Με τρία παιχνίδια έκλεισε η πρώτη φάση της 16ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Α΄ κατηγορίας ΕΠΣ Ζακύνθου. Τα υπόλοιπα τρία θα γίνουν την ερχόμενη Τετάρτη  λόγω του Τελικού του Κυπέλου της ΕΠΣ Ζακύνθου.

Συγκεκριμένα ο Εθνικός Σκουλικάδου επικράτησε άνετα του Απόλλωνα με 6-1 με τον Παναγιώτη Τρουπιώτη να κάνει το ντεμπούτο του στον πάγκο του Εθνικού… Τα γκολ για τον Εθνικό πέτυχαν οι Κυδωνιάτης, Στήθος (2), Καλογερίας (2), Πλέσσας Α., Για τον Απόλλωνa το γκολ της τιμής πέτυχε ο Μαρίνος.

Ο Αχιλλέας επιτέλους χαμογέλασε καθώς επικράτησε της Δόξας Λιθακιάς με 2-0 και πήρε βαθμολογική ανάσα. Τα γκολ πέτυχαν οι Μαρίνος Σπ. και Τζαβαλάς.

Μεγάλο παιχνίδι έγινε στο Ρόϊδο καθώς Η ΑΕ Γερακαρίων έκανε την ολική ανατροπή και κέρδισε τον Έσπερο με 3-2. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 2-0 στο ημίχρονο αλλά στην επανάληψη η Ένωση έκανε την δική της αντεπίθεση, βοηθούμενη και από τον δυνατό αέρα και με 3 γκολ πήρε πολύ μεγάλη νίκη παραμονής και έβαλε πλέον δύσκολα στον Έσπερο. Τα γκολ πέτυχαν για τον Έσπερο Ζούγρας και Ανδρ. Κουρούμαλος και για την Ένωση σκόραραν οι Τάτος (αυτογκόλ), Ντόστι και Πλαρινός Ι.

ΚΥΡΙΑΚΗ 21/02/2016

ΣΚΟΥΛΙΚΑΔΟ – ΑΠΟΛΛΩΝ    6-1

(Κυδωνιάτης, Στήθος (2), Καλογερίας (2), Πλέσσας Ανδρ. / Μαρίνος Δ.)

ΑΧΙΛΛΕΑΣ  – ΛΙΘΑΚΙΑ   2-0

(Μαρίνος Σπ., Τζαβαλάς)

ΕΣΠΕΡΟΣ – ΓΕΡΑΚΑΡΙΑ   2-3

(Ζούγρας, Κουρούμαλος / αυτογκόλ, Ντόστη, Πλαρινός Γ. – Στο 90΄+ 3΄ ο Λένο Ν. εκτέλεσε πέναλτι το οποίο αποκρούσε ο Ν. Κόκλας)