Την ήττα γνώρισε στην Καρδίτσα η Ζάκυνθος από την τοπική Αναγέννηση με σκορ 3-1. Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που “καιγόντουσαν” για βαθμούς και κατάφεραν να πάρουν το τρίποντο που τους δίνει πλέον βάσιμες ελπίδες για παραμονή στην κατηγορία.

Από την άλλη μεριά οι νησιώτες παρατάχθηκαν με πολλές ελλείψεις, ήταν αξιόμαχοι αλλά δεν μπόρεσαν να πάρουν κάτι από αυτό το παιχνίδι.

Οι κυανοκίτρινοι έχουν σωθεί αφού στο επόμενο και τελευταίο παιχνίδι θα πάρουν τους τρεις βαθμούς από τον Πιερικό και θα φτάσουν στους 20. Το γκολ για την Ζάκυνθο πέτυχε ο Μπλέτσας στο 27΄ λεπτό. Η Καρδίτσα είχε προηγηθεί με τον Μπιτέλη στο 20΄ λεπτό. Οι γηπεδούχοι πήραν τη νίκη με δύο γκολ του Μίχου στο 60′ και του Οικονόμου στο 72΄. Αξίζει να σημειώσουμε ότι η Ζάκυνθος έπαιζε με 10 παίκτες από το 31΄ λόγω αποβολής του Καμπούρη σε ανατροπή που έκανε στον Τζέκο!

Φιλμ του αγώνα

3′ Σέντρα του Βουτσιά, ο Τζέκος έπιασε την κεφαλιά και η μπάλα πέρασε άουτ
8′ Γύρισμα του Μίχου, ο Τζέκο πήρε από πολύ κοντά την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα άουτ
16′ Σουτ του Πέεφ εκτός περιοχής, απομάκρυνε ο Πολίτης και στην επαναφορά ο Τζέκος έστειλε την μπάλα άουτ
21′ Γκολ!!! Ο Μπιτέλης με όμορφο πλασέ άνοιξε το σκορ για την Αναγέννηση
27′ Γκολ!!! Ο Μπλέτσας βρέθηκε απέναντι από τον Κουτσόπουλο και δεν δυσκολεύτηκε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα και να κάνει το 1-1 για τους φιλοξενούμενους
30′ Πλασέ του Βουτσιά η μπάλα πέρασε άουτ
31′ Ο Καμπούρης ανατρέπει μέσα στην περιοχή τον Τζέκο, ο διαιτητής καταλογίζει το σημείο του πέναλτι και αποβάλλει τον παίκτη της Ζακύνθου
33′ Ο Βουτσιάς ανέλαβε την εκτέλεση του πέναλτι και έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι του Πολίτη
36′ Καταπληκτική επέμβαση του Πολίτη, σε κεφαλιά του Τζέκου
47′ Καρφωτή κεφαλιά του Δημόπουλου, δεν ανησυχεί ο Πολίτης
53′ Γυριστό σουτ του Παναγιωτόπουλου, ο Πολίτης στη σωστή θέση απομάκρυνε τον κίνδυνο από την εστία του
60′ Γκολ!!! Εκτέλεση φάουλ του Νίκιτς, ο Τζέκος πήρε την κεφαλιά και στη συνέχεια η μπάλα έφτασε στον Μίχο, ο οποίος με κοντινή προβολή την έστειλε στα δίχτυα για το 2-1 των κιτρινόμαυρων
71′ Γκολ!!! Όμορφη σέντρα του Μαυριά από τα δεξιά ο Οικονόμου πετάχτηκε στην πορεία της μπάλας και με καρφωτή κεφαλιά την έστειλε στα δίχτυα του Πολίτη, κάνοντας το 3-1 για τους γηπεδούχους
77′ Δυνατό σουτ του Κοντού ο Πολίτης απομάκρυνε δύσκολα

Συνθέσεις:

Αναγέννηση Καρδίτσας (Σάκης Θεοδοσιάδης): Κουτσόπουλος, Μίχος, Τζάνης, Δημόπουλος, Οικονόμου (75′ Κοντός), Νίκιτς, Σάιν, Μπιτέλης, Τζέκος, Πέεφ (46′ Παναγιωτόπουλος), Βουτσιάς (62′ Μαυριάς).
Ζάκυνθος (Ντάνι Ακίνο): Πολίτης, Στασινόπουλος, Νόνης, Κρισμάρεβιτς (82′ Πέττας), Κυριακίδης, Μπλέτσας, Ευθυμιάδης, Πιτταράς (69′ Λέκκας), Χατζησάββας (59′ Πλαβούκος), Tηλιόπουλος, Καμπούρης.

Διαιτητής: Μάνταλος (Καβάλας)
Βοηθοί: Καλφόγλου (Θεσπρωτίας), Πασχάλης (Ηπείρου)

Τα αποτελέσματα της 9ης αγωνιστικής:

Αιγινιακός – Αγροτικός Αστέρας  3-0 (19′ Γουέλκαμ, 48′ Ρίκκα, 60′ Δερμιτζόγλου)
Αναγέννηση Καρδίτσας – Ζάκυνθος  3-1 (20′ Μπιτέλης, 60′ Μίχος, 72′ Οικονόμου / 27′ Μπλέτσας)
Τύρναβος – Πιερικός  3-0 α.α.