Καλό απόγευμα φίλοι και φίλες του ποδοσφαίρου από το Δημοτικό Στάδιο Ζακύνθου. Ονομάζομαι Ιάσονας Τσώλης και θα σας ενημερώνω λεπτό προς λεπτό για την εξέλιξη του σημερινού αγώνα μεταξύ της Ζακύνθου και του Εργοτέλη για το εξ΄ αναβολής παιχνίδι της 12ης αγωνιστικής της SL2.

Διαιτητής: ΡΗΓΟΠΟΥΛΟΣ ΓΡΗΓΟΡΙΟΣ ΗΛΕΙΑΣ

Βοηθοί:  ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΚΟΡΙΝΘΙΑΣ , ΙΣΑΚΟΒΙΔΗΣ ΡΟΥΣΛΑΝ ΛΑΚΩΝΙΑΣ

Τέταρτος: ΣΤΑΜΟΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ ΗΛΕΙΑΣ

ΑΠΣ ΖΑΚΥΝΘΟΣ (Δημήτρης Νόλης): Μέντεζ, Καραμί, Οντόνε, Άργκους, Κούνια, Κιτόκο (52′ λ.τρ. Ντάσης), Σούρμπης (88′ Καλλιβωκάς), Κοναγκάγια (88′ Ρουκουά), Νικολακόπουλος, Λάμπογλου (62′ λ.τρ. Μπαζάν), Τσιμέλι (88′ Κάμερον Σολ)

Πάγκος: Πατσιογιώργος, Ελ Γκανάσι, Καλλιβωκάς, Σπίρι, Ρουκουά, Κάμερον, Ντάσης, Μπαζάν, Ματέους

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Νίκος Μπαδήμας): Τζελέπης, Κατσούρι, Σερβιλάκης (82′ Ντουμάνης), Κόλα, Σαρρής, Μπουτσάκης, Νεράλ, Αμπντουλαχί (75′ Βουτσάς), Χοσάμ (61′ Κουτάντος), Πατρινός(61′ Κόνραντ), Κοκκίνης (75′ Φαράγκ)

Πάγκος: Τσέλιος, Αλεξάκης, Βουτσάς, Θεοδωράκης, Κόνραντ, Κουτάντος, Ντουμάνης, Φαράγκ

14:09 μ.μ. Καλησπέρα σας από το νησί της Ζακύνθου. Εδώ όπου ο ΑΠΣ Ζάκυνθος θα τεθεί αντιμέτωπος με την ιστορική ομάδα του Εργοτέλη

*Παιχνίδι σημαντικής βαθμολογικής σημασίας κυρίως για τους γηπεδούχους που αγωνίζονται με την πλάτη στον τοίχο και θέλουν μόνο βαθμούς προκειμένου να μείνουν ζωντανοί στο κυνήγι της παραμονής!

*Από την άλλη ο Εργοτέλης βρίσκεται σε καλύτερη μοίρα και αγωνίζεται χωρίς ιδιαίτερο άγχος!

*Με αρκετές απουσίες ταξίδεψε στην Ζάκυνθο η κρητική ομάδα!

*Οι τερματοφύλακες των δυο ομάδων βγήκαν για το ζέσταμα τους!

*Βγήκε για το ζέσταμα της η ομάδα της Ζακύνθου!

*Άρχισαν να καταφθάνουν και οι οργανωμένοι της Ζακύνθου, προκειμένου να εμψυχώσουν την ομάδα τους!!

*Μόλις βγήκε και ο Εργοτέλης για ζέσταμα!

*Αυξάνεται συνεχώς η προσέλευση του κόσμου στο Δημοτικό Στάδιο Ζακύνθου

*Με αρκετούς Αιγύπτιους στην 20αδα του ο Εργοτέλης (λόγω του ιδιοκτήτη του)

*Με μοναδική αλλαγή τον Γιούτα Κοναγκάγια στην αρχική της 11αδα η Ζάκυνθος, καθώς ο Κάρλος Εντουάρντο αντιμετωπίζει πρόβλημα τραυματισμού

*Αυστηρά είναι τα μέτρα ασφαλείας στην είσοδο του Δημοτικού Σταδίου

*Ηλιοφάνεια επικρατεί στην Ζάκυνθο, ωστόσο υπάρχει ένα ελαφρύ αεράκι!

*Αποσύρθηκαν για τα αποδυτήρια οι δυο ομάδες προκειμένου να κάνουν την επίσημη εμφάνισή τους!!

*Με τον έμπειρο Γιώργο Σαρρή στην αρχική του 11αδα ο Εργοτέλης. Θυμίζουμε πως ο υψηλόσωμος στόπερ έχει αγωνιστεί επί σειρά ετών στην ΑΕΚ

*Σε καλή κατάσταση ο αγωνιστικός χώρος!

*Άψογη η διοργάνωση για ένα ακόμη παιχνίδι από την διοίκηση της Ζακύνθου

*Περίπου 200 φίλαθλοι βρίσκονται αυτή την ώρα στις εξέδρες του Δημοτικού Σταδίου

*Όλα έτοιμα για την έναρξη του αγώνα!!

*Παρατάσσονται στην φυσούνα του γηπέδου οι δυο ομάδες!

*Με μαύρες εμφανίσεις η ομάδα του Εργοτέλη, με κίτρινες η Ζάκυνθος

*Εκπληκτική η ατμόσφαιρα από τους οργανωμένου φιλάθλους της Ζακύνθου!!

*Οι απαραίτητες αναμνηστικές φωτογραφίες!

*Στην σέντρα ο Εργοτέλης!

1′ Σέντρα στην αναμέτρηση!

*Προσπαθεί να κυκλοφορήσει την μπάλα σε αυτά τα πρώτα λεπτά η Ζάκυνθος.

2′ Επικίνδυνη σέντρα του Κοκκίνη, απομάκρυνε ο Άργκους

4′ Κόρνερ για την Ζάκυνθο, ο Νικολακόπουλος θα το εκτελέσει. Πέρασε ανεκμετάλλευτο!

*Αρκετά νεανική η ομάδα του Εργοτέλη με λίγους έμπειρους ποδοσφαιριστές!

*Παιχνίδι κέντρου μέχρι στιγμής η αναμέτρηση!

10′ Προσπαθούν οι δυο ομάδες να βρουν τα πατήματά τους στο γήπεδο. Χωρίς κάποια καλή στιγμή το πρώτο δεκάλεπτο!

12′ Κόρνερ του Νικαλοκόπουλου, ο Αμπντουλαχί προ του Κούνια που ήταν σε θέση βολής απομάκρυνε

*Ανεβάζει ρυθμούς η Ζάκυνθος!

16′ Σουτ του Λάμπογλου από αρκετά μακριά, η μπάλα στην αγκαλιά του Τζελέπη. Η πρώτη καλή στιγμή στην αναμέτρηση!

17′ Μακρινό σουτ του Νεράλ, καμία ανησυχία για τον Μέντεζ!

20′ Σέντρα σουτ του Νικολακόπουλου, παραλίγο να αιφνιδιάσει τον Τζελέπη, αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια του!

*Χωρίς την μεγάλη ευκαιρία το παιχνίδι μέχρι στιγμής!

21′ Κρατάει μπάλα ο Εργοτέλης στα τελευταία λεπτά και προσπαθεί να βγει μπροστά

22′ Σουτ του Νεράλ, εντελώς άστοχο!

*Πεσμένος στον αγωνιστικό χώρο ο Κοκκίνης του Εργοτέλη!

*Σηκώθηκε ο Κοκκίνης δεν φαίνεται να αντιμετωπίζει σοβαρό πρόβλημα!

25′ Κίτρινη κάρτα στον Κιτόκο για μαρκάρισμα από πίσω!

28′ Σέντρα του Σερβιλάκη, σε κόρνερ ο Κούνια!

29′ Το εκτέλεσε ο Χοσάμ, ο Κόλα διεκδίκησε την μπάλα με τον Κούνια, έκανε την κεφαλιά αλλά πολύ άουτ!

30′ Σουτ του Αμπντουλαχί, η μπάλα στην αγκαλιά του Μέντεζ!

*Προσεκτικές είναι και οι δυο ομάδες που φυλάνε τα νώτα τους!

31′ Μπουτσάκης, Χοσάμ άλλαξαν ωραία, ο πρώτος έκανε την σέντρα, η μπάλα κόρνερ

33′ Διαμαρτυρίες για χέρι σε παίχτη του Εργοτέλη παίζεται έδειξε ο κος. Ρηγόπουλος!

*Προσπαθεί να βρει διαδρόμους στα καρέ του Εργοτέλη η Ζάκυνθος, αλλά οι φιλοξενούμενοι έχουν κλείσει τους διαδρόμους!

38′ Τίποτα το ιδιαίτερο μέχρι στιγμής. Ισορροπημένο και μοιρασμένο το παιχνίδι!

*Πάνω-κάτω παίζεται η μπάλα, ωστόσο οι δυο ομάδες δεν μπορούν να φανούν απειλητικές!

44′ Σέντρα του Σερβιλάκη, έδιωξε σωτήρια ο Άργκους που ήταν τοποθετημένος καλά!

45′ Καλή στιγμή για τον Εργοτέλη! Ο Μπουτσάκης έκανε την παράλληλη σέντρα και ο Πατρινός που βρέθηκε προ κενής εστίας δεν πρόλαβε να την σπρώξει στα δίχτυα!

*Ένα λεπτό ο εξτρά χρόνος στο 1ο ημίχρονο!

ΛΗΞΗ ΠΡΩΤΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ
ΑΠΣ ΖΑΚΥΝΘΟΣ-ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ 0-0

*Έντονες διαμαρτυρίες για την φάση που ζήτησαν χέρι οι γηπεδούχοι. Οι άνθρωποι της Ζακύνθου απευθύνθηκαν στον κο. Ρηγόπουλο την ώρα που αποχωρούσε η διαιτητική τριάδα για τα αποδυτήρια!

Σχόλιο πρώτου ημιχρόνου: Μοιρασμένο το παιχνίδι στο πρώτο μέρος με τις δυο ομάδες να προσέχουν κυρίως τα νώτα τους και να μην βγαίνουν μπροστά για να ψάξουν το γκολ. Ο ΑΠΣ δεν έχει κινδυνέψει στα μετόπισθεν και προσπαθεί να βγει μπροστά, ωστόσο του λείπει η τελική πάσα. Πρέπει στην επανάληψη οι γηπεδούχοι να βγάλουν περισσότερο πάθος και ένταση στο παιχνίδι εάν θέλουν να διεκδικήσουν κάτι περισσότερο. Από την άλλη η φιλοξενούμενοι αμύνονται σωστά, χωρίς να έχουν προβλήματα και προσπαθούν κυρίως στην αντεπίθεση να απειλήσουν. Οι προπονητές των δυο ομάδων είναι ιδιαίτερα προσεκτικοί στην ”σκακιέρα” του παιχνιδιού και προσέχουν τις κινήσεις τους. Το 2ο μέρος αναμένεται με ιδιαίτερο ενδιαφέρον.

*Επέστρεψαν στον αγωνιστικό χώρο οι δυο ομάδες για την σέντρα στο 2ο μέρος!!

*Χωρίς κάποια αλλαγή!

46′ Σέντρα στον 2ο ημίχρονο!

47′ Σουτ του Χοσάμ, ο Μέντεζ μπλοκάρει με δεύτερη προσπάθεια!

48′ Κίτρινη στον Κοκκίνη για τράβηγμα στον Λάμπογλου

*Μπήκε δυνατά σε αυτά τα πρώτα λεπτά ο Εργοτέλης!

50′ Ο Κιτόκο φαίνεται πως αντιμετωπίζει πρόβλημα τραυματισμού και θα αντικατασταθεί!

52′ Αναγκαστική αλλαγή για την Ζάκυνθο με τον Ντάση να περνά στην θέση του Κιτόκο που δεν μπορεί να συνεχίσει!

53′ Διαμαρτυρίες για πέναλτι πάνω στον Νικολακόπουλο από τους γηπεδούχους. Παίζεται έδειξε ο κος. Ρηγόπουλος1

53′ Δυνατό σουτ του Μπουτσάκη, εκτινάχθηκε στην αριστερή του πλευρά ο Μέντεζ και έδιωξε πλάγια την μπάλα!

*Πιέζει ο Εργοτέλης στα πρώτα δέκα λεπτά της επανάληψης!

56′ Σέντρα του Σερβιλάκη, σε κόρνερ ο Κούνια!

56′ Τεράστια ευκαιρία για τον Εργοτέλη!! Ο Χοσάμ εκτέλεσε το κόρνερ, Ο Μπουτσάκης βρέθηκε αμαρκάριστος στην καρδιά της άμυνας της Ζακύνθου, έκανε την κεφαλιά, αλλά ο Μέντεζ εξ επαφής απόκρουσε και στην συνέχεια υπήρξε επιθετικό φάουλ!

*Η μεγαλύτερη στιγμή στο παιχνίδι!

58′ ΓΚΟΟΟΟΟΟΛΛΛΛΛΛΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΖΑΚΥΝΘΑΡΑΑΑΑ 1-0 Ο ΛΑΜΠΟΓΛΟΥ!!!!!!!

Ο Στράτος Λάμπογλου βγήκε στην κόντρα, απέφυγε τον Σαρρή με εκπληκτικό τρόπο, έφτασε απέναντι από τον Τζελέπη και με υποδειγματικό πλάσε τον νίκησε γράφοντας το 1-0!!!

*Εκεί που πίεζε ο Εργοτέλης, η Ζάκυνθος κατάφερε να πετύχει το γκολ στην πρώτη της ουσιαστικά καλή ευκαιρία στην αναμέτρηση και πλέον το παιχνίδι παίρνει άλλη τροπή!

61′ Αλλαγές για τον Εργοτέλη. Ο Κόνραντ περνά στην θέση του Πατρινού και Κουτάντος στην θέση του Χοσάμ

62′ Αλλαγή για την Ζάκυνθο. Ο Μπαζάν περνά στην θέση του σκόρερ Λάμπογλου που δεν μπορεί να συνεχίσει

65′ Επικίνδυνη σέντρα του Κουτάντου από τα αριστερά, μπλόκαρε ο Μέντεζ!

69′ Περιμένει τον Εργοτέλη η Ζάκυνθος σε οργανωμένη άμυνα!

70′ Σέντρα του Κατσούρι από τα δεξιά, ο Κόνραντ πήρε την κεφαλιά, αλλά ο Μέντεζ δεν αντιμετώπισε πρόβλημα!

71′ Σέντρα του Νικολακόπουλου, ο Σαρρής σε κόρνερ προ του Μπαζάν!

72′ ΠΕΝΑΛΤΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΖΑΚΥΝΘΟΟΟΟ!!!!!!

Ο Νικολακόπουλος εκτέλεσε κόρνερ στο 2ο δοκάρι, εκεί ο Τσιμέλι πήγε να πλασάρει στην κίνηση, η μπάλα βρήκε σε χέρι αμυντικού και ο κο. Ρηγόπουλος υπέδειξε την παράβαση!

*Να τονίσουμε ότι το πέναλτι υποδείχθηκε κατόπιν συνεννόησης με τον επόπτη κο. Τριαντάφυλλο

*Ο ίδιος θα είναι εκτελεστής!

*Διαμαρτύρονται οι φιλοξενούμενοι στον κο. Ρηγόπουλο!

73′ ΓΚΚΚΚΚΟΟΟΟΟΛΛΛΛΛΛΛΛ 2-0 ΓΙΑ ΤΗΝ ΖΑΚΥΝΘΟΟΟΟΟΟΟΟΟ ΤΣΙΜΕΛΛΛΙΙΙΙΙΙΙΙΙ!!!!!!!!!!!!!!!!

*Διαμαρτύρονται οι φιλοξενούμενοι καθώς ζήτησαν επανάληψη. Όπως υποστηρίζουν ο Τσιμελι καθώς γλίστρησε στην εκτέλεση βρήκε δεύτερη φορά την μπάλα!!

*Υπήρξε ένταση αλλά ο κο. Ρηγόπουλος έδειξε σέντρα!

75′ Αλλαγές για τον Εργοτέλη. Ο Βουτσάς περνά στη θέση του Αμπντουλαχί και ο Φαράγκ στη του θέση Κοκκίνη

80′ Κρατά στα χέρια της μια τεράστια νίκη η Ζάκυνθος!!

81′ Ο Τσιμέλι βγήκε στην αντεπίθεση, πάτησε περιοχή από πλάγια δεξιά, βρέθηκε απέναντι από τον Τζελέπη, πλάσαρε αλλά ο γκολκίπερ του Εργοτέλη τον σταμάτησε με τα πόδια!

82′ Αλλαγή για τον Εργοτέλη. Ο Ντουμάνης περνά στη θέση του Σερβιλάκη!

84′ Δεν απειλείται η Ζάκυνθος, μασάνε σίδερα οι παίχτες της!!

88’΄Αλλαγές για την Ζάκυνθο. Κάμερον Σολ, Ρουκουά και Καλλιβωκάς στις θέσεις των Τσιμέλι, Κοναγκάγια και Σούρμπη

90′ Μπήκαμε στις καθυστερήσεις του αγώνα. Η Ζάκυνθος μια ανάσα από μια τεράστια νίκη!

*Έξι λεπτά θα είναι ο εξτρά χρόνος στην αναμέτρηση!

94′ Σέντρα του Μπουτσάκη από τα αριστέρα, ο Σαρρής έκανε την προβλή, με την μπάλα να περνά πάνω από τα δοκάρια του Μέντεζ!

*Ένταση με τους παίχτες των δυο ομάδων!!!

*Υπήρξαν διαμαρτυρίες από τον πάγκο του Εργοτέλη, με τους παίχτες των φιλοξενούμενων να τα έχουν με τον Ντάση, Δημιουργήθηκε μια εστία έντασης αλλά με την παρέμβαση των ψυχραιμοτέρων τα πράγματα ηρέμισαν

96′ Κίτρινες σε Κονραντ και Ντάση για την προηγούμενη φάση!

96′ Επίσης κίτρινες είδαν και μελή στον πάγκο των δυο ομάδων!

97′ Κίτρινες στον Μέντεζ και στον Τζελέπη!

ΛΗΞΗ ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ!!
ΑΠΣ ΖΑΚΥΝΘΟΣ-ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ 2-0!!!

Σχόλιο αγώνα: Δεύτερη διαδοχική νίκη εντός έδρας για τον ΑΠΣ Ζάκυνθος. ”Θύμα” του αυτή την φορά ο Εργοτέλης. Έπειτα από ένα πρώτο ημίχρονο που δεν δικαιούται”δάφνες” ποιότητας με λιγοστές φάσεις. Οι παίχτες του Δημήτρη Νόλη μπήκαν διαβασμένοι στο δεύτερο μέρος και κόντρα στην ροή της αναμέτρησης καθώς ο Εργοτέλης πίεζε, κατάφεραν να προηγηθούν με καταπληκτικό γκολ του Λάμπογλου, ενώ το κερασάκι στην τούρτα πρόσθεσε ο Τσιμέλι με εκτέλεση πέναλτι που κέρδισε ο ίδιος. Η Ζάκυνθος πήρε την λεγόμενη επαγγελματική νίκη και πλέον ατενίζει το μέλλον με ακόμη μεγαλύτερη αισιοδοξία. Επόμενο δύσκολο παιχνίδι στην Λιβαδειά κόντρα στον Λεβαδειακό! Οι φιλοξενούμενοι από την άλλη παρουσιάστηκαν νωθροί και εκτός μιας πολύς μεγάλης φάσης με τον Μπουτσάκη δεν απείλησαν τα καρέ του Μέντεζ και προβλημάτισαν με την απόδοση τους.