροστά σε ένα “στραπάτσο” ολκής και σε ένα ηχηρότατο “πατατράκ”)!

Η συνέχεια και οι βαθμοί

* Ο δεύτερος αγώνας της σειράς δεν έχει ακόμα οριστεί (πιθανότερη ημερομηνία του με τα ως τώρα δεδομένα φέρεται η προσεχής Κυριακή 28/5 στο Τραγανό)

– Στο ματς αυτό, ο Πανηλειακός θέλει μόνο νίκη για να φτάσει στην κατάκτηση του τίτλου και την άνοδο στη Γ’ Εθνική. Αν έρθει ξανά ισόπαλος ή ηττηθεί, τότε όλα θα κριθούν σε τρίτο ματς (στον Πύργο).

Από την πλευρά της, η μαχητική Νίκη, θέλει ή νίκη δική της ή ισοπαλία, για να οδηγήσει τη σειρά και σε τρίτο ματς. Αν κερδίσει, θα θέλει έστω μια ισοπαλία στο τρίτο ματς για να πάρει αυτή τον τίτλο! Αν στο δεύτερο ματς έρθει ισόπαλη (ξανά), τότε θα θέλει νίκη στο τρίτο ματς.

Πηγή: .iliaoikonomia.gr