Πολύ καλή παρουσία της ΑΓΕΖ Στίβου στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα κ16 του Νότιου ομίλου που πραγματοποιήθηκε στη Χαλκίδα στις 17-18 Ιουνίου. Η ζακυνθινή ομάδα, κατέκτησε ένα χρυσό μετάλλιο με τον Κωνσταντίνο Μαρίνο στη σφαιροβολία με 17 μέτρα που ήταν η καλύτερη επίδοση στην Ελλάδα για το 2023. Επίσης, ο Φώτης Κλάδης πήρε την 4η θέση στα 5.000 μ βάδην.

Αναλυτικά τα αγωνίσματα και οι θέσεις που κατέβαλαν οι ζακυνθινοί αθλητές σύμφωνα με το δελτίο τύπου της ΑΓΕΖ

ΜΑΡΙΝΟΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ: 1Ος στη σφαιροβολία με 17μ καλύτερη επίδοση στην Ελλάδα για το 2023 και μία από τις καλύτερες επιδόσεις των τελευταίων ετών.  Σταθερές βολές πάνω από 16μ σε όλο τον αγώνα, ενώ  έγινε και ειδική αναφορά από την Ομοσπονδία για τη σπουδαιότητα της επίδοσης του αθλητή.

10ος στη Δισκοβολία με 36,10μ μακριά από το ρεκόρ του.

ΠΥΡΙΟΧΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ: 6ος στα 2.000μ εμπόδια με 6’50’’03 κάνοντας ατομικό ρεκόρ και σπουδαία κούρσα.

ΚΛΑΔΗΣ ΦΩΤΗΣ: 4ος στα 5.000μ βάδην με 30’58’’18 ατομικό ρεκόρ

ΜΑΡΓΑΡΗΣ ΙΩΣΗΦ: 5ος στα 5.000μ βάδην με 31’37’’45

ΦΙΟΡΕΝΤΙΝΟΥ ΜΑΡΙΑ: 6η στο ακόντιο με 32,26μ ατομικό ρεκόρ ενώ από τον προκριματικό πέρασε με την 11η επίδοση.

ΚΟΤΤΗΣ ΠΕΤΡΟΣ: Ενώ ήταν 1ος στη 2η τελική σειρά (από τις 3) στα 300μ εμπ χτύπησε το τελευταίο εμπόδιο με πτώση. Κατέλαβε τη 12η θέση αφού σηκώθηκε. Διαφορετικά θα άγγιζε το μετάλλιο. Οι μεγάλες επιτυχίες κατακτώνται ύστερα από μεγάλες ατυχίες.

ΣΤΑΘΗ ΕΙΡΗΝΗ: στον προκριματικό του Ύψους σημείωσε 1,40μ.(ατ. Ρεκόρ 1,46μ) Ο τελικός ήταν μέσα στις δυνατότητές της (1,45μ η 12η).

ΜΕΡΑΪ ΚΙΑΝΙ: 13ος στο Δίσκο με 30,97 μ πρώτη χρονιά στην κατηγορία.

ΦΙΟΡΕΝΤΙΝΟΥ Μ.-ΜΑΡΙΝΟΥ Μ.- ΠΥΡΙΟΧΟΥ Δ.- ΜΑΓΔΑΛΗΝΟΥ Μ.:  34Ες με ρεκόρ για το 2023 43’’62 ανάμεσα σε 54 ομάδες.

Στα αγόρια 104 σύλλογοι κατακτήσαμε τη 14η θέση με 25 βαθμούς. Εάν δεν είχαμε ατυχίες θα είμαστε στην τριάδα.

Στα κορίτσια 59ες με 6 βαθμούς στους 99 συλλόγους.

Αγώνες με πολυάριθμες συμμετοχές τόσο αθλητών-τριών όσο και συλλόγων, αξιόλογες επιδόσεις που έδειξαν τη δυναμική και το μέλλον του ελληνικού στίβου.