Καλό σας απόγευμα από το Δημοτικό Στάδιο Ζακύνθου. Ονομάζομαι Ιάσωνας Τσώλης και θα σας μεταφέρω λεπτό προς λεπτό την εξέλιξη του σημερινού αγώνα μεταξύ της Ζακύνθου και του Αστέρα Βλαχιώτη στα πλαίσια της 30ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της SL2 του Β΄ Ομίλου.

Διαιτητής: Καλατζής (Θεσσαλίας)

Βοηθοί: Κωνστάντιος (Εύβοιας), Μάνος (Λάρισας)

Τέταρτος: Θεοχάρης (Θεσσαλίας)

AΠΣ Ζάκυνθος: (Δημήτρης Νόλης – Χαλίντ Κάραμα): Μέντεζ, Καλλιβωκάς, Κούνια, Οντόνε, Νικολακόπουλος, Σούρμπης, Ζε Εσόνο, Εντουάρντο (86′ Λάμπογλου), Μπαζάν (65′ Ελ Γκανάσι), Τσιμέλι, Ρουκουά (65′ Κάμερον Σολ)

Αναπληρωματικοί: Μπαρμπόπουλος, Ελ Γκανάσι, Στύλλα Τελλέν, Λάμπογλου, Κολεύρης, Ηλιού, Κάμερον Σολ, Σπίρι, Κάρδαρης

Αστέρας Βλαχιώτη: (Ηλίας Φυντάνης): Ιωαννίδης, Λάμτσε, Γκράτσοφ, Φουρλάνος, Πεχλιβανόπουλος, Λεωνιδόπουλος, Σοκολάροφ (85′ Αναστασόπουλος), Μπάτροβιτς (85′ Φλένσμποργκ), Μπούτνικ, Φερέϊρα, Σιντορένκο (77′ Παπουλής)

Αναπληρωματικοί: Αθανασόπουλος, Αναστασόπουλος, Τουλίκας, Ντούνης, Παπουλής, Ουρτάδο, Τασιουλής, Φλένσμποργκ, Μαϊσουράντζε

1.40 μ.μ. Καλησπέρα σας από το Δημοτικό Στάδιο Ζακύνθου, εδώ όπου η ομάδα του Ζάντε θα αντιμετωπίσει τον Αστέρα Βλαχιώτη σε έναν ακόμη “τελικό” όπου θα κρίνει πολλά για την συνέχεια του πρωταθλήματος!

*Οι αποστολές των δυο ομάδων βρίσκονται στον αποδυτήρια του γηπέδου, με τα πράγματα για την ώρα να είναι ήρεμα!

*Ίσως την τελευταία της ζαριά παίζει η Ζάκυνθος σήμερα, με τις ελπίδες για παραμονή να έχουν σχεδόν εξανεμιστεί καθώς σε περίπτωση ήττας σβήνει το όνειρο της σωτηρίας, ενώ σε ενδεχόμενη νίκη συνεχίζει απλά να ελπίζει!!

*Από την άλλη ο Αστέρας Βλαχιώτης εάν φύγει με το τρίποντο από το νησί κάνει σοβαρό βήμα παραμονής στην κατηγορία!

*Γίνονται οι απαραίτητες διαβουλεύσεις μεταξύ Αστυνομίας, εκπροσώπων της Λίγκας και των δυο ομάδων!

*Συννεφιασμένος ο καιρός στην Ζάκυνθο με τον δυνατό αέρα να επικρατεί!

*Σε καλή κατάσταση ο αγωνιστικός χώρος του Δημοτικού Σταδίου!!

*Μικρή η προσέλευση του κόσμου αυτή την ώρα!

*Ο ζακυνθινός Λευτέρης Μεταξάς που αγωνίζεται στην ομάδα του Αστέρα Βλαχιώτη συνομιλεί με τους αντίστοιχους ποδοσφαιριστές της Ζακύνθου

*Υπάρχει ένταση αυτή την ώρα ανάμεσα σε Ηλία Φυντάνη και οργανωμένους της Ζακύνθου!

*Έχουν βγει για το ζέσταμα τους οι δυο ομάδες, ενώ προηγήθηκαν οι γκολκίπερ!

*Υπάρχει μια μικρή ένταση με τους οργανωμένους φίλους της Ζακύνθου να τα έχουν βάλει με τον προπονητή του Αστέρα Βλαχιώτης κύριο Φυντάνη

*Να θυμίσουμε ότι στο παιχνίδι με τον Ηρόδοτο όπου ήταν προπονητής ο Ηλίας Φυντάνης υπήρξαν έντονες αντιπαραθέσεις του πρώτου με την κερκίδα!

*Εκτός 20αδας Χαλίντ Καράμι, Ρίτσι Κιτόκο και Άργκους Σοάρες και οι τρεις με προβλήματα τραυματισμών!

*Αυξάνεται η προσέλευση του κόσμου στο Δημοτικό Στάδιο!

*Οι διαβουλεύσεις συνεχίζονται μεταξύ Αστυνομίας και Οργανωμένων προκειμένου όλα να κυλήσουν ομαλά!

*Ολοκλήρωσαν το ζέσταμα τους οι δυο ομάδες και κατευθύνονται προς τα αποδυτήρια!

*Δυναμικό είναι το παρών από τους οργανωμένους της Ζακύνθου για μια ακόμη εντός έδρας αναμέτρηση!

*Διακριτική είναι η παρουσία των αστυνομικών δυνάμεων!

*Έτοιμες οι δυο ομάδες στην φυσούνα του γηπέδου προκειμένου να κάνουν την πρώτη επίσημη εμφάνισή τους σήμερα!

*Περίπου 200 άτομα αυτή την ώρα στο Δημοτικό Στάδιο, με την προσέλευση να αυξάνεται συνεχώς, θα γεμίσει η εξέδρα!!!

*Συνεχίζεται η ένταση μεταξύ Ηλία Φυντάνη και εξέδρας….Βράζει το γήπεδο!

*Με γαλάζιες εμφανίσεις οι φιλοξενούμενοι, με κίτρινες οι γηπεδούχοι!

*Αρχηγός της Ζακύνθου ο Καλλιβωκάς και του Βλαχιώτη ο Πεχλιβανόπουλος (πρώην παίχτης της Ζακύνθου)!

Όρκος νίκης από τις δυο ομάδες!!

*Όμορφη η ατμόσφαιρα στο Δημοτικό Στάδιο!

*Σέντρα έχει η Ζάκυνθος!

1′ Σέντρα στην αναμέτρηση!

*Αναγνωριστικό το παιχνίδι σε αυτά τα πρώτα λεπτά, με την Ζάκυνθο να έχει την κατοχή

3′ Ο Οντόνε μπήκε ωραία από τα αριστερά, αλλά η σέντρα του ήταν άστοχη!

6′ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μπούτνικ από πολύ μακριά, η μπάλα κάπου βρήκε και έφυγε κόρνερ λίγο πάνω από τα δοκάρια του Μέντεζ!

*Έχει ρυθμό το παιχνίδι!

8′ Φάουλ σε πολύ καλό σημείο για την Ζάκυνθο έξω από την μεγάλη περιοχή και λίγο πλάγια, με τον Νικολακόπουλο να είναι εκτελεστής!

*Το εκτέλεσε ο Νικολακόπουλος αλλά η μπάλα δεν πέρασε το τοίχος!

*Πρωτοβουλία η Ζάκυνθος, που προσπαθεί να βρει διαδρόμους προς τα καρέ του Ιωαννίδη

*Δεν μπορεί να κρατήσει καθόλου μπάλα ο Αστέρας, πιέζει παντού η Ζάκυνθος!

*Φτωχό ποιοτικά το θέαμα, προσέχουν τα μετόπισθεν τους οι δυο ομάδες!

17′ Ο Σοκολάροφ εκτέλεσε ένα φάουλ από αρκετά μακριά η μπάλα έσκασε μπροστά στον Μέντεζ ο οποίος αρχικά αιφνιδιάστηκε αλλά με δεύτερη προσπάθεια μπλόκαρε!

*Έχει πάρει μέτρα στο γήπεδο ο Αστέρας και κρατάει μπάλα!

*Χωρίς την μεγάλη ευκαιρία μέχρις στιγμής η αναμέτρηση!

25′ Σε καλό σημείο τώρα για τον Βλαχιώτη! Απομάκρυναν οι αμυντικοί του ΑΠΣ!

26′ Άστοχο σουτ του Πεχλιβανόπουλου από πολύ μακριά!

28′ Διαμαρτυρίες για πέναλτι πάνω στον Τσιμέλι έπειτα από σπρώξιμο του Λάμτσε, παίζεται έδειξε ο κύριος Καλαντζής!

30′ Κίτρινη στον Ρουκουά για επικίνδυνο παίξιμο σε αντίπαλο!

*Νέες διαμαρτυρίες προς τον κύριο Καλατζή από τον πάγκο τους ΑΠΣ καθώς ο Οντόνε παίρνει καθαρά την μπάλα από αντίπαλό του και ο ρέφερι της αναμέτρησης δίνει φάουλ υπέρ του Αστέρα!

35′ Τεράστια ευκαιρία για τον Αστέρα!!!! Ο Φερέϊρα βρήκε καταπληκτικά τον Μπάτροβιτς με όμορφη κάθετη στην κίνηση, στην πλάτη της άμυνας της Ζακύνθου, ο τελευταίος βρέθηκε σε τετ α τετ σούταρε δυνατά αλλά νικήθηκε από τον γκολκίπερ του ΑΠΣ!!!

*Κέρβερος Ζόνας Μέντεζ σε ένα ακόμη παιχνίδι κρατά όρθια την ομάδα του!!

*Μια ανάσα από το γκολ έφτασε ο Βλαχιώτης!

39′ Ο Βλαχιώτης στην αντεπίθεση με τον Μπάτροβιτς, προσπάθησε να βρει τον Μπούτνικ, αλλά ο Κούνια έδιωξε σωτήρια!

40′ Κίτρινη στον Σιντορένκο για ανακοπή αντεπίθεσης!

40′ Ο Ζε Εσόνο βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση αλλά δεν κατάφερε να πιάσει το σουτ όπως θα ήθελε!

41′ Εκτέλεση κόρνερ του Νικολακόπουλου, ο Κούνια πήρε την κεφαλιά, με τον Ιωαννίδη να διώχνει με υπερένταση ξανά σε κόρνερ στο μέσο της εστίας του!

*Διακοπή στην αναμέτρηση καθώς ο Νικολακόπουλος δέχθηκε την μπάλα στο κεφάλι!

45′ Ένα λεπτό ο έξτρα χρόνος στο 1ο ημίχρονο!

*Σηκώθηκε ο παίχτης της Ζακύνθου!

*Δεν κράτησε ούτε το ένα λεπτό καθυστερήσεων ο κύριος Καλατζής!

ΛΗΞΗ 1ου ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ
ΑΠΣ ΖΑΚΥΝΘΟΣ-ΑΣΤΕΡΑΣ ΒΛΑΧΙΩΤΗ 0-0

*Υπήρχαν κάποιες χλιαρές αποδοκιμασίες προς την διαιτητική τριάδα της αναμέτρησης από μερίδα των φιλάθλων!!

Σχόλιο 1ου ημιχρόνου: Κακό ποιοτικά παιχνίδι σε αυτά τα πρώτα 45 λεπτά της αναμέτρησης. Ζάκυνθος και Βλαχιώτης προσέχουν κυρίως τα μετόπισθεν τους και δεν βγαίνουν μπροστά με αξιώσεις. Η αναμέτρηση έχει μεταφερθεί στον χώρο του κέντρου όπου επικρατούν οι δυνατές μονομαχίες. Η μεγαλύτερη ευκαιρία του αγώνα ανήκει στους φιλοξενούμενους όπου ο Μπάτροβιτς νικήθηκε από τον Μέντεζ σε ανεπανάληπτο τετ α τετ, με τον τερματοφύλακα της Ζακύνθου να κρατά όρθια την ομάδα του. Ο ΑΠΣ πρέπει να ανεβάσει στροφές εάν θέλει να πάρει το πολυπόθητο τρίποντο καθώς οποιοδήποτε άλλο αποτέλεσμα είναι καταδικαστικό. Οι φιλοξενούμενοι από την άλλη δε δείχνουν ιδιαίτερα απειλητικοί, ωστόσο διαθέτουν κάποιους ποιοτικούς ποδοσφαιριστές από την μέση και μπροστά! Το 2ο μέρος αναμένεται με ιδιαίτερη αδυναμία!

*Επιστρέφουν στον αγωνιστικό χώρο οι δυο ομάδες για το δεύτερο ημίχρονο!

46′ Σέντρα στο δεύτερο μέρος!

48′ Κόρνερ για την Ζάκυνθο με τον Εντουάρντο, πέρασε ανεκμετάλλευτο!

*Δυνατά μπήκαν οι δυο ομάδες στην επανάληψη!

*Τίποτα το ιδιαίτερο μπροστά από τις δυο εστίες!

55′ Δυνατό σουτ του Μπούτνικ καμία ανησυχία για τον Μέντεζ

56′ Φάουλ σε καλό σημείο για τον Βλαχιώτη. Το κέρδισε ο Μπάτροβιτς από τον Ρουκουά! Το εκτέλεσε ο ίδιος παίχτης αλλά η μπάλα σταμάτησε στο τείχος!

60′ Κίτρινη κάρτα στον Σούρμπη για ανακοπή αντεπίθεσης!

62′ Σουτ του Μπάτροβιτς, ο Κούνια έβαλε την κόντρα και έδιωξε σε κόρνερ

65′ Αλλαγές για την Ζάκυνθο. Ο Κάμερον περνά στη θέση του Ρουκουά και ο Ελ Γκανάσι στη θέση του Μπαζάν!

*Πολύ κακό ποιοτικά παιχνίδι!Πολλά τα λάθη από τους ποδοσφαιριστές των δυο ομάδων, δεν υπάρχει καθόλου ρυθμός!

71′ Κίτρινη στον Ελ Γκανάσι που διαμαρτύρεται έντονα στον κύριο Καλατζή!

*Πολλά σφυρίγματα του κύριου Καλατζή δεν αφήνει να παιχτεί καθόλου ποδόσφαιρο!

*Ανεβάζει ρυθμό η Ζάκυνθος και πιέζει τον Αστέρα προκειμένου να φτάσει στο γκολ!

76′ Κίτρινη στον Εντουάρντο για διαμαρτυρία

*Ανάβουν τα αίματα στην εξέδρα, έντονες διαμαρτυρίες προς τον κύριο Καλατζή!!

77′ Αλλαγή για τον Βλαχιώτη. Ο Παπουλής περνά στη θέση του Σιντορένκο!

78′ Κόρνερ για την Ζάκυνθο!!

79′ Το εκτέλεσε ο Νικολακόπουλος, ο Καλλιβωκάς πήρε την κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι, δεν βρέθηκε κανείς στο δεύτερο και οι αμυντικοί έδιωξαν σε νέο κόρνερ!

80′ Νέο κόρνερ για την Ζάκυνθο, η μπάλα έφτασε στον Κάμερον που προσπάθησε να αποφύγει τον Ιωαννίδη με εκπληκτική ντρίπλα αλλά ο γκολκίπερ του Βλαχιώτη του έβαλε στοπ και στην συνέχεια οι αμυντικοί απομάκρυναν!

*Έχουν ανάψει για τα καλά τα αίματα στο Δημοτικό Στάδιο!

81′ Νέο φάουλ σε καλό σημείο για την Ζάκυνθο που πιέζει προκειμένου να φτάσει στο γκολ!

82′ ΓΚΚΚΟΟΟΟΟΛΛΛΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΖΑΚΥΝΘΑΡΑΑΑΑΑΑΑ ΚΟΥΝΙΑΑΑΑΑΑΑΑΑ 1-0!!!!!

Ο Νικολακόπουλος εκτέλεσε αριστοτεχνικά ένα φάουλ, η μπάλα έφτασε στο δεύτερο δοκάρι εκεί όπου ο Κούνια έκανε την κίνηση και με καρφωτή κεφαλιά νίκησε τον Ιωαννίδη γράφοντας το 1-0 υπέρ της ομάδας του μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς!

85′ Αλλαγές για τον Βλαχιώτη. Ο Αναστασόπουλος περνά στη θέση του Σοκολάροφ και ο Φλενσμποργκ περνά στη θέση του Μπάτροβιτς

86′ Αλλαγή για την Ζάκυνθο ο Λάμπογλου περνά στη θέση του Εντουάρντο

88′ Τεράστια διπλή χαμένη ευκαιρία για τον Βλαχιώτη. Ο Παπουλής έκανε την συρτή σέντρα από τα αριστερά, ο Μπούτνικ έκανε το πλασέ η μπάλα κόντραρε, με τον Φλένσμποργκ να κάνει την κεφαλιά αλλά ο Μέντεζ πριν η μπάλα περάσει την γραμμή μπλόκαρε!

90′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΣΤΕΡΑ ΒΛΑΧΙΩΤΗ 1-1

Ο Φερέϊρα ταλαιπώρησε την άμυνα της Ζακύνθου, έκανε την σέντρα, προς τον Μπούτνικ και ο φορ του Αστέρα με υποδειγματικό διαγώνιο συρτό σουτ έκανε το 1-1 μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς!

90′ Πέντε λεπτά θα είναι ο εξτρά χρόνος της αναμέτρησης!

*Όσα δεν είδαμε σε ολόκληρη την αναμέτρηση τα είδαμε στα τελευταία λεπτά!

93′ Σέντρα το Φερέϊρα, ο Φλένσμποργκ προσπάθησε να κάνει το γυριστό αλλά ο Καλλιβωκάς έδιωξε σε κόρνερ!

*Απειλήθηκε σύρραξη στις εξέδρες μεταξύ δύο φιλάθλων, ευτυχώς με την άμεση επέμβαση των αστυνομικών δυνάμεων τα πράγματα ηρέμησαν!

ΛΗΞΗ ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ
ΑΠΣ ΖΑΚΥΝΘΟΣ-ΑΣΤΕΑΣ ΒΛΑΧΙΩΤΗ 1-1

*Οξυμένα τα πνεύματα στο Δημοτικό Στάδιο ενώ πετάχθηκαν και κάποια μπουκάλια από την εξέδρα κατά την αποχώρησε της διαιτητικής τριάδας!

Σχόλιο αγώνα: Καταδικαστικό αποτέλεσμα για την ομάδα Ζάκυνθο που πλέον βρίσκεται με το 1,5 πόδι στην Γ’ Εθνική. Η ομάδα της Ζακύνθου ήθελε μόνο νίκη προκειμένου να παραμείνει ζωντανή και να διατηρήσει τις όποιες ελπίδες είχε για παραμονή. Μετά από ένα πρώτο ημίχρονο που δε δικαιούταν δάφνες ποιότητας με τις δυο ομάδες να είναι προσεκτικές στα μετόπισθεν, οι νησιώτες στην επανάληψη μπήκαν αποφασισμένοι για την νίκη, πίεσαν και έκλεισαν στα καρέ τους τον Βλαχιώτη με αποτέλεσμα να βρουν το γκολ με τον Μίγκελ Κούνια, ωστόσο ο Αστέρας κατάφερε να βρει την ισοφάριση πολύ γρήγορα με όμορφο γκολ του Μπούτνικ. Πλέον τα περιθώρια στένεψαν αρκετά και ο κλοιός σχεδόν έχει σφίξει για τα καλά σε ότι αφορά τους νησιώτες. Επόμενο παιχνίδια της Ζακύνθου κόντρα στον Διαγόρα Ρόδου εκτός έδρας.