Kαλό απόγευμα αγαπητοί φίλοι και φίλες του ποδοσφαίρου. Θα σας κρατήσουμε συντροφιά και θα σας μεταφέρουμε λεπτό προς λεπτό την εξέλιξη του σημερινού αγώνα της SL2 για τον Νότιο όμιλο, ΑΠΣ Ζάκυνθος-Επισκοπή (6η αγωνιστική) (14.45)

14:45 Ζάκυνθος-Επισκοπή
Διαιτητής: Μπαΐλης (Πρέβεζας/Λευκάδας)
Βοηθοί: Οικονόμου Σπ. (Αχαΐας) – Αθανασοπούλου (Μεσσηνίας)
Τέταρτος: Φίτσας (Πρέβεζας/Λευκάδας)

ΑΠΣ Ζάκυνθος (Δημήτρης Νόλης): Πατσιογιώργος, Κολεύρης Κ. , Μαρίνος, Καλλιβωκάς, Κούνια, Ντάσης, Σούρμπης, Τελλέν (89′ Ζογκάϊ), Παναγιωτόπουλος (77′ Καψάσκης), Κοναγκάγια, Εντουάρντο (81′ Μυλωνάς)

Πάγκος: Καψάσκης, Μυλωνάς, Ζογκάϊ, Μπελέρης, Ματέους

Eπισκοπή (Γιάσμινκο Βέλιτς): Καλογεράκης, Μπαρμπόσα (87′ Θεοδώρου), Γκονζάλβες , Πολυχρόνης, Ντεμέτριους, Τασιουλής, Τριντάντε, Νοικοκυράκης (81′ Σκόνδρας), Τσάβος, Πέτρου (76′ Σταθόπουλος), Νταρζίσιο (87′ Γεωργούσης)

Πάγκος: Ψαρράς, Ορκάς, Γεωργούσης, Κουκούλης, Θεοδώρου, Σταθόπουλος, Σκόνδρας

14.06 μ.μ. Καλό μεσημέρι φίλες και φίλοι από το Δημοτικό Στάδιο Ζακύνθου. Ηλιόλουστος ο καιρός στο νησί του Ιονίου. Ιδανικές καιρικές συνθήκες για να παιχτεί ποδόσφαιρο. Τούτη την ώρα για ζέσταμα έχει βγει η ομάδα του ΑΠΣ Ζάκυνθος, ενώ εντός ολίγου θα κάνει και την πρώτη της εμφάνιση η ομάδα της Επισκοπής.

14:16 μ.μ. Έχει βγει για το ζέσταμα της και η ομάδα της Επισκοπής. Λιγοστός ο κόσμος αυτή την ώρα στις εξέδρες του Δημοτικού Σταδίου. Ενώ και το ζέσταμα της κάνει η διαιτητική τριάδα της αναμέτρησης.

14:18 μ.μ. Καταφθάνουν και οι οργανωμένοι οπαδοί της Ζακύνθου, στον ”παραδοσιακό” τους χώρο.

*Για πρώτη φορά στο αρχικό σχήμα του ΑΠΣ Ζάκυνθος βρίσκεται ο Κάρλος Εντουάρντο που έφτασε πριν λίγες μέρες στο νησί.

*Διακριτική η παρουσία της Αστυνομίας στο Δημοτικό Στάδιο.

*Συνεχίζουν το ζέσταμα του οι δυο ομάδες!

*Με την ”πλάτη στον τοίχο” έχει έρθει η Επισκοπή στην Ζάκυνθο καθώς παρότι έχει πολύ ανταγωνιστική ομάδα βρίσκεται χαμηλά στον βαθμολογικό πίνακα. Η Ζάκυνθος από την άλλη είναι ομάδα ειδικών συνθηκών και θα προσπαθήσει για το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα!

*Οι δυο ομάδες έχουν αποσυρθεί στα αποδυτήρια προκειμένου να κάνουν την επίσημη εμφάνιση τους στον αγωνιστικό χώρο!

*Περίπου 100-150 φίλαθλοι βρίσκονται στο γήπεδο αυτή την στιγμή, με την προσέλευση να αυξάνεται!

*Στην φυσούνα του γηπέδου βρίσκονται Επισκοπή και ΑΠΣ Ζάκυνθος για την επίσημη εμφάνισή τους!

*Στον αγωνιστικό χώρο οι δυο ομάδες!

*Η ομάδα της Ζακύνθου στην σέντρα!

Σέντρα στην αναμέτρηση!

1′ Μακρινό σουτ του Εντουάρντο στην αγκαλιά του Καλογεράκη! Πρώτη καλή στιγμή για την ομάδα της Ζακύνθου!

*Με 4-2-3-1 ο ΑΠΣ. Πατσιογιώργος στα γκολπόστ, Κούνια, Καλλιβωκάς τα δυο στόπερ, Κολεύρης δεξιά, Μαρίνος αριστερά. Ντάσης, Σούρμπης τα δυο αμυντικά χαφ. Τελλέν δεξιά, Παναγιωτόπουλος αριστερά. Κοναγκάγια 10αρι και Εντουάρντο σε θέση φορ!

5′ Αναγνωριστικό το παιχνίδι στα πρώτα λεπτά. Πάνω-κάτω η μπάλα!

*Πατάει καλά ο ΑΠΣ και προσπαθεί να κυκλοφορήσει την μπάλα!

7′ Κόρνερ για την Ζάκυνθο! Πέρασε ανεκμετάλλευτο!

*Περίπου 250 άτομα στο Δημοτικό Στάδιο

10′ Δυσκολεύεται αρκετά η ομάδα της Επισκοπής να κρατήσει την μπάλα. Αρκετά τα λάθη από τους παίχτες του κ. Βέλιτς!

12′ Καλή στιγμή για την ομάδα της Επισκοπής. Ο Τασιουλής εκτέλεσε το κόρνερ, ο Μπαρμπόσα βρέθηκε μόνος του στην καρδιά της άμυνας του ΑΠΣ, αλλά η κεφαλιά που έκανε πέρασε λίγο άουτ.

*Πρώτη απειλή για τους φιλοξενούμενους!

14′ Τεράστια ευκαιρία για την Επισκοπή με τον Πέτρου να βρίσκεται τετ α τετ απέναντι από τον Πατσιογιώργο έπειτα από καταπληκτική μπαλιά του Νοικοκυράκη, αυτός επιχείρησε ένα εντυπωσιακό γυριστό αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του ΑΠΣ.

17′ Έχει αρχίσει να κυκλοφορεί καλύτερα την μπάλα η Επισκοπή και φτάνει με σχετικά ευκολία έξω από την περιοχή της Ζακύνθου.

18′ Νέα μεγάλη ευκαιρία για την Επισκοπή! Ο δραστήριος Ντεμέτριους απέφυγε τους αντιπάλους τους, έπιασε ένα εντυπωσιακό σουτ, η μπάλα πήρε περίεργα φάλτσα και κατέληξε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Πατσιογιώργου που είχε μείνει άγαλμα!

19′ ΓΚΟΛΛΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΙΣΚΟΠΗ 0-1!!

Ο Τσάβος από τα αριστερά έκανε την σέντρα στο 2ο δοκάρι εκεί ο Κολεύρης έχασε τον Ντεμέτριους και ο τελευταίος με ένα εντυπωσιακό γυριστό νίκησε τον Πατσιογιώργο γράφοντας το 0-1!

24′ Σουτ του Πέτρου η μπάλα άουτ, πιέστηκε όσο έπρεπε από τον Κούνια!

*Η Επισκοπή μέσα σε διάστημα πέντε λεπτών έδειξε την ποιότητά της και κυριολεκτικά ”βομβάρδισε” τα καρέ της Ζακύνθου, με αποτέλεσμα να φτάσει στο γκολ, έχοντας επίσης και τρεις κλασσικές ευκαιρίες!

*Κρατάει την μπάλα η Ζάκυνθος αλλά δεν μπορεί να φτάσει στην εστία του Καλογεράκη!

27′ Κόρνερ για την Ζάκυνθο! Πέρασε ανεκμετάλλευτο!

28′ Μεγάλη ευκαιρία για την Ζάκυνθο! Ο Κοναγκάγια βρέθηκε απέναντι από τον Καλογεράκη έπειτα από όμορφη ενέργεια, σούταρε, η μπάλα είχε κατεύθυνση προς τα δίχτυα αλλά ο Μπαρμπόσα έκανε σωτήρια την προβολή με την μπάλα να φεύγει κόρνερ!

29′ Φαρμακερή σέντρα του Πέτρου από τα δεξιά η μπάλα πέρασε από όλους!

33′ Σουτ του Ντεμέτριους, ο Πατσιογιώργος δύσκολα στην γωνιά του σε κόρνερ!

37′ Ελέγχει το παιχνίδι η Επισκοπή, κυρίως με αντεπιθέσεις προσπαθεί η Ζάκυνθος!

*Έχει πέσει ο ρυθμός της αναμέτρησης.

43′ Σέντρα του Σούρμπη από τα δεξιά, η μπάλα κόντραρε σε αμυνόμενο, ο Παναγιωτόπουλος προσπάθησε να ευνοηθεί αλλά ο Καλογεράκης βγήκε έγκαιρα και απομάκρυνε!

*Ένα λεπτό ο εξτρά χρόνος!

45+1′ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Τριντάντε, η μπάλα ψηλά άουτ!

Λήξη πρώτου ημιχρόνου!

Σχόλιο 1ου μέρους: Η Επισκοπή χρειάστηκε ένα 5λεπτο ώστε να δείξει την ποιότητα της και να φτάσει στο γκολ, ενώ κάλλιστα θα μπορούσε να πετύχει δεύτερο και τρίτο. Από εκεί και πέρα θα μπορούσαμε να πούμε ότι έκανε διαχείριση του υπέρ της σκορ. Από την άλλη η Ζάκυνθος προσπαθεί να φτάσει στα καρέ της Επισκοπής, έχει κάποιες καλές στιγμές ωστόσο δυσκολεύεται στην τελική προσπάθεια. Το 2ο μέρος ίσως κρύβει εκπλήξεις!!

*Επέστρεψαν οι δυο ομάδες στον αγωνιστικό χώρο για την έναρξη του 2ου μέρους!

Σέντρα στο 2ο μέρος!

47′ Καλή ευκαιρία για την Επισκοπή! Ο Ντεμέτριους εκτέλεσε το κόρνερ ο Μπαρμπόσα πήρε την κεφαλιά και ο Πατσιογιώργος μπλόκαρε!

48′ Τεράστια ευκαιρία για την Επισκοπή με διπλή επέμβαση Πατσιογιώργου! Ο Πέτρου έπιασε ένα δυνατό σουτ ο Πατσιογιώργος εκτινάχτηκε εντυπωσιακά και έδιωξε την μπάλα, η οποία κατέληξε στον Νταρζίσιο, αυτός πλάσαρε και ο γκολκίπερ του ΑΠΣ απέκρουσε εκ νέου!!

48′ Κίτρινη στον Τσάβο για τράβηγμα!

*Αρκετά απειλητική η Επισκοπή στην επανάληψη!

54′ Πιέζει για το δεύτερο γκολ η Επισκοπή, δεν μπορεί να ακολουθήσει τον ρυθμό η Ζάκυνθος!

56΄ Μεγάλη ευκαιρία για την Επισκοπή. Καταπληκτική μπαλιά του Πολυχρονή, που τρύπησε την άμυνα της Ζακύνθου, ο Τσάβος που είχε προωθηθεί βρέθηκε τετ α τετ αλλά νικήθηκε από τον Πατσιογιώργο!

*Ο γκολκίπερ του ΑΠΣ κρατάει ζωντανή την ομάδα του!

60′ Κόρνερ για την Ζάκυνθο! Πέρασε ανεκμετάλλευτο!

*Δεν μπορεί να απειλήσει η Ζάκυνθος, αρκετά λάθη από τους παίχτες του κ. Νόλη!

65′ ΓΚΟΟΛΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΙΣΚΟΠΗ 0-2!! Κόρνερ του Τριντάντε από τα δεξιά, ο Νταρζίσιο πήδηξε πιο ψηλά από όλους και με μια πανέμορφη γυριστή κεφαλιά δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον Πατσιογιώργο, με την μπάλα να καταλήγει στο δεξί του γάμα!

*Προς μια επαγγελματική νίκη οδεύει η Επισκοπή!

70′ Ανεπανάληπτη ευκαιρία για την Επισκοπή! Οι φιλοξενούμενοι βγήκαν γρήγορα στην αντεπίθεση αλλάζοντας γρήγορα την μπάλα, ο Τριντάντε τροφοδότησε τον Πέτρου και εκείνος προ κενής εστίας δεν πλάσαρε σωστά τον εξουδετερωμένο Πατσιογιώργο!

73′ Ελέγχει πλήρως το παιχνίδι η Επισκοπή!

75′ ΠΕΝΑΛΤΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΙΣΚΟΠΗ!! Ο Τσάβος έκανε την σέντρα από τα δεξιά, η μπάλα έφτασε στον Ντεμέτριους, έκανε την προσποίηση στον Κολεύρη και αυτός έκανε χέρι με τον κ. Μπαΐλη να δείχνει εσχάτη των ποινών!

*Κίτρινη στον Κολεύρη!

76′ Αλλαγή για την Επισκοπή. Πέτρου εκτός Σταθόπουλος εκτός!

76′ ΓΚΟΟΟΛΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΙΣΚΟΠΗ 0-3 ΜΕ ΤΟΝ ΝΤΕΜΈΤΡΙΟΥΣ ΝΑ ΕΥΣΤΟΧΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΣΠΡΗ ΒΟΥΛΑ!!

77′ Αλλαγή για την Ζάκυνθο. Καψάσκης εντός Παναγιωτόπουλος εκτός!

78′ Ο Σταθόπουλος θα βρεθεί απέναντι από τον Πατσιογιώργο, αλλά ο γκολκίπερ της Ζακύνθου βγήκε γρήγορα και μάζεψε!

80′ Σουτ του Τριντάντε από πολύ μακριά, ο Πατσιογιώργος ήλεγχε την πορεία της μπάλας!

81′ Αλλαγές για τις δυο ομάδες. Για την Ζάκυνθο περνάει ο Μυλωνάς στην θέση του Εντουάρντο και από την Επισκοπή ο Σκόνδρας στην θέση του Νοικοκυράκη!

84′ Διαδικαστικού χαρακτήρα τα τελευταία λεπτά στην αναμέτρηση!

87′ Αλλαγές για την Επισκοπή. Θεοδώρου και Γεωργούσης στις θέσεις των Μπαρμπόσα και Νταρζίσιο

88′ Σουτ του Κοναγκάγια η μπάλα ψηλά άουτ!

89′ Αλλαγή για την Ζάκυνθο. Ζογκάϊ αντί Τελλέν!

*Τέσσερα λεπτά ο εξτρά χρόνος!

Λήξη της αναμέτρησης. ΑΠΣ ΖΑΚΥΝΘΟΣ-ΕΠΙΣΚΟΠΗ 0-3!!

Σχόλιο αγώνα: Την λεγόμενη επαγγελματική νίκη έκανε η Επισκοπή στο νησί της Ζακύνθου καθώς από το πρώτο έως το τελευταίο λεπτό ήξερε τι ζητούσε στον αγωνιστικό και δεν έβγαλε το πόδι από το γκάζι. Το σκορ δεν πήρε διαστάσεις εξαιτίας του εξαιρετικού Πατσιογιώργου που πραγματοποίησε τρομερή εμφάνιση ενώ όλα τα νεαρά παιδιά του ΑΠΣ έκαναν κατάθεση ψυχής στον αγωνιστικό χώρο. Η ομάδα της Ζακύνθου δεν μπόρεσε να ακολουθήσει τον ρυθμό των φιλοξενούμενων και μοιραία ήρθε αυτή η ήττα.