Αναμενόμενη ήττα, αυτή για την ομάδα του ΑΟ Λεβάντε από τον Παναιγιάλειο με 4-1 για την 4η αγωνιστική των μπαράζ ανόδου για την Γ΄ Εθνική στον  5ο όμιλο. Η ζακυνθινή ομάδα, είχε ξεμείνει από στόχους καθώς είχε έναν μόλις βαθμό σε αυτό το μίνι πρωτάθλημα και ώς εκ τούτου,  θα ήταν πολύ δύσκολο να ανταπεξέλθει στις δυσκολίες του αγώνα, πόσο μάλλον δε, όταν απέναντι της ήταν ο Παναιγιάλειος, μια ομάδα που έχει δομηθεί για να ανέβει στην Γ΄ Εθνική. Χωρίς τον Παναγιώτη Τρουπιώτη, στον πάγκο της ζακυνθινής ομάδας, το έργο έγινε ακόμα πιο δύσκολο.

Ο Παναιγιάλειος έκανε περίπατο και καθάρισε το παιχνίδι από το πρώτο κιόλας ημίχρονο πετυχαίνοντας 4 τέρματα! Το β΄ μέρος ήταν διαδικαστικού χαραχτήρα, καθώς οι “μελανόλευκοι” έκαναν συντήρηση δυνάμεων και κάπως έτσι το τελικό 1-4 ήρθε να επιβεβαιώσει όλα τα παραπάνω. Οι φιλοξενούμενοι είναι με το ένα πόδι στη Γ΄ Εθνική, ενώ οι νησιώτες θα πρέπει να κάνουν την καρδιά τους κόμπο και να τελειώσουν με ψηλά το κεφάλι αυτή την διαδικασία καθώς έχουν 2 ακόμα παιχνίδια εκτός έδρας με Παλληξουριακό και Λεωνίδιο.

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ :

4′ Μεγάλη ευκαιρία για τους Αιγιώτες, με το σουτ του Σκούτα να βρίσκει το δοκάρι

6′ Νέα καλή στιγμή για τον Παναιγιάλειο, αφού ο Λιάτος έστρωσε στον Αρβανίτη, αλλά το σουτ του τελευταίου πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι των νησιωτών.

8′ Καλό φάουλ του Ελέζι, η μπάλα έσκασε μπροστά στον Μαυρούλια αλλά έφυγε άουτ.

11′ Αδύναμο σούτ του Σπανού, μπλοκάρει εύκολα ο Φαραός.

13′ Αντεπίθεση των γηπεδούχων, ο Μαυρούλιας σώζει με τα πόδια πριν ο Τσουκαλάς γίνει επικίνδυνος.

16′ Τεράστια ευκαιρία με τον Α. Σπανό που δεν μπόρεσε από πολύ κοντά να νικήσει τον Φαραό.

17′ Γκολ  Σέντρα του Οικονόμου και ο Λιάτος ανοίγει το σκορ για τον Παναιγιάλειο.

18′ Λάθος του Μαχαίρα, ο Τσουκαλάς προσπάθησε να εκμεταλλευτεί αλλά ο Μαυρούλιας μπλόκαρε.

25′ Σέντρα-σούτ του Βλάχου, ο Γκάτσης με προβολή στέλνει την μπάλα στο τέρμα, αλλά πάνω στην γραμμή έδιωξαν οι αμυντικοί του Λεβάντε. Οι Αιγιώτες διαμαρτυρήθηκαν ότι η μπάλα έχει περάσει την γραμμή.

30′ Γκολ για τον Παναιγιάλειο με πλασέ του Σκούτα.

32′ Γκολ και πάλι για τον Παναιγιάλειο, με τον Λιάτο να δέχεται την πάσα του Αρβανίτη και με πλασέ να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα του Φαραού.

41′ Γκολ για τον Παναιγιάλειο με τον Γκάτση να παίρνει την πάσα του Σκούτα, να προλαβαίνει τον Φαραό και να κάνει το 0-4.

44′ Κεφαλιά του Γκ. Ελέζι, μπλόκαρε εύκολα ο Μαυρούλιας.

57′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Παναιγιάλειο να πετύχει και 5ο τέρμα, με τον Φαραό να κερδίζει τον Γκάτση.

71′ Καλό σουτ του Α. Σπανού, έδιωξε σε κόρνερ ο Φαραός.

73′ Σούτ του Οικονόμου από πλεονεκτική θέση, η μπάλα φεύγει άουτ.

86΄ Γκολ για τον ΑΟ Λεβάντε μετά από σέντρα του Ροντό ο Γκέρσι Ελέζι μείωσε σε 1-4

ΑΟ ΛΕΒΑΝΤΕ (Aλ. Αντίοχος) : Δ. Φαραός, Αγκαλίου, Κλάδης (62′ Τ. Φαραός), Λογοθέτης (61′ Μαρούδας), Τριανταφυλλίδης, Γκ. Ελέζι, Τσουκαλάς, Ρ. Ελέζι, Γιακουμέλλος, Καπετάνης, Ροντό

ΠΑΝΑΙΓΙΑΛΕΙΟΣ (Θ. Ανδριόπουλος) : Μαυρούλιας, Βλάχος (67′ Αντύπας), Μαχαίρας, Οικονόμου (75′ Καραπιπέρης), Κοτσόκολος, Λιάτος (67′ Τσεκούρας), Αρβανίτης, Γκάτσης (67′ Ροδόπουλος), Σκούτας (75′ Παπαδόπουλος), Α. Σπανός, Χούσα

4Η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Λεβάντε-Παναιγιάλειος 1-4 ΤΕΛΙΚΟ (90′ Γκ. Ελέζι-17′, 25′ Λιάττος, 33′ Σκούτας, 44′ Γκάτσης)

Λεωνίδιο-Εράνη 1-4 ΤΕΛΙΚΟ (3′, 24′, 40′, 65′(π) Κόλλιας)

Παμβουπρασιακός-Παλληξουριακός 2-1 ΤΕΛΙΚΟ (7′ Μαρκόπουλος, 64′ Λαθύρης-74′ Μπράτι)

Λεωνίδιο (2-9) 0

(Οι τρεις πρώτες ομάδες παίρνουν την άνοδο για τη Γ΄ Εθνική. Στη διοργάνωση αυτή, δεν μετρούν τα μεταξύ των ομάδων παιχνίδια, επειδή είναι πρωτάθλημα του ενός γύρου. Μοναδικά κριτήρια ισοβαθμίας είναι οι διαφορές τερμάτων και εν συνεχεία η καλύτερη επίθεση).