Μπορεί να ήταν αγχωτική αλλά ήταν νίκη και μάλιστα σημαντική το αποτέλεσμα της προσπάθειας, που κατέβαλε η ανδρική ομάδα της ΑΓΕΖ μπάσκετ  στον εκτός έδρας αγώνα της με τον Τρίτωνα Πατρών το Σάββατο 5/2/22. Παρότι ο Τρίτων είχε ενισχυθεί με μεταγραφές και ενώ οι ζακυνθινοί  παίκτες μας είχαν χαρακτηριστική αστοχία, ο αγώνας πήγαινε πόντο πόντο μέχρι το τέλος, προοιωνίζοντας ντέρμπι.

Στο 4ο δεκάλεπτο η πίεση στην άμυνα αυξήθηκε και καθώς ο Τρίτων ξέμενε από δυνάμεις, η επίθεση ήταν όσο παραγωγική χρειαζόταν για μια καθαρή νίκη.

Όλοι οι παίκτες της ΑΓΕΖ  αγωνίστηκαν με πάθος, αλλά η νίκη οφείλεται σε μεγάλο ποσοστό στο Βαρβαρίγο Τάσο,  που έπαιξε τον καλύτερο αγώνα του μέχρι σήμερα πετυχαίνοντας 31 πόντους.

Έτσι οι νησιώτες παραμένουν πολύ κοντά στην κορυφή και δείχνουν ότι μπορεί να κερδίζουν αξιόμαχες ομάδες ακόμη κι αν δεν αποδίδουν πολύ καλό μπάσκετ.

Ο αγώνας ολοκληρώθηκε με την ΑΓΕΖ  να επικρατεί με σκορ 61 – 56.

Τα δεκάλεπτα του αγώνα: 17-13 15-19 12-7 12-22

Α.Γ.Ε.Ζ.(Νέγκας): Βαρβαρίγος 31, Δημησιάνος 8, Παράσχης 8, Βάλβης 5, Θεοδωρίτσης 3, Τζίντζηρας 2, Μπακάμης 2, Κουτουλογένης 2, Ραψομανίκης, Πέττας, Κλαυδιανός, Ζαφείρης.

Νίκη και για τους Παίδες 74-63 την Προοδευτική

Σπουδαία νίκη πέτυχε στην παράταση και η παιδική μας, στο εντός έδρας παιχνίδι με την Προδευτική με τελικό σκορ 74-63 (58-58) για την 14η αγωνιστική.

Τα δεκάλεπτα: 18-13, 08-16, 13-18, 19-11

Α.Γ.Ε.Ζ (Παπαδάτος) : Πλαρινός 9, Λογοθέτης 6, Λιβέρης 31, Νέγκας 21, Ζαφείρης 3, Σότα 4, Βισβάρδης Δ.Π., Μαρίνος.

Η ομάδα των κορασίδων δεν αγωνίστηκε ούτε αυτή την εβδομάδα λόγω κρουσμάτων και πήρε αναβολή το παιχνίδι με τον Προμηθέα ΑΣ.