Kαλό σας απόγευμα από το Δημοτικό Στάδιο Ζακύνθου. Ονομάζομαι Ιάσονας Τσώλης και θα σας μεταφέρω λεπτό προς λεπτό την εξέλιξη του αγώνα μεταξύ της Ζακύνθου και του Καραϊσκάκη Άρτας για την 28η αγωνιστική του πρωταθλήματος της SL2 του Β΄ Ομίλου.

Διαιτητής: Βάτσιος (Δυτ. Αττικής)

Βοηθοί: Μάνασης (Τρικάλων), ΑΘανασοπούλου (Μεσσηνίας)

Τέταρτος: Ψύχουλας (Βοιωτίας)

ΑΠΣ Ζάκυνθος (Χαλίντ Κάραμα- Δημήτρης Νόλης): Μέντεζ, Καλλιβωκάς, Κούνια, Οντόνε, Νικολακόπουλος, Σούρμπης (87′ Ντάσης), Ζε Εσόνο, Κιτόκο (51′ Ρουκουά), Κοναγκάγια (46′ Εντουάρντο), Κάμερον Σολ (72′ Λάμπογλου), Τσιμέλι

Πάγκος: Λάμπογλου, Σπίρι, Ντάσης, Τελλέν, Ηλιού, Κολευρής, Μπαρμπόπουλος, Ρουκουά, Εντουάρντο

Καραϊσκάκης Άρτας (Κώστας Φραντζέσκος): Λαζάρεφς, Πριόνας, Ναζίμ, Νταλακούρας (60′ Μίλιτς), Φαν Ίπερεν (39′ λ.τρ. Μερτύρης (71′ Κρισμάρεβιτς)), Πέδρο, Κλιγγόπουλος, Γιαννιώτης, Βαφειάδης 60′ Δερμιτζάκης), Κορέλας (71′ Κοντοπούλης), Ντοναλντόνι

Πάγκος: Χουάντερσον, Μίλιτς, Κοντόπουλος, Μερτύρης, Ζιώβας, Χελοβάνι, Κρισμάρεβιτς, Γαλεάδης, Δερμιτζάκης

14:11μ.μ. Καλό μεσημέρι φίλες και φίλοι από το Δημοτικό Στάδιο Ζακύνθου, εδώ όπου η Ζάκυνθος δίνει το πιο καθοριστικό παιχνίδι της!

*Έχουν βγει για το ζέσταμα τους οι δυο ομάδες, ενώ προηγήθηκαν οι τερματοφύλακες ως συνήθως!

*Λιγοστός ο κόσμος αυτή την ώρα στις εξέδρες του Δημοτικού Σταδίου!

*Δυο πρώην κυανοκίτρινοι αγωνίζονται στην ομάδα του Καραϊσκάκη, ο λόγος για τον Νταβίντ Ναζίμ και Νίκολα Κρισμάρεβιτς!

*Με φουλ επιθετικό σχήμα παρατάσσεται ο ΑΠΣ Ζάκυνθος, με τον Σούρμπη μοναδικό κόφτη, Ζε Εσόνο και Κιτόκο μπροστά του, Κοναγκάγια σε ρόλο δεκαριού πίσω από τους Σολ και Τσιμέλι, σε ένα σύστημα ρόμβου!

*Η Ζάκυνθος σήμερα χρειάζεται μόνο νίκη προκειμένου να εξαντλήσει τις όποιες πιθανότητες έχει για παραμονή στην κατηγορία!

*Η ομάδα της Άρτας από την άλλη βρίσκεται πάνω από την ζώνη του υποβιβασμού ωστόσο δεν έχει εξασφαλίσει την παραμονή και ψάχνει βαθμούς!

*Συνεχίζουν το ζέσταμα τους οι δυο ομάδες!

*Ηλιόλουστος ο καιρός στο νησί της Ζακύνθου, κατάλληλες οι καιρικές συνθήκες για να παιχτεί ποδόσφαιρο!

*Έκαναν την είσοδο τους οι οργανωμένοι της Ζακύνθου προκειμένου να στηρίξουν την προσπάθεια της ομάδας τους!

*Και η διαιτητική τριάδα πραγματοποιεί το ζέσταμα της!

*Θυμίζουμε ότι εκτός βρίσκεται ο τραυματίας Άργκους Σοάρες, μια σημαντική απουσία από το κέντρο της άμυνας, ενώ εκτός 20αδας βρίσκεται επίσης ο τραυματίας Καράμι!

*Αυξάνεται η προσέλευση του κόσμου σταδιακά!

*Επόμενο παιχνίδι για τον ΑΠΣ Ζάκυνθος είναι εκτός έδρας κόντρα στον Εργοτέλη!

*Ολοκληρώνουν το ζέσταμα τους οι δυο ομάδες!

*Αποχώρησαν για τα αποδυτήρια οι δυο ομάδες προκειμένου να κάνουν την επίσημη εμφάνιση τους!

*Σε καλή κατάσταση ο αγωνιστικός χώρος!

*Όλα είναι έτοιμα για την έναρξη αυτής της σπουδαίας αναμέτρησης!

*Με μαύρες εμφανίσεις και πράσινη ρίγα οι φιλοξενούμενοι και κίτρινες εμφανίσεις οι γηπεδούχοι!

*Στην φυσούνα βρίσκονται οι δυο ομάδες για να πραγματοποιήσουν την επίσημη εμφάνισή τους!

*Την επίσημη εμφάνιση τους κάνουν στον αγωνιστικό χώρο για πρώτη φορά οι δυο ομάδες

*Αρχηγός για την Ζάκυνθο ο Γιάννης Καλλιβωκάς, ενώ για τον Καραϊσκάκη ο Κλιγγόπουλος!

*Καταπληκτική ατμόσφαιρα από τους φίλους της Ζακύνθου!

*Όρκος νίκης από τις δυο ομάδες!

1′ Σέντρα στην αναμέτρηση!

*Με σύστημα 3-5-2 η ομάδα του Καραΐσκάκη!

*Παιχνίδι κέντρου στα πρώτα λεπτά με δυνατές μονομαχίες!

5′ Κόρνερ για τον Καραΐσκάκη! Πέρασε ανεκμετάλλευτο!

*Έχει μια ελαφρά πρωτοβουλία η ομάδα της Άρτας σε αυτά τα πρώτα λεπτά!

*Πάνω κάτω η μπάλα με αρκετά λάθη από τις δυο ομάδες!

10′ Χωρίς κάποια ευκαιρία η αναμέτρηση μέχρι στιγμής, ενώ υπάρχει διακοπή καθώς ο Καλλιβωκάς βρίσκεται πεσμένος στον αγωνιστικό χώρο έπειτα από μονομαχία με τον Ντοναλντόνι!

*Ο Καλλιβωκάς έχει ματώσει στην μύτη, αλλά δεν αντιμετωπίζει σοβαρό πρόβλημα και θα μπορέσει να συνεχίσει έπειτα από τις πρώτες βοήθειες των γιατρών των δυο ομάδων!

*Προσπαθούν να σταματήσουν την αιμορραγία οι γιατροί, με 10 συνεχίζει η Ζάκυνθος

15′ Ο Τσιμέλι προσπάθησε να βρει τον Σολ, αλλά τελευταία στιγμή έδιωξαν σε κόρνερ οι φιλοξενούμενοι!

16′ Ο Νικολακόπουλος εκτέλεσε το κόρνερ, ο Ζε Εσόνο πήρε την κεφαλιά αλλά ήταν άστοχη!

*Επέστρεψε στον αγωνιστικό χώρο ο Γιάννης Καλλιβωκάς!

17′ Ο Κοναγκάγια με ωραία κίνηση έκοψε την μπάλα στο ύψος της μικρής περιοχής, εκεί ο Ζε Εσόνο από πλεονεκτική θέση δεν κατάφερε να πλασάρει με τους αμυνομένους να απομακρύνουν!

*Έχει ρυθμό η αναμέτρηση, ψάχνουν τρόπο να απειλήσουν οι δυο ομάδες!

24′ Λάθος του Μέντεζ, η μπάλα κατέληξε στον Κορέλα, ο οποίος έκανε το σουτ έξω από την μεγάλη περιοχή με την μπάλα να περνά λίγο άουτ από το δεξί κάθετο δοκάρι του γκολκίπερ του ΑΠΣ!

24′ Ο Σολ έκλεψε από τον Φαν Ιπέρεν, σούταρε αλλά η μπάλα κόντραρε στα σώματα!

*Η πρώτη καλή στιγμή στην αναμέτρηση ανήκει στον Καραΐσκάκη!

*Φτωχό ποιοτικό το θέαμα από τις δυο ομάδες!

32′ Διακοπή στην αναμέτρηση, καθώς είναι πεσμένος στον αγωνιστικό χώρο ο Φαν Ίπερεν!

*Σηκώθηκε ο παίχτης του Καραΐσκάκη, φαίνεται πως δεν αντιμετωπίζει σοβαρό πρόβλημα!

34′ Κίτρινη στον Ζε Εσόνο για μαρκάρισμα πάνω στον Βαφειάδη!

*Δεν μπορεί η Ζάκυνθος να φτάσει με αξιώσεις στα καρέ του Λαζάρεφς, πολλά λάθη από τους γηπεδούχους!

39′ Αναγκαστική αλλαγή για τον Καραΐσκάκη, Ο Φαν Ιπέρεν δεν μπορεί να συνεχίσει και στην θέση του περνά ο Μερτύρης

42′ Σέντρα του Κιτόκο, η μπάλα πέρασε παράλληλα από την εστία του Λαζάρεφς αλλά δεν βρέθηκε κανείς στην πορεία της!

43′ Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία για την Ζάκυνθο!! Ο Νικολακόπουλος εκτέλεσε ωραία ένα φάουλ στην καρδιά της άμυνας των φιλοξενούμενων, εκεί ο Τσιμέλι πήρε την κεφαλιά αλλά η μπάλα πήγε πάνω στον Λαζάρεφς στο κέντρο της εστίας του, ο οποίος μπλόκαρε με δεύτερη προσπάθεια!

*Διαμαρτυρίες από τον πάγκο της Ζακύνθου προς τον 4ο κύριο Ψυχούλα καθώς δεν δόθηκε κίτρινη κάρτα σε παίχτη του Καραΐσκάκη που ανέκοψε υποσχόμενη αντεπίθεση!

*Τέσσερα λεπτά ο εξτρά χρόνος στο πρώτο ημίχρονο

45+2′ Κόρνερ για την Ζάκυνθο!

45+3′ Καλή ευκαιρία για τον ΑΠΣ καθώς από το κόρνερ του Νικολακόπουλου, η μπάλα έφτασε στο 2ο δοκάρι στον Σολ, αλλά το πλασέ του κατέληξε άουτ στην εξωτερική πλευρά των διχτύων του Λαζάρεφς!

ΛΗΞΗ ΤΟΥ 1ου ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ
ΑΠΣ ΖΑΚΥΝΘΟΣ-ΚΑΡΑΪΣΚΑΚΗΣ ΑΡΤΑΣ 0-0

Σχόλιο 1ου ημιχρόνου: Κακό ποιοτικό το θέαμα από τις δυο ομάδες σε αυτό το πρώτο 45λεπτο της αναμέτρησης. Η Ζάκυνθος δείχνει ότι προσπαθεί να παίξει ποδόσφαιρο ωστόσο τα λάθη είναι αρκετά από τους παίχτες των γηπεδούχων που δεν μπορούν να απειλήσουν με αξιώσεις τα καρέ του Λαζάρεφς. Ενδεικτικό είναι ότι όποια φάση έχει γίνει για την Ζάκυνθο προέρχεται από στημένες μπάλες. Οι νησιώτες θα πρέπει να ανεβάσουν κατακόρυφα την απόδοση τους στην επανάληψη εάν θέλουν να φύγουν με το τρίποντο της νίκης. Ο Καραϊσκάκης από την άλλη αμύνεται σωστά, έχει μια καλή κυκλοφορία στο χώρο της μεσαίας γραμμής και έχει κλείσει τους διαδρόμους προς την εστία του. Οι φιλοξενούμενοι δεν μπορούν να απειλήσουν τα καρέ του Μέντεζ, ενώ και η μοναδική φάση που δημιούργησαν προέρχεται από λάθος του γκολκίπερ του ΑΠΣ. Το δεύτερο ημίχρονο αναμένεται με ιδιαίτερο ενδιαφέρον.

*Επιστρέφουν στον αγωνιστικό χώρο οι δυο ομάδες!

*Αλλαγή για την Ζάκυνθο. Ο Εντουάρντο περνά στη θέση του Κοναγκάγια!

46′ Σέντρα στο 2ο μέρος!

49′ Τεράστια ευκαιρία για τον Καραΐσκάκη!!! Ο Ναζίμ βρήκε καταπληκτικά τον Ντοναλντόνι με όμορφη κάθετη πάσα, ο τελευταίος μπήκε μέσα στην περιοχή, σούταρε δυνατά αλλά ο Μέντεζ σωτήρια με τα ακροδάχτυλα έσωσε την ομάδα του, με την μπάλα να βρίσκει μάλιστα και στο δεξί κάθετο δοκάρι του και στην συνέχεια να απομακρύνεται από τους αμυντικούς!!

51′ Αλλαγή για την Ζάκυνθο. Ο Ρουκουά περνά στη θέση του Κιτόκο

52’Ο Πέδρο εκτέλεσε από πολύ μακριά ένα φάουλ, ο Μέντεζ έδειχνε αρχικά να αιφνιδιάζεται από την πορεία της μπάλας αλλά με υπερένταση έδιωξε σε κόρνερ!

53′ ΓΚΟΟΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΖΑΚΥΝΘΟΟΟΟΟΟΟ 1-0!!!! ΕΝΤΟΥΑΡΝΤΟΟΟΟ!!!!

Ο Σολ βρέθηκε στην περιοχή, έκανε μια καταπληκτική σέντρα ακριβείας στο δεύτερο δοκάρι, με τον Εντουάρντο να βρίσκεται αμαρκάριστος και με καρφωτή κεφαλιά να κάνει το 1-0 για την ομάδα του!

*Ο Μέντεζ έσωσε την ομάδα του από βέβαιο γκολ και στην αμέσως επόμενη φάση η Ζάκυνθος άνοιξε το σκορ!

60′ Αλλαγές για τον Καραΐσκάκη. Ο Δερμιτζάκης και ο Μίλιτς περνούν στις θέσεις των Βαφειάδη και Νταλακούρα.

63΄Έπειτα από φάση διαρκείας στα καρέ του Καραΐσκάκη, ο Καλλιβωκάς έκανε το φαλτσαριστό σουτ, ωστόσο η μπάλα πέρασε λίγο άουτ!

*Ανεβασμένη η Ζάκυνθος έπειτα από την επίτευξη του τέρματος από τον Εντουάρντο, ψάχνει και δεύτερο γκολ!

64′ ΓΚΟΟΟΟΛΛΛΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΖΑΚΥΝΘΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟ ΤΣΙΜΕΛΛΛΙΙΙΙΙΙ ΚΑΙ 2-0!!!!!!!!!!!!

Καταπληκτική εκτέλεση κόρνερ του Νικολακόπουλου στην καρδιά της άμυνας του Καραΐσκάκη, εκεί πετάχτηκε ο Τσιμέλι και με πανέμορφη κεφαλιά έγραψε το 2-0!

66′ Νέα μεγάλη ευκαιρία για την Ζάκυνθο, ο Ρουκουά απέφυγε τον Μερτύρη, έσπασε την μπάλα στον Εντουάρντο, ο τελευταίος πλάσαρε με τον Λαζάρεφς να διώχνει ενστικτωδώς, η μπάλα έφτασε ξανά στον Ρουκούα ο οποίος την έστειλε στα δίχτυα, αλλά υποδείχτηκε σωστά ως οφσάιντ από την κύρια ΑΘανασοπούλου!

*Έχει τον απόλυτο έλεγχο πλέον η Ζάκυνθος!

71′ Αλλαγές για τον Καραΐσκάκη. Ο Κοντοπούλης περνά στην θέση του Κορέλα και ο Κρισμάρεβιτς στη θέση του Μερτύρη

72′ Αλλαγή για τη Ζάκυνθο. Ο Λάμπογλου στη θέση του Κάμερον!

*Δεν μπορεί να απειλήσει ο Καραϊσκάκης, ελέγχει πλήρως την ροή η Ζάκυνθος!

76′ Σουτ του Εντουάρντο μέσα από την μεγάλη περιοχή απέκρουσε ο Λαζάρεφς!

*Έχει πέσει ο ρυθμός της αναμέτρησης έπειτα και από την επίτευξη του δεύτερου τέρματος της Ζακύνθου!

79′ Σουτ του Δερμιτζάκη η μπάλα κόντραρε στον Κούνια και έφυγε κόρνερ!

*Διαδικαστικού χαρακτήρα τα εναπομείναντα λεπτά!

84′ Ο Ρουκουά βρήκε τον Λάμπογλου, ο τελευταίος έκανε το σουτ με το αριστερό, το οποίο ήταν άστοχο

86′ Ο Δερμιτζάκης εκτέλεσε κόρνερ, ο Κρισμάρεβιτς πήρε την κεφαλιά, αλλά ήταν αδύναμη, με τον Μέντεζ να μπλοκάρει!

87′ Αλλαγή για την Ζάκυνθο. Ο Ντάσης περνά στη θέση του Σούρμπη

90′ Πέντε λεπτά θα είναι ο έξτρα χρόνος της αναμέτρησης!

*Λίγα λεπτά απομένουν για να πάρει η Ζάκυνθο αυτό το τρίποντο!

ΛΗΞΗ ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ
ΑΠΣ ΖΑΚΥΝΘΟΣ-ΚΑΡΑΪΣΚΑΚΗΣ ΑΡΤΑΣ 2-0

Σχόλιο αγώνα: Τεράστια νίκη για την Ζάκυνθο που της έδωσε το δικαίωμα να αναπτερώσει τις ελπίδες τις για παραμονή. Για ένα ακόμη παιχνίδι ο ηρωικός Γιόνας Μέντεζ έσωσε την ομάδα του από βέβαιο γκολ και στην επόμενη φάση οι γηπεδούχοι κατάφεραν να προηγηθούν με γκολ του Εντουάρντο, ενώ σχετικά γρήγορα έφτασαν και σε δεύτερο τέρμα με τον Τσιμέλι κλειδώνοντας το τρίποντο. Από ‘κει και πέρα τα πράγματα έγιναν εύκολα και έτσι η Ζάκυνθος έφτασε σε αυτή την μεγάλη νίκη. Οι φιλοξενούμενοι από την άλλη δεν μπόρεσαν σε κανένα σημείο του αγώνα να δείξουν ότι μπορούν να πάρουν κάτι από την αναμέτρηση και στην μεγαλύτερη διάρκεια του παιχνιδιού είχαν παθητικό ρόλο με μια ανούσια κατοχή, ωστόσο θα μπορούσαν να είχαν προηγηθεί στην φάση του Ντοναλντόνι με την μπάλα να βρίσκει και στο δοκάρι. Επόμενο κρίσιμο παιχνίδι για την Ζάκυνθο κόντρα στον Εργοτέλη στην Κρήτη.