Kαλό απόγευμα αγαπητοί φίλοι και φίλες του ποδοσφαίρου. Θα σας μεταφέρουμε λεπτό προς λεπτό την εξέλιξη του σημερινού αγώνα για την 6η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Γ΄ Εθνικής κατηγορίας του 8ου ομίλου μεταξύ του ΑΟΚ Ζακύνθου και της Καλαμάτας

Διαιτητές:  ΒΕΡΓΕΤΗΣ ΧΡΗΣΤΟΣ ΑΡΚΑΔΙΑΣ ΒΕΡΓΕΤΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ ΑΡΚΑΔΙΑΣ ΚΥΡΙΟΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ ΑΡΚΑΔΙΑΣ

ΑΟΚ Ζακύνθου: (Δημήτρης Νόλης): Δρακόπουλος, Τηλιόπουλος (90+1′ Μπριλάκης), Παναγόπουλος, Καρβούνης, Κουρέλλας, Σωτηρόπουλος, Πέττας Ρ. , Μιχαηλίδης (85′ Κορφιάτης), Βιέντ, Μεζίνι, Κάρδαρης.

Πάγκος: Κορφιάτης, Δρόσος, Σκουρτάϊ, Μεταξάς, Χαρακτινός, Μαρούδας, Μπριλάκης.

Καλαμάτα: (Γιάννης Χριστόπουλος): Βούρας (73′ λ.τ. Κασωτάκης), Τσόπελας, Ψάνης, Βοσκόπουλος, Αλιατίδης, Ζαχαρόπουλος, Φουάσης, Πινδώνης, Λαθύρης (59′ Ρόνι), Μίνγκα, Μαστραντωνάκης (90′ Γκελκέρια).

Πάγκος: Ταμπάς, Γκελκέρια, Χότζα, Κασωτάκης, Ρόνι, Ζελέκου.

• Μισή ώρα περίπου πριν την έναρξη του αγώνα επικρατούν ιδανικές καιρικές συνθήκες στο Δημοτικό Στάδιο Ζακύνθου
  • Αυτή την στιγμή οι δυο ομάδες πραγματοποιούν το ζέσταμα τους.
  • Στο Στάδιο βρίσκονται φίλαθλοι της ιστορικής Μαύρης Θύελλας που έκαναν το ταξίδι από την Καλαμάτα στη Ζάκυνθο για να ενισχύσουν την προσπάθεια της ομάδας τους.
  • Λιγοστός αυτή την στιγμή ο κόσμος στις εξέδρες του Σταδίου.
  • Στο πρωινό παιχνίδι του 8ου ομίλου μεταξύ του Αστέρα Βλαχιώτη με τον ΑΟ Εικοσιμίας οι γηπεδούχοι επικράτησαν εύκολα με σκορ 4-0.
  • Ένας παλιός γνώριμος που έχει αγωνιστεί στην ομάδα του ΑΠΣ Ζάκυνθος στην Β’ Εθνική ο Γιάννης Τσόπελας αγωνίζεται στην ομάδα της Καλαμάτας
  • Στον αγωνιστικό χώρο μόλις βγήκαν οι δυο ομάδες!
  • Αυξάνεται η προσέλευση του κόσμου. Περίπου 50-60 άτομα στις εξέδρες του Δημοτικού Σταδίου.
  • Με τα γνωστά μπλε σορτσάκια και τις κίτρινες φανέλες αγωνίζεται ο ΑΟΚ Ζακύνθου ενώ η Καλαμάτα με τα κλασσικά Ασπρόμαυρα.

ΈΝΑΡΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

1′ Σουτ του Κάρδαρη δεν έχει πρόβλημα ο Βούρας.

• Πολύ έμπειρος ο τερματοφύλακας της Καλαμάτας και άλλοτε παίχτης της ΑΕΚ

4′ Όμορφη σέντρα του Κουρέλλα από τα αριστερά ο Κάρδαρης στην πορεία της μπάλας, θα κάνει την γυριστή κεφαλιά και ενστικτωδώς ο Βούρας σε κόρνερ. Το οποίο πέρασε ανεκμετάλλευτο.

10′ Έχει την πρωτοβουλία το Καταστάρι στα πρώτα λεπτά, σε ποιο παθητικό ρόλο η Μαύρη θύελλα.

• Περίπου 100 άτομα στις εξέδρες αυτή την ώρα!

20′ Μέτριο ποιοτικά το παιχνίδι. Ο ΑΟΚ είχε ένα καλό πρώτο δεκάλεπτο, ενώ η Καλαμάτα κυρίως δημιουργεί με μακρινές μπαλιές.

• Το Καταστάρι ελέγχει το παιχνίδι μέχρι στιγμής και προσπαθεί οργανωμένα να βγει μπροστά!

30′ Σουτ του Λαθύρη εντελώς άστοχο.

• Καλύτερη κυκλοφορία έχει η Καλαμάτα αυτή την στιγμή και προσπαθεί να βρει χώρους προς την εστία του Δρακόπουλου.

37′ Ο Πέττας από αριστερά θα κάνει όμορφη ενέργεια ξεπερνώντας τον προσωπικό του αντίπαλο θα κάνει την κοφτή παράλληλη σέντρα ο Μεζίνι θα βρεθεί στην πορεία της μπάλας δεν θα την βρει και οι αμυντικοί της Καλαμάτας θα διώξουν σε κόρνερ. Καλή στιγμή για το Καταστάρι!

40′ Κίτρινη στον Μεζίνι

45+1′ Μεγάλη ευκαιρία για την Καλαμάτα! Ο Λαθύρης θα πάρει την μπάλα από πλάγιο θα κάνει μια κούρσα οι αμυντικοί του ΑΟΚ δεν μπόρεσαν να τον σταματήσουν και από πλεονεκτική θέση θα αστοχήσει ενώ ήταν απέναντι από τον Δρακόπουλο μέσα στην μεγάλη περιοχή. Πολύ μεγάλη ευκαιρία!

ΛΗΞΗ ΤΟΥ ΠΡΩΤΟΥ ΜΕΡΟΥΣ!

ΑΡΧΙΖΕΙ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ ΣΤΟ ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΤΑΔΙΟ

47′ Τεράστια χαμένη ευκαιρία για τον ΑΟΚ!! Ο Πέττας θα βρεθεί έξω από την περιοχή θα πασάρει στον Βιέντ αυτός θα κάνει το σουτ η μπάλα θα κοντράρει σε αμυνόμενο θα φτάσει στον Μεζίνι εκείνος τετ α τετ θα πλασάρει και ο Βούρας θα σώσει την Καλαμάτα από σίγουρο γκολ!!

49′ Κίτρινη στον Λαθύρη για επικίνδυνο παίξιμο πάνω στον Σωτηρόπουλο

49′ Ο Μιχαηλίδης θα βρεθεί σε πλεονεκτική θέση αλλά το σουτ που πραγματοποίησε ήταν άστοχο.

• Έχει ρυθμό το παιχνίδι στην έναρξη του δευτέρου μέρους. Πάνω κάτω η μπάλα και σκληρές μονομαχίες σε όλο το γήπεδο

51′ Ο Μεζίνι θα βρεθεί σε πολύ καλή θέση αμαρκάριστος, έπειτα από σέντρα του Μιχαηλίδη αλλά το σουτ που επιχείρησε ήταν κακό με αποτέλεσμα η μπάλα να πάει πάνω από από τα δοκάρια του Βούρα.

53′ Κάρδαρης – Πέττας συνδυάζονται πολύ ωραία ο πρώτος θα επιχειρήσει το σουτ, το οποίο ήταν αδύναμο και κατέληξε στην αγκαλιά του Βούρα.

• Πολύ καλή η Ζακυνθινή ομάδα στην επανάληψη πιέζει την Καλαμάτα και δείχνει να πατά καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο

56′ Κίτρινη ο Πέττας

59′ Αλλαγή για την Καλαμάτα. Στην θέση του Λαθύρη περνά ο Ρόνι.

62′ Κίτρινη στον Μίνγκα για τράβηγμα

64′ Απευθείας φάουλ του Μιχαηλίδη ο Βούρας στην γωνιά του θα διώξει δύσκολα και στην συνέχεια θα τραυματιστεί πολύ σοβαρά. Κατά πάσα πιθανότητα του βγήκε ο αγκώνας. Πολύ σοβαρός τραυματισμός με τον παίχτη να σφαδάζει.

• Έχει διακοπεί ο αγώνας. Ο Βούρας έχει τραυματιστεί πολύ σοβαρά και αναμένεται ασθενοφόρο στο γήπεδο.

73′ Αλλαγή για την Καλαμάτα. Ο Βούρας δεν μπορεί να συνεχίσει έπειτα από τον σοβαρό αυτό τραυματισμό και στην θέση του περνά ο Κασωτάκης.

• Αναμένεται ασθενοφόρο στο γήπεδο για να παραλάβουν τον τερματοφύλακα της Καλαμάτας Ηλία Βούρα. Όλο το ιατρικό επιτελείο της Καλαμάτας και του Κατασταρίου βρίσκονται πάνω του.

74′ Αρχίζει ξανά το παιχνίδι με διακοπή δέκα λεπτών.

*Πιέζει το Καταστάρι με την επανέναρξη του αγώνα για το γκολ! Στο μισό γήπεδο έχει κλείσει την Καλαμάτα ο ΑΟΚ

75′ Κεφαλιά του Σωτηρόπουλου ψηλά η μπάλα. Κανένα πρόβλημα για τον Κασωτάκη!

76′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΛΑΜΑΤΑ!

Οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν το φάουλ. Ο Φουάσης θα το εκτελέσει. Η μπάλα στο δεύτερο δοκάρι, εκεί ο Αλιατίδης θα πηδήξει πάνω από τον αντίπαλο του και με δυνατή κεφαλιά θα στείλει την μπάλα στην αριστερή γωνία του Δρακόπουλου.

77′ Κίτρινη στον Κάρδαρη

79′ Κίτρινη στον Πινδώνη

• Ψυχρολουσία στο Δημοτικό Στάδιο. Προσπαθεί να αντιδράσει το Καταστάρι και να φτάσει στην ισοφάριση

82′ Κίτρινη στον Σωτηρόπουλο

85′ Κίτρινη στον Μαστραντωνάκη

85′ Αλλαγή για τον ΑΟΚ Ζακύνθου ο Μιχαηλίδης θα αφήσει την θέση του στον Κορφιάτη.

86′ Χλιαρό σουτ του Μίνγκα εύκολα ο Δρακόπουλος

• Πιέζει το Καταστάρι για την ισοφάριση. Αντιστέκεται σθεναρά η Μαύρη Θύελλα.

90′ Αλλαγή για την Καλαμάτα 0 Γκελκέρια στην θέση του Μαστραντωνάκη

90+1′ Ο Μπριλάκης στην θέση του Τηλιόπουλου.

• Έχουμε μπει ήδη στις καθυστερήσεις του αγώνα. Συνεχίζει να πιέζει ο ΑΟΚ.

90+4′ Δραματικά τα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης

90+4′ Κίτρινη στον Κουάση

90+6′ Κίτρινη στον Κορφιάτη

90+7′ Κίτρινη στον Μίνγκα που αποβάλλεται καθώς αυτή ήταν η δεύτερη.

ΤΕΛΙΚΟ 0-1 Η ΚΑΛΑΜΑΤΑ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΣΤΟΝ ΑΟΚ ΖΑΚΥΝΘΟΥ