Kαλό απόγευμα από το Δημοτικό Στάδιο Ζακύνθου. Ονομάζομαι Ιάσονας Τσώλης και θα σας μεταφέρω λεπτό προς λεπτό την εξέλιξη του σημερινού αγώνα μεταξύ της Ζακύνθου και της Καλαμάτας (14.45) στα πλαίσια της 26ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της SL2 του Β΄ ομίλου.

Διαιτητής: Κουτσιαύτης (Άρτας)

Βοηθοί: Κόλλιας (Ηπείρου), Τριανταφύλλου (Αρκαδίας)

4ος: Ανδριανός (Αχαΐας).

AΠΣ ΖΑΚΥΝΘΟΣ ( Δημήτρης Νόλης): Μέντεζ, Καράμι, Κούνια (46′ Ζε Εσόνο), Άργκους (λ.τρ. 74′ Κάρδαρης), Καλλιβωκάς, Κιτόκο, Νικολακόπουλος, Οντόνε, Μπαζάν (70′ Ρουκουά), Τσιμέλι (95′ Ηλιού), Σούρμπης (46′ Λάμπογλου)

Πάγκος: Μπαρμπόπουλος, Ζε Εσόνο, Κάρδαρης, Λάμπογλου, Κολεύρης, Ηλιού, Ρουκουά, Ντάσης, Σπίρι

Καλαμάτα (Γιάννης Μπελά): Ταΐρης, Κωνσταντινόπουλος, Λουπάνο, Αναστασόπουλος, Μαβινγκά (86′ Καρούτης), Παπατόλιος, Τσαγκαλίδης (λ.τρ. 75′ Κόκκορης), Παυλίδης, Χέρμπερτ, Μπόρχες (λ.τρ. 58′ Σκεντεράϊ), Λουκίνας

Πάγκος: Καραχάλιος, Λαδάς, Μπούνας, Κόκκορης, Σκεντεράϊ, Φαρία, Καρούτης, Αντεμάϊ, Τάτος

14:16 μ.μ. Καλό μεσημέρι από το Δημοτικό Στάδιο Ζακύνθου, εδώ όπου ο ΑΠΣ Ζάκυνθος υποδέχεται την ιστορική Καλαμάτα σε ένα παιχνίδι δίχως αύριο για την ομάδα του Ιονίου!

*Συνεχίζουν το ζέσταμα τους οι δυο ομάδες!

*Αυξάνεται η προσέλευση του κόσμου!

*Μόνο νίκη χρειάζεται η Ζάκυνθος προκειμένου να μείνει ζωντανή στο κυνήγι της παραμονής!

*Και φίλοι της Καλαμάτας βρίσκονται στο Δημοτικό Στάδιο προκειμένου να στηρίξουν και αυτοί την ομάδα τους!

*Η Καλαμάτα έχασε 6 βαθμούς στην υπόθεση με τις κάρτες υγείας και έτσι μένει μακριά από την κορυφή, με την ομάδα να προσφεύγει στο ΚΑΣ

*Αποχώρησαν για τα αποδυτήρια οι δυο ομάδες προκειμένου να κάνουν την επίσημη εμφάνισή τους στον αγωνιστικό χώρο!

*Σε αρκετά καλή κατάσταση ο αγωνιστικός χώρος του Δημοτικού Σταδίου!

*Ηλιόλουστος ο καιρός στο νησί του Ιονίου, κατάλληλος για να παιχτεί ποδόσφαιρο

*Τον δικό τους παλμό δίνουν οι οργανωμένοι φίλοι του ΑΠΣ Ζάκυνθος!

*Εκτός 18αδας βρίσκονται οι Κάρλος Εντουάρντο, Ελ Γκανάσι, Κάμερον Σολ και Κοναγκάγια!

*Με κίτρινες εμφανίσεις ο ΑΠΣ Ζάκυνθος με μελανόλευκες η Καλαμάτα

*Στην φυσούνα του γηπέδου οι δυο ομάδες!

*Όλα είναι έτοιμα για την σέντρα της αναμέτρησης!

*Καταπληκτική ατμόσφαιρα από τους φιλάθλους του ΑΠΣ Ζάκυνθος!

*Βγήκαν οι δυο ομάδες στον αγωνιστικό χώρο!

*Οι απαραίτητες αναμνηστικές φωτογραφίες των δυο ομάδων!

*Άργκους Σοάρες αρχηγός για την Ζάκυνθο, Κωνσταντινόπουλος για την Καλαμάτα

Οι αρχηγοί των δυο ομάδων, μαζί με την διαιτητική τριάδα της αναμέτρησης!

1′ Σέντρα στην αναμέτρηση!

1′ Πρώτη καλή στιγμή στην αναμέτρηση, με τον Μπόρχες να μπαίνει από πλάγια αριστερά, αλλά το σουτ που έκανε έφυγε λίγο άουτ!

*Έχει ξεκινήσει δυναμικά η αναμέτρηση!

5′ Μεγάλη ευκαιρία για την Καλαμάτα, ο Κωνσταντινόπουλος έκανε όμορφη σέντρα από τα δεξιά, ο Λουκίνας νίκησε στον αέρα τον Άργκους, έκανε την κεφαλιά, αλλά ο Μέντεζ μπλόκαρε σταθερά στο κέντρο της εστίας του!

*Πεσμένος στον αγωνιστικό χώρο ο γκολκίπερ του ΑΠΣ, από την συγκεκριμένη φάση, χτύπησε στο πόδι!

*Σηκώθηκε, δεν φαίνεται να αντιμετωπίζει πρόβλημα, συνέχεια στο παιχνίδι!

*Έχει μπει δυνατά η Καλαμάτα και έχει δυο καλές στιγμές στα πρώτα πέντε λεπτά της αναμέτρησης!

*Κατάμεστο το Δημοτικό Στάδιο Ζακύνθου!

11′ Κόρνερ για την Ζάκυνθο, από την προσπάθεια του Οντόνε, πέρασε ανεκμετάλλευτο!

*Έχει ισορροπήσει η Ζάκυνθος στα τελευταία λεπτά!

13′ Ο Λουκίνας έφυγε στην πλάτη της άμυνας της Ζάκυνθου, ωστόσο πιέστηκε όσο έπρεπε από τον Καλλιβωκά και έχασε την ισορροπία του ενώ βρισκόταν σε πλεονεκτική θέση για σουτ!

14′ Διαδοχικά σουτ του Τσαγκαλίδη και του Μπόρχες αποκρούστηκαν από τους αμυντικούς του ΑΠΣ!

16′ Σουτ του Λουκίνα που έφυγε στην αντεπίθεση, μπλόκαρε σταθερά ο Μέντεζ

*Αρκετά επικίνδυνη από την αριστερή της πλευρά η Καλαμάτα με Κωνσταντινόπουλο και Μπόρχες!

*Δεν έχει καταφέρει να απειλήσει την εστία του Ταΐρη η Ζάκυνθος σε αυτά τα πρώτα είκοσι λεπτά της αναμέτρησης!

*Αρκετά λάθη από τους παίχτες της Ζακύνθου!

*25′ Τεράστια ευκαιρία για την Ζάκυνθο!! Ο Τσιμέλι έκανε την σέντρα από τα δεξιά, με τον Νικολακόπουλο να γίνεται αποδέκτης της μπάλας, έκανε το σουτ, αλλά ο Μαβινγκά έβαλε σωτήρια την κόντρα!

*Στην συγκεκριμένη φάση ήταν έντονες οι διαμαρτυρίες για χέρι στην ανακοπή της μπάλας από τον Μαβινγκά!

28′ Νέα τεράστια ευκαιρία για την Ζάκυνθο!! Ο Νικολακόπουλος εκτέλεσε ένα φάουλ, η μπάλα έφτασε στον αμαρκάριστο Καράμι αλλά η κεφαλιά του ήταν πολύ αδύναμη, όντας σε πλεονεκτική θέση για γκολ!

29′ Σουτ του Τσαγκαλίδη, ο Μέντεζ έδιωξε σε κόρνερ στην γωνιά του!

30′ Ο Αναστασόπουλος έκανε το σουτ, η μπάλα κόντραρε, έφτασε στον Λουπάνο, αλλά ο Μέντεζ βγήκε γρήγορα και έδιωξε σε κόρνερ πριν πλασάρει ο παίχτης της Καλαμάτας!

*Πήρε φωτιά το παιχνίδι με διαδοχικές ευκαιρίες εκατέρωθεν!

32′ ΓΚΟΟΛΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΛΑΜΑΤΑ 0-1!!! Ο Κωνσταντινόπουλος προωθήθηκε από τα αριστερά, έκανε μια καταπληκτική σέντρα ακριβείας στην καρδιά της άμυνας της Ζακύνθου, εκεί ο Λουκίνας νίκησε κατά κράτος τον Κούνια και με καρφωτή κεφαλιά δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Μέντεζ κάνοντας το 0-1 για την ομάδα του!

*Παίχτες σαν τον Λουκίνα όταν μένουν αμαρκάριστοι είναι ΄”κίνδυνος-θάνατος” για κάθε άμυνα!

*Γκολ ”μαχαιριά” για την Ζάκυνθο που πρέπει να βρει αντίδραση πλέον!

38′ Σουτ του Λουκίνα, ο Μέντεζ μπλόκαρε!

*Ο ΑΠΣ δεν έχει καταφέρει να βρει ”γιατριά” στα ανεβάσματα του Κωνσταντινόπουλου που είναι μόνιμη απειλεί για τα καρέ του Μέντεζ!

41′ Σουτ του Παπατόλιου, ο Χέρμπερτ κινήθηκε στην πορεία της μπάλας, έκανε την κεφαλιά με τον Μέντεζ να μπλοκάρει!

*Προσπαθεί να απειλήσει οι Ζάκυνθος, αλλά τα λάθη είναι πολλά!

*Ένα λεπτό ο Εξτρά χρόνος στο πρώτο μέρος!

46′ Σουτ του Νικολακόπουλου η μπάλα κόντραρε και έφυγε πλάγιο!

ΛΗΞΗ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ
ΑΠΣ ΖΑΚΥΝΘΟΣ-ΚΑΛΑΜΑΤΑ 0-1

*Έντονες διαμαρτυρίες από τους ανθρώπους του ΑΠΣ προς τον διαιτητή κα Κουτσιαύτη την ώρα που αποχωρούσε προς τα αποδυτήρια!

Σχόλιο 1ου ημιχρόνου: Κακή εμφάνιση πραγματοποιεί η Ζάκυνθος σε αυτό το πρώτο ημίχρονο που σε κανένα σημείο του δεν έχει καταφέρει να επιβάλλει τον ρυθμό της κόντρα σε μια ποιοτική ομάδα όπως η Καλαμάτα. Το πρόβλημα εστιάζεται στην δεξιά αμυντική πλευρά της Ζακύνθου εκεί όπου τα ανεβάσματα του Κωνσταντινόπολου έχουν δημιουργήσει πολλά προβλήματα. Σε ένα από αυτά οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να προηγηθούν με την καταπληκτική κεφαλιά του Λουκίνα. Η Καλαμάτα δείχνει ότι έχει ποιότητα ειδικά από την μέση και μπροστά και δεν χρειάζεται κανένας εφησυχασμός, κάθε λάθος πληρώνεται. Οι γηπεδούχοι πρέπει να βελτιώσουν την δεξιά τους πλευρά και την μεσαία γραμμή αν θέλουν να έχουν ελπίδες ώστε να πάρουν κάτι από το παιχνίδι.

*Επέστρεψαν οι δυο ομάδες στον αγωνιστικό χώρο για την επανέναρξη της αναμέτρησης!

*Αλλαγές για την Ζάκυνθο. Ο Ζε Εσόνο περνά στη θέση του Κούνια και ο Λάμπογλου στη θέση του Σούρμπη!

*Πρώτη εμφάνιση του Ζε Σόνο με την 1η ομάδα της Ζακύνθου!

46′ Σέντρα στο 2ο ημίχρονο!

46′ Μεγάλη ευκαιρία για την Ζάκυνθο! Ο Ζε Εσόνο στην πρώτη του επαφή, ευνοήθηκε από τις κόντρες, έπιασε ένα δυνατό σουτ, με τον Ταΐρη να αποκρούει ενστικτωδώς με το στήθος!

*Μπήκε δυνατά η Ζάκυνθος στην επανάληψη!

*Ο Ζε Εσόνο πήγε στη θέση του Σούρμπη, ο Καράμι γύρισε δεξιός οπισθοφύλακας και ο Καλλιβωκάς πήγε στα στόπερ!

50′ Καλή στιγμή για την Καλαμάτα με τον Χέρμπερτ να γυρίζει με πλάτη στο τέρμα, να κάνει το σουτ, με τον Μέντεζ να μπλοκάρει!

52′ Νέο του σουτ του Χέρμπερτ, ήταν άστοχο!

*Έχει προβλήματα στο χώρο της μεσαίας της γραμμής η Ζάκυνθος με την μπάλα να μην πηγαίνει σωστά στους επιθετικούς της!

54′ Σουτ του Λουκίνα ψηλά άουτ η μπάλα!

56′ Κόρνερ για την Καλαμάτα στο δεύτερο δοκάρι, εκεί ο Κωνσταντινόπουλος προσπάθησε να κάνει το σουτ, η μπάλα κατέληξε στον Χέρμπερτ, ο οποίος έκανε το ανάποδο ψαλιδάκι με την μπάλα να περνά λίγο άουτ

58′ Αναγκαστική αλλαγή για την Καλαμάτα ο Σκεντεράϊ περνά στη θέση του Μπόρχες που δεν μπορεί να συνεχίσει!

58′ Σουτ του Τσιμέλι, η μπάλα πάνω από τα δοκάρια του Ταΐρη

*Πολλά τα πρόβλημα στην ανάπτυξη της Ζακύνθου!

*Διακοπή στην αναμέτρηση καθώς ο Μαβινγκά είναι πεσμένος στον αγωνιστικό χώρο!

*Σηκώθηκε ο παίχτης δεν φαίνεται να αντιμετωπίζει πρόβλημα!

62′ Τεράστια τριπλή χαμένη ευκαιρία για την Καλαμάτα με ήρωα τον Μέντεζ!! Αρχικά ο Κωνσταντινόπουλος έκανε την σέντρα από τα αριστερά με τον Λουκίνα να παίρνει την κεφαλιά και τον Μέντεζ να αποκρούει εντυπωσιακά, στην συνέχεια της φάσης ο Χέρμπερτ έκανε το πλάσε με τον Μέντεζ να σώζει ξανά, ενώ νέο πλάσε του Τσαγκαλίδη μέσα από την μικρή περιοχή της Ζακύνθου θα περάσει άουτ!!!

66′ Κόρνερ με τον Νικολακόπουλο, Τσιμέλι και Άργκους προσπάθησαν να κάνουν την κεφαλιά με την μπάλα να κοντράρει σε αμυντικό και να φεύγει κόρνερ εκ νέου!

67′ Νέο κόρνερ για την Ζάκυνθο, ασθενής απόκρουση των αμυνομένων, ο Ζε Εσόνο προσπάθησε να πάρει την κεφαλιά, αλλά ήταν άστοχη!

*Δεν μπορεί να απειλήσει με αξιώσεις η Ζάκυνθος την εστία του Ταΐρη

69′ Καταπληκτικός συνδυασμός Παυλίδη και Σκεντεράϊ, ο πρώτος θα φτάσει σε απόσταση βολής, θα εξαπολύσει το σουτ, το οποίο ήταν άστοχο από πλεονεκτική θέση!

70′ Αλλαγή για την Ζάκυνθο, ο Ρουκουά περνά στη θέση του Μπαζάν

70′ Σουτ του Λάμπογλου, εντελώς άστοχο

*Κίτρινη για διαμαρτυρία στον Διονύση Κορωνιό στον πάγκο της Ζακύνθου!

*Συστάσεις του κύριου Κουτσιαύτη στον πάγκο της Ζακύνθου και νέα ένταση στις εξέδρες!

*Αυξάνεται η ένταση στο Δημοτικό Στάδιο όσο φτάνουμε προς την λήξη της αναμέτρησης!

74′ Αλλαγή για την Ζάκυνθο. Ο Κάρδαρης περνά στη θέση του Άργκους που δεν μπορεί να συνεχίσει!

75′ Αναγκαστική αλλαγή για την Καλαμάτα με τον Κόκκορη να περνά στη θέση του Τσαγκαλίδη που δεν μπορεί να συνεχίσει!

78′ Ο Σκεντεράϊ άλλαξε με τον Χέρμπερτ, ο πρώτος προσπάθησε να πλασάρει με τον Μέντεζ να βγαίνει εύκολα και να μπλοκάρει

*Δεν μπορεί να βρει αντίδραση η Ζάκυνθος, ελέγχει πλήρως το παιχνίδι η Καλαμάτα!

81΄ Κόρνερ για την Ζάκυνθο από την προσπάθεια του Ρουκουά! Πέρασε ανεκμετάλλευτο, μπλόκαρε ο Ταΐρης!

82′ Νέα ηρωική απόκρουση του Μέντεζ!! Ο Κωνσταντινόπουλος έκανε την σέντρα, ο Χέρμπερτ πετάχτηκε στην πορεία της μπάλας έκανε την προβολή, με τον Μέντεζ να εκτινάσσεται στην δεξιά γωνιά του και να διώχνει σε κόρνερ σωτήρια!

83′ Ο Παυλίδης έκανε το κόρνερ, ο Λουκίνας πήρε την κεφαλιά προ του Μέντεζ, με την μπάλα να περνά δίπλα από το δοκάρι της Ζακύνθου!

84′ Ο Οντόνε πάτησε περιοχή, απέφυγε τον Μαβινγκά, έκοψε την μπάλα στο ύψος του πέναλτι αλλά οι αμυντικοί απομάκρυναν σε κόρνερ!

*Κίτρινη στον Καράμι για διαμαρτυρία!

86′ Αλλαγή για την Καλαμάτα με τον Καρούτη να περνά στη θέση του Μαβινγκά!

*Ο ηρωικός Γιόνας Μέντεζ κρατά όρθια την Ζάκυνθο καθώς με την αποκρούσεις του έχει καταφέρει να μην διευρυνθεί το σκορ!

88′ Ο Κάρδαρης πήρε την κεφαλιά με την μπάλα να καταλήγει πάνω από τα δοκάρια του Ταΐρη, καλή στιγμή για την Ζάκυνθο που ψάχνει την ισοφάριση!

90′ Ο Παυλίδης θα βρει τον Λουπάνο με πάσα από φάουλ, ο τελευταίος προσπάθησε να κάνει το σουτ την κίνηση, αλλά η μπάλα πέρασε αρκετά άουτ!

*Πιέζει για την ισοφάριση η Ζάκυνθος, δραματικά τα τελευταία λεπτά στο Δημοτικό Στάδιο!

*Ροκανίζουν τον χρόνο οι παίχτες της Καλαμάτας!

93′ Πέναλτι για την Ζακυνθοοοοο!!!!

Ο Αναστασόπουλος ανέτρεψε καθαρά τον Ρουκούα με τον κύριο Κουτσιαύτη να σφυρίζει άμεσα την παράβαση!!

94′ Ο Τσιμέλι με διπλή προσπάθεια ευστοχεί!!!! ΓΚΚΚΟΟΟΟΛΛΛΛΛ 1-1

Ο Ταΐρης απέκρουσε το χτύπημα του Τσιμέλι στο κέντρο της εστίας του, αλλά η μπάλα ήρθε ξανά στον ίδιο και με δεύτερη προσπάθεια την έστειλα στα δίχτυα!

95′ Ο Κωνσταντινόπουλος έκανε την σέντρα, ο Μέντεζ δεν υπολόγισε σωστά την πορεία της μπάλας, αυτή έφτασε στον Κόκκορη, ο τελευταίος σούταρε αλλά οι αμυντικοί απομάκρυναν!

*Υπάρχει ένταση στον πάγκο της Καλαμάτας, με οπαδούς της Ζακύνθου να έχουν ανοίξει διάλογο!

95′ Αλλαγή για την Ζάκυνθο. Ο Ηλιού περνά στη θέση του Τσιμέλι!

ΛΗΞΗ ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ!!
ΑΠΣ ΖΑΚΥΝΘΟΣ-ΚΑΛΑΜΑΤΑ 1-1

*Θερμό χειροκρότημα από τους οπαδούς της Ζακύνθου στους παίχτες της ομάδας!!

Σχόλιο αγώνα: Πολύ σκληρή για να πεθάνει αποδείχτηκε η Ζάκυνθος, με τους παίχτες της να παλεύουν μέχρι το τελευταίο σφύριγμα προκειμένου να σώσουν τον βαθμό, πράγμα που κατάφεραν στο 94′ με τον Τσιμέλι να σώζει την ομάδα του από βέβαια ήττα. Οι γηπεδούχοι δεν ήταν αυτοί που έπρεπε για ένα τόσο σημαντικό παιχνίδι με πολλά προβλήματα στην ανάπτυξη και στην δημιουργία έμειναν πίσω στο σκορ στο 1ο μέρος έπειτα από το γκολ του Λουκίνα. Από την άλλη οι φιλοξενούμενοι σπατάλησαν αρκετές ευκαιρίες και θα μπορούσαν να έχουν καθαρίσει το παιχνίδι νωρίτερα. Ηρωικός Γιόνας Μέντεζ κράτησε την Ζάκυνθο όρθια όπου χρειάστηκε και πραγματικά ήταν κέρβερος κάτω από τα δοκάρια. Ωστόσο παρά την σημαντική αυτή επιτυχία κόντρα σε μια πολύ ποιοτική ομάδα, η Ζάκυνθος θα πρέπει να συνεχίσει να παλεύει για τις όσες ελπίδες έχει για παραμονή.