Η Ζάκυνθος έκανε το καθήκον της το μεσημέρι της Κυριακής στο Στάδιο του νησιού, όπου φιλοξένησε και κέρδισε τον Αστέρα Πετριτή με 1-0 με γκολ του Γιάννης Καλλιβωκά. Το ματς ήταν στα πλαίσια της 14ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Γ΄ Εθνικής του 3ου ομίλου.

Οι γηπεδούχοι, πήραν αυτό που ‘ήθελαν, δηλαδή τη νίκη και φυσικά το τρίποντο και πλέον έκαναν την 2η συνεχόμενη νίκη τους (Ύπατο-Αστέρα Πετριτή) επί ζακυνθινού εδάφους και πήραν βαθιά βαθμολογική ανάσα ανεβαίνοντας στους 16 βαθμούς στον σχετικό βαθμολογικό πίνακα.

Αν και με 16 βαθμούς οι “κυανοκίτρινοι” βρίσκονται ακόμα σε δύσκολη θέση, οι δύο συνεχόμενες νίκες που έκαναν, δημιουργούν ένα κλίμα αισιοδοξίας για την δύσκολη συνέχεια αυτού του πρωταθλήματος και με δεδομένο, ότι ο ΑΠΣ Ζάκυνθος έχει ένα παιχνίδι λιγότερο, το εκτός έδρας με την Χαλκίδα για την 13η αγωνιστική το οποίο δεν έγινε καθώς υπήρξε η απεργία της ΠΝΟ. Αυτό το ματς θα γίνει την ερχόμενη Τετάρτη 15/2.

Στα του παιχνιδιού… Η Ζάκυνθος στο πρώτο ημίχρονο, δεν ήταν αυτή που θα ήθελαν να δουν οι 300 φίλοι της που βρέθηκαν στο γήπεδο. Η ζακυνθινή ομάδα, είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων αλλά ήταν ‘αναιμική” στην  προσπάθεια της να απειλήσει την εστία του Δήμα. Το ματς έως το 30΄ ήταν κακό ποιοτικά με τη Ζακυνθο να προσπαθεί να φτάσει με αξιώσεις στην περιοχή του Αστέρα Πετριτή αλλά χωρίς κανένα αποτέλεσμα.

Από την άλλη πλευρά οι “Φαίακες” είχαν το μυαλό τους μόνο στο ανασταλτικό τους κομμάτι και τίποτα άλλο πλην αυτού. Η απουσία του Γραμμένου στην επίθεση της φιλοξενούμενης ήταν κάτι παραπάνω από εμφανής. Η Ζάκυνθος, μετά το 30΄ άρχισε να κερδίζει μέτρα στο γήπεδο και για πρώτη φορά απείλησε στο 32΄ με τον Σούμπη σε αντεπίθεση να βγάζει κάθετη στον Γιασίν, αυτός σούταρε από πλάγια θέση δεξιά με τη μία αλλά ο Δήμας απέκρουσε.  Ήταν η πρώτη καλή φάση για τον ΑΠΣ.

Η Ζάκυνθος ενέτεινε τις προσπάθειες της, έτσι ώστε να πετύχει το γκολ και να πάει στην ανάπαυλα, χωρίς άγχος και το κετάφερε στο 44΄ του αγώνα. Ήταν μια εξαιρετική εκτέλεση φάουλ του Κάρδαρη ο Καλλιβωκάς πετάχτηκε στην καρδιά της αντίπαλης άμυνας και με ωραία κεφαλιά στην απέναντι γωνία του Δήμα έγραψε το 1-0 μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς.

Ήταν το πρώτο στη φετινή χρονιά για τον 31χρονο αμυντικό. Μάλιστα ο έμπειρος αμυντικός μετά τους πανηγυρισμούς σήκωσε τα χέρια ψηλά και κοιτώντας στον ουρανό αφιέρωσε αυτό το γκολ τον πατέρα του Νίκο Καλλιβωκά που έχει φύγει από την ζωή. Μια συγκινητική στιγμή (φώτο)!