Ολοκληρώθηκε την Δευτέρα το απόγευμα η 4η αγωνιστική της Footaball League με τις τέσσερις αναμετρήσεις. Ο Κισσαμικός πήρε το ντέρμπι των Χανιών και επικράτησε 0-1 του ΑΟΧ. Λαμιά και Απόλλων Σμύρνης κόλλησαν στο μηδέν! Αχαρναϊκός και Ολυμπιακός Βόλου πήραν από έναν βαθμό (1-1), Ενώ ο Πανσερραϊκός πήρε το βαθμό στο τέλος από την Καλλιθέα (1-1)

Αναλυτικά

Με γκολ του Ταραλίδη ο Κισσαμικός πήρε το ντέρμπι των Χανίων, επικρατώντας 1-0 του ΑΟΧ, που είχε τρία δοκάρια.

Την πρώτη νίκη στην ιστορία του στη Football League πανηγύρισε ο Κισσαμικός, ο οποίος στην αναμέτρηση με τον ΑΟΧ ήταν ο μεγάλος κερδισμένος. Το σουτ του Ταραλίδη στο 33′ βρήκε δίχτυα, η ομάδα του Καστελλίου πήρε το προβάδισμα, το οποίο διατήρησε μέχρι το τέλος.

Οι φιλοξενούμενοι αξιοποίησαν μία από τις ελάχιστες ευκαιρίες που έκαναν στον αγώνα και με ορθή ανασταλτική λειτουργία, αλλά και τύχη, πήραν το σπουδαίο τρίποντο.Από την άλλη, οι γηπεδούχοι πίεσαν πολύ για να φέρουν στα ίσια το παιχνίδι, αλλά έπεσαν πάνω σε έναν εξαιρετικό γκολκίπερ, τον Λαζαρίδη, που κράτησε απαραβίαστη την εστία του όποτε χρειάστηκε. Είναι χαρακτηριστικό πως ο ΑΟΧ είχε τρία δοκάρια στον αγώνα, με Ρίκκα (37′), Γκέσιο (76′) και Λίτα (90’+3′), αλλά και κλασικές ευκαιρίες για γκολ.Ειδικά στο δεύτερο μισό, οι παίκτες του Θωμά Γράφα έκλεισαν στο μισό γήπεδο τον Κισσαμικό, κυκλοφόρησαν τη μπάλα, αλλά κατέστη ανέφικτο να βρουν το δρόμο προς τα δίχτυα. MVP της αναμέτρησης ο τερματοφύλακας Λαζαρίδης, που όρθωσε το ανάστημά του και με τις φοβερές αποκρούσεις του χάρισε στην ομάδα του την ιστορική νίκη στην κατηγορία.

ΑΟΧ (Θωμάς Γράφας): Μπλάζιτς, Γεωργίου, Παγώνης, Κουρδάκης, Μπριλάκης, Ηρακλής, Ρίκκα (65′ Λίτα), Δεινόπαπας (82′ Σταματής), Τσούτσης (50′ Σαΐν), Μασάδο, Γκέσιος.

ΚΙΣΣΑΜΙΚΟΣ (Σπύρος Μπαξεβάνος): Λαζαρίδης, Τσουβαλτσίδης, Γιαννίτσης, Ταραλίδης, Σακελλαρίου (57′ Τσοντάκης), Πότσι, Σελινιωτάκης, Μάντζης (83′ Σμίλτος), Μάνιας, Βαττής, Ποσίνκοβιτς.

Κόλλησαν στο μηδέν Λαμία και Απόλλων Σμύρνης

Από ένα βαθμό πήραν Λαμία και Απόλλων Σμύρνης ύστερα από το 0-0 στον μεταξύ τους αγώνα στην πρωτεύουσα της Φθιώτιδας. Μετά από ένα παιχνίδι χωρίς πολλές «συγκινήσεις» και με τους δυο τερματοφύλακες να περνούν ένα… ήσυχο απόγευμα, Λαμία και Απόλλων Σμύρνης έμειναν στο 0-0 στην πρώτη μεταξύ τους αναμέτρηση στην πρωτεύουσα της Φθιώτιδας. Έτσι, αμφότερες οι ομάδες συνεχίζουν «χέρι χέρι» στο πρωτάθλημα της Football League καθώς έχουν πλέον από 5 βαθμούς ύστερα από 4 αγωνιστικές στο πρωτάθλημα.Έχοντας τον «αέρα» της έδρας οι παίκτες του τιμωρημένου Γιώργου Βαζάκα, που παρακολούθησε το ματς από την εξέδρα, μπήκαν καλύτερα και είχαν την ελαφρά πρωτοβουλία των κινήσεων. Ωστόσο, ουσιαστικά δεν κατάφεραν να απειλήσουν τον Ταΐρη και από το 25’ και μετά ο Απόλλων ανέβασε «ταχύτητα» και ισορρόπησε το παιχνίδι. Όμως ούτε οι φιλοξενούμενοι είχαν να επιδείξουν κάτι αξιόλογο από την πλευρά τους και το πρώτο μέρος έληξε χωρίς σκορ.

Λαμία (Γιώργος Βαζάκας): Ρίζος, Ζουλιώτης, Κοντέων, Κοτσώνης, Τσαμούρης, Σιλιγαρδάκης, Σερτζίνιο, Νεόφυτος, Τζόκιτς (76′ Ενγκουέμ), Πίντο (58′ Αντωνίου), Τριανταφυλλάκος (86′ Τόσκας)

Απόλλων Σμύρνης (Αλέκος Βοσνιάδης): Ταϊρης, Πάνος, Δεληζήσης, Βαλεριάνος, Γκότοβος, Λαγός (68′ Τζιώρας), Κονέ (82′ Αλμπάνης), Παρπέξ, Φατιόν, Συμελίδης (53′ Φαρινόλα), Κρητικός

Άγρια ομορφιά στο Μενίδι

Ο Αχαρναϊκός ισοφάρισε (1-1) στα τελευταία λεπτά τον Ολυμπιακό Βόλου που πάλι προηγήθηκε και… κάθισε.

Σε μια αναμέτρηση που είχε ρυθμό σε όλη τη διάρκειά της, αλλά της έλειψαν οι πολλές φάσεις, Αχαρναϊκός και Ολυμπιακός Βόλου αναδείχθηκαν ισόπαλοι 1-1 στο Μενίδι και στο ντεμπούτο του Σούλη Παπαδόπουλου στον πάγκο των Θεσσαλών. Το πρώτο ημίχρονο δεν είχε πολλές τελικές, όμως οι «ερυθρόλευκοι» βρήκαν τον τρόπο να προηγηθούν σε μια κόντρα με ιδανική μπαλιά του Νικολιά και ωραίο σουτ του Ντεπέτριτς (44′) έξω από την περιοχή.

Η γηπεδούχος ομάδα στο δεύτερο μέρος πίεσε όσο περισσότερο μπορούσε, έκλεισε τον Ολυμπιακό Βόλου στην περιοχή του και τελικά έφτασε στο γκολ με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Αθανασίου στο 85ο λεπτό. Οι «πράσινοι» έχασαν μοναδική ευκαιρία με τον Φιγκέιρα να φτάσουν στη νίκη, αφού το σουτ που έκανε μόνος στην περιοχή βρήκε σε πόδια αμυντικών και έφυγε κόρνερ.

ΑΧΑΡΝΑΪΚΟΣ (ΣΙΝΙΣΑ ΓΚΟΚΙΤΣ): Παγούδης, Σωτηράκος, Μωϋσιάδης, Ταμπάκης (46′ Αθανασίου), Ματσούκας (56′ Καλογερόπουλος), Ομπράντοβιτς, Μαρής (68′ Φιγκέιρα), Παβίσεβιτς, Μουστάκης, Χριστοφιλέας , Κωστόπουλος.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ (ΣΟΥΛΗΣ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ): Στρατηλάτης, Ντεπέτριτς, Αλαμάνης (82′ Χιντζίδης), Καραμανλής, Μπουτζίκος, Νικολιάς (71′ Μοράν), Ντάσιος, Τσιάρας, Φερνάντεζ (53′ Νάστος), Τσιλιγκίρης, Αρβανίτης.

Ροντέο στις καθυστερήσεις

Ο Πανσερραϊκός σε ένα… τρελό ματς απέσπασε 1-1 από την Καλλιθέα στον Άγιο Δημήτριο.

Το πρώτο ημίχρονο του αγώνα στον Άγιο Δημήτριο μεταξύ της τυπικά γηπεδούχου Καλλιθέας και του Πανσερραϊκού δεν προμήνυε σε καμία περίπτωση την τροπή που θα έπαιρνε η αναμέτρηση. Σε ένα κακό παιχνίδι με ελάχιστες καλές στιγμές στο πρώτο 45λεπτο, ο Φράγκος έκανε τους περίπου 300 οπαδούς να σηκωθούν από τις θέσεις τους στο 30′ με σουτ στο δοκάρι.

Στο δεύτερο ημίχρονο η αθηναϊκή ομάδα πίεσε και τελικά εκμεταλλεύτηκε τη λάθος εκτίμηση του Ανδρούτσου, ώστε να ανοίξει το σκορ στο 67′ ο Τζάκσον. Εκεί που όλα έδειχναν ότι τα «λιοντάρια» θα έφευγαν ηττημένα, στο 92′ ο Φουρτάδο κέρδισε το πέναλτι και την κόκκινη κάρτα του τερματοφύλακα, Κατσούλη! Ο παθών νίκησε μετά από τρία λεπτά τον Σταύρου που υποχρεωτικά έκατσε κάτω από τα δοκάρια, με την Καλλιθέα στο 90’+8′ να έχει και δεύτερο δοκάρι, ξανά με τον Φράγκο!

Μετά το τέλος του αγώνα υπήρξαν έντονες διαμαρτυρίες από πλευράς γηπεδούχων, με τη διαιτητική τριάδα να μην μπορεί να αποχωρήσει από τον αγωνιστικό χώρο. Μάλιστα, έως και κάδος σκουπιδιών εκτοξεύτηκε εναντίον τους, ενώ έντονο διάλογο είχε ο τερματοφύλακας της Καλλιθέας, Θανάσης Κατσούλης με τον Εμίλιο Φουρτάδο, με τον πρώτο να του λέει ότι έκανε «θέατρο».

ΚΑΛΛΙΘΕΑ (Νίκος Παντέλης): Κατσούλης, Λεβέντης, Σταμόπουλος (55′ Σταύρου), Τσώνης, Πίκολο, Ρουσάκης, Κατσικογιάννης (71′ Τεγούσης), Μπούζας, Φράγκος, Λουκάνοβιτς (61′ Μασένα), Τζάκσον.

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ (Κώστας Βασιλακάκης): Ανδρούτσος, Σιάκκας, Κουκόλης, Στεργιανός, Ιωαννίδης, Τσιμίκας (79′ Ρούτσης), Μπαλού, Ραμίρεζ (63′ Πόποβιτς), Φουρτάδο, Μπεριάν (72′ Αγγελούδης), Ατματσίδης.

Πηγή: footballleaguenews.gr