Καλό σας απόγευμα από το Δημοτικό Στάδιο Ζακύνθου. Είμαι ο Ιάσονας Τσώλης και θα σας μεταφέρω λεπτό προς λεπτό την εξέλιξη της σημερινής αναμέτρησης του ΑΠΣ Ζάκυνθος και του Ηρόδοτου στα πλαίσια της 20ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος του Β΄ Ομίλου της SL2.

Διαιτητής: Μπακογιάννης (Αθήνας)

Βοηθοί: Σταυρόγλου (Αθήνας), Αθανασοπούλου (Μεσσηνίας)

Τέταρτος: Μπαΐλης (Πρέβεζας/Λευκάδας)

ΑΠΣ Ζάκυνθος (Δημήτρης Νόλης): Μέντεζ, Καραμί, Οντόνε, Άργκους, Κούνια, Κιτόκο (88′ Ελ Γκανάσι), Νικολακόπουλος, Σούρμπης (82′ Ντάσης), Τσιμέλι (88′ Ρουκουά), Εντουάρντο (62′ λ.τρ. Κάμερον Σολ), Λάμπογλου (82′ Καλλιβωκάς)

Αναπληρωματικοί: Κοναγκάγια, Καλλιβωκάς, Ελ Γκανάσι, Ρουκουά, Κάμερον Σολ, Ντάσης, Μπαζάν, Μπαρμπόπουλος, Σπίρι

Hρόδοτος (Ηλίας Φυντάνης) : Δήμιζας, Κυριακίδης (39′ λ.τρ. Αποστολίδης), Μακρυδάκης, Νόνης, Ασίγκμπα, Μπαρμπόσα, Καντέ, Γκίνη, Ποζατζίδης, Αμπουμπακάρι, Καπέλ (84′ Κίσσας)

Αναπληρωματικοί: Κρόστα, Λέτσο, Σταμπουλίδης, Αποστολίδης, Κίσσας, Χριστογιάννης, Γεωργακόπουλος, Πάβλιτς, Βρεττός

13: 42μ.μ. Καλό μεσημέρι φίλες και φίλοι από το Δημοτικό Στάδιο Ζακύνθου. Μεγάλη αναμέτρηση σήμερα στο νησί του Ιόνιου. Δυο ομάδες θα τα δώσουν όλα για την νίκη!!

*Συννεφιά επικρατεί στο νησί της Ζακύνθου με την θερμοκρασία να είναι σε καλά επίπεδα για την εποχή!!

*Καίγεται για την νίκη ο ΑΠΣ Ζάκυνθος, πρώτον για βαθμολογικούς και μετά για ψυχολογικούς λόγους καθώς βρίσκεται στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα με την πλάτη στον τοίχο!!

*Υπάρχει ένα μικρό θέμα με τους οργανωμένους του ΑΠΣ, καθώς ο Αστυνομικός Διευθυντής θέλει να πάνε να κάτσουν στην απέναντι μεριά του γηπέδου και όχι στην κερκίδα!

*Πρώτη εμφάνιση με τα κυανοκίτρινα για τον Ζόνας Μέντες που θα υπερασπιστεί τα γκολποστ της Ζακύνθου σε αυτόν τον κρίσιμο αγώνα!!

*Δυναμική αναμένεται να είναι η παρουσία των ΑΠΕΝΑΝΤΙ που ήδη έχουν δώσει άλλο χρώμα στην αναμέτρηση!!

*Συνεχίζονται οι διαβουλεύσεις για το που θα κάτσουν οι ΑΠΕΝΑΝΤΙ

*Θυμίζουμε πως ο βασικός γκολκίπερ του ΑΠΣ Δημήτρης Πατσιογιώργος είναι τιμωρημένος καθώς αποβλήθηκε στο περασμένο παιχνίδι με το Αιγάλεω!!

*Σε αρκετά καλή κατάσταση βρίσκεται ο αγωνιστικός χώρος του Δημοτικού Σταδίου!!

*Έχουν βγει για το ζέσταμα τους οι τερματοφύλακες των δυο ομάδων!!

*Ισχυρή είναι και η Αστυνομική δύναμη υπό τον ”φόβο των Ιουδαίων”!!

*Βγήκε για το ζέσταμα της η ομάδας της Ζακύνθου, υπό τα χειροκροτήματα των φιλάθλων!!

*Βγήκε για ζέσταμα η ομάδα του Ηροδότου!!

*Αυξάνεται η προσέλευση του κόσμου…Καμίνι αναμένεται να γίνει το Δημοτικό Στάδιο!!

*Δυο πρώην ποδοσφαιριστές του ΑΠΣ Ζάκυνθος βρίσκονται στην αρχική ενδεκάδα του Ηροδότου. Ο λόγος για τους Κώστα Κυριακίδη και Χρήστος Νόνης

*Συνεχίζουν το ζέσταμα τους οι δυο ομάδες. Περίπου 200 φίλαθλοι βρίσκονται αυτή την ώρα στο Δημοτικό Στάδιο!!

*Τελικά οι οργανωμένοι της Ζακύνθου θα παραμείνουν στην κερκίδα!!

*Το ζέσταμα της πραγματοποιεί και η διαιτητική τριάδα της αναμέτρησης!!

*Για πρώτη φορά στην αρχική ενδεκάδα βρίσκεται ο Αλέξης Νικολακόπουλος

*Αποσύρθηκαν για τα αποδυτήρια οι δυο ομάδες προκειμένου να κάνουν την επίσημη εμφάνισή τους!!

*Όλα είναι έτοιμα για την σέντρα της αναμέτρησης.!!

*Με αρκετούς έμπειρους ποδοσφαιριστές παρατάσσεται και η ομάδα του Ηροδότου που κάνει τον δικό της αγώνα για την παραμονή στην κατηγορία!!

*Στην φυσούνα οι δυο ομάδες για την επίσημη εμφάνισή τους στον αγωνιστικό χώρο!!

*Επίσημη εμφάνιση για τις δυο ομάδες!!

*Καταπληκτική ατμόσφαιρα από τους φίλους του ΑΠΣ!!

*Με κίτρινες εμφανίσεις η Ζάκυνθος, με μπλε ο Ηρόδοτος!!

*Όρκος νίκης από τις δυο ομάδες!!

*Στην σέντρα ο Ηρόδοτος!!

*Με μικρή καθυστέρηση η έναρξη καθώς πετάχτηκαν κάποια ρολά!!

*Δεξί χαφ αγωνίζεται ο Νικολακόπουλος!!

*Με το μεγάλο αστέρι, τον Ντιέγκο Καπέλ αγωνίζεται ο Ηρόδοτος στην αρχική του ενδεκάδα!!

1′ Σέντρα στην αναμέτρηση!!

*Έχει μπει δυνατά η Ζάκυνθος και έχει την κατοχή!!

3′ Κάθετη του Λάμπογλου προς τον Τσιμέλι βγήκε έγκαιρα ο Δήμιζας και απομάκρυνε!!

4′ Σέντρα σουτ του Οντόνε μπλόκαρε ο Δήμιζας!!

5′ Φαρμακερή σέντρα του Εντουάρντο, δεν κινήθηκε κανείς στην πορεία της μπάλας!!

*Πολύ καλή η Ζάκυνθος δεν έχει αφήσει τον Ηρόδοτο να ”πάρει ανάσα” και έχει αποκλειστικά την κατοχή της μπάλας!!

9′ Ο Εντουάρντο βρήκε τον Νικολακόπουλο, εκείνος κατέβασε καταπληκτικά με το στήθος, σούταρε στην κίνηση, αλλά ο Δήμιζας μπλόκαρε

9′ Νέο σουτ του Σούρμπη, αλλά η πορεία της μπάλας αλλοιώθηκε, με τον Δήμιζα να μπλοκάρει!!

*Δεν μπορεί να κρατήσει δευτερόλεπτο μπάλα ο Ηρόδοτος, ασφυκτική πίεση της Ζακύνθου για το γκολ!!

12′ Σέντρα του Καπέλ, βγήκε ο Μέντζε και απομάκρυνε με τις γροθιές!!

14′ Προσπαθεί να κρατήσει μπάλα ο Ηρόδοτος, αλλά δυσκολεύεται αρκετά!!

17′ Σουτ του Αμπουμπακάρι, η μπάλα πολύ άουτ!!

*Έχει ισορροπήσει το παιχνίδι ο Ηρόδοτος!!

*’ Προσπαθεί να βρει διαδρόμους στα καρέ του Ηροδότου η Ζάκυνθος με συνεχείς πάσες!!

21′ Διαμαρτυρίες για πέναλτι του Κούνια πάνω στον Καπέλ από τους φιλοξενούμενους, παίζεται δείχνει ο κ. Μπακογιάννης. Δεν φαίνεται με γυμνό μάτι να υπήρχε κάτι επιλήψιμο στην συγκεκριμένη φάση!!

23′ Ο Εντουάρντο έκλεψε ωραία την μπάλα από τον Νόνη, αλλά ο τελευταίος τον έκοψε με τάκλιν και παραχώρησε κόρνερ!!

24′ Κόρνερ του Νικολακόπουλο, ο Κούνια πήρε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα κόντραρε με αποτέλεσμα ο Δήμιζας να μπλοκάρει!!

25′ ΓΚΟΟΟΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΖΑΚΥΝΘΟ 1-0 ΜΕ ΤΟΝ ΚΟΥΝΙΑΑΑΑ!!!!!

Ο Νικολακόπουλος εκτέλεσε το κόρνερ στην καρδιά της άμυνας του Ηρόδοτο και ο Μιγκέλ Κούνια νικώντας τους πάντες στον αέρα με καρφωτή κεφαλιά έκανε το 1-0 για την ομάδα του μέσα σε ξέφρενους πανηγυρισμούς!!!

*Πέρα για πέρα δίκιο το γκολ για την Ζακύνθου που έχει μπει με ψυχή και πάθος από το πρώτο λεπτό και έχει κλείσει στα καρέ του τον Ηρόδοτο!!

30′ Κόρνερ για τον Ηρόδοτο!! Απευθείας άουτ η μπάλα από την εκτέλεση του Αμπουμπακάρι!!

*Με ανεβασμένη ψυχολογία η Ζάκυνθος μετά το γκολ!!

34′ Σουτ του Ποζατζίδη, η μπάλα κόντραρε και έφυγε κόρνερ!! Το εκτέλεσε ο Καπέλ, αλλά ο κ. Μπακογιάννης υπέδειξε επιθετικό φάουλ πάνω στον γκολκίπερ Μέντεζ!!

36′ Προσπαθεί να κυκλοφορήσει την μπάλα, αλλά δυσκολεύεται ο Ηρόδοτος!!

36′ ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΖΑΚΥΝΘΟ ΜΕ ΤΟΝ ΤΣΙΜΕΛΙΙΙ!!! Ο Σέντερ φορ της Ζακύνθου έκλεψε υπέροχα την μπάλα από τον Κυριακίδη, βγήκε απέναντι από τον Δήμιζα, πλάσαρε, με την μπάλα να καταλήγει ξυστά από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Ηροδότου….ΑΝΕΠΑΝΑΛΗΠΤΗ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟ 2-0!!

*Διακοπή στην αναμέτρηση, καθώς ο Κυριακίδης είναι πεσμένος στον αγωνιστικό χώρο!!

*Δεν μπορεί να συνεχίσει και θα γίνει αναγκαστική αλλαγή!!

39′ Αναγκαστική αλλαγή για τον Ηρόδοτο. Ο Αποστολίδης θα περάσει στην θέση του Κυριακίδη που δεν μπορεί να συνεχίσει!!

41′ Ευκαιρία για τον Ηρόδοτο!! Ο Σούρμπης έκανε λάθος στο χώρο του κέντρου, οι φιλοξενούμενοι βγήκαν μπροστά με τον Γκίνη, αυτός έκανε την κάθετη στον Αμπουμπακάρι, αλλά ο Μέντεζ βγήκε και μπλόκαρε την μπάλα πριν πλασάρει ο παίχτης του Ηροδότου!!

42′ Σουτ του Νικολακόπουλου, η μπάλα ψηλά άουτ!!

*Υπάρχει ένταση στους πάγκους των δυο ομάδων με εκατέρωθεν διαμαρτυρίες!!

43′ Διαχειρίζεται σωστά το παιχνίδι η Ζάκυνθος, για να πάει με αυτό το υπέρ της 1-0 στα αποδυτήρια!!

44′ Προσπάθησε να εκμεταλλευτεί αδράνεια στην άμυνα του Ηροδότου ο Εντουάρντο αλλά ο Δήμιζας βγήκε έγκαιρα και μπλόκαρε!!

*Δύο λεπτά θα είναι ο εξτρά χρόνος στο πρώτο μέρος!!

ΗΜΙΧΡΟΝΟ ΣΤΟ ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΤΑΔΙΟ
ΑΠΣ ΖΑΚΥΝΘΟΣ-ΗΡΟΔΟΤΟΣ 1-0!!

Σχόλιο 1ου ημιχρόνου: Το καλύτερο 1ο ημίχρονο της Ζακύνθου στο φετινό πρωτάθλημα. Μια ομάδα που ”μασάει” σίδερα, βγάζει πάθος,θέληση και ένταση στον αγωνιστικό χώρο, με αποτέλεσμα να έχει κλεισμένο στα καρέ του τον Ηρόδοτο, να φτάνει στο πολυπόθητο γκολ με κεφαλιά του Μιγκέλ Κούνια και να χάνει μια ακόμη τεράστια ευκαιρία με τον Τσιμέλι για να κάνει το 2-0. Πλέον ο ΑΠΣ καλείται να συνεχίσει στο ίδιο τέμπο και στην επανάληψη προκειμένου να φύγει με τους 3 πόντους. Από την άλλη οι φιλοξενούμενοι δείχνουν να τα έχουν χαμένα. Δεν απειλούν και είναι αρκετά προβλέψιμοι στην ανάπτυξή τους!! Το 2ο μέρος αναμένεται συναρπαστικό!!

*Επιστρέφουν στον αγωνιστικό χώρο οι δυο ομάδες!

*Χωρίς κάποια αλλαγή ξεκινάει στο 2ο μέρος!!

*Υπήρξε ένταση με ανθρώπους του Ηροδότου και την κερκίδα!!

46′ Σέντρα στο 2ο μέρος!!

47′ Σέντρα του Εντουάρντο από τα αριστερά, ο Τσιμέλι επιχείρησε να κάνει την προβολή αλλά δεν πρόλαβε να ακουμπήσει την μπάλα και να της αλλάξει την τροχιά, με τον Δήμιζα να μπλοκάρει!

50′ Κοφτή σέντρα του Λάμπογλου από τα αριστερά, απομάκρυνε σε κόρνερ ο Νόνης προ του επερχόμενου Τσιμέλι

51′ Σουτ του Εντουάρντο στην κίνηση, ο Καντέ απομάκρυνε!!

51′ Μεγάλη ευκαιρία για την Ζάκυνθο!! Ο Σούρμπης πήρε καταπληκτικά την μπάλα στο ύψος της μεγάλης περιοχής, έπιασε το σουτ στην κίνηση, με τον Δήμιζα να πέφτει εξαιρετικά στην αριστερή πλευρά του και να σώζει την ομάδα του από δεύτερο γκολ!!

*Έχει μπει δυνατά και στην επανάληψη η Ζάκυνθος, δεν αφήνει τον Ηρόδοτο να απειλήσει και ψάχνει το δεύτερο γκολ!!

56′ Σουτ του Εντουάρντο η μπάλα άουτ!!

59′ Έχει παραχωρήσει λίγα μέτρα στον Ηρόδοτο η Ζάκυνθος

62′ Διακοπή στην αναμέτρηση με τον Εντουάρντο να είναι πεσμένος στον αγωνιστικό χώρο!!

62′ Αναγκαστική αλλαγή για την Ζάκυνθο. Ο Κάμερον Σολ περνάει στην θέση του Εντουάρντο!!

64′ Σουτ του Μπαρμπόσα, ο Μέντεζ δεν υπολόγισε σωστά την πορεία της μπάλας, αυτή έφτασε στον Καπέλ ο οποίος ήταν εκτεθειμένος!!

65′ Προσπαθεί να μεταφέρει την πίεση στα καρέ της Ζακύνθου ο Ηρόδοτος, αλλά οι γηπεδούχοι έχουν κλείσει καλά τους χώρους και αμύνονται σωστά!!

66′ ΑΝΕΠΑΝΑΛΗΠΤΗ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΖΑΚΥΝΘΟΟΟ ΔΕΝ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΑΥΤΑ!!!!!! Ο Νικολακόπουλος σούταρε δυνατά από πλάγια δεξιά, ο Δήμιζας απέκρουσε ασταθώς, η μπάλα κατέληξε στον αμαρκάριστο Τσιμέλι, ο οποίος σε κενή εστία δεν μπόρεσε να σκοράρει!!! Μάλλον ο φορ της Ζακύνθου αιφνιδιάστηκε από την πορεία της μπάλας!!

69′ Κίτρινη κάρτα στον Σούρμπη για κράτημα πάνω τον Αποστολίδη!!

*Δεν μπορεί η Ζάκυνθος να καθαρίσει το παιχνίδι…Συνεχίζεται και το άγχος στην κερκίδα!!

73′ Φάουλ σε καλό σημείο για τον Ηρόδοτο!! Πέρασε ανεκμετάλλευτο!!

75′ Κίτρινη στον Γκίνη για τράβηγμα στον Οντόνε!!

76′ Εκτέλεση φάουλ του Νικολακόπουλου, ο Κούνια προσπάθησε να κάνει το γυριστό, η μπάλα πάνω από τα δοκάρια του Δήμιζα!!

*Ένταση μεταξύ Κυριακίδη και ΑΠΕΝΑΝΤΙ..!!!

77′ Υποδειγματική αμυντική λειτουργία της Ζακύνθου, που δεν αφήνει τον Ηρόδοτο να απειλήσει!!

78′ Κόκκινη (δεύτερη κίτρινη) για τον Ηρόδοτο, θα την αντικρίσει ο Γκίνη για χτύπημα εκτός φάσης στον Σοάρες!!

*Ανάβουν τα αίματα στο Δημοτικό Στάδιο!!

81′ Αλλαγές για την Ζάκυνθο. Ο Ντάσης περνά στη θέση του Σούρμπη και ο Καλλιβωκάς στην θέση του Λάμπογλου

*Κίτρινη κάρτα σε παράγοντα του Ηροδότου στον πάγκο!!

84′ Αλλαγή για τον Ηρόδοτο. Ο Κίσσας περνά στην θέση του Καπέλ!!

85′ Τελευταία δραματικά λεπτά στο Δημοτικό Στάδιο, προσπαθεί να ισοφαρίσει ο Ηρόδοτος, αμύνεται σθεναρά η Ζάκυνθος και κρατά το πολύτιμο τρίποντο!!

88′ Αλλαγές για την Ζάκυνθο. Ο Ελ Γκανάσι περνά στη θέση του Κιτόκο και Ρουκουά στην θέση του Τσιμέλι

90′ Αυξάνεται η αγωνία στο Δημοτικό Στάδιο…Αντέχει η Ζάκυνθος!!!

90′ Τέσσερα λεπτά ο υπολειπόμενος χρόνος στην αναμέτρηση!!

93′ Κρατά το τρίποντο στα χέρια της η Ζάκυνθος!! Δεν θα αργήσει να σφυρίξει την λήξη ο κ. Μπακογιάννης!!

ΛΗΞΗ ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗ ΣΤΟ ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΤΑΔΙΟ!!!
ΑΠΣ ΖΑΚΥΝΘΟΣ-ΗΡΟΔΟΤΟΣ 1-0!!!

*Υπήρξαν κάποια μικροεπεισόδια με τους παράγοντες του Ηροδότου αλλά ηρέμησαν τα πνεύματα!!!

*Δεν έχει σβήσει ακόμη η ένταση με τους ανθρώπους και τους προπονητές του Ηροδότου να προκαλούν τους φιλάθλους του ΑΠΣ!!

Σχόλιο αγώνα: Τεράστια βαθμολογική αλλά και ψυχολογική νίκη για τον ΑΠΣ Ζάκυνθος που σε κανένα σημείο της αναμέτρησης δεν άφησε τον Ηρόδοτο να πιστέψει ότι μπορεί να πάρει κάτι από την σημερινή αναμέτρηση. Οι παίχτες του Δημήτρη Νόλη ”έτρωγαν” από το πρώτο λεπτό σίδερα και ήταν κυρίαρχοι της αναμέτρησης. Το γκολ του Κούνια έδωσε αέρα στον ΑΠΣ, ο οποίος αν ήταν λίγο προσεκτικότερος στην τελική προσπάθεια θα έφτανε σε άνετη νίκη, καθώς σπατάλησε τουλάχιστον τρεις κλασσικότατες ευκαιρίες για γκολ. Από δω και πέρα η ομάδα του Ιονίου ατενίζει με μεγαλύτερη αισιοδοξία το μέλλον και το επόμενο παιχνίδι την ερχόμενη Τετάρτη κρίνεται ιδιαίτερα σημαντικό. Από την άλλη οι φιλοξενούμενοι δεν ήταν αυτοί που έπρεπε και δεν μπόρεσαν να φανούν ανταγωνιστικοί σε ένα τόσο κρίσιμο παιχνίδι. Δίκαιη νίκη πέρα για πέρα για τον ΑΠΣ Ζάκυνθος!!!