Kαλό απόγευμα αγαπητοί φίλοι και φίλες από το Δημοτικό Στάδιο Ζακύνθου “Ζακυνθίων Ολυμπιονικών” Θα σας μεταφέρουμε λεπτό προς λεπτό την εξέλιξη του σημερινού αγώνα μεταξύ της Ζακύνθου και της Καλαμάτας για την 18η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Γ΄ Εθνικής του 5ου ομίλου.

Διαιτητές: ΚΑΚΡΙΔΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ,  ΣΑΝΟΣ ΘΕΟΔΩΡΟΣ,  ΑΝΤΩΝΟΠΟΥΛΟΣ ΣΠΥΡΙΔΩΝ από τον Σύνδεσμο Κορινθίας

ΑΠΣ Ζάκυνθος: (Δημήτρης Νόλης): Διαμαντής, Κίτος, Κυργιάζος, Λιάμης, Ράδης (87’ Παπαδόπουλος), Τσουκαλάς Β. (77’ Βαρότσης), Τσιριγώτης Ηλ., Πέττας Ρ., Καραμαλίκης, Γιασίν (66’ Άμος), Σκοζάϊ

Πάγκος: Βαρότσης, Παπαδόπουλος, Άμος, Λάλι, Κεϊτά, Καλίμ, Ντάσης

ΚΑΛΑΜΑΤΑ (Στεφανίδης Μ.): Γκόμεζ, Παπουτσογιαννόπουλος, Καλογερόπουλος (76’ Μερκούρης), Σαραντόπουλος, Καντούτσης, Ερέκι, Τορεσάνι (83’ Κανελλόπουλος), Ζαχαρόπουλος, Αθανασόπουλος, Λούκας, Νινιός

Πάγκος: Μερκούρης, Κανελόπουλος, Ντε Νικολό, Μπέσης

Λιγοστός ο κόσμος στο δημοτικό στάδιο Ζακύνθου. Κακές οι καιρικές συνθήκες με ψιλόβροχο που έχει σαφέστατα επηρεάσει την προσέλευση των φιλάθλων.

Πρόβλημα με το Νίκο Τριανταφυλλίδη που έμεινε εκτός αποστολής λόγω γαστρεντερίτιδας. Με αλλαγές η σύνθεση της Ζακύνθου σε σχέση με το παιχνίδι κόντρα στον Αστέρα Βλαχιώτη.

Επέστρεψαν οι Καραμαλίκης και Τσιριγώτης στο αρχικό σχήμα. Από την αρχή για πρώτη φορά ο Φώτης Σκοζάϊ, βασικός και ο νεαρός Τσουκαλάς.

Με κίτρινες εμφανίσεις και μπλε σορτσάκια η Ζάκυνθος, με την κλασική μαυρόασπρη εμφάνιση η Καλαμάτα.

Για την Καλαμάτα εκτός αποστολής οι Ρονκάτο, Λιόλιος, Γκασούκας και Μασούρας που έμειναν στη Μεσσηνία.

Τρεις πρώην κυανοκίτρινοι στην αποστολή της “μαύρης θύελλας”. Ο Μάρκος Στεφανίδης στον πάγκο και οι Φράνκο Τορεσάνι, Δήμος Νινιός στη βασική ενδεκάδα.

Ξεκίνησε η αναμέτρηση με τις πρώτες αναγνωριστικές προσπάθειες των δύο αντιπάλων. “Καίγεται” για τη νίκη η γηπεδούχος ομάδα, άνετη βαθμολογικά η Καλαμάτα.

Αυξήθηκε ο κόσμος στην εξέδρα, περίπου 150-200 άτομα μέχρι τώρα. Σταμάτησε η βροχή τουλάχιστον μέχρι νεωτέρας.

5′ Η Ζάκυνθος δείχνει διάθεση να πιέσει στα πρώτα λεπτά. Πρώτη καλή στιγμή για τον ΑΠΣ με τον Πέττα να εκτελεί φάουλ κάποια μέτρα έξω από την περιοχή, το Λιάμη να πιάνει την κεφαλιά από πλεονεκτική θέση η μπάλα λίγο άουτ.

6′ Ωραίο κόρνερ του Πέττα από αριστερά, με δυσκολία διώχνουν ξανά σε κόρνερ οι αμυνόμενοι.

Έχει μπει δυναμικά η Ζάκυνθος.

7′ Μεγάλη φάση για τον ΑΠΣ Ζάκυνθος. Ο Κίτος θα βγάλει σέντρα από δεξιά για τον Καραμαλίκη που θα πιάσει την κεφαλιά σε εξαιρετικά πλεονεκτική θέση, ο Γκόμεζ έσωσε από βέβαιη παραβίαση.

9′ ΔΟΚΑΡΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΠΣ ΖΑΚΥΝΘΟΣ. Τρομερή προσπάθεια του Γιασίν που πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του, βγάζοντας για τον Καραμαλίκη που θα σουτάρει στο οριζόντιο δοκάρι του Γκόμεζ. Μεγάλη φάση!

“Ροντέο” το ματς στο πρώτο δεκάλεπτο, έχει πάρει “εμπρός” και ο κόσμος.

11′ Επικίνδυνη διείσδυση του Τορεσάνι από δεξιά, ο Ράδης θα εμποδίσει τον Αργεντινό να σουτάρει προς την εστία του Διαμαντή.

Ξανάρχισε η βροχή στο στάδιο, άνοιξαν ομπρέλες οι φίλαθλοι. Πολύ δυνατό δεκάλεπτο από τη Ζάκυνθο που δεν ευτύχησε όμως να σκοράρει.

15′ ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΠΣ ΖΑΚΥΝΘΟΣ (1-0): Σκόρερ ο Βαλάντης Τσουκαλάς, μετά από σουτ του Πέττα που *-απέκρουσε αρχικά ο Γκόμεζ. Χαμός από τους πανηγυρισμούς των γηπεδούχων. Είναι το πρώτο γκολ του νεαρού άσσου στις εθνικές κατηγορίες.

16′ ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΛΛΛΛΛΛΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΛΑΜΑΤΑ (1-1): Άμεση απάντηση με τον Αθανασόπουλο, ο οποίος μετά από φάση διαρκείας έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Διαμαντή. Αδράνησε η Ζακυνθινή άμυνα

20′ Ισόπαλο με γκολ το ματς, χάρη στα γκολ των Τσουκαλά και Αθανασόπουλου (1-1).

25΄Ισορροπημένο πλέον το ματς, με το γκολ της Καλαμάτας να έχει ρίξει το ρυθμό των γηπεδούχων.

30′ Πρώτο μισάωρο στο ματς, δυνατός ο ρυθμός του ματς. Καλύτερη και πιο παθιασμένη η Ζάκυνθος. Δυνατά σε όλες τις φάσεις και οι παίχτες της Καλαμάτας.

Πολύ πάθος και από τις δύο ομάδες. Πραγματικό ντέρμπι το παιχνίδι στο δημοτικό στάδιο.

35′ Παραμένει το 1-1, στα “κόκκινα” ο ρυθμός του ματς.

Γλιστράει πολύ ο αγωνιστικός χώρος, συχνά οι παίχτες χάνουν την ισορροπία τους.

40′ Το ματς παραμένει ισόπαλο. Η Ζάκυνθος εξακολουθεί να είναι καλύτερη με την Καλαμάτα όμως να παίζει δυνατά και με πολύ πάθος. Το γκολ του Τσουκαλά τερμάτισε μια “αφλογιστία” τριών αγώνων χωρίς γκολ.

43′ Λούκας και Τορεσάνι συνεργάζονται καλά, με τον δεύτερο να βγάζει συρτή σέντρα και το Διαμαντή να κάνει την έξοδο και να απομακρύνει με μεγάλη δυσκολία. Ο Τσουκαλάς απομάκρυνε στην συνέχεια, πριν γίνουν πολύ δύσκολα τα πράγματα.

Κίτρινη στον Τορεσάνι, για μαρκάρισμα στον Σκοζάϊ.

45′ Εκτέλεση φάουλ του Πέττα, ο Λιάμης δεν προλαβαίνει να κάνει από καλή θέση την κεφαλιά.

ΤΕΛΟΣ ΠΡΩΤΟΥ ΜΕΡΟΥΣ: ΑΠΣ ΖΑΚΥΝΘΟΣ- ΚΑΛΑΜΑΤΑ 1-1

Συμπέρασμα πρώτου μέρους: Η Ζάκυνθος μπήκε εκρηκτικά στο ματς, έχοντας δύο μεγάλες ευκαιρίες στο δεκάλεπτο να ανοίξει το σκορ. Στην συνέχεια ήρθε το δοκάρι του Καραμαλίκη και το γκολ του Τσουκαλά που έβαλε “φωτιά” στην κερκίδα. Όμως οι γηπεδούχοι πιάστηκαν στον ύπνο καθώς στο αμέσως επόμενο λεπτό οι Μεσσηνιοι θα φτάσουν στην ισοφάριση με τον Αθανασόπουλο σε φάση διαρκείας. Το ματς στην συνέχεια έγινε πολύ δυνατό, με πολύ πάθος και από τους δύο. Αναμένεται συναρπαστικό το δεύτερο 45λεπτο.

Ξεκινάει εντός ολίγου το δεύτερο μέρος. Στο κέντρο οι παίχτες της Ζακύνθου, που δίνουν όρκο νίκης. Αναμένεται και η Καλαμάτα στον αγωνιστικό χώρο.

Ο διαιτητής Κακριδής σφύριξε την έναρξη του δευτέρου μέρους. Χωρίς αλλαγές, με τις ίδιες ενδεκάδες οι δύο προπονητές.

Κίτρινες κάρτες σε Γιασίν και Καντούτση για αψιμαχία.

Κίτρινη κάρτα στον Καλογερόπουλο, για αντιαθλητικό μαρκάρισμα στον Πέττα.

52′ Ωραία προσπάθεια από τα πλάγια από τον Τορεσάνι, ο Διαμαντής μπλοκάρει την σέντρα του με δεύτερη προσπάθεια.

53′ Καλοτραβηγμένο φάουλ του Πέττα, ο Καραμαλίκης θα πιάσει την κεφαλιά ψηλότερα απ’ όλους αλλά είναι άστοχη.

Κίτρινη κάρτα στον Σαραντόπουλο. Έχει γίνει σκληρό το ματς.

60′ Συνεχώς στην επίθεση η Ζάκυνθος, αμύνεται σθεναρά η Καλαμάτα.

Πολύ άγχος οι γηπεδούχοι, ψάχνουν απεγνωσμένα το γκολ.

65′ Παραμένει το 1-1 στο ίδιο μοτίβο το ματς. Σουτ του Σκοζάϊ μέσα από τη μικρή περιοχή (γυριστό) η μπάλα θα φύγει ψηλά άουτ. Καλή στιγμή για τη Ζάκυνθο.

Είναι μεγάλο το πάθος των Κυανοκίτρινων αλλά λάθος ο τρόπος που προσπαθούν να απειλήσουν την εστία του Γκόμεζ.

67′ Αλλαγή για τη Ζάκυνθο, ο Γιασίν θα παραχωρήσει τη θέση του στον Άμος.

68′ Μεγάλη ευκαιρία για τη Ζάκυνθο, ο Πέττας σε θέση βολής θα σουτάρει δυνατά διώχνει σωτήρια ο Γκόμεζ (πήγε πάνω του η μπάλα).

73′ Μεγάλη φάση για τη Ζάκυνθο με τον Πέττα από δεξιά κάνει το σουτ και τον Γκόμεζ να διώχνει πολύ δύσκολα.

75′ Παραμένει το 1-1 με το παιχνίδι να έχει πάρει άγρια ομορφιά.

76′ Αλλαγή για την Καλαμάτα, ο Μερκούρης αντί του τραυματία Ερέκι.

78′ Αλλαγή για τη Ζάκυνθο, τη θέση του Τσουκαλά παίρνει ο Βαρότσης.

Κίτρινη κάρτα στο Νινιό για αντικανονικό μαρκάρισμα.

Μεγάλη αγωνία, πιέζει ασφυκτικά η Ζάκυνθος.

Μπήκαμε στο τελευταίο δεκάλεπτο, στα “ύψη” το “θερμόμετρο”.

Πολλές οι διακοπές στο ματς, οι παίχτες της Καλαμάτας πέφτουν συνέχεια στο τερέν.

84′ Αλλαγή για την Καλαμάτα ο Κανελόπουος στη θέση του Τορεσάνι.

87′ Αλλαγή για τη Ζάκυνθο στη θέση του Ράδη ο Παπαδόπουλος.

Κίτρινη στον Τσιριγώτη για αντικανονικό μαρκάρισμα.

Μπαίνουμε στο τελευταίο λεπτό της κανονικής διάρκειας.

Μεγάλη ένταση σε όλο το γήπεδο.

Πολλές οι διακοπές στο ματς, ο Κακριδής πρέπει να κρατήσει τουλάχιστον 5 λεπτά καθυστερήσεις.

90+3′ Συρτό σουτ του Άμος η μπάλα άουτ. Κάτω ο Γκόμεζ ξανά διακοπή στο ματς.

Κίτρινες κάρτες σε Σκοζάϊ και Μερκούρη για αψιμαχία.

Σύρραξη μεταξύ των ποδοσφαιριστών των δύο ομάδων με το σφύριγμα της λήξης. Εκτονώθηκε η κρίση με την παρέμβαση των ψυχραιμότερων

*2η κίτρινη κάρτα (κόκκινη) στον Τσιριγώτη για αψιμαχία με αντίπαλο

ΤΕΛΙΚΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ: ΑΠΣ ΖΑΚΥΝΘΟΣ- ΚΑΛΑΜΑΤΑ 1-1

Τελικό συμπέρασμα: Επεισοδιακό παιχνίδι στο δημοτικό στάδιο, με την καλύτερη και πολύ ψυχωμένη Ζάκυνθο να μην φτάνει τελικά στην πολυπόθητη νίκη και τους τρεις βαθμούς. Οι νησιώτες δε μπόρεσαν να πλησιάσουν πιο κοντά τη ζώνη της παραμονής, έχοντας μείνει 5 βαθμούς πίσω από τον Τσικλητήρα Πύλου, τον οποίο υποδέχονται την ερχόμενη Κυριακή σε έναν πραγματικό “τελικό” επιβίωσης. Η Καλαμάτα από την πλευρά της αν και αδιάφορη, έπαιξε με πολύ πάθος και κατάφερε στη μοναδική αξιόλογη φάση της στο ματς να ισοφαρίσει το γκολ του Τσουκαλά με σκόρερ τον Αθανασόπουλο. Οι φιλοξενούμενοι έπαιξαν μαζική άμυνα στην επανάληψη ενώ έπεφταν συνέχεια κάτω για να “ροκανίσουν” το χρόνο.