Τέλος το πρωτάθλημα της Β΄ Εθνικής κατηγορίας για την ομάδα της Ζακύνθου που στον τελευταίο αγώνα (34η αγωνιστική) ηττήθηκε με το βαρύ 5-1 από τον ΟΦ Ιεράπετρας. Η ζακυνθινή ομάδα αγωνίστηκε με απουσίες τις οποίος αναπλήρωσαν νεαροί παίκτες, κάτι που δείχνει γιατί το σκορ πήρε την ανιούσα. Η Ζάκυνθος αγωνίστηκε απέναντι σε μια ομάδα που ήθελε τη νίκη και έριξε την αυλαία της παρουσία στης στα σαλόνια της Β΄ εθνικής κατηγορίας

Φάσεις και γκολ:

2′ ΓΚΟΛ 1-0. Ο Μεσσιδόρο εκτέλεσε κόρνερ και ο Αντερέγκεν με κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι άνοιξε το σκορ.

4′ Ωραία ατομική ενέργεια του Αντερέγκεν από αριστερά, αλλά το κοντινό πλασέ που επιχείρησε ήταν άστοχο.

5′ Ο Μούλερ έγινε κάτοχος της μπάλας μετά από κόντρες και πλάσαρε, όμως ο Μπαρμπόπουλος απέκρουσε.

10′ ΓΚΟΛ 2-0. Νέα ωραία προσπάθεια του Αντερέγκεν από αριστερά που πάσαρε στον Ντέτλερ, το πλασέ του οποίου έβγαλε ο Μπαρμπόπουλος, με τον Βουό να παίρνει το “ριμπάουντ” και με νέο πλασέ να διπλασιάζει τα τέρματα του ΟΦΙ.

13′ Ο Ντέτλερ έβγαλε τη σέντρα από αριστερά και βρήκε στο δεύτερο δοκάρι τον Κατάλντι, ο οποίος ήταν άστοχος.

16′ Η πρώτη καλή στιγμή της Ζακύνθου , με τον Κάμερον να βγαίνει απέναντι από τον Καραγκιόζη και τον Κοντοέ να κόβε την τελευταία στιγμή.

19′ Ο Μπαρμπόπουλος έβγαλε το πλασέ του Αντερέγκεν.

20′ ΓΚΟΛ 3-0. Ο Μούλερ επιχείρησε τη σέντρα από δεξιά και ο Βουό με κεφαλιά πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του γκολ και τρίτο του ΟΦΙ.

23′ ΓΚΟΛ 4-0. Ο Κατάλντι έβγαλε τη συρτή σέντρα από δεξιά και ο Μεσσιδόρο με πλασέ ανέβασε και άλλο τον δείκτη του σκορ.

29′ Ίδιοι πρωταγωνιστές, αλλά αυτή τη φορά το διαγώνιο σουτ του Μεσσιδόρο έστειλε τη μπάλα ελάχιστα άουτ.

30′ Ο Μπαρμπόπουλος είπε “όχι” στο πλασέ του Αντερέγκεν από αριστερά.

42′ Πολύ καλό μακρινό σουτ του Ελ Γκανάσι έστειλε τη μπάλα ελάχιστα άουτ.

48′ ΔΟΚΑΡΙ. Ο Μεσσιδόρο έβγαλε τη σέντρα από δεξιά, ο Χιμένεθ έπιασε πλασέ στην κίνηση με τη μπάλα να προσκρούει στο κάθετο δοκάρι.

55′ ΔΟΚΑΡΙ. Ο Χιμένεθ επιχείρησε την παράλληλη σέντρα από αριστερά και ο Σπίρι στην προσπάθεια του να διώξει έστειλε τη μπάλα στο κάθετο δοκάρι του Μπαρμπόπουλου.

56′ Ο Μπενίτεζ έβγαλε με κάθετη πάσα τον Χιμένεθ σε θέση τετ τα τετ, αλλά αυτός δεν μπόρεσε να νικήσει τον Μπαρμπόπουλο που απέκρουσε.

58′ ΓΚΟΛ 4-1. Ο Ελ Γκανάσι με ωραία ατομική προσπάθεια και μακρινό συρτό δυνατό σουτ μείωσε για την ομάδα της Ζακύνθου.

60′ ΓΚΟΛ 5-1. Ο Αντερέγκεν εκμεταλλεύθηκε λάθος στην άμυνα των φιλοξενούμενων και με πλασέ εντός μικρής περιοχής σκόραρε για δεύτερη φορά στο παιχνίδι.

62′ ΔΟΚΑΡΙ. Το σουτ του Χιμένεθ έστειλε τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι του Μπαρμπόπουλου.

68′ ΔΟΚΑΡΙ. Ο Χιμένεθ πάσαρε στον Μούλερ το σουτ του οποίου από δεξιά τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι.

Διαιτητής: Πουλόπουλος (Πειραιά)
Βοηθοί: Κορώνας – Χρηστάκος (Πειραιά)
4ος διαιτητής: Τσαμούρης (Πειραιά)

ΟΦ Ιεράπετρας (Στάικος Βεργέτης): Καραγκιόζης, Κοντοές, Τορίμπιο, Ντέτλερ, Κατάλντι, Λεμονής (71′ Κόκας), Μπενίτεζ (61′ Καλλιτσουνάκης), Μεσσιδόρο, Μούλερ (71′ Καραμπέτσος), Αντερέγκεν (81′ Ψάνης), Βουό (46′ Χιμένεθ).

Ζάκυνθος (Παναγιώτης Γουσέτης): Μπαρμπόπουλος, Κολεύρης (46′ Σπίρι), Ηλιού (69′ Καψάσκης), Νικολακόπουλος, Σουρμπής, Λάμπογλου, Παναγιωτόπουλος (46′ Κάρδαρης), Ζε Εσόνο, Κάμερον, Κοναγκάγια, Ελ Γκανάσι.