Φίλες και φίλοι αναγνώστες του ioniansports.gr καλησπέρα σας. Μείνετε συντονισμένοι στην ιστοσελίδα μας, μιας και στις 15.00 θα συνδεθούμε με το ael fc arena της Λάρισας για να παρακολουθήσουμε μαζί τη ζωντανή εξέλιξη της αναμέτρησης ΑΕΛ- ΑΠΣ Ζάκυνθος για το πρωτάθλημα της Φούτμπολ Λιγκ.

Σύμφωνα με τις τελευταίες πληροφορίες στο υπερσύγχρονο γήπεδο των βυσσινί, βρίσκεται και ο υποψήφιος τεχνικός των κυανοκίτρινων Vanja Radinovic.

O Ράτκο Ντόστανιτς παρέταξε κάτω από τα γκολπόστ τον 67. Ξενοδόχοφ, δεξιός αμυντικός 21. Μασούρας, αριστερός 6. Μονιάκης, κεντρικοί αμυντικοί 5. Βέρτζος, 20. Κομεσίδης, αμυντικά χαφ τον 8. Μπανούση με τον 13. Ουρτάδο στη μεσοεπιθετική γραμμή τους 10. Μπουντόπουλο δεξιά, 30. Κουτσιανικούλη αριστερά, έχοντας στην κορυφή της επίθεσης τους 88. Μπόγιοβιτς και 9. Μαρουκάκης.

Για τον φιλοξενούμενο ΑΠΣ Ζάκυνθος ο υπηρεσιακός τεχνικός Δημήτρης Νόλης έχει παρατάξει την παρακάτω ενδεκάδα: Πολίτης, Γραικός, Κυριακίδης, Κουρέλλας, Καμπούρης, Ναζίμ, Ορφανίδης, Ζαιρί, Κρολ, Μεντούρ και Ζέλιος.

Στον πάγκο της ΑΕΛ θα κάθονται οι Καβουσάκης, Ροβίθης, Χάμος, Νικολακάκης, Γιοβάνοβιτς, Λαμπρόπουλος και Κρητικός.

Στον πάγκο της Ζακύνθου κάθονται οι: Παπαδόπουλος, ταυταρίδης, Πέττας Ν., Λέκκας, Αναστασιάδης, Πεχλιβανόπουλος και Καρδάρης.

Περίπου 5.000 φίλοι της Θεσσαλικής ομάδας στο γήπεδο, έχουν δημιουργήσει ωραία ατμόσφαιρα.

1′ ΓΚΟΛ για την ΑΕΛ με σκόρερ τον Ουρτάδο, θα πιάσει ένα καταπληκτικό σουτ στέλνοντας τη μπάλα στο παραθυράκι του Πολίτη (1-0). Γκολ από τα “αποδυτήρια” για τους Βυσσινί.

7′ Εκτέλεση κόρνερ με το Ζαϊρί για τη Ζάκυνθο, θα περάσει ανεκμετάλλευτο.

13′ Σέντρα του Κουτσιανικούλη για την ΑΕΛ κεφαλιά Μαρουκάκη αποκρούει ο Πολίτης και ο βοηθός υποδεικνύει σε θέση οφσάιντ τον Μπουντόπουλο.

22′ Σουτ του Ουρτάδο από καλή θέση, η μπάλα θα φύγει άουτ.25′ Παραμένει το 1-0 στον κάμπο για την ΑΕΛ.

Ακούστε και ραδιοφωνικά την αναμέτρηση από το Δημοτικό ράδιο Κισσάβου στη Λάρισα.

31′ Σέντρα Μπουντόπουλου, κεφαλιά Μπόγιοβιτς η μπάλα θα περάσει λίγο άουτ.

33′ Σουτ Ζαϊρί με τη μπάλα να περνάει έξω από την εστία του Ξενοδόχοβ.

34′ Ζητάει πέναλτι η ΑΕΛ σε μαρκάρισμα του Κυριακίδη στον Κουτσιανικούλη, παίζεται λέει ο διαιτητής.

35′ Επικίνδυνο σουτ Ζαϊρί, ο Μπανούσης θα αποκρούσει σε κόρνερ.

39′ Σουτ του Μπουντόπουλου μετά από πάσα του Μπόγιοβιτς, θα προλάβει να διώξει ο Πολίτης.

41′ Επικίνδυνη σέντρα του Κουτσιανικούλη, ο Πολίτης θα μπλοκάρει σωτήρια.

45+1′ ΓΚΟΛ για την ΑΕΛ (2-0) Εκτέλεση κόρνερ με τον Μπουντόπουλο να εκτελεί και ο Μπόγιοβιτς ξεμαρκάριστος θα γράψει το 2-0 με κεφαλιά.

Ημίχρονο 2-0

Τα στατιστικά του πρώτου μέρους:

Συνολικές επιθέσεις: ΑΕΛ 37- Ζάκυνθος 26, Κατοχή μπάλας ΑΕΛ 59%- Ζάκυνθος 41%

Ξεκίνημα στο δεύτερο μέρος, με την ΑΕΛ να μπαίνει δυνατά και να χάνει δύο σημαντικές ευκαιρίες με Κουτσιανικούλη και Μαρουκάκη,

52′ Σουτ με τον για τη Ζάκυνθο με τον Σωτήρη Ζέλιο η μπάλα θα φύγει ψηλά άουτ.

Ο Δημήτρης Νόλης σήκωσε για “ζέσταμα” το Νίκο Λέκκα, που μάλλον θα περάσει αργότερα στο τερέν.

53′ Ξανά πέναλτι θα ζητήσει η ΑΕΛ για μαρκάρισμα του Κυριακίδη στο Μαρουκάκη. Αφήνει το παιχνίδι να συνεχιστεί ο ρέφερι Τσαμούρης.

56′ Αλλαγή για τον ΑΠΣ, ο Λέκκας θα πάρει τη θέση του Ζέλιου.

Μικρή διακοπή στο ματς με το Μπόγιοβιτς να έχει χτυπήσει ελαφρώς στο κεφάλι και να σηκώνεται για να συνεχίσει.

58′ Σουτ του Ορφανίδη η μπάλα θα φύγει άουτ.

59′ Μακρινό σουτ Ναζίμ για τους νησιώτες η μπάλα θα φύγει μακριά άουτ.

61′ Νέα διακοπή στο παιχνίδι με τον τραυματισμό του Ουρτάδο.

62′ Ο Λαμπρόπουλος θα περάσει στον αγωνιστικό χώρο για την ΑΕΛ, για να πάρει τη θέση του Μπόγιοβιτς.

65′ Σουτ του Ζαϊρί για τη Ζάκυνθο από πάσα του Μεντούρ αλλά ο Ξενοδόχοβ θα μπλοκάρει με σχετική άνεση.

66′ Σουτ του Ουρτάδο η μπάλα θα περάσει ψηλά άουτ.

67′ Κίτρινη κάρτα στον Ουρτάδο της ΑΕΛ από τον Τσαμούρη.

68′ Δεύτερη αλλαγή για την ΑΕΛ, με τον Μπουντόπουλο να περνά εκτός και το Ροβίθη να παίρνει τη θέση του.

69′ Σουτ του Ροβλιθη, εύκολα θα μπλοκάρει ο Πολίτης.

70′ Κίτρινη κάρτα στο Ζαϊρί, για φάουλ στον Βέρτζο.

72′ Παραμένει το 2-0 για την ΑΕΛ, ετοιμάζεται να περάσει ο Κάρδαρης στον αγωνιστικό χώρο. Νέες διαμαρτυρίες από πλευράς ΑΕΛ για μαρκάρισμα στο Μαρουκάκη απ’ τον Κυριακίδη. Αφήνει ξανά ο διαιτητής το ματς να συνεχιστεί.

73′ Αλλαγή για τη Ζάκυνθο, με τον Κώστα Κάρδαρη να παίρνει τη θέση του Άλαν Μεντούρ.

75′ Τρίτη αλλαγή από το Ράϊκο Ντόστανιτς για την ΑΕΛ, με τον Κρητικό να παίρνει τη θέση του Κουτσιανικούλη.

77′ Ατομική ενέργεια Μασούρα και σουτ, με τον Πολίτη να αντιδρά σωστά και να απομακρύνει.

80′ Παραμένει το 2-0 για την πρωτοπόρο της βαθμολογίας, χάρη στα γκολ των Ουρτάδο (1′) και Μπόγιοβτις (45′).

81′ Ένα ακόμη σουτ από το Ζαουάντ Ζαϊρί, με τη μπάλα να φεύγει μόλις άουτ. Ο Μαροκινός έβαλε αρκετό φάλτσο και έτσι χάθηκε η καλύτερη ευκαιρία του ΑΠΣ στο παιχνίδι.

83′ Κίτρινη στον Κομεσίδη της ΑΕΛ, λόγω του ότι πέταξε τη μπάλα εκτός αγωνιστικού χώρου.

84′ Μεγάλη ευκαιρία για τη Ζάκυνθο, να βάλει “φωτιά” στο ματς, μετά από ωραία εκτέλεση φάουλ του Ζαϊρί και κεφαλιά του Κρολ, που έφυγε δίπλα απ’ το αριστερό δοκάρι του Ξενοδόχοβ.

85′ Τρίτη αλλαγή για το Δημήτρη Νόλη, με τον Αναστασιάδη να παίρνει τη θέση του Ορφανίδη.

87′ Σέντρα- σουτ του Ζαϊρί η μπάλα θα περάσει άουτ, με τη Ζάκυνθο να ζητά κόρνερ.

Τελευταία λεπτά στο ματς, με τη Ζάκυνθο να ζητά το γκολ στο τελευταίο δεκάλεπτο.

89′ Ο Ναζίμ θα σουτάρει χλιαρά, με τον Ξενοδόχοβ να μπλοκάρει σταθερά,

Μπαίνουμε στις καθυστερήσεις. Τρία λεπτά ακόμη στο ματς.

Τελικό αποτέλεσμα 2-0 για την ΑΕΛ, που παραμένει πρωτοπόρος στη βαθμολογία. Στους 13 βαθμούς η Ζακυνθινή ομάδα που θα υποδεχτεί τον Παναιγιάλειο την ερχόμενη αγωνιστική στο Δημοτικό στάδιο.

Στα υπόλοιπα τελικά είχαμε: Παναχαϊκή- Κισσαμικός 0-1, Καλλιθέα- Αγροτικός Αστέρας 2-0, Παναιγιάλειος- Πανσερραϊκός 1-0, Πανελευσινιακός- Αχαρναϊκός 1-1 και Κέρκυρα- Ολυμπιακός Βόλου 3-1.