Kαλό σας απόγευμα από το Δημοτικό Στάδιο Ζακύνθου. Ονομάζομαι Ιάσονας Τσώλης και θα σας μεταφέρω λεπτό προς λεπτό την εξέλιξη του σημερινού αγώνα μεταξύ του ΑΠΣ Ζάκυνθος και της Κηφισιάς για την 24η αγωνιστική του πρωταθλήματος της SL2 του Β΄ Ομίλου.

Διαιτητής: Θεοχάρης (Θεσσαλίας)

Βοηθοί: Μάνος, Παραφέστας (Λάρισας)

Τέταρτος: Καλατζής (Θεσσαλίας)

ΑΠΣ Ζάκυνθος: (Δημήτρης Νόλης): Μέντεζ, Οντόνε, Καραμί, Καλλιβωκάς, Άργκους, Σούρμπης (86′ Ντάσης), Κιτόκο (67′ Κοναγκάγια), Ελ Γκανάσι, Νικολακόπουλος (77′ Λάμπογλου), Εντουάρντο (46′ Μπαζάν), Τσιμέλι

Πάγκος: Μπαζάν, Ντάσης, Λάμπογλου, Κάρδαρης, Σπίρι, Μπαρμπόπουλος, Ηλίου, Κοναγκάγια

Κηφισιά: (Δημήτρης Ελευθερόπουλος): Αναγνωστόπουλος, Μουστάκης (64′ Σμπώκος), Καλλέργης (86′ Πρίτσας), Μκρτσίαν, Γκότοβος, Παπασάβας (82′ Γιαννιτσάνης), Οικονομίδης, Παλαζέφσκι (46′ Ντοριβάλ), Παυλάκης (82′ Σωτηράκος), Ρικάρντο Βαζ, Κουϊρουκίδης

Πάγκος: Μιχελής, Τόλιος, Σμπώκος, Αγγελόπουλος, Γιαννιτσάνης, Τζένη, Ντοριβάλ, Πρίτσας, Σωτηράκος

12.57μ.μ. Καλό μεσημέρι φίλες και φίλοι από το Δημοτικό Στάδιο της Ζακύνθου, εδώ όπου θα διεξαχθεί ένα τεράστιας σημασίας παιχνίδι. Συννεφιασμένος και κρύος ο καιρός στο νησί του Ιονίου, κατάλληλος για να αγωνιστούν οι ποδοσφαιριστές των δυο ομάδων!

*Για το ζέσταμα τους έχουν βγει οι τερματοφύλακες των δυο ομάδων αυτή την ώρα!

*Παιχνίδι ζωής και θανάτου το σημερινό κυρίως για τον ΑΠΣ Ζάκυνθος που αγωνίζεται με την πλάτη στον τοίχο καθώς δεν έχει περιθώρια για απώλεια βαθμών, καθώς τα περιθώρια στενεύουν αρκετά!

*Από την άλλη οι φιλοξενούμενοι βρίσκονται σε καλύτερη μοίρα καθώς όπως όλα δείχνουν έχουν σώσει την κατηγορία ενώ έχουν και βλέψεις για πορεία πρωταθλητισμού προκειμένου να τερματίσουν όσο πιο ψηλά γίνεται!

*Μικρή είναι η προσέλευση του κόσμου αυτή την ώρα, ωστόσο αναμένεται να αυξηθεί!

*Βγήκε για ζέσταμα η ομάδα της Ζακύνθου!

*Σε αρκετά καλή κατάσταση ο αγωνιστικός χώρος του Δημοτικού Σταδίου!

*Εκτός αποστολής ο Μιγκέλ Κούνια για την Ζάκυνθο!

*Βγήκε για ζέσταμα η Κηφισιά!

*Με αρκετούς έμπειρους ποδοσφαιριστές η σύνθεση της Κηφισιάς!

*Εξομαλύνθηκε η κατάσταση με τον Κάρλος Εντουάρντο και ο παίχτης επέστρεψε στο βασικό σχήμα!

*Πήραν θέση στην κερκίδα και οι οργανωμένοι φίλοι της Ζακύνθου!

*Στα ”πυρά” των φίλων του ΑΠΣ βρέθηκε Νίκος Σπυρόπουλος πρώην παίχτης του Παναθηναϊκού, για γεγονότα στο παιχνίδι των μπαράζ ανόδου πέρυσι κόντρα στον Πανιώνιο!

*Συνεχίζει να είναι μικρή η προσέλευση του κόσμου!

*Συνεχίζουν το ζέσταμα τους οι δυο ομάδες!

*Θυμίζουμε ότι η Ζάκυνθος θα αγωνιστεί και την Τετάρτη στο Δημοτικό Στάδιο σε εξ αναβολής παιχνίδι κόντρα στην Ιεράπετρα!

*Άψογη η οργάνωση από την Διοίκηση του ΑΠΣ Ζάκυνθος!

*Αποχωρούν για τα αποδυτήρια τους οι δυο ομάδες προκειμένου να κάνουν την επίσημη εμφάνισή τους!

*Με τον Δημήτρη Ελευθερόπουλο στον πάγκο της η Κηφισιά, μεγάλη δόξα του Ελληνικού ποδοσφαίρου!

*Περίπου 200 φίλαθλοι βρίσκονται στις εξέδρες του Δημοτικού Σταδίου!

*Όλα έτοιμα για την έναρξη της αναμέτρησης!

*Στην φυσούνα του γηπέδου οι δυο ομάδες!!!

*Την επίσημη εμφάνιση τους κάνουν οι δυο ομάδες στον αγωνιστικό χώρο!!

*Όμορφη ατμόσφαιρα από τους οργανωμένους της Ζακύνθου!

Αναμνηστικές φωτογραφίες από τις ενδεκάδες των στο ομάδων!

1′ Σέντρα στην αναμέτρηση!

2′ Καταπληκτικός συνδυασμός Οντόνε-Ελ Γκανάσι, ο τελευταίος ‘΄’έσπασε” έξω από την μεγάλη περιοχή, αλλά οι αμυνόμενοι απομάκρυναν προ του Σούρμπη!

*Με ώθηση από τον κόσμο της μπήκε η Ζάκυνθος σε αυτά τα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού!

4′ Τραγικό λάθος του Κιτόκο που πιέστηκε από τον Παλαζέφσκι με αποτέλεσμα να χάσει την μπάλα, αυτή έφτασε στον Ρικάρντο Βαζ ο οποίος μπήκε στην μεγάλη περιοχή ανενόχλητος αλλά από θέση βολής έστειλε την μπάλα αρκετά άουτ. Τεράστια ευκαιρία για την Κηφισιά!

*Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία του παιχνιδιού ανήκει στην Κηφισιά!

*Έχει καλό ρυθμό το παιχνίδι με την μπάλα να πηγαίνει πάνω-κάτω!

10′ Κόρνερ για την Κηφισιά από την προσπάθεια του Καλλέργη! Πέρασε ανεκμετάλλευτο!

11′ Ο Βαζ προσπάθησε να τροφοδοτήσει τον Κουϊρουκίδη αλλά η πάσα του ήταν λίγο πιο δυνατή από ότι θα ήθελε ο φορ της Κηφισιάς!

12′ Σουτ του Κιτόκο ο οποίο βρήκε χώρο έξω από την μεγάλη περιοχή, η μπάλα ψηλά άουτ!

*Μοιρασμένη η κατοχή ανάμεσα στις δύο ομάδες που προσπαθούν να βγουν ορθολογικά μπροστά!

15′ Τεράστια ευκαιρία για την Ζάκυνθο!! Ο Εντουάρντο μπήκε κατά μέτωπο από αριστερά, πλάσαρε από αρκετά δύσκολη θέση και υπό την πίεση του Μουστάκη με την μπάλα να περνά σύριζα από το τέρμα του Αναγνωστόπουλου και να καταλήγει πλάγια!

15΄ Ελ Γκανάσι και Τσιμέλι συνδυάστηκαν υπέροχα, ο πρώτος βρέθηκε σε θέση βολής αλλά αντί να σουτάρει προτίμησε να κάνει πάσα με αποτέλεσμα να απομακρύνουν οι της Κηφισιάς!

16′ Κόρνερ του Νικολακόπουλου, οι αμυντικοί της Κηφισιάς θα απομακρύνουν με την μπάλα να καταλήγει στον Ελ Γκανάσι, αυτός έκανε το σουτ αλλά η μπάλα κόντραρε και έφυγε πλάγιο!

19′ Οι παίχτες της Κηφισιάς άλλαξαν ωραία την μπάλα, ο Οικονομίδης βρέθηκε σε θέση βολής, σούταρε αλλά η μπάλα κόντραρε στον Καλλιβωκά και έφυγε πλάγια!

20′ Σουτ του Βαζ, άστοχο!!

*Έχει την υπεροχή η Ζάκυνθος σε αυτό το χρονικό σημείο της αναμέτρησης!

22΄ Φάουλ σε καλό σημείο για την Ζάκυνθο! Απομάκρυναν σε κόρνερ οι αμυντικοί της Κηφισιάς! Το οποίο πέρασε ανεκμετάλλευτο!

*Πραγματικά ο ρυθμός του παιχνιδιού είναι πολύ καλός και θυμίζει ανώτερη κατηγορία!

*Έχει την κατοχή η Ζάκυνθος και προσπαθεί να δημιουργήσει!

*Δεν μπορεί να βγει μπροστά η Κηφισιά που έχει προβλήματα στην κυκλοφορία!

*Έντονα παράπονα από τους φιλάθλους της Ζακύνθου προς τον διαιτητή κα Θεοχάρη!

30′ Ένταση με τους παίχτες της Κηφισιάς να διαμαρτύρονται σε κόκκινη στον Κιτόκο για χτύπημα πάνω στον Παλαζέφσκι!

*Και ο πάγκος της Ζακύνθου μέσα, υπάρχει μεγάλη ένταση με τον Διονύση Κορωνιό, ο οποίος θα δει κόκκινη κάρτα και θα αποβληθεί από τον πάγκο της ομάδας του!

34′ Συνεχίζεται το παιχνίδι μετά από αυτή την διακοπή!

*Σε έξαλλη κατάσταση ο Διονύσης Κορωνιός διαμαρτύρεται έντονα στον 4ο διαιτητή!

35′ Παραλίγο τραγικό λάθος του Άργκους που δεν υπολόγισε σωστά την πορεία της μπάλας, με τον Κουϊρουκίδη να προσπαθεί να ευνοηθεί αλλά ο Μέντεζ βγήκε γρήγορα και μπλόκαρε!

*Τραυματίστηκε στην συγκεκριμένη φάση ο Άργκους, ο οποίος φαίνεται να έχει τράβηγμα, αλλά συνεχίζει

38′ ΓΚΚΟΟΟΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΖΑΚΥΝΘΟΟΟΟ 1-0!!!!!!! ΤΣΙΜΕΛΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ

Καταπληκτική σέντρα ακριβείας του Καράμι από τα δεξιά προς τον Τσιμέλι, ο τελευταίος με όμορφη γυριστή κεφαλιά θα στείλει την μπάλα στην δεξιά γωνιά του Αναγνωστόπουλου που δεν μπόρεσε να αντιδράσει και 1-0 για την Ζακυνθάρα!!!

*Πεσμένος στον αγωνιστικό χώρο ο Γιάννης Καλλιβωκάς, ο οποίος σηκώνεται!

*Με άλλον αέρα πλέον οι γηπεδούχοι αγωνίζονται με πάθος και τόλμη!

44′ Διαμαρτυρίες για πέναλτι από τους γηπεδούχους πάνω στον Τσιμέλι από τον Παυλάκη, επιθετικό φάουλ έδωσε ο Θεοχάρης! Στην συγκεκριμένη φάση φαίνεται πως ο φορ της Ζακύνθου τσιμπάει πρώτος την μπάλα και ο αμυντικός της Κηφισιάς τον γκρεμίζει!

*Έχουμε μπει στον εξτρά χρόνο του 1ου ημιχρόνου!

ΛΗΞΗ ΤΟΥ 1ου ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ
ΑΠΣ ΖΑΚΥΝΘΟΣ-ΚΗΦΙΣΙΑ 1-0

Σχόλιο 1ου ημιχρόνου: Πάθος, θέληση, προσήλωση…Όταν έχεις αυτά τα τρία στοιχεία δεν χάνεις. Η Ζάκυνθος τα έχει σήμερα και δικαίως προηγείται στον ημίχρονο με 1-0 κόντρα στην Κηφισιά με σκόρερ ποιον άλλον.. από τον Γουίλσον Τσιμέλι. Ο ”φονιάς” ήταν και πάλι εκεί και με μια καταπληκτική γυριστή κεφαλιά έβαλε την ομάδα του μπροστά στο σκορ. Οι παίχτες της Ζακύνθου ”μασάνε” σίδερα και έχουν κυριαρχήσει στον αγωνιστικό χώρο, ενώ θα μπορούσαν βάσει ευκαιριών να φτάσουν και σε δεύτερο γκολ. Πλέον στην επανάληψη πρέπει να ψάξουν ένα ακόμη γκολ για να κλειδώσουν το μεγάλο τρίποντο. Η Κηφισιά από την άλλη διαθέτει μια ποιοτική ομάδα και προσπαθεί να απειλήσει τα καρέ του Μεντέζ, ωστόσο ανορθόδοξα. Πάντως χρειάζεται προσοχή γιατί ένα λάθος είναι αρκετό για να δώσει την ευκαιρία στην Κηφισιά να φτάσει στο γκολ!

*Επιστρέφουν στον αγωνιστικό χώρο οι δυο ομάδες!

*Με αλλαγή ξεκινά η Κηφισιά το 2ο μέρος. Ο Ντοριβάλ περνά στην θέση του Παλαζέφσκι

*Όπως επίσης και η Ζάκυνθος. Με τον Μπαζάν να περνά στη θέση του Εντουάρντο!

46′ Σέντρα στο 2ο ημίχρονο!

49′ Σουτ του Καλλέργη, εντελώς άστοχο

*Έχουν σηκώσει για ζέσταμα αρκετούς ποδοσφαιριστές οι προπονητές των δυο ομάδων!

*Έχει αναλάβει μια ελαφριά πρωτοβουλία η Κηφισιά, χωρίς να απειλεί ωστόσο!

51′ Σουτ του Παπασάβα στην κίνηση, σταθερά μπλοκάρει ο Μέντεζ!

51′ Ο Τσιμέλι, βρήκε χώρο, σούταρε, αλλά η μπάλα κόντραρε με τον Αναγνωστόπουλο να μπλοκάρει!

*Κίτρινη στον Σούρμπη για χτύπημα πάνω στον Παπασάβα!

*Δεν μπορεί να βρει διαδρόμους προς τα καρέ του Μέντεζ η Κηφισιά!

55′ Φάουλ σε καλό σημείο για την Κηφισιά!

56′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΗΦΙΣΙΑ 1-1!

Ο Ρικάρντο Βαζ εκτέλεσε το φάουλ στο πρώτο δοκάρι, εκεί βρέθηκε ο Παπασάβας σχεδόν μόνος του, έκανε την γυριστή κεφαλιά, με την μπάλα να καταλήγει στην δεξιά γωνιά του Μέντεζ που δεν μπόρεσε να αντιδράσει!

*Νέα τροπή πλέον παίρνει η αναμέτρηση!

60′ Ο Ελ Γκανάσι πάτησε περιοχή από τα δεξιά, έκανε την σέντρα, η μπάλα έφτασε στον Τσιμέλι, αλλά εκείνος έπιασε αέρα από στο ύψος του πέναλτι. Τεράστια ευκαιρία για την Ζάκυνθο!!

*Κίτρινη κάρτα σε παράγοντα στον πάγκο της Ζακύνθου, που διαμαρτυρήθηκε για φάουλ που κακώς δεν δόθηκε πάνω στον Νικολακόπουλο!

*Κίτρινη στον Παυλάκη!

62′ Φάουλ μεταξύ κέντρου και μεγάλης περιοχής για την Ζάκυνθο! Πέρασε ανεκμετάλλευτο!

*Κίτρινη στον Τσιμέλι για διαμαρτυρία!

64′ Αλλαγή για την Κηφισιά. Ο Σμπώκος περνά στη θέση του Μουστάκη!

*Υπάρχει μεγάλη ένταση στις εξέδρες, με τους φιλάθλους να τα έχουν με την διαιτητική τριάδα!

66′ Καλή ευκαιρία για την Ζάκυνθο. Ο Νικολακόπουλος εκτέλεσε ένα φάουλ, η μπάλα κατέληξε στον Ελ Γκανάσι, αυτός έκανε το σουτ στην κίνηση, με τον Αναγνωστόπουλο να μπλοκάρει!

67′ Αλλαγή για την Ζάκυνθο. Ο Κοναγκάγια περνά στη θέση του Κιτόκο

67′ Σουτ του Καλλέργη, ο Μέντεζ μπλοκάρει σταθερά!

68′ Η Κηφισιά στην αντεπίθεση, ο Οικονομίδης θα τροφοδοτήσει στον Καλλέργη, ο τελευταίος θα κάνει το φαλτσαριστό σουτ, με την μπάλα να περνά ξυστά από το αριστερό δοκάρι του Μέντεζ!

*Η Κηφισιά φαίνεται πως πατά καλύτερα στο γήπεδο στα τελευταία λεπτά!

71′ Κίτρινη στον Μκρτσίαν για σκληρό φάουλ πάνω στον Τσιμέλι!

72′ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ελ Γκανάσι, καμία ανησυχία για τον Αναγνωστόπουλο!

*Προσπαθεί να απειλήσει η Ζάκυνθος. Πάνω κάτω η μπάλα!

*Πολλά τα παράπονα των γηπεδούχων προς τον κύριο Θεοχάρη!

*Έχει γίνει ροντέο το παιχνίδι!!

77′ Αλλαγή για την Ζάκυνθο. Ο Λάμπογλου περνά στην θέση του Νικολακόπουλου!

79′ Σουτ του Μπαζάν, η μπάλα κοντράρει και φεύγει κόρνερ! Ο Ελ Γκανάσι το εκτέλεσε, ο Καλλιβωκάς έκανε την κεφαλιά αλλά η μπάλα πήρε ύψος και ο Αναγνωστόπουλος μπλόκαρε!

80′ Η Ζάκυνθος στην αντεπίθεση με τον Τσιμέλι, αυτός έκανε το σουτ από πλάγια θέση, με τον Αναγνωστόπουλο να μπλοκάρει!

81′ Σουτ του Ρικάρντο Βαζ, μπλοκάρει ο Μέντεζ!

82′ Αλλαγές για την Κηφισιά. Ο Σωτηράκος περνά στη θέση του Παυλάκη και ο Γιαννιτσάνης στη θέση του Κουϊρουκίδη

*Σε ”ρώσικη ρουλέτα” πλέον μετατρέπεται η αναμέτρηση!

86′ Αλλαγή για την Κηφισιά. Ο Πρίτσας στη θέση του Καλλέργη!

86′ Αλλαγή για την Ζάκυνθο. Ο Ντάσης περνά στη θέση του Σούρμπη!

88′ Απευθείας κόκκινη κάρτα στον Μέντεζ. Τραγικό λάθος του Καλλιβωκά που έδωσε κατά λάθος την μπάλα σε παίχτη της Κηφισιάς, ο Γιαννιτσάνης θα βγει στην αντεπίθεση και θα ανατραπεί από από τον γκολκίπερ της Ζακύνθου που αντικρίσει την κόκκινη κάρτα!

*Η Ζάκυνθος δεν έχει άλλη αλλαγή και κάτω από τα δοκάρια της θα κάτσει ο Καλλιβωκάς!

90′ Τέσσερα λεπτά ο εξτρά χρόνος!

92′ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ντοριβάλ, η μπάλα περνά το τείχος, ο Καλλιβωκάς διώχνει και οι αμυντικοί της Ζακύνθου απομακρύνουν σε κόρνερ!

94′ Ο Ελ Γκανάσι εκτέλεσε γρήγορα ένα φάουλ η μπάλα πήγε στον Μπαζάν εκείνος σούταρε αλλά κόντραρε και να φεύγει άουτ!

ΛΗΞΗ ΤΗΣ ΑΝΑΜΈΤΡΗΣΗΣ
ΑΠΣ ΖΑΚΥΝΘΟΣ-ΚΗΦΙΣΙΑ 1-1!!

Σχόλιο αγώνα: Πικρή ισοπαλία για την ομάδα της Ζακύνθου, καθώς δεν κατάφερε να κρατήσει το υπέρ της 1-0 στο δεύτερο ημίχρονο σε. Οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι σχεδόν σε όλη την διάρκεια του παιχνιδιού και θα μπορούσαν κάλλιστα να φτάσουν σε ένα δεύτερο γκολ και να κλειδώσουν το πολυπόθητο τρίποντο. Μπήκαν μπροστά στο σκορ με τον Τσιμέλι στο 38′. Από την άλλη οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά στην επανάληψη και κατάφεραν να ισοφαρίσουν ενώ προσπάθησαν και αυτοί με την μεριά τους να φτάσουν στην νίκη. Πλέον τα πράγματα γίνονται ακόμη πιο δύσκολα για την ομάδα της Ζακύνθου που καλείται την Τετάρτη να πάρει νίκη εάν θέλει να ελπίζει σε παραμονή στην κατηγορία.