Με άδεια χέρια έφυγε η Ζάκυνθος από την Λευκάδα καθώς δεν μπόρεσε να πάρει τίποτα από το παιχνίδι με τον Τηλυκράτη Λευκάδας για την 20η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Γ΄ Εθνικής κατηγορίας του 3ου ομίλου. Οι κυανοκίτρινοι γνώρισαν την ήττα με 2-0 και παρέμειναν στην 9η θέση της βαθμολογίας με 26 βαθμούς την ίδια ώρα που οι Λευκαδίτες συνεχίζουν να οδηγούν την κούρσα του πρωταθλήματος με 44 βαθμούς.

Η Ζάκυνθος δέχτηκε ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο, χωρίς όμως να μπορέσει να βρει αντίδραση και να πάρει τουλάχιστον την ισοπαλία, αν και στο Α΄ μέρος η παρουσία της κυανοκίτρινης ομάδας ήταν θετική. Στο Β΄ μέρος οι γηπεδούχοι ήταν σαφώς καλύτεροι, κατάφεραν και “κλείδωσαν” τη νίκη τους και πήγαν το ματς εκεί που πραγματικά ήθελαν. Τα γκολ του Γκουντρουμπή στο 17′ και στο 73΄ ήταν αυτά που έδωσαν τη νίκη στον Τηλυκράτη.

Για την ομάδα της Ζακύνθου σχετικά ήταν μια ανώδυνη ήττα καθώς υπάρχει ένα μαξιλαράκι ασφαλείας από τον διώκτη της που πλέον είναι ο Παναγρινιακός που έφτασε τους 22 βαθμούς. Η Ζάκυνθος, στις καθυστερήσεις έμεινε με 10 παίκτες καθώς αποβλήθηκε ο Κώστας Μούστα. Το αξιοσημείωτο σε αυτό το ματς ήταν η πρώτη συμμετοχή του νεαρού Αλέξανδρου Φυτόπουλου με το να κάνει το ντεμπούτο του στη Γ΄ Εθνική κατηγορία και να δείχνει ότι έχει ένα λαμπρό μέλλον μπροστά του! Επίσης, αξίζει να σημειωθεί ότι ακολούθησαν την ομάδα 60 και πλέον φίλοι της.

Οι γηπεδούχοι ανοιξαν το σκορ αρκετά νωρίς στο σκορ όταν ο Παπανίκου εκτέλεσε κόρνερ και ο Γκουντρουμπής έστειλε την μπάλα στα δίχτυα ανοίγοντας το σκορ για την γηπεδούχο ομάδα. Στην συνέχεια η Ζάκυνθος ισορρόπησε το ματς και άρχισε σιγά σιγά να βγαίνει μπροστά. Οι ζακυνθινοί δημιούργησαν προϋποθέσεις ευκαιρίας όταν σε σέντρα του Γουσέτη ο Μαρούδας από πολύ κοντά δεν μπόρεσε να βρει την μπάλα και να την στείλει στα δίχτυα!

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά θέλοντας τα τελειώσουν το ματς. Στο 51΄ είχαν μια καλή στιγμή  με τον Κουντρουμπή να βρίσκεται σε θέση βολής αλλά το πλασέ που έκανε δεν ήταν καλό με την μπάλα να περνάει άουτ! Δύο λεπτά αργότερα και πάλι ο Τηλυκράτης βρέθηκε πολύ κοντά στο 2ο τέρμα. Ο Παπανίκου εκτέλεσε κόρνερ ο Νιφορόπουλος σούταρε με την μπάλα να περνάει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Γκάρα! Κάπου εκεί οι φιλοξενούμενοι φώναξαν για αποβολή του πρώην κυανοκίτρινου Κάρλος Εντουάρντο με απευθείας κόκκινη κάρτα για αντιαθλητικό μαρκάρισμα σε παίχτη τους αλλά ο ρέφερι Καζανάς από το Αγρίνιο του έδειξε απλώς την κίτρινη.

Στο 73΄ ο Γκουντρουμπής και πάλι έκανε το 2-0 και ¨”κλείδωσε” τη νίκη για την ομάδα του. Η Ζάκυνθος στα εναπομείναντα λεπτά δεν μπόρεσε να βρει τρόπο για να μειώσει το σκορ και να ξαναμπεί στο παιχνίδι και έτσι το τελικό σφύριγμα της λήξης από τον κο Σπύρο Καζανά βρήκε τον Τηλυκράτη νικητή και πρωτοπόρο στην βαθμολογία. Η Ζάκυνθος παρέμεινε στους 26 βαθμούς. Το θετικό για τους νησιώτες είναι ότι ένας εκ των άμεσων ανταγωνιστών τους (Απόλλων Πάργας) ηττήθηκε από την υποβιβασμένη Χαλκίδα (1-0) ενώ ο Παναγρινιακός επικράτησε εκτός έδρας του Διγενή Νεοχωρίου (0-2) και μείωσε τη διαφορά στους 4 μένοντας “ζωντανός” στο κόλπο της παραμονής.

Σοβαρό επεισόδιο δημιουργήθηκε μόλις βγήκε από τον αγωνιστικό χώρο ο Σπύρος Φιορεντίνος, Σύμφωνα με πληροφορίες 20 περίπου οπαδοί της γηπεδούχου ομάδας προπηλάκισαν τον τεχνικό Διευθυντή του ΑΠΣ Ζάκυνθος!

Τηλυκράτης Λευκάδας (Ανδρέας Παντζιαράς) Παρδαλός, Παπανίκου, Γιαννιώτης, Τακίδης, Μπεκατώρος (85΄ Σοροβός), Τόσκα, Σκιάδας, Ζδραβός, Εντουάρντο (60΄ Περιστέρης), Νιφορόπουλος (85΄ Κυριάκης), Γκουντρουμπής (72΄ Κατσής).

ΑΠΣ Ζάκυνθος (Δημήτρης Μαγκαφίνης): Γκάρας, Ντούκας (46′ Παπαδόπουλος), Κολυβάς, Νόνης, Μούστα (90+2′ Φυτόπουλος), Σούρμπης, Γουσέτης, Μεταξάς, Μαρούδας (75′ Τάντιτς), Χότμαν (90+1′ Τελέν), Γιασίν (45′ Κάρδαρης).