Kαλό απόγευμα αγαπητοί φίλοι και φίλες του ποδοσφαίρου. Θα σας κρατήσουμε συντροφιά και θα σας ενημερώσουμε λεπτό προς λεπτό για την εξέλιξη του σημερινού αγώνα μεταξύ του ΑΠΣ Ζάκυνθος και του ΑΟ Τσιλιβή για την 9η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α΄ κατηγορία της ΕΠΣ Ζακύνθου από το γήπεδο του Μαχαιράδου (15.00)

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μποζίκης, Ψάρρης, Κωστάκης

ΑΠΣ Ζάκυνθος: (Αγκουστίν Εγκουαβόν)

Κλάδης, Μαρίνος, Τζίνα, Nde, Μπιάζης, Σούρμπης, Μουκουντά, Σεραντίν, Μαλισόβας, Ψάρρης (85΄ Τσουκαλάς), Τζανάρι

Αναπληρωματικοί: Τσουκαλάς, Κουρούμαλος Δ., Διαμαντής Λ., Καραμαλίκης, Μαρίνος Α.

ΑΟ Τσιλιβή: (Θοδωρής Παραστατίδης)

Παπαγιάννης, Κακολύρης, Ελέζι, Λιβέρης, Κωστάκης, Κόκας, Κότσας, Γεωργίου (λ. τρ. Σόρα), Μαλαφούρης, Τσάνης, Γιακουμέλος

Αναπληρωματικοί: Σόρα, Νικολόπουλος, Καφούσιας, Φουτζίγια, Πομόνης, Μπαριαμμλάρη, Παπαδόπουλος

15.05: ΕΝΑΡΞΗ ΑΓΩΝΑ

• Έντονος ο αέρας. Περίπου 150 φίλαθλοι του ποδοσφαίρου.
  • Με κόντρα τον αέρα το Τσιλιβί.

7΄: “Κόπηκε” τελευταία στιγμή ο Μουκουντά μέσα στην μεγάλη περιοχή από τον Κόκα. Πρώτη καλή στιγμή του αγώνα.

• Πιο απειλητική και κινητική η Ζάκυνθος στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

11΄: 0 – 0 το σκορ στο γήπεδο του Μαχαιράδου. Ισορρόπησε το ματς το Τσιλιβί.

• Τερματοφύλακας του ΑΠΣ Ζάκυνθος 1961 είναι ο Βασίλης Κλάδης, ο οποίος ήτα για πολλά χρόνια στον ΑΟ Τσιλιβί.

13΄: Σέντρα από τα αριστερά του Κότσα, μπλόκαρε, όμως, ο Κλάδης πριν ο Μαλαφούρης γίνει απειλητικός.

• 3 λεπτα περίπου διακοπή του ματς. Ο Σάκης Γεωργίου μάτωσε στο φρύδι και στη μύτη, του οποίου του δίνονται οι πρώτες βοήθειες από το γιατρό του αγώνα, Βασίλη Φιλιππόπουλο και τον Πρόεδρο της ΕΠΣ (επίσης γιατρό), Λεωνίδα Μαλιούφα.

21΄: Αναγκαστική αλλαγή για το Τσιλιβί. Στη θέση του Γεωργίου ο Σόρα.

22΄: Παραμένει το 0 – 0 σε ένα αρκετά ισορροπημένο παιχνίδι.

24΄: Φάση διαρκείας στα καρέ της Ζακύνθου, η μπάλα θα φτάσει στα πόδια του Λιβέρη, ο οποίος με το αριστερό σουτάρει, αλλά η μπάλα καταλήγει άουτ.

27΄: Σέντρα Τζανάρι, προβολή του Σεραντίν, η μπάλα βρήκε αμυνόμενο περνώντας κόρνερ. Η μεγαλύτερη ευκαιρία του αγώνα.

29΄: ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ για την Ζάκυνθο!!! Ο Τζανάρι βρήκε τον Ψάρρη μέσα στην μεγάλη περιοχή,  ο οποίος με πολύ ωραίο γυριστό σουτ, αιφνιδίασε τον Παπαγιάννη κάνοντας το 1 – 0 μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς.

• Περίπου 25 άτομα των ΑΠΕΝΑΝΤΙ δίνουν άλλο “χρώμα” στο παιχνίδι.

32΄: Μεγάλη ευκαιρία για το Τσιλιβί. Ο Λιβέρης πήρε την μπάλα από τον Σούρμπη, στην Ζάκυνθο φώναξαν για φάουλ, ο Μποζίκης άφησε το ματς να συνεχιστεί, ο Κότσα θα πάρει τη μπάλα, θα περάσει τον Κλάδη στην έξοδο, θα πλασάρει σε κενή εστία και ο Μαρίνος σωτήρια διώχνει την μπάλα πριν περάσει τη γραμμή.

37΄: Ομηρικές μονομαχίες στο χώρο του κέντρου. Πολλά τα χαφ των δύο ομάδων. Το 1-0 παραμένει.

40΄: Κίτρινη κάρτα στον Μαλισόβα για σκληρό μαρκάρισμα στον Λιβέρη.

42΄: Σέντρα του Σόρα, ο Τσάνης προσπαθεί να πιάσει την κεφαλιά, δεν προλαβαίνει, όμως, την μπάλα, που περνάει στην άλλη πλευρά.

• Ο Στέλιος Λιβέρης είναι το “βαρόμετρο” του Τσιλιβί. Το μισό παιχνίδι περνάει απ’ τα πόδια του.

ΛΗΞΗ Α΄ ΜΕΡΟΥΣ

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ Α΄ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ: Ένα πολύ σκληρό παιχνίδι, με αρκετά φάουλ. Η Ζάκυνθος ευτύχησε να ανοίξει το σκορ, χάρη στο πολύ ωραίο γκολ του Σάκη Ψάρρη.

ΕΝΑΡΞΗ Β΄ ΜΕΡΟΥΣ

46΄: Σέντρα του Σόρα από τα αριστερά, ο Μαλαφούρης πετάγεται στην πορεία της μπάλας, αλλά δεν την προλαβαίνει.

• Τρεις επικίνδυνες επισκέψεις έχει κάνει το Τσιλιβί στο β΄ ημίχρονο, όχι όμως κλασσικές.
  • Περίπου 300 άτομα στο Μαχαιράδο.

52΄: Κίτρινη κάρτα στον Στέλιο Σούρμπη, ο οποίο μάρκαρε τον Λιβέρη.

55΄: Παραμένει το 1 – 0 υπέρ της Ζακύνθου

56΄ Ο Λιβέρης θα βρει τον Μαλαφούρη, που θα σουτάρει με το δεξί, φεύγοντας αρκετά πλάγια από την εστία του Κλάδη.

60΄: Σόρα σουτάρει έξω από την περιοχή με το δεξί, ο Κλάδης στη γωνία του παραχωρεί κόρνερ.

65΄: Το σκορ παραμένει το ίδιο, 1 – 0.

• Πολλές οι διακοπές στο παιχνίδι με αρκετά μαρκαρίσματα.

68΄: Απευθείας κόκκινη κάρτα, -κατόπιν υπόδειξης του βοηθού-, στον Στέλιο Λιβέρη για σκληρό μαρκάρισμα στον Σεραντίν. Με 10 παίκτες το Τσιλιβί τα τελευταία 20 λεπτά για τους “κόκκινους”.

72΄: Κίτρινη κάρτα στον Σόρα, ο οποίος μάρκαρε τον Σπύρο Μαρίνο.

• Πολύτιμη η βοήθεια του Στάθη Καραμαλίκη από τον πάγκο της Ζακύνθου, αφού δεν μπορεί να προσφέρει αγωνιστικά λόγω τραυματισμού.

76΄: Ο Μαλαφούρης, μόνος του στην περιοχή, σουτάρει άουτ.

80΄: 1 – 0 παραμένει το σκορ.

85΄: Πρώτη αλλαγή για τον ΑΠΣ Ζάκυνθος. Στη θέση του σκόρερ της αναμέτρησης, Σάκης Ψάρρης, ο Βαλάντης Τσουκαλάς.